«ردیابی پرماجرا»؛ جذابیت یک تعقیب بزرگ با جکی چان

08:06 ۲۸۵ روز و ۲۱ ساعت پیش برترین ها 465 0
  «ردیابی پرماجرا»؛ جذابیت یک تعقیب بزرگ با جکی چان

در «ردیابی پرماجرا» جکی چان با یکی از متفاوت‌ترین بازیگران سینمای جهان همبازی شده است؛ بازیگری با نام جانی ناکسویل که علاقه وی به کارهای عجیب‌وغریب در سری فیلم‌های «کله خر» تا مدت‌ها علاقه‌مندان سینما را به دو بخش متنفر و مشتاق به اعمال وی تقسیم کرده بود.

برترین ها

خبرگزاری صبا - ترجمه از آرش واحدی: اکران و پخش فیلم «ردیابی پرماجرا» برای بازیگر محبوب هنگ‌کنگی جکی چان با خبر اهدای اسکار افتخاری برای وی همراه شد. جکی چان 63 ساله در طول 5 دهه فعالیت‌های سینمایی خود تلاش فراوانی برای به‌وجود آوردن گونه‌ای از سینمای اکشن کرد. آثار وی معمولا تلفیق دلپذیری از هنرهای رزمی و کمدی مختص به شخص جکی چان هستند؛ از این رو اهدای جایزه یک عمر فعالیت هنری برای او را می‌توان یکی از مهمترین تصمیم‌های اعضای آکادمی اسکار در سال‌های اخیر دانست. نکته قابل توجه آثار چان که در تازه‌ترین اثر وی «ردیابی پرماجرا» (که می‌توان آن‌را «مامور خصوصی» نیز ترجمه کرد) پافشاری چان برای عرضه جهانی آثارش در 2 دهه اخیر است.
 
  «ردیابی پرماجرا»؛ جذابیت یک تعقیب بزرگ با جکی چان  

 آثاری چون «ساعت شلوغی» و «شوالیه‌های شانگهای» تا به امروز مهر تاییدی به پذیرفته شدن این بازیگر رزمی‌کار هنگ‌کنگی در میان علاقه‌مندان به سینماست. جکی چان را شاید بتوان پس از بروس لی مهمترین هنرمند رزمی‌کار شرق آسیا قلمداد کرد. آثار او با توجه به توانایی‌های طنز و بدنیش همواره جزو منحصر‌به‌فردترین گونه‌های سینمای اکشن را به نمایش گذاشته‌اند. حال با توجه به دریافت اسکار افتخاری باید دید کیفیت آثاری که در سال‌های آینده پیش رو داریم تغییر خواهد کرد یا مسیر بدون پستی و بلندی خود در سال‌های اخیر را ادامه خواهد داد.

در «ردیابی پرماجرا» جکی چان با یکی از متفاوت‌ترین بازیگران سینمای جهان همبازی شده است؛ بازیگری با نام جانی ناکسویل که علاقه وی به کارهای عجیب‌وغریب در سری فیلم‌های «کله خر» تا مدت‌ها علاقه‌مندان سینما را به دو بخش متنفر و مشتاق به اعمال وی تقسیم کرده بود. ناکسویل نیز در کنار علاقه فوق‌العاده زیاد (و تا حدی دیوانه‌وارش) به بدلکاری از قوه طنز بالقوه‌ای برخوردار است و می‌توان با نگاهی کوتاه به آثار چند سال گذشته وی نظیر «آخرین توقفگاه» و «سربلند» به حقیقت این ادعا پی‌برد. از این رو و به روی کاغذ زوج جکی چان و جانی ناکسویل بهترین ترکیب برای یک فیلم اکشن و کمدی را رقم می‌زنند. ترکیبی که در نگاه اول بسیار مناسب‌تر از همکاری چان با کمدین‌هایی چون کریس راک و اوون ویلسون به‌نظر می‌رسد. اولین نکته‌ای که در فیلم «ردیابی پرماجرا» چشم‌های مخاطبان اثر را خیره می‌کند آمادگی جسمانی آقای چان در سن 63 سالگی است، این خصیصه به اندازه‌ای در همان 10 دقیقه ابتدایی فیلم خودنمایی می‌کند که می‌توان وی را حداقل تا 10 سال دیگر با همین چالاکی و پر جنب‌وجوشی در نظر گرفت.

