ارجاع پرونده حادثه ریلی سمنان به هیات کارشناسان رسمی دادگستری

16:29 ۱۳۸۳ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 223 0
ارجاع پرونده حادثه ریلی سمنان به هیات کارشناسان رسمی دادگستری

دادستان عمومی و انقلاب سمنان گفت: به دنبال وصول نظریه کمیسیون عالی بررسی سوانح راه‌آهن کشور، پرونده حادثه ریلی سمنان به هیات کارشناسان رسمی دادگستری ارجاع شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان سمنان؛ حیدر آسیابی با بیان این مطلب گفت: در نظریه کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن، فقط خطای انسانی مورد توجه قرار گرفته و صرفا چهار نفر از عوامل کنترل خطوط  راه‌آهن  شمال‌ شرق به‌ عنوان مقصران حادثه معرفی شده‌اند و در نظریه کمیسیون به نقش عوامل غیرانسانی مانند نقص سیستم ATC، نقص تجهیزات، معایب واگن‌ها و ... در بروز حادثه هیچ‌گونه اشاره‌ای نشده است، در حالی که  بررسی همه‌جانبه و بدون اغماض مقصران انسانی و غیرانسانی این حادثه مورد تأکید دستگاه قضایی است.وی تصریح کرد: در حال حاضر، سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون عمران مجلس علاوه بر خطای انسانی، عوامل غیرانسانی را نیز در وقوع حادثه دخیل دانسته‌اند و از طرفی، اوضاع و احوال حاکم بر قضیه نیز حکایت از بی‌تأثیر نبودن عوامل غیرانسانی در بروز سانحه دارد.دادستان سمنان تأکید کرد: بررسی همه‌جانبه و دقیق حادثه اقتضا می‌کند که با ارجاع امر با قرار کارشناسی، هیاتی از کارشناسان رسمی دادگستری موضوع را به صورت همه‌جانبه و با دقت بررسی و اعلام نظر کنند.به گزارش ایسنا، قاضی آسیابی دادستان عمومی و انقلاب سمنان در 22 آذرماه  در گفت و گو با ایسنا از بازداشت یکی از عوامل مرکز کنترل راه‌آهن شمال شرق در رسیدگی به پرونده حادثه برخورد دو قطار در منطقه هفت خوان سمنان خبر داد.وی با بیان اینکه یک نفر دیگر در پرونده برخورد دو قطار بازداشت شده است، گفت: در ادامه رسیدگی به پرونده حادثه برخورد دو قطار در منطقه هفت خوان، یکی از عوامل مرکز کنترل راه‌آهن شمال شرق نیز بازداشت شد.دادستان سمنان افزود: در حال حاضر در رابطه با این پرونده پنج نفر با قرار تامین کیفری در بازداشت هستند.وی خاطرنشان کرد: نظریه کمیسیون عالی بررسی سوانح هنوز به دادستانی واصل نشده است.به گزارش ایسنا، قاضی آسیابی دادستان عمومی و انقلاب استان سمنان در 20 آذرماه خبر آزادی متهمان پرونده سانحه پنجم آذر قطار دامغان را تکذیب کرد و گفته بود: هرگونه خبر مبنی بر آزادی متهمان پرونده حادثه قطار در هفت خوان که به کشته شدن بیش از ۴۰ تن از هموطنان‌مان انجامید را تکذیب می‌کنیم.وی با تاکید بر این که چهار متهم پرونده حادثه قطار هفت خوان کماکان در بازداشت به سر می‌برند، ادامه داد: هرگونه خبر درباره آزادی هریک از متهمان کذب است. متهمان حادثه برخورد قطار تبریز - مشهد و سمنان - مشهد که به جان باختن شماری از هموطنان و زخمی شدن تعدادی دیگر انجامید، هنوز در بازداشت بوده و تکلیف آنها توسط مراجع قضایی روشن می‌شود.