«شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران

11:26 ۶۸۴ روز و ۵ ساعت پیش برترین ها 451 0
 «شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران

«شادپیمایی» عروسکی که اول شهریورماه حد فاصل تالار وحدت تا تئاتر شهر برگزار شد، تنها «کارناوال» ایرانی است که دو سال هم دوام آورده؛ این در حالیست که بسیاری از کشورها در یک موعد زمانی مشخص وارد فصل «کارناوال» می‌شوند و مردم را برای شادبودن به خیابان‌ها دعوت می‌کنند.

برترین ها

خبرگزاری ایسنا: «شادپیمایی» عروسکی که اول شهریورماه حد فاصل تالار وحدت تا تئاتر شهر برگزار شد، تنها «کارناوال» ایرانی است که دو سال هم دوام آورده؛ این در حالیست که بسیاری از کشورها در یک موعد زمانی مشخص وارد فصل «کارناوال» می‌شوند و مردم را برای شادبودن به خیابان‌ها دعوت می‌کنند.
 
«کارناوال» یک وا‍ژه‌ی ترکیبی از دو واژه‌ی لاتین «کارنیس» به معنای گوشت و «له‌واره» به معنای چیزی را از کسی گرفتن است. برخی واژه‌ی کارناوال را «حذف گوشت» یا «گوشت ممنوع» معنی می‌کنند که به نوعی یادآور واردشدن به فصل روزه است. اغلب کارناوال‌های دنیا ریشه‌ای مذهبی دارند و متعلق به فرهنگ کاتولیک هستند. فصل برگزاری کارناوال معمولا زمستان است که با رژه، پوشیدن لباس‌ها و ماسک‌های عجیب و بازی همراه هستند.
 
  «شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران

از آنجایی که در گذشته فرهنگ روزه‌داری در اروپا به طور دقیق رعایت می‌شده، مردم قبل از اینکه وارد فصل روزه شوند، خوراکی‌های مورد علاقه‌شان مثل گوشت و غذاهای چرب را می‌خوردند و آن‌ روزها را با جشن‌های خیابانی همراهی می‌کردند.

«کارناوال» در ایران

کارناوال‌های شاد در ایران با مفهوم دقیق کارناوال، دارای پیشینه و قدمت نیستند. شاید هرچند وقت یکبار شادیانه‌هایی در قالب «فستیوال» در گوشه و کنار کشورمان برگزار شوند اما «کارناوال» هیچ‌وقت جایگاه جدی در ایران نداشته‌ است. طرح یکی از اولین کارناوال‌های ایرانی در سال 91 توسط رییس وقت سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری مطرح شد. این طرح بر این اساس بود که عشایر و ایلات اقوام ایرانی در مراسمی نمادین با همراه داشتن ادوات و ابزارهای کوچ، تصویری از زندگی کهن ایرانی را برای پایتخت‌نشینان به نمایش بگذارند. مسیر این کارناوال هم از میدان ونک تا نمایشگاه بین‌المللی تعیین شده بود و با استقبال زیاد همراه شد.

از آنجا که این رویداد تحت تاثیر فضای انتخاباتی برگزار شده بود، حاشیه‌های انتخاباتی بر روی فضای شاد کارناوال سایه انداخت و پس از خروج "ملک‌زاده" که به عنوان مجری از او یاد شده از سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری این کارناوال دیگر هیچ‌وقت راه نیفتاد.
 
 «شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران
حضور زنان عشایر در کارناوالی در تهران (میدان ونک)

اما طرح دومین کارناوال ایرانی توسط مرضیه برومند (کارگردان، نویسنده و عروسک‌گردان) و البته در راستای جشنواره‌ی تئاتر عروسکی مطرح شد. برومند در طرح خود واژه‌ی «شادپیمایی» را جایگزین واژه‌ی غربی «کارناوال» کرد. این شادپیمایی اولین بار در سال 94 در خیابان فلسطین به راه افتاد که با حضور تعداد زیادی عروسک غول‌پیکر همراه می‌شد و از مردم و بچه‌ها هم خواسته شده بود تا با عروسک‌های خودشان در شادپیمایی حضور پیدا کنند.