  «ردیابی پرماجرا»؛ جذابیت یک تعقیب بزرگ با جکی چان

جکی چان در دهه 7 زندگی خود به اندازه‌ای در این فیلم سرزنده و چابک به‌نظر می‌رسد که می‌توان آغاز اکران فیلم را یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر تصمیم اعضای آکادمی اسکار برای اهدای جایزه افتخاری امسال درنظر گرفت. یکی دیگر از نکات قابل توجه فیلم اولین همکاری جکی چان با کارگردان اکشن‌ساز فنلاندی یعنی رنی هارلین است. فیلمسازی که به‌درستی قدرت ساخت و حفظ ریتم آثار اکشن را در دست دارد و می‌تواند به‌راحتی از کوچک‌ترین ستاره‌های این ژانر استفاده‌ای چشمگیر کند؛ حال که همکاری مورد نظر با یکی از بزرگترین ستاره‌های تاریخ سینمای اکشن صورت گرفته و همین امر نتیجه کار را از پیش مشخص می‌کند. فیلم «ردیابی پرماجرا» در هفته ابتدایی اکران خود در سینماهای چین موفق به فروشی معادل شصت میلیون‌دلار شد، فروشی که تا تاریخ 22 جولای سال جاری پرفروش‌ترین افتتاحیه هر دو سینماگر در کارنامه‌هایشان را رقم زده است.

اما ماجراهای این محصول مشترک چین و آمریکا به این شرح است : نه سال پس از کشته شدن همکار یک پلیس هنگ‌کنگی با نام بنی چان (با نقش‌آفرینی جکی چان) او همچنان از مرگ همکار خود احساس عذاب وجدان می‌کند. بنی عامل اصلی این فاجعه دلخراش را یک سندیکای جرم و جنایت چینی می‌داند. سندیکایی که یک تاجر فاسد با نام ویکتور وانگ (وینستون چائو) آن‌را سازماندهی می‌کند و بنی که در طول این سال‌ها مبدل به انتقامجویی پنهان در سایه‌ها شده تصمیم می‌گیرد در زمان مناسب حمله‌ای سهمگین طراحی کند و دارودسته این گروه را به‌سزای اعمال پلیدشان برساند. این درگیری‌ها با شکست‌های گاه‌وبیگاه بنی همراه می‌شود.

ماجراهای فیلم تا جایی پیش می‌رود که بنی تصمیم به دستگیری کلاهبردار آمریکایی که اموال یکی از روسای این باند را بالا کشیده است می‌گیرد و در نهایت درست زمانی‌که اعضای باند تصمیم به کشتن این کلاهبردار که کانور واتس (با نقش‌آفرینی جانی ناکسویل) دارند او را از مخمصه نجات داده و با او همراه می‌شود. از سوی دیگر بنی مجبور است کونور را تحت نظارت خود به هنگ‌کنگ منتقل کند ولی اعضای این گروه خلافکار که مشکلات عدیده‌ای با این کلاهبردار خوش‌سخن دارند تصمیم می‌گیرند با تمام قدرت از زنده عبور کردن هر دو از مرز جلوگیری کنند. تمام این ماجراهای پر پیج‌وتاب زمانی شکل و بویی عجیب‌تر به‌خود می‌گیرد که سروکله مافیای روسی نیز در این میان پیدا می‌شود که رفتاری بسیار خشونت‌آمیزتر در قبال هر دو گروه درگیر در ماجرا دارند.

