«اینستاگرام» بلای جان فوتبال ایرانی

01:45 ۵۶۸ روز و ۱۵ ساعت پیش برترین ها 656 0
  «اینستاگرام» بلای جان فوتبال ایرانی

گسترش شبکه‌های اجتماعی مجازی در میان فوتبالیست‌های ایرانی و جمع‌آوری فالوور و لایک به یک جدال جدید تبدیل شده که تلفاتی به مراتب بیشتر از داخل زمین برای بازیکنان فوتبال داشته است.

برترین ها

خبرگزاری ایسنا: نفوذ شبکه‌های اجتماعی مجازی در جوامع، موجب نزدیکی و افزایش ارتباط بیش از حد آن‌ها با چهره‌های معروف نظیر سیاست مداران، هنرمندان، ورزشکاران و ... شده و هواداران به طور مستقیم با چهره‌های محبوب خود در ارتباط قرار گرفته‌اند و چهره‌های برجسته از وجود چنین امکانی استقبال کرده‌اند و آن‌ها هم بدون هیچ واسطه‌ای طرفداران خود را در جریان جزئی‌ترین کارهای روزانه خود قرار می دهند.

در کنار تمامی مزیت‌های فراوان این ارتباط مجازی، فوتبالیست‌ها به عنوان بخشی کوچکی از چهره‌های برجسته هر جامعه‌ای، در صورت ناآشنایی و نابلد بودن در استفاده از این پدیده همه‌گیر، موجب ایجاد حاشیه‌هایی می‌شوند و این اتفاقات را علاوه بر فضای مجازی، به زندگی واقع و دنیای فوتبال هم بسط می‌دهند. تمامی این اتفاقات در نهایت می‌تواند روی کیفیت بازی یک فوتبالیست در زمین فوتبال هم تاثیر بگذارد.

فوتبالیست‌های ایرانی و معضلی به نام فضای مجازی

در ایران نیز هواداران و چهره‌های ورزشی و فوتبالی برای صحبت با هواداران و علاقه‌مندان خود از قافله تکنولوژی و فضای مجازی عقب نمانده‌اند و هر فوتبالیست نسبتا پر طرفداری روزانه بخشی از زمان خود را – معمولا – به ارتباط با طرفدارانش صرف می‌کند.
نکته قابل توجه درباره مطالب منتشر شده این است که عمده این سخنان  به عشق و علاقه  بازیکن مورد نظر به هوادارانش و حتی درباره عملکرد تیم مورد نظرش، شرایطش و حتی تیم رقیب و هوادارانش تیم رقیب اختصاص می‌یابد که بازیکنان ایرانی را با یک مشکل تبدیل می‌کند.
برای اشاره به نسنجیده عمل کردن فوتبالیست‌های ایرانی در فضای مجازی می‌توان به بازیکنی میلیاردی‌ اشاره کرد که در فصل جاری با انتقاد هواداران و باشگاه خود مواجه شده – حتی به ناحق – و به جای تلاش برای کاهش انتقادها به یک باره سخنانی را در واکنش به این اتفاقات منتشر می‌کند و خشم هواداران و کاربران ایرانی را هم بر می انگیزد و در نهایت همین صحبت‌ها به یک شوخی در بین هواداران تبدیل می‌شود.

حال در شرایطی کاملا مشابه، بازیکنی مانند شواین اشتیاگر، کاپیتان تیم ملی آلمان که در ابتدای فصل جاری به خواست ژوزه مورینیو کاملا سکونشین شده بود اما هیچ گاه در فضای مجازی صحبتی از این اتفاقات نکرد و حتی در اکثر بازی‌ها هم برای تیم خود آرزوی موفقیت داشت.

ساعت و زمان حضور بازیکنان ایرانی در شبکه‌های مجازی به ویژه اینستاگرام هم همواره جزو موارد مورد بحث بوده و حتی بازیکنی در فاصله 24 ساعت مانده به بازی تیمش در یک دیدار حساس، تا پاسی از صبح در این شبکه‌های اجتماعی به سر می‌برد و با جا گذاشتن اثری از حضورش، چوب انتقادات را هم به جان می‌خرد و شاید یکی از عوامل افت فنی در بازی بعد هم نداشتن تمرکز و استراحت کافی بازیکن به دلیل سرگرمی در فضای مجازی باشد.

اما در فوتبال اروپا، باشگاه‌ها و تیم‌های اروپایی البته در کنار توجیه بازیکنان خود، جرایمی را هم برای بازیکنانی که بعد از ساعات خاصی در شبکه‌های مجازی مشغول شوند، در نظر می‌گیرند و هواداران کمتر شاهد "وب‌گردی" بازیکنان اروپایی بعد از نیمه شب در شبکه‌های ارتباط جمعی مجازی هستند.

مورد دیگر بازیکنی که به منظور برانگیختن احساسات هواداران خودش و تیمش، به ابراز علاقه برای تیم خود می‌پردازد و طوری وانمود می‌کند که زندگی بدون تیم فعلی‌اش معنی ندارد. زمانی هم که هوس جدایی را در سر می‌پروراند، برای پاسخ به اعمال گذشته‌اش در فضای مجازی اقدام به متهم کردن افراد مختلف می‌کند که این هم از دیگر تبعات فضای مجازی است.