اما امسال این شادپیمایی در مسیری دیگر و با استقبال گسترده‌تر برگزار شد. «شادپیمایی» امسال عروسک‌ها یکم شهریورماه با شعار «آسمان عروسک‌ها آبی است» از تالار وحدت به سمت تئاتر شهر طی شد و صدها عروسک رنگارنگ با حضور بچه‌ها و بزرگترها به خیابان آمدند. در این مراسم از یک عروسک تازه به اسم «بچه مبارک» هم رونمایی شد.
 
  «شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران
شادپیمایی عروسک‌هایی ایرانی و حضور پررنگ بچه‌ها حوالی تالار وحدت

کوچک و بزرگ با عروسک‌های محبوبشان در مسیر کارناوال قرار گرفتند و آهنگ‌های دوران بچگی‌شان را مثل «خونه مادربزرگه»، «مدرسه موش‌ها» و ... به طور دسته‌جمعی خواندند. شادپیمایان مسیر کوتاه خود را در خیابان‌های فرعی طی کردند تا عبور و مرور در خیابان انقلاب مختل نشود. مدت اجرای این کارناوال حدود دو ساعت بود و در واقع مقدمه‌ای برای جشنواره‌ی تئاتر عروسکی محسوب می‌شد.
 
 «شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران
شادپیمایی‌ بچه‌ها حوالی تئاتر شهر

با این حال همین کارناوال دو ساعته عروسک‌های زیادی را روانه‌ی خیابان کرد تا طبق خواسته‌ی مرضیه برومند، زیر آسمان آبی شهر نفس بکشند و بچه‌های زیادی هم با خودشان عروسک‌های «کپلک»، «مخمل»، «جناب‌خان» و... را به این شادپیمایی کاملا ایرانی آوردند.
 
  «شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران
حضور مردم با عروسک‌های محبوبشان در شادپیمایی

کارناوال‌های مهم دنیا

در بسیاری از کشورها اوایل ماه فوریه تا اوایل ماه مارس فصل برگزاری انواع «کارناوال»‌ها است. با بزرگترین کارناوال‌های جهان آشنا شوید:

کارناوال «ریو دوژانیرو»ی برزیل

از کارناوال ریو دوژانیرو به عنوان یکی از بزرگترین و مشهورترین کارناوال‌های دنیا یاد می‌شود که قدمت آن به قرن 17 میلادی بازمی‌گردد. این کارناوال با تاج‌گذاری نمادین یک پادشاه پرتغالی آغاز می‌شود و تمام مدارس فعال در زمینه‌ی رقص خیابانی «سامبا» در خیابان‌ها به راه می‌افتند. جاذبه‌های این کارناوال باعث شده است که در زمان برگزاری این رویداد هزاران گردشگر در ماه فوریه به برزیل سفر کنند تا در ایام کارناوال حضور داشته باشند.
 
  «شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران
حضور گسترده‌ی مردم در کارناوال بزرگ ریو دوژانیرو

کارناوال «ونیز» ایتالیا

کارناوال ونیز یکی از مجلل‌ترین کارناوال‌های دنیاست. حاضران در این جشن خیابانی از لباس‌ها و ماسک‌های گران‌قیمت استفاده می‌کنند. رژه در آب، کنسرت، اجرای نمایش و ... بخش‌هایی از این برنامه‌ است که هر سال حدود 30 هزار نفر را برای تماشا به ونیز می‌کشاند. استفاده از ماسک‌های مجلل در این کارناوال بسیار مرسوم است و گفته می‌شود، دلیل استفاده از ماسک این است که ثروتمندان و فقرا یکسان باشند.
 
 «شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران
یکی از شرکت‌کنندگان کارناوال ونیز

کارناوال «ماردی گرس» در آمریکا

نیواورلئان در آمریکا هر ساله میزبان یک کارناوال محبوب «ماردی گرس» است. قدمت این کارناوال به قرن 17 بازمی‌گردد و مردم با لباس‌های سنتی که اغلب سبز، زرشکی و طلایی هستند، در مراسم حضور پیدا می‌کنند. این کارناوال به واسطه‌ی رژه‌های بزرگی که دارد، مشهور است.
 
