درباره آسیب‌شناسی فضای سایبر

12:08 ۴۳۳ روز و ۲۳ ساعت پیش ایتنا 310 0
درباره آسیب‌شناسی فضای سایبر

ایتنا - جهانی و فرامرزی بودن، دستیابی آسان به آخرین اطلاعات ؛ جذابیت و تنوع موضوع و آزادی و نامحدود بودن اطلاعات و ارتباطات از ویژگی‌های فضای سایبر است.

ایتنا

امیرحسین افضلی: در گذشته برای مطلع شدن از حال یکدیگر به دیدار هم می‌رفتیم و همین امر باعث صمیمیت‌ها و دوستی‌های پایداری می‌شد .اما در عصرنوین با پیشرفت چشم‌گیر وسایل ارتباطات جمعی نظیر تلفن‌های هوشمند یا برنامه‌های ارتباطی و همچنین استفاده‌های نادرست و افراطی از انها دیگر شاهد صمیمیت‌های دهه‌های قبل نیستیم و این میتواند یکی از مخرب‌ترین اثرات فضای مجازی یا سایبر بر عمیق‌ترین فرهنگ ایرانی یعنی در کنار هم بودن و تعامل با هم باشد .سایبر در لغت به معنای سکاندار یا راهنما می‌‌با‌شد.از نظر برخی از نویسندگان غربی سایبر یا فضای مجازی مجموعه‌ایست از ارتباطات درونی انسان که از طریق وسایل ارتباط جمعی مانند تلفن‌های همراه هوشمند انجام می‌گیرد .مراحل سه‌گانه رشد و تکامل اینترنت و فضای مجازی :۱.استفاده از اخبار روز دنیا۲. افراد هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده شدند۳. فضاهای ارتباطی آنلاین مانند شبکه‌های اجتماعیویژگی‌های فضای سایبر :درمیان تکنولوژی‌های نو؛ اینترنت به لحاظ ویژگی‌های خاص دارای اهمیت زیادی می‌باشد زیرا باعث شده تا ساختار جدیدی در بین خانواده‌های ایرانی در شرف تکوین باشد .فضای سایبر هم از این قاعده مستثنئ نیست و به این لحاظ دارای چهار ویژگی اساسی و مهم میباشد :جهانی و فرامرزی بودن، دستیابی آسان به آخرین اطلاعات ؛ جذابیت و تنوع موضوع و آزادی و نامحدود بودن اطلاعات و ارتباطاتتاثیرات فضای مجازی :یکی از آسیب‌های فضای مجازی اعتیاد و وابستگی به آن می‌باشد .از آنجا که دوام خانواده در تعاملات سالم با یکدیگر است و تعاملات باید در فضای خانه صورت گیرد از این رو فضای مجازی به دلیل زمان‌بر بودن میتواند این تعاملات را کاهش دهد یا حتئ از بین ببرد .فضای مجازی همچنین در هویت - اقتصاد - سیاست و...... به شدت تاثیر گذار بوده و حتئ میتواند آسیب‌های فردی و اجتماعی مخربی نیز به همراه داشته باشد آسیب‌هایی مانند :شکسته شدن حریم‌ها و حرمت‌ها؛ تخریب‌های شخصیت؛ وابستگی‌های روانی؛ فشار‌های عصبی ؛ انزوا و گوشه‌گیری؛ ضعف بنیان خانواده و از بین رفتن عواطف خانوادگیاما اساسی‌ترین آسیب‌های فضای مجازی به سه بخش عمده تقسیم می‌شود :گسترش فرهنگ های متضاد از بین رفتن حقوق مادی و معنوی و تضعیف اعتقاداتتلفن‌های همراه در عصر حاضر به عنوان ابزار نوین اطلاع‌رسانی معرفی شده‌اند و از آنجایی که فضای مجازی و تلفن‌های هوشمند به هم دیگر مرتبط هستند پس استفاده از فضای مجازی تا حدی که محدود باشد قابل قبول است اما در صورت استفاده افراطی از این فضا می‌توان آثاری همچون : انزوا - فاصله گرفتن از جمع - نقص روهی و روانی و..... را در افراد مشاهده نمود.پس می‌توان گفت استفاده از فضای مجازی برای همه لازم است اما کافی نیست.


گروه های زیر مجموعه فناوری اطلاعات

اينترنت
اينترنت
ويروس
ويروس
سخت افزار
سخت افزار
موبايل
موبايل
مخابرات
مخابرات
اپراتورها
اپراتورها
روبوتيك
روبوتيك
وب و اينترنت
وب و اينترنت
امنيت
امنيت
ماهواره و فضا
ماهواره و فضا
قطعات
قطعات
 نرم افزار
نرم افزار
بازی
بازی
وب ايراني
وب ايراني
لوازم جانبی
لوازم جانبی
فناوری شخصی
فناوری شخصی
كامپيوتر همراه
كامپيوتر همراه
شبكه و امنيت
شبكه و امنيت
تنظيم مقررات
تنظيم مقررات
بانكداری الكترونيك
بانكداری الكترونيك
شبكه اجتماعي
شبكه اجتماعي
برنامه نويسي
برنامه نويسي
اخبار داخلی
اخبار داخلی
ميزباني وب
ميزباني وب
تجارت الكترونيك
تجارت الكترونيك
سيستم عامل
سيستم عامل
مديريت ICT
مديريت ICT

