«شَروه» موسیقی‌ای که زبان مردم بود+صوت

04:26 ۱۳۹۳ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 417 0
«شَروه» موسیقی‌ای که زبان مردم بود+صوت

یک هنرمند موسیقی نواحی گفت: شَروه‌خوانی به‌خاطر ظلم و ستمی که از سوی حکام به مردم روا می‌شد، شکل گرفت. مردم از قدیم به‌وسیله شروه‌خوانی درد دل و به عبارتی، احساسات‌شان را بیان می‌کردند و شَروه‌خوانی زبان مردم بود.

ایسنا

علی‌کرم شحنه در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این‌که آیا شَروه‌خوانی مانند گذشته در استان بوشهر اجرا می‌شود؟ توضیح داد: بله؛ این کار همچنان در جنوب ایران انجام می‌شود و طرفداران بسیاری هم دارد. شَروه‌خوانی در زمان‌های قدیم در خانه‌ها به‌عنوان محفل اجرا می‌شد و به‌شکل امروزی، غمگین نبود. شَروه‌خوانی در منطقه ما «سعدآباد» در بوشهر شادتر برگزار می‌شد. شروه به دو بخش، سبک شَروه مخصوص دشتی و دیگری فایزخوانی تقسیم می‌شود. چون «فایز» دوبیتی‌سرا بود، همین اسم مرسوم شده است. در این بخش، دوبیتی‌های باباطاهر را هم اجرا می‌کردند و این شیوه همچنان اجرا می‌شود. اجرای این مراسم در خانه‌ها کمتر شده، اما همچنان به اسم مراسم شب شَروه در مناسبت‌های مذهبی مختلف اجرا می‌شود.

این هنرمند موسیقی نواحی با بیان این‌که مراسم شَروه‌خوانی طرفدار بسیاری دارد و نسل جدید بیش از اندازه از آن استقبال می‌کند، درباره این‌که جایی وجود دارد که جوانان، شَروه‌خوانی را در آنجا یاد بگیرند، اظهار کرد: جایی وجود ندارد که بتوان این نوع موسیقی را به آن‌ها آموزش داد؛ اما کسی که به این کار علاقه‌مند باشد، در مراسمی که اجرا می‌کنیم می‌تواند کنار ما بنشیند و آن را یاد بگیرد. خود من هم با حضور در محافل مختلف و بنا بر علاقه‌ای که داشتم، این کار را یاد گرفتم.

او درباره این‌که آیا می‌توان از طریق شَروه‌خوانی امرار معاش کرد و به‌عنوان یک شغل به آن نگاه کرد؟ گفت: خیر؛ ما در مراسم مذهبی و ختم از شَروه‌خوانی استفاده می‌کنیم که اشعار متفاوتی دارد، اما نمی‌توان به این کار به‌عنوان یک شغل نگاه کرد، زیرا بیمه و درآمد آن‌چنانی ندارد. گذشتگان ما از راه شروه‌خوانی هیچ درآمد مالی نداشتند. ما کسی را داریم که ۷۰ سال شروه می‌خواند، اما حتی یک بیمه جزیی هم ندارد، هیچ کسی یا انجمنی هم از او حمایت نمی‌کند.

شحنه درباره این‌که شَروه‌خوانی چقدر در نقاط مختلف کشور معرفی و شناخته شده است؟ بیان کرد: در استان فارس نیز مراسم شَروه‌خوانی وجود دارد که سبک خواندن آن‌ها با سبک و ریتم خواندن ما متفاوت است؛ اما هنگامی که آن‌ها می‌خوانند ما متوجه می‌شویم که همان شَروه را اجرا می‌کنند، در بسیاری از مواقع از اشعار ما نیز استفاده می‌کنند. شَروه در استان هرمزگان و خوزستان هم اجرا می‌شود.

این هنرمند موسیقی نواحی اظهار کرد: بسیاری از مردم با آن‌که شَروه‌خوانی را نمی‌شناسند و حتی متوجه مفهوم آن که به زبان محلی اجرا می‌شود، نمی‌شوند، اما از آن استقبال می‌کنند. مثلا سال گذشته از ما دعوت شد که در فستیوال آینه‌دار شرکت کنیم، هنگامی که شروه‌خوانی را اجرا کردیم، از آن استقبال خوبی شد. بسیاری حتی متوجه اشعاری که ما به زبان محلی می‌خواندیم نمی‌شدند، اما طرفدار شروه‌خوانی شدند.

او با بیان این‌که شَروه‌خوانی اشعار عاشقانه و انقلابی هم دارد، گفت: اشعار انقلابی شَروه‌خوانی آنقدر قوی است که حتی می‌تواند خیزش ایجاد کند. با آن‌که جنوب ایران به‌واسطه نفت‌خیز بودنش ثروتمند است، اما بسیاری از مردم آن بی‌کارند و در فقر و تنگدستی زندگی می‌کنند. درد مردم به‌وسیله شَروه‌خوانی بیان می‌شود.

