«شَروه» موسیقی‌ای که زبان مردم بود+صوت

04:26 ۱۴۰۳ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 446 0
«شَروه» موسیقی‌ای که زبان مردم بود+صوت

یک هنرمند موسیقی نواحی گفت: شَروه‌خوانی به‌خاطر ظلم و ستمی که از سوی حکام به مردم روا می‌شد، شکل گرفت. مردم از قدیم به‌وسیله شروه‌خوانی درد دل و به عبارتی، احساسات‌شان را بیان می‌کردند و شَروه‌خوانی زبان مردم بود.

ایسنا

علی‌کرم شحنه در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این‌که آیا شَروه‌خوانی مانند گذشته در استان بوشهر اجرا می‌شود؟ توضیح داد: بله؛ این کار همچنان در جنوب ایران انجام می‌شود و طرفداران بسیاری هم دارد. شَروه‌خوانی در زمان‌های قدیم در خانه‌ها به‌عنوان محفل اجرا می‌شد و به‌شکل امروزی، غمگین نبود. شَروه‌خوانی در منطقه ما «سعدآباد» در بوشهر شادتر برگزار می‌شد. شروه به دو بخش، سبک شَروه مخصوص دشتی و دیگری فایزخوانی تقسیم می‌شود. چون «فایز» دوبیتی‌سرا بود، همین اسم مرسوم شده است. در این بخش، دوبیتی‌های باباطاهر را هم اجرا می‌کردند و این شیوه همچنان اجرا می‌شود. اجرای این مراسم در خانه‌ها کمتر شده، اما همچنان به اسم مراسم شب شَروه در مناسبت‌های مذهبی مختلف اجرا می‌شود.

این هنرمند موسیقی نواحی با بیان این‌که مراسم شَروه‌خوانی طرفدار بسیاری دارد و نسل جدید بیش از اندازه از آن استقبال می‌کند، درباره این‌که جایی وجود دارد که جوانان، شَروه‌خوانی را در آنجا یاد بگیرند، اظهار کرد: جایی وجود ندارد که بتوان این نوع موسیقی را به آن‌ها آموزش داد؛ اما کسی که به این کار علاقه‌مند باشد، در مراسمی که اجرا می‌کنیم می‌تواند کنار ما بنشیند و آن را یاد بگیرد. خود من هم با حضور در محافل مختلف و بنا بر علاقه‌ای که داشتم، این کار را یاد گرفتم.

او درباره این‌که آیا می‌توان از طریق شَروه‌خوانی امرار معاش کرد و به‌عنوان یک شغل به آن نگاه کرد؟ گفت: خیر؛ ما در مراسم مذهبی و ختم از شَروه‌خوانی استفاده می‌کنیم که اشعار متفاوتی دارد، اما نمی‌توان به این کار به‌عنوان یک شغل نگاه کرد، زیرا بیمه و درآمد آن‌چنانی ندارد. گذشتگان ما از راه شروه‌خوانی هیچ درآمد مالی نداشتند. ما کسی را داریم که ۷۰ سال شروه می‌خواند، اما حتی یک بیمه جزیی هم ندارد، هیچ کسی یا انجمنی هم از او حمایت نمی‌کند.

شحنه درباره این‌که شَروه‌خوانی چقدر در نقاط مختلف کشور معرفی و شناخته شده است؟ بیان کرد: در استان فارس نیز مراسم شَروه‌خوانی وجود دارد که سبک خواندن آن‌ها با سبک و ریتم خواندن ما متفاوت است؛ اما هنگامی که آن‌ها می‌خوانند ما متوجه می‌شویم که همان شَروه را اجرا می‌کنند، در بسیاری از مواقع از اشعار ما نیز استفاده می‌کنند. شَروه در استان هرمزگان و خوزستان هم اجرا می‌شود.

این هنرمند موسیقی نواحی اظهار کرد: بسیاری از مردم با آن‌که شَروه‌خوانی را نمی‌شناسند و حتی متوجه مفهوم آن که به زبان محلی اجرا می‌شود، نمی‌شوند، اما از آن استقبال می‌کنند. مثلا سال گذشته از ما دعوت شد که در فستیوال آینه‌دار شرکت کنیم، هنگامی که شروه‌خوانی را اجرا کردیم، از آن استقبال خوبی شد. بسیاری حتی متوجه اشعاری که ما به زبان محلی می‌خواندیم نمی‌شدند، اما طرفدار شروه‌خوانی شدند.

