لنز دوربین‌های موبایل ۸۰ بار باریک‌تر از موی انسان می‌شود

11:17 ۳۸۲ روز و ۱۸ ساعت پیش ایتنا 619 0
لنز دوربین‌های موبایل ۸۰ بار باریک‌تر از موی انسان می‌شود

ایتنا- در روش جدید محققان به جای استفاده از شیشه از دو ورقه نازک استوانه‌های کریستالی استفاده کرده‌اند.

ایتنا

با پیشرفت فناوری لنزهای مورد استفاده در نسل آتی، گوشی های هوشمند ۸۰ بار از موی انسان باریک تر خواهند بود این یافته جدید با مشارکت یک محقق ایرانی دانشگاه کلتگ به دست آمده است.به گزارش ایتنا از مهر به نقل از دیجیتال ترندز، این امر حاصل موفقیت تحقیقاتی اخیر سامسونگ و دانشگاه Caltech است. این دو موسسه با همکاری هم موفق به ساخت یک لنز تخت شده‌اند که بر روی یک حسگر دیجیتال سوار می‌شود و این مجموعه یک دوربین بسیار باریک به وجود می‌آورد.لنزهای دوربین‌های سنتی برای فوکوس کردن بر روی سوژه از روش هدایت نور از طریق چندین قطعه شیشه مقعر استفاده می‌کند. اما در روش جدید محققان به جای استفاده از شیشه از دو ورقه نازک استوانه‌های کریستالی استفاده کرده‌اند.این استوانه‌ها که metasurface نام دارند به راحتی قابل تنظیم هستند و لذا قطر آنها قابل کم و زیاد کردن است. محققان از همین طریق مسیر هدایت نور را از خلال لنزها تغییر می‌دهند تا به راحتی بر روی سوژه متمرکز شوند.ارتفاع هر یک از این استوانه‌ها ۶۰۰ نانومتر است و این در حالی است که یک رشته موی انسان حدود ۱۰۰ هزار نانومتر ارتفاع دارد. تغییر ارتفاع سیلندرها در مقیاس نانومتر می تواند تهیه عکس‌هایی با کیفیت و دقت متفاوت را ممکن کند.پیش از این هم تلاش هایی برای تهیه عکس به این روش انجام شده بود، اما نتایج حاصل از آن چندان دقیق نبوده و تا حدی تار بودند. استفاده از دو استوانه این مشکل را نیز برطرف کرده است.امیر اربابی محقق مقطع پست دکترا در دانشگاه Caltech که در تکمیل این طرح مشارکت داشته می گوید ساخت انبوه دوربین به این شکل به سادگی ممکن است و به همان راحتی ساخت تراشه های رایانه ای انجام می شود. از این طریق می توان به راحتی لنزهای باریکی طراحی کرد که تنها چند میلیمتر قطر دارند.این لنزهای مسطح را می‌توان به سادگی به حسگرهای تصویربرداری دیجیتال SMOS افزود. انتظار می‌رود در آینده شاهد استفاده از این لنزها در دوربین‌های کوچک، میکروسکوپ‌ها، گوشی‌های همراه و غیره باشیم.


گروه های زیر مجموعه فناوری اطلاعات

اينترنت
اينترنت
ويروس
ويروس
سخت افزار
سخت افزار
ميزباني وب
ميزباني وب
تجارت الكترونيك
تجارت الكترونيك
سيستم عامل
سيستم عامل
مديريت ICT
مديريت ICT
موبايل
موبايل
مخابرات
مخابرات
اپراتورها
اپراتورها
بازی
بازی
وب ايراني
وب ايراني
لوازم جانبی
لوازم جانبی
فناوری شخصی
فناوری شخصی
كامپيوتر همراه
كامپيوتر همراه
شبكه و امنيت
شبكه و امنيت
تنظيم مقررات
تنظيم مقررات
ماهواره و فضا
ماهواره و فضا
قطعات
قطعات
 نرم افزار
نرم افزار
روبوتيك
روبوتيك
وب و اينترنت
وب و اينترنت
امنيت
امنيت
بانكداری الكترونيك
بانكداری الكترونيك
شبكه اجتماعي
شبكه اجتماعي
برنامه نويسي
برنامه نويسي
اخبار داخلی
اخبار داخلی

پر بازدید ترین اخبار امروز

با وجود مازاد تولید، هم قاچاق داریم هم واردات رسمی!
مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه گفت: علیرغم اینکه انواع گل و گیاه در ایران تولید می‌شود و محصول روی دست تولیدکنندگان مانده است، نه تنها گل و گیاه به صورت قاچاق وارد می‌شود، بلکه درهای گمرک به روی واردات باز است.
مظنه خرید زنجیرچرخ در بازار چقدر است؟
زنجیر چرخ با سایز 14، در بازار با قیمت 67 هزار تومان بفروش می رسد.
منشأ غرش‌های زمین در ایلام چیست؟
از زمان وقوع زمین‌لرزه شدید سرپل‌ذهاب، از سوی مردم محلی گزارش شده که صداهایی از درون زمین اهالی شهرستان سرابله واقع در استان ایلام را نگران کرده است. به همین دلیل تیم کارشناسی از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی به محل اعزام شدند و اعلام کردند که این صداهای معماگونه منشأ زمین‌لرزه‌ای ندارد و احتمالا به یک پدیده زمین شناسی دیگر مربوط است.
هند جایگاه ایران در تولید آهن‌ اسفنجی را گرفت
بر اساس گزارش سال ۲۰۱۷ انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد در ایران بیش از ۲۱ درصد افزایش یافته اما هند موفق شده با افزایش تولید آهن اسفنجی، رتبه اول ایران در تولید این محصول را بگیرد و ایران در تبه دوم تولید آهن اسفنجی دنیا ایستاد.
کدام یک به تعهداتش عمل نکرد؛ وزارت راه یا ذوب آهن؟
در روزهای ابتدایی آغاز به کار دولت یازدهم با حضور وزرای راه و صنعت در اصفهان، قراردادی امضا شد که می‌توانست یکی از اصلی‌ترین بخش‌های اقتصادی ایران را فعال کرده و به مرحله خوداتکایی برساند. موضوعی که با گذشت حدود پنج سال هنوز سرنوشت نامعلومی دارد.