شحنه درباره مشکلاتی که این نوع موسیقی با آن مواجه است، اظهار کرد: مراسمی که با نام شَروه‌خوانی در شهر «سعدآباد» برگزار می‌شود، فقط شَروه‌خوانی نیست، مثلا وقتی می‌خواهند مردم را به پای اجرای تعزیه‌ای بکشانند و چون می‌دانند مردم به شَروه علاقه دارند به‌وسیله یک بنر در سطح شهر مراسم شروه‌خوانی را تبلیغ می‌کنند، اما فقط بخش کوچکی از آن را به این موسیقی اختصاص می‌دهند. هر کسی هم که در این مجالس شَروه‌خوانی می‌کند، پشیمان می‌شود، زیرا نمی‌تواند این موسیقی را آن‌طور که باید ارائه دهد.

این هنرمند موسیقی نواحی ادامه داد: زمانی که با مسوولان برگزاری چنین مراسمی درباره نحوه اجرای آن صحبت می‌کنیم مبنی بر این‌که در گذشته زمان کمی را به ما برای این کار اختصاص داده‌اند، آیا این‌بار دچار چنین مشکلی نمی‌شویم؟ می‌گویند خیر؛ اما هنگامی که دوباره دعوت این‌گونه مراسم را می‌پذیریم با همان مشکلات مواجه می‌شویم.

او درباره مشکلات دیگر شَروه‌خوانی بیان کرد: «سعدآباد» حدود ۱۵ هزار نفر جمعیت و فقط یک سالن آمفی‌تئاتر دارد که می‌توان از آن برای برگزاری مراسم شروه‌خوانی استفاده کرد. اگر این سالن را بخواهیم اجاره کنیم، باید چندبار با امام جمعه و بخشدار مکاتبه کنیم تا آن را برای اجرای شَروه‌خوانی اختصاص دهند. استقبال از شروه‌خوانی زیاد است، شروه‌خوان خوب هم داریم، اما امکانات برای اجرا نداریم.

شحنه که حدود ۲۰ سال شَروه‌خوانی کرده است، گفت: اگر امروزه بتوان شروه را با موسیقی خواند، جذابیت بیشتری دارد. دیده شده که برخی افراد شَروه را همراه نی اجرا می‌کنند، شاید صدا به‌تنهایی قادر نباشد پیام را برساند.

«شَروه» موسیقی‌ای که زبان مردم بود+صوت
کرامت قنبری/ عکس از آرشیو فستیوال آینه‌دار سال ۹۴
 

بخش پایانی اجرای زنده شروه‌خوانی با آواز بیدکانی

بخشی از شروه‌خوانی بوشهر و اجرای کرامت قنبری مهر و علیکرم شحنه در فستیوال آینه‌دار / سال ۹۴


