«گرایش‌های نو در شعر آلمانی‌زبان» بررسی شد

16:14 ۱۳۸۵ روز و ۹ ساعت پیش ایسنا 448 0
«گرایش‌های نو در شعر آلمانی‌زبان» بررسی شد

«گرایش‌های نو در شعر آلمانی‌زبان» با حضور یان واگنر، شاعر جوان آلمانی و علی‌ عبداللهی، مترجم، ربررسی شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده از شهر کتاب، در این نشست که ۲۳ آذر در این مرکز فرهنگی برگزار شد علاوه بر شعرخوانی، گفت‌وگوهایی نیز درباره شعر معاصر آلمان صورت گرفت.

در آغاز علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی شهر کتاب، گفت: علی غضنفری در کتاب «شعر آلمانی، از آغاز تا امروز» دوره‌های شعر آلمانی را به ترتیب زیر برشمرده است: قرون وسطی، دوره‌ اصلاح‌طلبی و انسانگرایی رنسانس، عصر باروک، عصر روشنگرایی، عصر طغیان و فشار و عصر کلاسیک وایمار، عصر رمانتیک، عصر واقعگرایی و طبیعت‌گرایی، عصر سمبولیسم، اکسپرسیونیسم و دوره ناسیونال سوسیال و سرانجام عصر جدید. پس از پایان جنگ جهانی دوم ادبیات آلمان از نقطه صفر آغاز شد و عشق به طبیعت، واقع‌گرایی و نواندیشی در این شعر خود را نشان داد.

محمدخانی در ادامه واگنر را چنین معرفی کرد: یان واگنر از شاعران امروز آلمان، دانش‌آموخته ادبیات انگلیسی است. در سال ۲۰۰۱ نخستین مجموعه شعرش را منتشر کرد و علاوه بر شاعری، به مترجمی و نویسندگی نیز می‌پردازد. زبانی روان و رسا بر شعرش حاکم است و می‌کوشد در تحلیل مسائل اجتماعی از طبیعت بهره ببرد.

علی عبداللهی نیز در معرفی واگنر گفت: وی که متولد ۱۹۷۱ است، نخستین شاعری است که توانست جایزه کتاب لیپزیک را بگیرد. پیشتر این جایزه به رمان‌های خانوادگی تعلق می‌گرفت. او شعرهای بسیاری دارد که در مورد گل‌ها و حیوانات است و دریافت‌های شخصی وی را از جهان پیرامون نشان می‌دهد. برخی گرایش وی به طبیعت را نقد می‌کنند و می‌گویند این دیدگاه باعث بی‌اعتنایی به مسائل اجتماعی می‌شود.

این شاعر و مترجم افزود: واگنر در ردیف شاعرانی قرار دارد که تمایل دارند به شعر کلاسیک آلمانی نظری داشته باشند. در شعرهای او به‌ظاهر نشانی از بازی‌های زبانی نیست؛ اما عناصر شعری وی بسیار شخصی و جزء‌نگرانه است. شعرهای وی سرشار از عناصر جزءنگرانه است و آکنده از مواردی است که در نگاه اول به‌روشنی نمی‌توان فهمید.

«گرایش‌های نو در شعر آلمانی‌زبان» بررسی شد

در ادامه‌ نشست، واگنر چند نمونه از آثارش را خواند و عبداللهی برگردان فارسی آن‌ها را ارائه کرد. سپس واگنر گفت: در ۱۵ سال گذشته شعر آلمانی هرگز تا این حد زنده، متنوع و دارای گرایش‌های متعدد نبوده است. طبقه‌بندی شاعران امروز کار دشواری است؛ زیرا همه در حال دگرگونی هستند. دو گرایش عمده در شعر امروز آلمان هست: نخست کسانی که دنبال تجربه‌های جدید هستند و دیگر کسانی که نگاه به سنت دارند و حتی می‌خواهند به سنت‌های شعری برگردند. این دو جریان عمده، همزمان در این روزگار هستند. دوستداران سنت طبعاً دنبال دستاوردهای گذشتگان و نوکردن آن‌ها هستند. بسیاری هستند که دوست ندارند در یک مکتب متوقف شوند و همین نکته چیزی است که به شعر آن‌ها  تنوع و غنا می‌بخشد.

این شاعر خاطرنشان کرد: کسان دیگری هم هستند که هم تجربه‌ها نو و هم سنت‌های گذشتگان را در هم می‌آمیزند. این‌ها هم به زبان نگاه می‌کنند و هم به تجربه‌های جهانی. این‌ها می‌دانند که با زبان چه بکنند، کجا نوآوری کنند و چگونه به مضامینی بپردازند که اقبال مخاطبان را در پی داشته باشد. اما به‌هرحال اغلب کتاب‌های شعر، حتی از شاعران موفق نیز تیراژی حدود هزار نسخه دارند.

واگنر درخصوص آغاز شاعری‌اش گفت: در پانزده‌سالگی شعر را با سروده‌هایی که می‌شود گفت وحشتناک بودند آغاز کردم. سعی می‌کردم پیش‌داوری‌هایم را در شعرم بیاورم. در آغاز شاعری، هر کتاب شعری را که می‌خواندم و می‌پسندیدم، حس می‌کردم کاش آن شعر را من می‌گفتم و این‌طور قدم در راه شاعری گذاشتم. اما وقتی توانستم مسیر جست‌وجوهای شخصی‌ام را پیدا کنم که گئورگ هایم و گئورگ کراک را شناختم. این‌ها از اولین شاعران اکسپرسیونیست آلمان هستند. شعر انگلیسی هم برای من مهم است؛ خاصه شاعر رمانتیک انگلیسی، جان کیتز. طبیعی است همه‌ شاعران مهم یک سنت را باید خواند. همه‌ شاعران هم به صورت طبیعی کلاسیک‌ها را می‌خوانند و در آلمان هم گوته و هولدرلین، کلاسیک‌های شعر آلمانی هستند. از اوایل قرن بیستم هم برتولت برشت، گتفرید بن و پل سلان شاعران پرمخاطب شعر آلمانی هستند. هر کسی در آلمان باید این‌ها را بخواند و نمی‌توان از کنارشان رد شد.

او از فرانسیس پونژ و شعر وی یاد کرد و گفت: پونژ می‌گوید ما پدیده‌ها و اشیا را می‌بینیم و بعد از آن‌ها فاصله می‌گیریم و سپس با حوصله درباره‌شان می‌نویسیم. در آلمان شعر جهان خیلی ترجمه می‌شود. سنت ترجمه شعر در آلمان نیرومند است. خیلی از شاعران جوان مترجم هم هستند و از زبان‌هایی مثل چینی، روسی و زبان‌های اروپایی ترجمه می‌کنند. نه‌تنها سنت شعر آلمانی در شعر آلمان مؤثر است، بلکه دستاوردهای شعر جهانی هم بر شعر آلمان اثر گذاشته است. وقتی شعرهایی را که در آسیا و آمریکای لاتین نوشته شده است می‌خوانیم، حوزه‌ دید ما وسیع‌تر می‌شود و خوشبختانه ارتباط نزدیک بین شاعران معاصر آلمان با دیگر شاعران جهان برقرار است. ما با هم آشنا می‌شویم و از تجربه‌های هم بهره می‌بریم.

وی خاطرنشان کرد: شاعرانی که جز به عناصر زبان به چیز دیگری نمی‌اندیشند هم در شعر آلمانی از دهه ۶۰ سال‌های ۱۹۰۰ حضور داشته‌اند. البته رویکردهای آن‌ها هرگز یکسان نبوده است.

واگنر درباره شناختش از شعر فارسی گفت: زبان فارسی نمی‌دانم، اما ترجمه‌هایی را که از شعر فارسی به آلمان شده خوانده‌ام. ترجمه‌های حافظ و مولوی را خوانده‌ام؛ هرچند این ترجمه‌ها قدیمی‌اند و ما نمی‌دانیم چقدر اعتبار دارند. ترجمه‌هایی از فروغ فرخزاد و احمد شاملو را خوانده‌ام. ترجمه‌ شعرهای شاملو خیلی خوب است. ترجمه انگلیسی شعرهای اسماعیل خویی را خوانده‌ام. ۱۲ سال پیش نشریه‌ای ویژه‌نامه‌ای برای شعر فارسی منتشر کرد و من تصویری کلی از شعر فارسی با کمک همان نشریه به دست آوردم. سیمین بهبهانی را هم می‌شناسم و ترجمه شعرش را خوانده‌ام. به‌هرحال از دریچه‌ای به جهان شعر فارسی نگاه کرده‌ام.