اشتباه‌های املایی و ساختاری در نگارش مطالب توسط ورزشکاران ایرانی در فضای مجازی هم به یک امر روزمره در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است و عمدتا دست مایه شوخی و خنده و هواداران و کاربران می‌شود. وجود چنین اشتباهاتی در یک متن چند کلمه‌ای از این نظر عجیب است که کاربران از کوچک‌ترین اشتباهی نمی‌گذرند اما باز هم ورزشکاران ایرانی این اشتباه را مرتکب می‌شوند. شاید به خاطر همین اشتباه‌های روزانه است که تعدادی از ورزشکاران ترجیح می‌دهند به جای استفاده از زبان فارسی از زبان من‌درآوردی "فینگلیش" در نوشتن مطالبشان استفاده می‌کنند.

از دیگر صحبت‌های جالب توجه فوتبالیست‌های ایرانی به صحبت درباره جدایی از تیم مورد علاقه خود باز می‌گردد که در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست. جتی خامس رودریگس هافبک ناراضی رئال مادرید که هواداران و خودش خواهان جدایی از این تیم هستند و زیدان تا به حال این اجازه را به او نداده، کلمه‌ای را در این باره در شبکه‌های اجتماعی منتشر نکرده و به حمایت از تیم خود می پردازد.

بازیکنان خارجی چه می‌کنند؟

با بررسی ساده حضور بازیکنانی مانند رونالدو، مسی، ابراهیموویچ و ... می‌توان متوجه حضور متفاوت این بازیکنان در شبکه‌های اجتماعی در مقایسه با بازیکنان شاغل در ایران شد. برای مثال کریستیانو رونالدو به طور معمول، روزانه حتی تا چهار  پیام هم در فضای مجازی منتشر می‌کند اما به طور میانگین درصد بالایی از این نتایج متعلق به تمریناتش است که تنها در یک یا دو کلمه هواداران خود را در جریان وضعیت خود می‌گذارند که آن‌ها معمولا پیش پا افتاده‌ترین اتفاقات است.

دیگر ستاره جهان فوتبال یعنی، لیونل مسی که به مراتب حضور کمرنگ‌تری نسبت به رقیب خود یعنی رونالدو در فضای مجازی دارد، نهایتا به پیروزی تیم خود در فلان بازی اشاره کند که هیچ گاه هم به تیم رقیب بی احترامی نمی‌کند.

ایرانی‌های علاقه‌مند چه کنند؟

چه بسا که اگر فوتبالیست‌های ایرانی در کنار تقلید از ورزشکاران حرفه ای برای نزدیکی به طرفداران خود، نحوه استفاده و ارتباط این ورزشکاران را هم آموزش می دیدند، خیلی کمتر از شرایط فعلی دچار حاشیه‌ها و اتفاقات فضای  مجازی می شدند.

گویا تنها آشنایی با کاربرد سخت افزار لازم برای حضور در فضای مجازی کافی نیست و فوتبالیست‌های ایرانی ابتدا باید با نحوه فعالیت در آن آشنا شوند تا هم خود و هم دیگران را درگیر اتفاقات عجیب نکنند.

شاید این اتفاقات و ناشی‌گری تعداد زیادی از بازیکنان ایرانی در استفاده از شبکه‌هایی نظیر اینستاگرام باشد که باعث شده بعضی از مربیان به طور کل استفاده از اینستاگرام را برای بازیکنانشان ممنوع کنند. البته در میان ورزشکاران هم هستند، بازیکنانی که از محبوبیت خود در شبکه‌های اجتماعی برای مطرح کردن مشکلات اجتماعی مردم هم استفاده می‌کنند و این نوعی مدرن از کارکردی است که شبکه‌هایی چون انیستاگرام در اختیار ورزشکاران قرار می‌دهند اما در ایران تنها بخش کوچکی از جامعه ورزشکاران از آن استفاده می‌کند.