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خرید ویلا لوکس شمال نوشهر
در سال های اخیر در غرب استان مازندران در بین شهرهای شمالی کشور توجه بسیاری از خریداران و سرمایه‌گذاران بزرگ را به خود جلب نموده است.
تور مشهد با قطار
سفر به مشهد مقدس با حال و هوای معنوی خاص خود همواره بهترین گزینه برای تخلیه انرژی منفی و داشتن یک حال خوب می‌باشد و در میان گزینه‌هایی که برای سفر پیش روی شما قرار دارد از جمله سفر با خودروی شخصی، سفر با قطار، سفر هوایی، رزرو هتل و ... این استفاده از تورها هستند که بهترین انتخاب می‌باشند زیرا با رزرو قطار و یا هواپیما به همراه هتل و استفاده از نرخ‌های همکاری همواره کمترین قیمت را دارند و باعث می‌شود تا مقدار قابل توجهی از هزینه هایتان کاهش یابد. این تورها به شما این امکان را می‌دهند تا بتوانید هتلی متناسب با نیازهای خودتان انتخاب نمایید.
نکاتی درباره سفر هوایی با کودکان که قبل از خرید بلیط هواپیما باید بدانید!
سفر هوایی با کودکان نوزاد و خردسال کمی دشوار و گاهی دردسر ساز می باشد اما تا زمانی که ندانید باید چکار کنید.
معرفی بهترین سایت‌های سفارش ترجمه در ایران
با پیشرفت فناوری و توسعه کسب و کارها، برقراری روابط بین الملل و حرفه‌ای اهمیت یافته است.
تصمیم‌گیری داده‌محور، راه نجات سازمان‌ها در بحران  کرونا
مطمئنا، مشکلات ناشی از ویروس covid-۱۹، تنها محدود به بحث‌های سلامت جامعه نیست؛ بلکه از مهم‌ترین مشکلات به‌وجودآمده، مشکلات اقتصادی است.
پاسخ به یک شبهه درباره آغازگر جنگ
یکی از روش‌های دشمنی رسانه‌های فارسی انگلیسی همچون بی‌بی‌سی، من‌وتو و ایران اینترنشنال با نظام جمهوری اسلامی، تحریف واقعیت و روایت جعلی تاریخ معاصر است و از آنجا که یکی از نقاط قوت نظام جمهوری اسلامی ایران، مقاومت ۸ ساله در مقابل تجاوز ارتش بعث صدام به خاک وطن است؛ پس این رسانه‌ها سعی وافری برای خدشه وارد کردن به تاریخ این مقطع غرورآفرین دارند. از جمله اینکه تلاش می‌کنند امام خمینی(ره) و رزمندگان اسلام را جنگ‌طلب، قدرت‌طلب و شروع‌کننده جنگ نشان بدهند.
ویدئو- خسارت‌های سیل در تالش و اسالم
بارش‌های شدید ۳۰ شهریور در غرب گیلان به ویژه شهرستان تالش، باعث وقوع سیل شد و خسارات زیادی برجای گذاشت. بارش‌ها رودخانه‌ها را سیلابی کرد و سطح آب را بالا برد. ازسوی دیگر راه های روستایی نیز بسته و آب، برق و گاز نیز بسته شد. قرار است تا غروب امروز عمده مشکلات شش روستا برطرف و آب و برق و گاز و راه وصل شود.
مجوز برگزاری مسابقات لیگ برتر تیروکمان صادر شد- برگزاری مسابقات از آبان
مسوول برگزاری لیگ برتر تیروکمان گفت: با مجوزی که از ستاد ملی مبارزه با کرونا وزارت ورزش دریافت کردیم لیگ برتر تیروکمان با رعایت پروتکل های بهداشتی از آبان در سایت تیروکمان آغاز خواهد شد.
وقتی فدراسیون ژیمناستیک پویش پارکور را مسابقات جهانی جلوه می‌دهد!
رییس انجمن پاکور ایران می‌گوید که پاکور و ژیمناستیک دو رشته کاملا متفاوت هستند و باید رشد و توسعه پارکور در همه کشورها زیر نظر انجمن پارکور باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آغاز لیگ برتر هندبال از ۱۸ مهر- احتمال اضافه شدن ۲ تیم اراک و گچساران
لیگ برتر هندبال قرار است در بخش مردان از ۱۸ مهر و در بخش بانوان از ۲۷ مهر استارت بخورد.
لزوم فرهنگ‌سازی و تامین زیرساخت‌ها برای ترویج استفاده از دوچرخه
هر ساله در روز ۲۲ سپتامبر مسئولان و دوستداران محیط زیست در برخی از شهرهای بزرگ جهان با گرامی‌داشت «روز جهانی بدون خودرو» رانندگان را به دل کندن از خودروها تشویق می‌کنند و مردم نیز بدون خودروها و وسایل نقلیه خود با پای پیاده یا دوچرخه به رفت‌وآمد می‌پردازند تا به حفظ محیط زیست کمک کنند و هم در این روز از آلاینده‌های هوا بکاهند. یک پژوهشگر محیط زیست می‌گوید: در ایران مشکلات جدی در حوزه استفاده شهروندان از دوچرخه وجود دارد که ضرورت دارد علاوه‌بر تامین زیرساخت‌های لازم در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.
راه های نگهداری و کاهش بدخلقی بیماران آلزایمری
در آستانه‌ روز جهانی آلزایمر یک روانشناس به بیان مسائل پیرامون افراد مبتلا به آلزایمر و خانواده‌هایشان پرداخت و اظهار کرد: فرد مبتلا به آلزایمر ملغمه ای از احساسات گیجی، ترس، خشم، یأس، تردید، غم و افسردگی را تجربه می‌کند، بنابراین اطرافیان او باید با گوش کردن به حرف هایش، او را برای سازگاری با بیماری اش آماده کنند، به او کمک کنند تا عزت نفسش را حفظ کند و به او اطمینان دهند که با وجود بیماری اش هنوز می تواند از زندگی لذت ببرد.
تغییر ساعت رسمی کشور
بر اساس قانون مصوب سال ۱۳۸۶، ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ امشب (۳۰ شهریور) یک ساعت به عقب کشیده می‌شود.
افزایش روند ابتلا به کرونا در کشور - کاهش محسوس استفاده از ماسک
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به افزایش روند ابتلا و بستری ناشی از کرونا در کشور، گفت: متاسفانه شاهد کاهش محسوس در استفاده از ماسک از سوی مردم و همچنین شاغلان صنوف و صنایع هستیم.
خبری از وضعیت سلامت محمدرضا شجریان
انتشار یک آلبوم موسیقی ایرانی با اشعاری از نظامی و مولانا
انتشار قطعه‌ای برای تولد محمدرضا شجریان + صوت
تجسم هنرمندان ایرانی از صلح بر دیوارهای استانبول
چرا نباید برای ون‌گوگ دلسوزی کرد؟
چه نامی جز «سرباز» به نخل نزدیک‌تر؟
«دلصدا»ی پاپ برای مردان جنگ + صوت
بیانیه‌ای در دفاع از یک عکس ورزشی
آثار انقلابی را از گنجینه‌ها خارج کنید!
درگذشت بانوی مجسمه ساز