این مقام ارشد قضایی با بیان این که بررسی‌ها برای روشن شدن علت حادثه قطار ایستگاه هفت‌خوان هنوز ادامه دارد، افزود: تا ارائه نظر دقیق و قطعی از مراجع مسئول در نهایت نمی‌توان به طور قاطع درباره این پرونده اظهار نظر کرد. دستگاه قضا همان طور که رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند، به طور جد رسیدگی به پرونده تصادف قطار در ایستگاه هفت‌خوان و مرگ هموطنان و زائران حرم رضوی را در اولویت خود قرار داده است و پس از بررسی‌های کارشناسانه و شنیدن اظهارات متهمان و مدعی‌العموم نظر و رای نهایی را صادر خواهد کرد.آسیابی یادآوری کرد: هنوز به طور قطعی نمی‌توان درباره این پرونده اظهار نظر کرد و باید تا پایان تحقیقاتی که در حال انجام است به انتظار نشست.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

از آغاز خودجوش طرح کاپ در منطقه ۱۱ تا بازخوردها پس از جمع آوری مخازن زباله
طرح کاپ به صورت پایلوت در برخی از شهرک های مسکونی و ساختمان های اداری اجرا و در قالب این طرح مخازن جداگانه ای در ساختمان ها تعبیه می شود، به طوریکه شهروندان به صورت مجزا پسماندهای خود مانند شیشه، ظروف پِت، پلاستیک و ... را در مخازن قرار می دهند. معاون خدمات شهری شهرداری منطقه ۱۱ به عنوان یکی از مناطق اجرا کننده در تشریح اجرای خودجوش طرح کاپ با همکاری شورایاران به بازخورد مناسب و امیدبخش مشارکت شهروندان پس از جمع آوری مخازن زباله در خیابانی در محله راه آهن اشاره می کند و اجرای آن را امیدوارکننده می داند.
انتقاد محیط زیست از طرح مجلس برای حذف سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از طرح یک فوریتی اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی‌ها به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و عدم پرداخت آن به صندوق ملی محیط زیست گفت: چنین مسئله‌ای نشان می‌دهد که موضوعاتی مانند پرداخت حقوق و کمبود بودجه شهرداری‌ها برای نمایندگان مجلس مهمتر از سلامت و محیط زیست است.
نبود آمار دقیق از دانش آموزان بی‌بهره از زیرساخت‌های فناوری
معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه آمار دقیقی نداریم که چه تعداد از دانش‌آموزان از زیرساخت‌های فناوری بی بهره‌اند، گفت: اما برای این دانش‌آموزان بسترهای جایگزین ارائه شده، بسته‌های آموزشی تهیه شده و آموزش آن‌ها از طریق برنامه‌های تلویزیونی دنبال می‌شود.
بررسی کاهش توان و سواد خواندن دانش آموزان
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش از جنس رشدی است که در یک فضای مجزا و منزوی فراهم نمی شود گفت: امروز دغدغه عمده افرادی که دلسوز آینده جامعه اند این است که باید روز به روز بر قوت مدرسه و تاثیر گذاری  و خوشایندبودن آن به عنوان یک زیست بوم مورد توجه قرار بگیرد. مدرسه باید اولویت اول تمام مردم یک جامعه باشد.
رفتارهای پرخطر از دغدغه‌های اولویت‌دار آموزش‌وپرورش است
وزیر آموزش‌وپرورش آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر را به دلیل تهدید سلامت، هویت و تربیت دانش‌آموزان، از دغدغه‌های اولویت‌دار آموزش‌وپرورش دانست.
کوتاهی در آموزش و پرورش قابل جبران نیست
وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه پاسداران آرمان‌های شهدا در آموزش‌وپرورش تربیت می‌شوند، اظهار کرد: همه آرمان‌های انقلاب اسلامی را باید در آموزش‌وپرورش جستجو کرد.
حاجی میرزایی به سوالات نمایندگان در کمیسیون آموزش پاسخ داد
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از حضور وزیر آموزش و پرورش در جلسه امروز این کمیسیون برای پاسخ به سوالات تعدادی از نمایندگان خبر داد.