او با بیان این‌که شَروه‌خوانی اشعار عاشقانه و انقلابی هم دارد، گفت: اشعار انقلابی شَروه‌خوانی آنقدر قوی است که حتی می‌تواند خیزش ایجاد کند. با آن‌که جنوب ایران به‌واسطه نفت‌خیز بودنش ثروتمند است، اما بسیاری از مردم آن بی‌کارند و در فقر و تنگدستی زندگی می‌کنند. درد مردم به‌وسیله شَروه‌خوانی بیان می‌شود.

شحنه درباره مشکلاتی که این نوع موسیقی با آن مواجه است، اظهار کرد: مراسمی که با نام شَروه‌خوانی در شهر «سعدآباد» برگزار می‌شود، فقط شَروه‌خوانی نیست، مثلا وقتی می‌خواهند مردم را به پای اجرای تعزیه‌ای بکشانند و چون می‌دانند مردم به شَروه علاقه دارند به‌وسیله یک بنر در سطح شهر مراسم شروه‌خوانی را تبلیغ می‌کنند، اما فقط بخش کوچکی از آن را به این موسیقی اختصاص می‌دهند. هر کسی هم که در این مجالس شَروه‌خوانی می‌کند، پشیمان می‌شود، زیرا نمی‌تواند این موسیقی را آن‌طور که باید ارائه دهد.

این هنرمند موسیقی نواحی ادامه داد: زمانی که با مسوولان برگزاری چنین مراسمی درباره نحوه اجرای آن صحبت می‌کنیم مبنی بر این‌که در گذشته زمان کمی را به ما برای این کار اختصاص داده‌اند، آیا این‌بار دچار چنین مشکلی نمی‌شویم؟ می‌گویند خیر؛ اما هنگامی که دوباره دعوت این‌گونه مراسم را می‌پذیریم با همان مشکلات مواجه می‌شویم.

او درباره مشکلات دیگر شَروه‌خوانی بیان کرد: «سعدآباد» حدود ۱۵ هزار نفر جمعیت و فقط یک سالن آمفی‌تئاتر دارد که می‌توان از آن برای برگزاری مراسم شروه‌خوانی استفاده کرد. اگر این سالن را بخواهیم اجاره کنیم، باید چندبار با امام جمعه و بخشدار مکاتبه کنیم تا آن را برای اجرای شَروه‌خوانی اختصاص دهند. استقبال از شروه‌خوانی زیاد است، شروه‌خوان خوب هم داریم، اما امکانات برای اجرا نداریم.

شحنه که حدود ۲۰ سال شَروه‌خوانی کرده است، گفت: اگر امروزه بتوان شروه را با موسیقی خواند، جذابیت بیشتری دارد. دیده شده که برخی افراد شَروه را همراه نی اجرا می‌کنند، شاید صدا به‌تنهایی قادر نباشد پیام را برساند.

«شَروه» موسیقی‌ای که زبان مردم بود+صوت
کرامت قنبری/ عکس از آرشیو فستیوال آینه‌دار سال ۹۴
 

بخش پایانی اجرای زنده شروه‌خوانی با آواز بیدکانی

بخشی از شروه‌خوانی بوشهر و اجرای کرامت قنبری مهر و علیکرم شحنه در فستیوال آینه‌دار / سال ۹۴