بنی و کانور که برای عبور از مرز با مشکل گذرنامه نیز مواجه هستند تصمیم می‌گیرند سفری طولانی و پرماجرا را آغاز کرده و از روسیه و مغولستان عبور کنند و خود را به مرز شمالی چین برسانند. بنی در چنین موقعیت دشواری متوجه می‌شود کانور که شاهد جنایت هولناک دارودسته مافیایی بوده است، می‌تواند به‌عنوان شاهد در داداه حاضر شده و پرده از اعمال کثیف بسیاری از سران مافیایی هنگ‌کنگی، چینی و روسیه‌ای بردارد. از همین رو برای گرفتن انتقام همکار سابق خود هم که شده تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرد تا کانراد را زنده از مرز چین عبور داده و تحویل مقام‌های قضایی کشورش دهد. این عمل پرمخاطره می‌تواند وجدان همیشه ناآرام بنی را که سال‌ها به‌خاطر سهل‌انگاری در مرگ همکارش خود را مقصر می‌دانست آرام کند و اما ...

  «ردیابی پرماجرا»؛ جذابیت یک تعقیب بزرگ با جکی چان

یکی از اقدامات جدید در آثار چان که می‌توان آن‌را به‌دلیل حضور کارگردانی چون هارلن دانست قرار دادن هر دو بازیگر در شرایط دشوار و غیرمتعارف است. ما حرکات عجیب‌وغریب فراوانی از این دو بدلکار و بازیگر سینما دیده‌ایم، ولی شرایط طراحی شده توسط کارگردان فنلاندی که آثاری چون «جان سخت 2» و «افسانه هرکول» را در کارنامه دارد به‌صورت منظم در طول فیلم پخش شده است ؛ البته در این مبحث شایان‌به‌ذکر است که فصل‌های اکشن فیلم به سه قسمت اصلی تقسیم می‌شوند که دو مورد از آن تعقیب و گریزهای دیوانه‌وار چان و ناکسویل از دست گروه‌های مافیایی است و یک مورد آن به بخش درگیری‌های فیزیکی رودررو اختصاص دارد. یکی از نکات مثبت و متفاوت فیلم قرار دادن این دو ستاره سینما با لباس‌های رسمی در موقعیت‌هایی است که تا به حال علاقه‌مندان هر دو بازیگر با آن مواجه نشده‌اند. ما هیچگاه چان و ناکسویل را با کت‌وشلوار رسمی در حال فرار از یک کشتی و در حال غرق شدن ندیده‌ایم (سکانسی که به وضوح بدلکاری در آن وجود ندارد و بازیگران اصلی این وظیفه را برعهده داشته‌اند). از این منظر «ردیابی پرماجرا» را می‌توان یکی از پرچالش‌ترین فیلم‌های اکشن سال جاری درنظر گرفت ، اقدامات خطرناکی که با طراحی دقیق و خوش‌ساخت رنی هارلین توسط بازیگران اصلی چان و ناکسویل به تصویر کشیده شده است.

همان‌گونه که در خلاصه داستان نیز مشخص است مخاطب چنین آثاری برای دیدن ماجراهایی پیچیده و آموزنده به تماشای این اثر نمی‌رود (گرچه طرح داستانی فیلم از همتایان پیشین خود پیچیده‌تر است) بیشتر علاقه‌مندان آثار اکشن جکی چان از آمادگی بدنی او در مرز 63 سالگی به‌وجد آمده و توجه زیادی به ماجراهای فیلم که در فصل‌هایی بسیار پیچیده می‌شود، ندارند. چان مانند آثار گذشته‌اش همچنان در بیان دیالوگ‌های انگلیسی مشکل دارد و همچنان در طراحی صحنه‌های نبرد تن‌به‌تن ابتکار منحصربه‌فرد خود را به نمایش می‌گذارد. ناکسویل نیز با توجه به نقش مناسبی که به او محول شده به خوبی قوای طنز فیلم را تقویت کرده و کفه ترازوی هر دو عنصر مهم فیلم ؛ اکشن و کمدی با یکدیگر برابر هستند. از میان نکات منفی فیلم به شخصیت‌پردازی‌های ضعیف کاراکترهای اصلی و فرعی می‌توان اشاره کرد. نکته‌ای که در سینمای اکشن (به‌خصوص از جنس جکی چانیش) زیاد مهم به‌نظر نمی‌رسد و می‌توان به این مشکلات نیز به دیده اغماض نگریست.