تکمیل پروژه‌های آموزشی نیمه تمام توسط بنیاد برکت
رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: براساس هماهنگی های انجام شده مقرر شد تا پروژه‌های آموزشی نیمه‌تمام با پیشرفت بیش از ۸۰درصد توسط بنیاد برکت تکمیل شود.
چگونگی آموزش پیش دبستانیها در سال تحصیلی کرونایی تشریح شد
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه به همراهی خانواده‌ها برای ارزیابی رشد نوآموزان در راستای اهداف یازده‌گانه دوره پیش‌دبستانی نیازمندیم، گفت: در شرایط کنونی باید راهکارهای متناسب با شرایط بحرانی داشته باشیم.
اینترنت شاد بالاخره رایگان است یا خیر؟
مشاور وزیر و مسئول شبکه آموزشی دانش آموز(شاد) با بیان اینکه ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز ما در شاد احراز هویت شده اند که ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفرشان به شکل همزمان آموزش می بینند گفت: جریان تعلیم و تربیت تعاملی در آموزش و پرورش ادامه دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نبود آمار دقیق از دانش آموزان بی‌بهره از زیرساخت‌های فناوری
معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه آمار دقیقی نداریم که چه تعداد از دانش‌آموزان از زیرساخت‌های فناوری بی بهره‌اند، گفت: اما برای این دانش‌آموزان بسترهای جایگزین ارائه شده، بسته‌های آموزشی تهیه شده و آموزش آن‌ها از طریق برنامه‌های تلویزیونی دنبال می‌شود.
بررسی کاهش توان و سواد خواندن دانش آموزان
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش از جنس رشدی است که در یک فضای مجزا و منزوی فراهم نمی شود گفت: امروز دغدغه عمده افرادی که دلسوز آینده جامعه اند این است که باید روز به روز بر قوت مدرسه و تاثیر گذاری  و خوشایندبودن آن به عنوان یک زیست بوم مورد توجه قرار بگیرد. مدرسه باید اولویت اول تمام مردم یک جامعه باشد.
لزوم شناسایی علل ترک تحصیل دختران
مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور بانوان گفت: تأکید ساحت‌های مختلف سند تحول بنیادین بر اهمیت مهارت‌آموزی دانش آموزان است و در این راستا ضرورت نقش‌آفرینی دختران به‌عنوان مادران آینده در عرصه‌های مختلف بیش‌ازپیش اهمیت دارد.
آغاز ساخت واحدهای مسکونی برای مددجویان روستایی کرمانشاه
با حضور رئیس کمیته امداد ساخت ۲ هزار واحد مسکونی برای مددجویان و نیازمندان استان کرمانشاه آغاز شد.
اکران نمایش میدانی «محشر» به مناسبت اربعین در مجموعه ارم
مدیر عامل هلدینگ سیاحتی بنیاد مستضعفان گفت: نمایش میدانی محشر با موضوع "زندگی پس از مرگ" به مدت ۲۰ شب در پارکینگ پارک ارم همزمان با ایام اربعین حسینی به نمایش گذاشته می‌شود.
صدور احکام برخی از متهمان پرونده بانک سرمایه
مشاوران املاک موجب افزایش قیمت ملک شدند
ابطال مقرره پرداخت پاداش درآمدی به کارکنان شهرداری
گمانه زنی‌های مربوط به پرونده روح الله زم قابل اعتماد نیست
پرونده روح‌ الله زم ویژه است-اولین دادگاه‌های جرایم سیاسی در آبان- صدور حکم رییس سابق هلال احمر
بیشتر دستگیری شهرداران در استان تهران مربوط به سنوات گذشته است-امسال تنها یک شهردار دستگیر شده
ویدئو - مناقشه منابع طبیعی قم و اهالی روستای خیرآباد و ویلاسازان
غیرت: امیدوارم تفکیک جرم سیاسی از امنیتی واقعا عملی شود
انجام بیش از ۶۲ هزار بازرسی در قالب گشت‌های مشترک تعزیرات از ابتدای سال
پیام تسلیت جنتی به فرزند روح‌الله حسینیان