  «شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران
به راه‌افتادن عروسک‌های غول‌پیکر در خیابان‌های آمریکا

کارناوال «سانتاکروز» اسپانیا

اسپانیا از دیگر کشورهایی است که به برگزاری کارناوال‌های بزرگ شهرت دارد. قدمت کارناوال شهر سانتاکروز به قرن 18 برمی‌گردد. این کارناوال هر سال با یک تم کارتونی مشخص و یک هفته ادامه دارد. رژه‌های خیابانی و ... در تمام طول شب در حال اجراست و در طول این یک هفته خیابان‌ها پر از نوای موسیقی می‌شوند.
 
 «شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران
پوشیدن لباس دلقک‌ها در کارناوال اسپانیایی

کارناوال «کلن» آلمان

بزرگترین کارناوال اروپا، کارناوال «کلن» در آلمان برگزار می‌شود. این رویداد شامل پایکوبی‌هایی خیابانی در جای جای شهر است. این کارناوال به «روزهای دیوانه» نیز شهرت دارد. هر ساله حدود یک میلیون گردشگر برای حضور در این رویداد به «کُلن» سفر می‌کنند.
 
 «شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران
«روزهای دیوانه» در کلن

کارناوال «گوا» در هند

«گوا» تنها منطقه‌ی کشور هندوستان است که در آن کارناوال راه می‌افتد. این کارناوال حاصل سال‌هایی است که هندوستان مستعمره‌ی پرتغال بود. خود پرتغالی‌ها پایه‌گذار این کارناوال بوده‌اند. کارناوال گوا یکی از جشن‌های رنگارنگ است که به مدت سه روز برگزار می‌شود.
 
 «شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران
حضور گسترده‌ی مردم در خیابان‌ها برای تماشای کارناوال

کارناوال «نیس» فرانسه

سه روز قبل از «چهارشنبه‌ی توبه‌ی مسیحیان» خیابان‌های شهر «نیس» در فرانسه پر از گل‌های تازه و قطارهای رنگی می‌شوند. شرکت‌کنندگان با لباس‌های رنگی و عجیب و غریب به کارناوال می‌آیند و از غذاها و نوشیدنی‌های مختلف استفاده می‌کنند.
 
 «شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران
رژه‌ی عروسک‌ها در کارناوال نیس

کارناوال «کبک» کانادا

کارناوال «کبک» بزرگترین کارناوال زمستانی جهان است. حمام برف، راهپیمایی‌های شبانه، سرسره برفی، فوتبال دستی غول‌پیکر، مجسمه‌های برفی، سورتمه سواری و اسکی برنامه‌های این کارناوال هستند که حضور در آنها کوچک و بزرگ هم ندارد. هزاران گردشگر هرسال با لباس‌های گرم به کبک سرازیر می‌شوند تا ‌در یک کارناوال برفی حضور داشته باشند.
 
 «شاد پیمایی»؛ از ونیز تا تهران
آدم‌برفی غول‌پیکر در کارناوال برفی «کبک»