  «اینستاگرام» بلای جان فوتبال ایرانی

  «اینستاگرام» بلای جان فوتبال ایرانی

  «اینستاگرام» بلای جان فوتبال ایرانی

  «اینستاگرام» بلای جان فوتبال ایرانی

  «اینستاگرام» بلای جان فوتبال ایرانی


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

برگزاری کنفرانس بین‌المللی ایران کمپرسور
دومین کنفرانس بین‌المللی تخصصی کمپرسورها (ایران کمپرسور) در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار می‌شود.
قدردانی بانک مرکزی از عملکرد بانک سامان در بازار بین بانکی
بانک مرکزی از همراهی و همکاری بانک سامان در بازار بین بانکی قدردانی کرد.
افق کوروش، محبوب‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای کشور شد
برای دومین سال متوالی، شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش در گروه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و در رقابت با ۱۳برند، با کسب بیشترین آرای مردمی، موفق به دریافت تندیس زرین برند محبوب مصرف‌کنندگان شد.
دریافت الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه اتومبیل
بیمه آسیا اعلام کرد: با توجه به افزایش ارزش وسایل نقلیه، بیمه‌گذاران بیمه بدنه اتومبیل بیمه آسیا برای دریافت الحاقیه افزایش سرمایه بیمه‌نامه بدنه اتومبیل به واحد صادرکننده بیمه‌نامه خود مراجعه کنند.
اعلام ساعت کاری ستاد و شعب بانک ایران زمین در تیر ۹۷
بانک ایران زمین در راستای مسئولیت اجتماعی خود و با هدف مدیریت بهینه مصرف عمومی برق در فصل تابستان، ساعت کار ستاد، شعب تهران و شهرستان خود را تغییر داد.
«فروخته‌شده»؛ به دنبال رد پای دختران نپالی
کتاب «فروخته‌شده» نوشته پاتریشیا مک کورمیک روانه بازار نشر شد. نویسنده این کتاب در بخشی از یادداشت خود آورده است: برای تحقیقاتم در نگارش کتاب «فروخته‌شده»، به دنبال رد پای بسیاری از دختران نپالی رفتم که از روستاهای دورافتاده به مناطق بدنام کلکته برده شده‌اند.
نمونه اولیه گوشی‌های هوشمند ۵G هوآوی اوایل سال ۲۰۱۹ عرضه می‌شود
شبکه‌های ۵G بالای خود مانند یک خط لوله مجازی گوشی‌ها را به مانیتورهای بزرگ‌تر مرتبط می‌کند و کاربری‌های جدیدی در حوزه واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) تعریف می‌کند.
پیش‌بینی بازارهای مالی در سال ۹۷ برای سرمایه‌گذاران
در مباحث مالی اگر بخواهیم در مورد آینده تصمیم‌گیری کنیم باید به روند گذشته بازارهای مالی توجه داشته باشیم. از این‌رو برای رسیدن به بینش درست و سنجیده برای سرمایه‌گذاری در تابستان سال ۹۷ ملزم هستیم به روند پیشروی بازارها در سه ماه گذشته سال ۹۷ هم نیم‌نگاهی داشته باشیم.
دپارتمان‌های دانشگاهی، طرح تازه بانک ملی ایران برای کمک به توسعه کشور
یکی از قدیمی‌ترین معضلات در نظام اقتصادی کشور، عدم ایجاد رابطه صحیح میان ایده‌پردازان، محققان و دانشگاهیان با مراکز تامین مالی از جمله بانک‌هاست، به این معنا که صاحبان دانش و طرح‌های خلاقانه، به دلیل نداشتن توانایی مالی، ایده‌هایشان را در کتابخانه‌ها بایگانی می‌کنند.
اهم دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات بانک رفاه کارگران در سه ماهه ابتدای سال ۹۷
در راستای ارائه خدمات متنوع و به روز در حوزه فناوری اطلاعات، بانک رفاه کارگران اهم دستاوردهای خود را در سه ماهه ابتدای سال جاری معرفی کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بولتون: تا زمانی که تهدید ایران پابرجا باشد در سوریه می‌مانیم
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه منتشر شده ادعاها علیه ایران را تکرار کرده و گفته نظامیان آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند.
وحشت نخست وزیر سابق ایتالیا از رونالد!
مالک سابق باشگاه میلان از قدرت گرفتن رقیب دیرینه این تیم با جذب ستاره پرتغالی رئال مادرید ناراحت است.
بیمارستان درحال ساخت«تازه آباد»آسیب دید
کرمانشاه - ایرنا - فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی اعلام کرد: بیمارستان در حال ساخت شهر تازه آباد در زلزله امروز ( دوشنبه 25 تیر) آسیب جدی دیده است.
زمان واریز یارانه تیرماه 97
هشتاد و هفتمین مرحله یارانه نقدی مربوط به تیر ماه سال جاری ساعت ۲۴ روز سه شنبه مورخ ۹۷.۰۴.۲۶ به حساب سرپرستان خانوار‌ها واریز و قابل برداشت خواهد شد.
درباره کولیندا کیتاروویچ؛ آغوش گرم برای همه!
تلویزیون برای اولین بار در آغوش کشیده شدن زن و مرد را پخش کرد؛ آن هم یک زن و چندین مرد! حالا اگر عذرخواهی کند بابت این همه سال سانسور بی جهت دست دادن مردان و زنان در فیلم‌ها و مراسم‌ها شاید مردم رسانه ملی را ببخشند.
ذوب‌آهن فردا راهی مشهد می‌شود
نشست تاج بامیزبان جام جهانی ۲۰۲۲
استعفای محمد جمشیدی از ریاست هیات مدیره پیکان
دستگیری ۲۳۰ هوادار جام‌جهانی فوتبال در بلاروس
نوروزی: به افتخاری گفته بودم که کریمی مصدومیت دیسک کمر دارد
بیرانوند در پرسپولیس ماندنی شد
تیم‌های ملی، دیگر «ملی» نیستند
سه میلیون هوادار، جام جهانی را در استادیوم‌های روسیه دیدند
مدرس داوری فیفا وارد تهران می‌شود
جلسه کی‌روش و تاج در حاشیه فینال جام جهانی- توافق حاصل می‌شود؟