آخرین اخبار

روش‌های عجیب استفاده از موی انسان
معمولا بعد از کوتاهی موهایمان، آن‌ها را جارو می‌کنیم و در سطل زباله می‌ریزیم و دیگر هرگز دوباره آن‌ها را نمی‌بینیم. اما برخی افراد روش‌های منحصر به فردی برای استفاده از موی انسان پیدا کرده اند.
نشانه‌های «فرسودگی شغلی» و روش‌های اجتناب از آن
حتی بهترین شغل‌ها نیز ممکن است به فرسودگی منجر شوند. هرچقدر که سخت‌تر کار کنید و برای موفقیت باانگیزه‌تر باشید، رسیدن به درجه‌ای فرسودگی آسان‌تر خواهد شد.
«محکومین»؛ سریالی که حال شما را خوب نمی‌کند
سید جمال سیدحاتمی، بعد از موفقیت فیلم «لاک قرمز» در سینما حالا در تازه ترین تجربه کارگردانی اش در سرمایه محکومین، دوباره سراغ دغدغه آسیب های اجتماعی رفته است. با او در این باره گپ زده ایم.
داریوش کاردان: ایرانی جماعت جنبه شوخی ندارند
با اینکه بعضی جاهای کلامش نیش‌دار می‌شود ولی نوع بیانش شیرین و طنازانه است. وقتی در مورد وضعیت فعلی طنز در کشور صحبت می‌کند، می‌گوید: «الان طاقت نیش و‌ کنایه و انتقاد واقعا کم شده است؛ چه در مردم، چه در مسئولان.»
داستان ترسناک آمریکایی؛ فوبیای دلقکی به نام ترامپ!
درباره فصل هفتم داستان ترسناک امریکایی که از ترسی جدید صحبت می کند: ترس از ترامپ؛ ماجرای آن از زمانی شروع می شود که ترامپ رییس جمهوری امریکا شده است.
«آبی مایل به صورتی»؛ جسورانه‌ای درباره‌ ترنس‌ها
ترنس سکچوال، ترنس ژندر و دوجنسه، این ها واژگانی هستند که گاه و بی گاه درباره آن ها می شنویم. ولی اگر یکی از آن ها از نزدیکانمان نباشند، احتمالا اطلاعات زیادی درباره ان ها و وضعیت زندگی شان و دغدغه هایی که دارند، نداریم.
فیلم «پست»، داستان یک دوران، یک روزنامه، یک زن
«پست» جدیدترین فیلم استیون اسپیلبرگ یک درام تاریخی درباره رخدادهای افشاگرانه دهه هفتاد میلادی است. فیلمی جذاب که داستانی در مورد پنهانکاری را روایت می‌کند.
بهترین انیمیشن‌های کوتاه تاریخ (۶)
در ساحل یک دریای زیبا و آرام، پرندگان دریایی برای خود زندگی خوب و خوشی دارند. در این بین، مادرِ یک پرنده کوچک قصد دارد به جوجه‌ی خود نحوۀ یافتن غذا را یاد دهد. جوجه از رفتار مادر تقلید می‌کند و یافتن غذا را می‌آموزد اما یک اتفاق اوضاع را برای او به کلی دگرگون می‌سازد.
رنگ و بوی هنر در این خانه پیداست!
روایت‌خانه ما را با داستان‌های پشت پرده آدم‌هایی مواجه می‌کند که شاید هرروزه هزاران بار از کنارشان عبور می‌کنیم و از خود می‌پرسیم چرا شبیه آن ها نیستیم، غافل از اینکه اصلا قرار نیست شبیه به هم باشیم. امروز تیم ما مهمانِ خانه‌ای است که خویشتن صاحب‌خانه در تمام اجزای زندگی‌اش حضوری پررنگ یافته است. آری، حمیدرضا اویسی را می‌شود تمام و کمال در جانِ خانه‌اش حس کرد.
مژه‌هایی پُرپشت تر، با این راهکارها
هر خانمی دوست دارد مژه‌های بلند و پُرپشت داشته باشد، دوست دارید بدانید چطور می‌توانید رشد مژه‌های خود را بیشتر کنید؟ در این مطلب نکاتی برای‌تان داریم که ساده و کاربردی هستند و شما را از استفاده از مژه‌های مصنوعی یا انجام اکستنشن مژه بی‌نیاز می‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سوالات بی‌جواب درباره ˮسانچیˮ
"سانچی" که ۹ روز در دل آب با آتش جنگید در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن پرسنل و سئوال‌های دیگر همچنان در کانال های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد. سئوالات بی جوابی که این گزارش به دنبال یافتن پاسخی برای آن‌هاست.
لحظه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار.