«افسانه‌های مازندران» به چاپ رسید

09:15 ۴۰۵ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 353 0
«افسانه‌های مازندران» به چاپ رسید

کتاب «افسانه‌های مازندران» به کوشش طیار یزدان‌پناه لموکی به چاپ رسید.

ایسنا

مولف کتاب در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: افسانه‌ها و اساطیر ملل به‌ویژه آیینی، در دوران کنونی، دانش نوینی است که در کنار دانش باستان‌شناسی به بررسی احوال انسان‌ها، قهرمانان و خدایان آنان می‌پردازد.او با اشاره به افسانه‌ها افزود: افسانه‌ها از جمله منابع مهم در شناخت اقوام کهن است که در تدوین تاریخ قوم‌ها و ملت‌ها نقش درخور توجهی دارد. دانستن این مهم که در روزگار باستان و حتی تداوم آن در سده میانه، اقوام و ملل درباره چگونگی پیدایی گیتی و یا درباره تکوین حیات و آفرینش انسان چه تحلیل یا تبینی داشتند، بسیار پراهمیت است.یزدان‌پناه همچنین گفت: به طور قطع افسانه‌های دینی با افسانه‌های حماسی و غیردینی متفاوت‌اند و نیز افسانه‌های دینی شامل حال ادیان نمی‌شود که به طور عمده بر مبنای یکتاپرستی، وحدت و توحید استوار است، بلکه به سرگذشت خدایانی مانند خورشید، ماه، ستارگان، مه و باران می‌پردازد که در روزگار کهن پرستیده می‌شدند.او افزود: با توجه به  گسترده شدن رسانه‌ها و شکل یافتن افسانه‌های تازه، قصه‌گویی در خانواده‌ها به ویژه در روستاها نسبت به گذشته - حداقل ۵۰ سال پیش – دارای اقبال نیست بنابراین ما نیز می‌توانیم با جمع‌آوری افسانه‌ها،  با زبان روز آن‌ها را مکتوب کنیم و به صورت کتاب، فیلم و کارتون درآورده و به مردم عرضه کنیم.نویسنده «افسانه‌های مازندران» گفت: تا جایگزینی نسل‌ها، فرصت کوتاهی وجود دارد تا به جمع‌آوری افسانه‌ها چه به صورت ذوقی و چه پژوهشی در سطح وسیع در مازندران به‌ویژه از طریق مدارس و دانشگاه‌ها اقدام شود.او درباره چگونگی تدوین افسانه‌ها گفت: در یک روش برای آسان‌خوانی خواننده‌های بومی و غیربومی، متن را آوانویسی و نیز آن را به زبان ملی و یا مبدا برگردان می‌کنند، دادن واژه‌نامه و تعلیقات در شرح اصطلاحات، مثل‌ها و کنایات و نیز پرداختن به نوع باورها،  از جمله کارهای علمی است که پژوهشگران بدان توجه دارند. این شیوه به لحاظ زبان‌شناسی و مردم‌شناسی دارای اهمیت بسزایی است. تنها ضعف این روش آن است که گردآورنده امانتدار مطلق است و دستش نسبت به هر پردازشی روی اصل متن بسته است.این پژوهشگر و نویسنده با بیان این‌که در تدوین کتاب «افسانه‌های مازندران» در دو جلد به مدت یک دوره ۱۰ ساله که در دوماهنامه بارفروش به چاپ می‌رسید از این روش پیروی کردم، افزود:  درباره طبقه‌بندی افسانه‌ها، در ایران به طور غالب افسانه‌ها را فله‌ای جمع‌آوری کرده و بدون هیچ‌گونه  طبقه‌بندی پژوهشی به چاپ رسانده‌اند. در مازندران نیز این روش مسلط است. در واقع می‌توان گفت برای نخستین بار است که بر روی افسانه‌ها به این شیوه کار شده است که علاوه بر طبقه‌بندی موضوعی دارای شرح و تعلیق هم هست که خواننده و به ویژه دانشجویان علوم انسانی به راحتی می‌توانند برحسب موضوع مورد علاقه و یا تحقیق به آن مراجعه کنند و بهره‌مند شوند.کتاب «افسانه‌های مازندران» از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی مازندران به چاپ رسیده است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

سینما و تئاتر
سینما و تئاتر
رادیو تلویزیون
رادیو تلویزیون
عمومی
عمومی
تئاتر
تئاتر
موسیقی و هنرهای تجسمی
موسیقی و هنرهای تجسمی
میراث و گردشگری
میراث و گردشگری
فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی
رسانه
رسانه
قرآن و عتر
قرآن و عتر
دین و اندیشه
دین و اندیشه
فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه
ادبیات
ادبیات
ادبیات و کتاب
ادبیات و کتاب
ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

مینی شعر (471)
شعر، نشانه یک زندگی عالی و بشری است. مردم با خیال زندگی می‌کنند و بهترین چیزی که خیال را تحت تاثیر قرار می‌دهد شعر است، پس این واقعیت که نقش روزمره کننده را ایفا می‌کند و شعر، حقیقتی است که اگر نمی‌شود سراینده آن بود، می‌توان دست کم خواننده آن شد و از روزمرگی رهید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رمان «غول مدفون»؛ دنیایی بی‌رحم پر از غول و اژدها و فراموشی
«غول مدفون» آخرین رمان کازوئو ایشی‎گورو است که جدیدترین ترجمه آن را سهیل سمّی توسط انتشارات ققنوس به خوانندگان و علاقه‌مندان این نویسنده ارایه داده است. در ‌سال۲۰۱۵ زمانی که ١٠سال از انتشار آخرین کتاب ایشی‌گورو «هرگز رهایم مکن» می‌گذشت غول مدفون در بحبوحه اشتیاق شدید و انتظار طولانی خوانندگان منتشر شد.
فیلم «مادر!»، رویای تب آلود رسیدن به نور
بهترین توصیف برای فیلم «مادر!» این است که آن را یک رؤیای تب آلود بنامیم - لااقل این عبارت به خوبی نشان می دهد که دارن آرنوفسکی (سازنده «قوی سیاه» و «مرثیه ای برای یک رویا») موقعی که فیلمنامه را یکجا و به شکلی دیوانه وار در رایانه اش ثبت کرد، چه حال و وضعی داشت.
شبکه «افق»، عزیزدردانه تلویزیون
واکاوی یک اتفاق که بارها رخ داده: دلیل بازپخش و معرفی برنامه های شبکه «افق» و در شبکه های دیگر چیست؟ آیا «افق» به خوبی دیده نمی شود یا رانت آن قوی است؟
در آستانه یکصدمین «عصرانه ادبی فارس» : محدثی خراسانی: عصرانه‌های ادبی توانست در ادبیات حرکت و شور ایجاد کند
«آتشی که گلستان نشد» به قلم مریم رمضانی : داستانی برای نسل‌کشی در میانمار + صوت
پرویز: نویسندگان به شایعات و مطالب بی‌سند درباره عاشورا نپردازند
از «حُسن حَسَن» تا «غمِ سه ساله» : شب شعر و مرثیه‌خوانی «بر آستان اشک» برگزار شد
هشت خارجی میهمان جشنواره قصه‌گویی
کنفرانس بین‌المللی نویسندگان آفریقایی آبان برگزار می‌شود
کتاب «واروژان» منتشر شد
واژه‌های مصوب فرهنگستان در موضوع «تغذیه» منتشر شد
امروز سه‌شنبه ۲۳ آبان ماه : مجموعه داستان طنز «کامران شرفشاهی» در خبرگزاری فارس رونمایی می‌شود
قصیده جمعی از شاعران برای کیش و خلیج فارس