او درباره نسبت سیاست، طبیعت و شعر هم گفت: موضوعاتی که در مورد طبیعت هست، در نهایت به جامعه هم ربط پیدا می‌کند. اگر بخواهم درباره‌ سنت طبیعت‌گرایی صحبت کنم، باید از پیتر هوخل نام ببرم. وی طبیعت را به عنوان طبیعت صرف در نظر نمی‌گرفت؛ بلکه پدیده‌ای تاریخمند می‌دانست و دارای رابطه با انسان. وقتی می‌خواهیم از طبیعت صحبت کنیم، دریافت‌های ما وارد شعر می‌شود.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رسانه
رسانه

آخرین اخبار

رکوردی که در دوومیدانی ایران حدود نیم قرن شکسته نشده‌ است
قدیمی‌ترین رکورد فضای باز دوومیدانی ایران که هنوز جابه‌جا نشده است به دهه ۵۰ شمسی برمی‌گردد.
تیاگو آلکانترا کرونا گرفت و قرنطینه شد
هافبک جدید تیم فوتبال لیورپول به دلیل کرونا تا دو هفته قادر به بازی برای تیمش نیست.
مورینیو با تاتنهام چلسی را حذف کرد
تاتنهام با حذف چلسی راهی مرحله بعد جام اتحادیه انگلیس شد.
مسی عذر خواهی کرد و اشتباهاتش را پذیرفت
مهاجم بارسلونا اعلام کرد اشتباهاتش را در رابطه با اتفاق های یک ماه گذشته می پذیرد.
پیروزی جوکوویچ، سیتسیپاس و پلیسکووا
مرد شماره یک و شش جهان و تنیسور اهل چک با پیروزی برابر حریفانشان به دور دوم رولان گاروس صعود کردند.
وزیر سابق گارد ملی عربستان دوباره پست گرفت
حساب‌های کاربری طرفدار خاندان ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه فقید سعودی صدور حکمی مبنی بر تعیین متعب بن عبدالله، وزیر سابق گارد ملی به عنوان رئیس شورای امنای "موسسه خیریه ملک عبدالله" را به جای برادر بزرگترش، خالد منتشر کردند.
این فرمول جادویی شما را جوان می‌کند
اگر نگران افزایش چین و چروک اطراف چشم خود هستید با ما در این گزارش همراه شوید.
برنامه‌های درسی چهارشنبه 9 مهر شبکه‌های آموزش، چهار و قرآن
جدول زمانی پخش برنامه‌های درسی دانش آموزان ابتدایی و متوسطه در روز چهارشنبه 9 مهر ماه 99 از طریق شبکه‌های آموزش، چهار و قرآن اعلام شد.
زلزله دقایق پیش در کیانشهر و طبس کرمان
زلزله ای به بزرگی ۴.۱ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۲۶ دقیقه و ۲۳ ثانیه بامداد امروز (چهارشنبه) کیانشهر در استان کرمان را لرزاند.
۸میلیون سالمند در کشور - رصد کرونا در آسایشگاه‌ها
رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت با اشاره به حرکت جامعه به سمت سالمندی، اقدامات این وزارتخانه برای ارائه خدمات مناسب به سالمندان را تشریح کرد و گفت: در حال حاضر سهم سالمندان در اشغال تخت‌های بیمارستانی بالا است که این نشان می‌دهد سالمندان وضعیت جسمی، روانی و رفاهی مناسبی ندارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رکوردی که در دوومیدانی ایران حدود نیم قرن شکسته نشده‌ است
قدیمی‌ترین رکورد فضای باز دوومیدانی ایران که هنوز جابه‌جا نشده است به دهه ۵۰ شمسی برمی‌گردد.
تیاگو آلکانترا کرونا گرفت و قرنطینه شد
هافبک جدید تیم فوتبال لیورپول به دلیل کرونا تا دو هفته قادر به بازی برای تیمش نیست.
مورینیو با تاتنهام چلسی را حذف کرد
تاتنهام با حذف چلسی راهی مرحله بعد جام اتحادیه انگلیس شد.
مسی عذر خواهی کرد و اشتباهاتش را پذیرفت
مهاجم بارسلونا اعلام کرد اشتباهاتش را در رابطه با اتفاق های یک ماه گذشته می پذیرد.
این فرمول جادویی شما را جوان می‌کند
اگر نگران افزایش چین و چروک اطراف چشم خود هستید با ما در این گزارش همراه شوید.
دیدگاه عرب‌ها درباره مولانا، تصوف و عرفان
کدام کتاب‌ها پرفروش‌اند؟
انتشار ۳ کتاب در زمینه شعر از نیلوفر شریفی
«نامه و نامه‌نگاری در شاهنامه» در بازار کتاب
نمایشگاهی از کتاب‌های آموزشی در کتابخانه مرجع کانون
نشستی درباره «استادِ شمس»
انتشار کتابی درباره میزان مقاومت سازه در برابر آتش‌سوزی در قزوین
تسلیتی برای درگذشت سیدمحسن حبیبی
مسعود فراستی عذرخواهی کرد
پاییز در شعر احمدرضا احمدی + صوت