در پایان باید گفت که فیلم «ردیابی پرماجرا» مخاطبان خود را راضی می‌کند و هر آنچه که از اکشن کمدی با حضور جکی چان و جانی ناکسویل توقع داریم را به علاقه‌مندان این قبیل آثار ارائه می‌دهد؛ کیفیت فیلم که هم شانه با استانداردهای جهانی پیش می‌رود، کمدی مناسب از سوی دو بازیگر بامزه سه دهه اخیر سینما و اکشن و نبردهایی تن‌به‌تن که بسیار دقیق طراحی و اجرا شده‌اند و طرفداران کمتر شده، ستاره 63 ساله هنگ‌کنگی را راضی‌تر از هر زمان دیگری از سالن‌های سینما راهی منزل کنند.

  «ردیابی پرماجرا»؛ جذابیت یک تعقیب بزرگ با جکی چان

کارگردان : رنی هارلین

فیلمنا‌مه‌نویس : جی لانسینو، بن دیویس گرابینسکی

بازیگران : جکی چان ، جانی ناکسویل ، فن بینگ بینگ ، اریک تانگ ، ایو تورس، وینستون چاو

درجه نمایشی : پی جی 13

ژانر : اکشن، هیجانی

مدت زمان : 107 دقیقه

محصول : سابان فیلمز


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها
سینما و تئاتر
سینما و تئاتر
رادیو تلویزیون
رادیو تلویزیون
عمومی
عمومی
تئاتر
تئاتر
موسیقی و هنرهای تجسمی
موسیقی و هنرهای تجسمی
میراث و گردشگری
میراث و گردشگری
فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی
رسانه
رسانه
قرآن و عتر
قرآن و عتر
دین و اندیشه
دین و اندیشه
فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه
ادبیات
ادبیات
ادبیات و کتاب
ادبیات و کتاب