گروه های زیر مجموعه سبک زندگی

لباس و مد
لباس و مد

آخرین اخبار

برگزاری کنفرانس بین‌المللی ایران کمپرسور
دومین کنفرانس بین‌المللی تخصصی کمپرسورها (ایران کمپرسور) در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار می‌شود.
قدردانی بانک مرکزی از عملکرد بانک سامان در بازار بین بانکی
بانک مرکزی از همراهی و همکاری بانک سامان در بازار بین بانکی قدردانی کرد.
افق کوروش، محبوب‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای کشور شد
برای دومین سال متوالی، شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش در گروه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و در رقابت با ۱۳برند، با کسب بیشترین آرای مردمی، موفق به دریافت تندیس زرین برند محبوب مصرف‌کنندگان شد.
دریافت الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه اتومبیل
بیمه آسیا اعلام کرد: با توجه به افزایش ارزش وسایل نقلیه، بیمه‌گذاران بیمه بدنه اتومبیل بیمه آسیا برای دریافت الحاقیه افزایش سرمایه بیمه‌نامه بدنه اتومبیل به واحد صادرکننده بیمه‌نامه خود مراجعه کنند.
اعلام ساعت کاری ستاد و شعب بانک ایران زمین در تیر ۹۷
بانک ایران زمین در راستای مسئولیت اجتماعی خود و با هدف مدیریت بهینه مصرف عمومی برق در فصل تابستان، ساعت کار ستاد، شعب تهران و شهرستان خود را تغییر داد.
«فروخته‌شده»؛ به دنبال رد پای دختران نپالی
کتاب «فروخته‌شده» نوشته پاتریشیا مک کورمیک روانه بازار نشر شد. نویسنده این کتاب در بخشی از یادداشت خود آورده است: برای تحقیقاتم در نگارش کتاب «فروخته‌شده»، به دنبال رد پای بسیاری از دختران نپالی رفتم که از روستاهای دورافتاده به مناطق بدنام کلکته برده شده‌اند.
نمونه اولیه گوشی‌های هوشمند ۵G هوآوی اوایل سال ۲۰۱۹ عرضه می‌شود
شبکه‌های ۵G بالای خود مانند یک خط لوله مجازی گوشی‌ها را به مانیتورهای بزرگ‌تر مرتبط می‌کند و کاربری‌های جدیدی در حوزه واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) تعریف می‌کند.
پیش‌بینی بازارهای مالی در سال ۹۷ برای سرمایه‌گذاران
در مباحث مالی اگر بخواهیم در مورد آینده تصمیم‌گیری کنیم باید به روند گذشته بازارهای مالی توجه داشته باشیم. از این‌رو برای رسیدن به بینش درست و سنجیده برای سرمایه‌گذاری در تابستان سال ۹۷ ملزم هستیم به روند پیشروی بازارها در سه ماه گذشته سال ۹۷ هم نیم‌نگاهی داشته باشیم.
دپارتمان‌های دانشگاهی، طرح تازه بانک ملی ایران برای کمک به توسعه کشور
یکی از قدیمی‌ترین معضلات در نظام اقتصادی کشور، عدم ایجاد رابطه صحیح میان ایده‌پردازان، محققان و دانشگاهیان با مراکز تامین مالی از جمله بانک‌هاست، به این معنا که صاحبان دانش و طرح‌های خلاقانه، به دلیل نداشتن توانایی مالی، ایده‌هایشان را در کتابخانه‌ها بایگانی می‌کنند.
اهم دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات بانک رفاه کارگران در سه ماهه ابتدای سال ۹۷
در راستای ارائه خدمات متنوع و به روز در حوزه فناوری اطلاعات، بانک رفاه کارگران اهم دستاوردهای خود را در سه ماهه ابتدای سال جاری معرفی کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بولتون: تا زمانی که تهدید ایران پابرجا باشد در سوریه می‌مانیم
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه منتشر شده ادعاها علیه ایران را تکرار کرده و گفته نظامیان آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند.
وحشت نخست وزیر سابق ایتالیا از رونالد!
مالک سابق باشگاه میلان از قدرت گرفتن رقیب دیرینه این تیم با جذب ستاره پرتغالی رئال مادرید ناراحت است.
بیمارستان درحال ساخت«تازه آباد»آسیب دید
کرمانشاه - ایرنا - فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی اعلام کرد: بیمارستان در حال ساخت شهر تازه آباد در زلزله امروز ( دوشنبه 25 تیر) آسیب جدی دیده است.
زمان واریز یارانه تیرماه 97
هشتاد و هفتمین مرحله یارانه نقدی مربوط به تیر ماه سال جاری ساعت ۲۴ روز سه شنبه مورخ ۹۷.۰۴.۲۶ به حساب سرپرستان خانوار‌ها واریز و قابل برداشت خواهد شد.
درباره کولیندا کیتاروویچ؛ آغوش گرم برای همه!
تلویزیون برای اولین بار در آغوش کشیده شدن زن و مرد را پخش کرد؛ آن هم یک زن و چندین مرد! حالا اگر عذرخواهی کند بابت این همه سال سانسور بی جهت دست دادن مردان و زنان در فیلم‌ها و مراسم‌ها شاید مردم رسانه ملی را ببخشند.