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

استرس و ۶ تکنیک تنفس برای مقابله با آن
حتی پیش از شیوع کروناویروس جدید، استرس ما در بالاترین سطح خود طی تمام دوران‌ها قرار داشت. پس از آغاز همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ نیز سطوح استرس افراد هر چه بیشتر افزایش داشته است.
نتایج روز نخست از آخرین مرحله دوومیدانی قهرمانی باشگاه‌ها
روز نخست از آخرین مرحله مسابقات دوومیدانی قهرمانی باشگاه‌های کشور با معرفی نفرات برتر به پایان رسید.
لغو ماراتن آتن به دلیل شیوع کرونا
دوی ماراتن آتن که هر ساله در مهد المپیک برگزار می‌شود به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد.
قهرمانی تیم تهران و نازنین ملایی در مسابقات روئینگ ایران
تیم تهران و نازنین ملایی در مسابقات روئینگ قهرمانی ایران مقام نخست را کسب کردند.
رضا یزدانی: شکست ۷ بر ۳ حریف را پیش بینی کرده بودم
سرمربی تیم کشتی آزاد استقلال گفت: به یکی از اعضای کادر فنی گفته بودم مقابل دانشگاه آزاد ۷ بر ۳ پیروز می شویم و حتی ترکیب تیم حریف را نیز حدس زده بودم که هر دو به واقعیت تبدیل شد.
برد قاطع استقلال در جدال حساس لیگ کشتی آزاد
در حساس ترین دیدار دور رفت لیگ برتر کشتی آزاد در گروه الف، استقلال تهران برابر دانشگاه آزاد به برتری رسید.
بازگشت های بی نظیر استقلالی ها در لیگ کشتی- خوشحالی یزدانی به سبک دیاباته!
کشتی گیران استقلال در حالیکه ۳ مبارزه خود را مقابل شاگردان علیرضا رضایی عقب بودند در نهایت با بازگشت خوب به برتری دست یافتند.
داور دیدار پرسپولیس- النصر مشخص شد
با نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا محمدتقی الجعفری دیدار پرسپولیس و النصر عربستان را سوت خواهد زد.
مددی سرپرست باشگاه استقلال شد
احمد مددی به عنوان سرپرست باشگاه استقلال منصوب شد.
بیانیه مشترک روسیه، آمریکا و فرانسه درباره درگیری‌های قره‌باغ
روسای جمهوری سه کشور روسیه، آمریکا و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک خواستار توقف فوری درگیری‌ها در قره‌باغ شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیدصالحی: VAR خیلی به پرسپولیس کمک کرد- النصر قوی‌تر از پاختاکور نیست
بازیکن پیشین پرسپولیس گفت: VAR خیلی به پرسپولیس کمک کرد و آن خطایی که ماشاریپوف انجام داد کار را برای پرسپولیس راحت کرد.
ظرفیت پذیرش آزمون ارشد پزشکی اعلام شد-تاثیر ۲۰درصدی معدل کارشناسی در پذیرش دانشجو
در آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال ۹۹ ، بر اساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی، بیش از ۴۶ هزار داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند که بیش از ۴۰ هزار نفر آنها در نهایت پذیرش خواهند شد.
سنای آمریکا لایحه بودجه موقت دولت را تصویب کرد
مجلس سنای آمریکا برای جلوگیری از تعطیلی دولت این کشور، لایحه بودجه موقت دولت را به تصویب رساند.
رنگ گل‌ها در واکنش به گرمایش زمین در حال تغییر است!
گونه‌های مختلف حیوانات و گیاهان روش‌های مختلفی را برای کنار آمدن با تغییرات آب و هوایی که عمدتا به وسیله ما انسان‌ها بر آنها تحمیل شده است، دارند و یک مطالعه جدید نشان داده است که گل‌ها در واکنش به گرم شدن کره زمین رنگ خود را تغییر می‌دهند.
عزتی: پیگیر پخش لیگ برتر هندبال هستیم
دبیر فدراسیون هندبال گفت: هنوز میزبان مرحله نخست مسابقات لیگ برتر بانوان مشخص نشده و باید در کمیته مسابقات به جمع بندی برسیم.
«خورشید» مجوز نمایش گرفت
آقای علی عسکری! به شما تبریک می‌گویم
انتظامی به تلویزیون می‌رود
چالش کمبود سریال نویس خوب
کارآفرینی با دست خالی
ستاد مرکزی اربعین: ایران به عراق زائر اعزام نمی‌کند
محمدمهدی طباطبایی‌نژاد دبیر جشنواره فیلم فجر شد
وقتی «چشم چشم دو ابرو» رابط کودک و سالمند می‌شود
کشف یک طرح مخفی پشت «مونالیزا» و فرضیات جدید
جایزه داستان مازندران جنجالی شد