آخرین اخبار

مربیان موقت استقلال؛ تغییراتی که چاره کار نبودند
تیم فوتبال استقلال تهران در حالی روز سه شنبه به مصاف سپیدرود رشت می رود و اولین بازی بدون علیرضا منصوریان سرمربی مستعفی خود را تجربه خواهد کرد.
پرسپولیسی‌ها قرارداد نوراللهی را فسخ کردند؟
محرومیت باشگاه های ایرانی از نقل و انتقالات طی دو سال گذشته بیشتر از همه دو بازیکن را تحت تاثیر قرار داده است، امید عالیشاه و احمد نوراللهی.
پرسرعت ترین اینترنت جهان شناسایی شد
موسسه آکامای تکنولوژی فهرستی از ۱۰ کشور پیشگام و برتر در سرعت اینترنت ارائه داده که در این رده‌بندی، کره جنوبی رتبه نخست را کسب کرده است.
قدردانی برنامه جهانی غذا از کمک های ایران
نماینده برنامه جهانی از کمکهای انسان دوستانه جمهوری اسلامی در مهمان شهرها قدردانی کرد و خواهان تعامل و همکاری بیشتر با وزارت کشور ایران شد.
خاطره جالب رهبر انقلاب از سفر به کردستان
در این ویدئو شاهد حضور رهبر انقلاب در روستای دزلی کردستان و خاطرات جالب مردم از حضور ایشان در زمان جنگ خواهید بود.
هجوم مردم در اقلیم کردستان به پمپ بنزین ها
بعد از انتشار خبر احتمال بسته شدن مرزهای زمینی، مردم اقلیم کردستان به سمت پمپ بنزین‌ها هجوم برده که این امر منجربه ترافیک در خیابان‌ها و در مسیرهای منتهی به پمپ بنزین‌ها شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ترامپ از برجام کنار نمی‌کشد
روزنامه آمریکایی به نقل از مقام‌های سابق این کشور نوشت: ترامپ دست‌کم تا ماه‌های آینده به برجام پایبند خواهد بود و او بیشتر در پی ایجاد رویکرد جامع بین‌المللی و افزایش فشار به ایران است.
معمای منصوریان؛ استعفا یا اخراج؟
علیرضا منصوریان هنوز استعفایش را به هیات مدیره استقلال تقدیم نکرده است.
ویدئو - نمایشگاهی برای ابد
وحید سهرابی‌ابد، متولد ۸ اردیبهشت ۱۳۶۸ در همدان، فعالیت حرفه‌ای خود به عنوان عکاس خبری را از سال ۸۴ آغاز کرد.وی در فاصله سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ در سرویس عکس خبرگزاری ایسنا در تهران، فعالیت خود را پی گرفت.وحید سهرابی در سال ۸۹ برای بخش زیر ۲۵ سال جشن تصویر سال برگزیده شد. اما، در ۱۶ خرداد ۱۳۹۶، حادثه‌ای ناگهانی، دست وحید سهرابی را از دنیایی که او سال‌ها از پنجره دوربین نگاهش کرده بود، کوتاه کرد.حالا، به منظور گرامیداشت یاد و خاطره این همکاریِ فقید، نمایشگاهی از منتخب عکس‌های او در نگارخانۀ تابستانِ خانه هنرمندان ایران برپا شده و تا ۱۱ مهرماه ادامه دارد.
سریال‌های محرم تلویزیون در غیاب «مختارنامه»
مناسبتی چون محرم و صفر فرصتی است تا سریال‌سازان پیام‌های مد نظر خود را از قاب تلویزیون در اختیار مخاطبان بگذارند؛ سریال‌هایی که به لحاظ پیشینه باید با مجموعه‌های موفقی چون «مختارنامه»، «شب دهم»، «معصومیت از دست رفته»، «وفا»، «سفر سبز» و «پریدخت» رقابت کنند که در ایام عزاداری سال‌های گذشته پخش شده‌اند. امسال «عقیق» و «هاتف» مجموعه‌هایی هستند که تلویزیون پخش آنها را برای شب‌های محرم تدارک دیده است.
چه‌کسی فیلترینگ را به‌وجود آورد؟
امروزه فیلترینگ به اشکال و انواع گوناگون در کشورهای مختلف دنیا وجود دارد و چیزی نیست که ابداع و ابتکار آن متعلق به کشورمان باشد. گسترده‌ترین فیلترینگ تارنماهای اینترنتی دنیا مربوط به کشورهای کره‌ی شمالی، چین و عربستان است که تنها بخش کوچکی از تارنماهای ملی خود را برای دسترسی عموم فعال کرده‌اند.
آتش تقی‌پور در گفت‌وگو با فارس: دفاع مقدس هیچ‌گاه کهنه نمی‌شود/ هنرمندان باید محتوای آثار دفاع مقدسی را به‌روز کنند
در جشنواره فیلم تورنتو : جورج کلونی: استیو بنن یک فیلمنامه‌نویس شکست خورده است
اکران خصوصی مستند «خواب ابراهیم» برگزار شد
پروانه نمایش «فیلشاه» صادر شد
کارگردان مکزیکی فیلم «شکل آب» در جشنواره فیلم تورنتو: آمریکای ترامپ یک «تومور» است
خالق انیمیشن «پینوکیو» درگذشت
تقدیم دوباره‌ی «قند خون» به کارگران
کارکردان مستند «عینک فروش پاساژ سیتی‌سنتر» : عینک‌فروش بوشهری سینمادار فیلم‌های انقلاب شد/ مردم برای انقلاب تلاش می‌کنند
«پایان بازی» ویژه خبرنگاران، عکاسان و منتقدان اجرا می‌شود
نمایش چهار فیلم ایرانی در جشنواره کودکان جهان «استانبول»