«ادبیات انقلاب اسلامی» منتشر شد

13:37 ۶۲۸ روز و ۱۹ ساعت پیش باشگاه خبرنگاران جوان 702 0
 		«ادبیات انقلاب اسلامی» منتشر شد

کتاب «ادبیات انقلاب اسلامی» اثر محمدرضا ترکی توسط انتشارات سمت منتشر شد.

باشگاه خبرنگاران جوان

محمدرضا ترکی، شاعر در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به انتشار اثر جدید خود با عنوان «ادبیات انقلاب اسلامی» گفت: کتابم با عنوان «ادبیات انقلاب اسلامی» در 424 صفحه با مشارکت فرهنگستان زبان و ادب فارسی توسط انتشارات سمت منتشر شد. هدفم از انتشار این کتاب این بود که مباحث عمده ادبیات انقلاب اسلامی، در شاخه‌های مختلف آن، به شیوه‌ای علمی و رسا و درخور متون آموزشی مدون شود. این کتاب دست‌آورد پژوهش و همکاری شماری از استادان دانشگاه‌های مختلف است و در آن هر یک به معرفی شاخه‌ای از ادبیات انقلاب اسلامی پرداخته اند. وی افزود: افزون بر اینکه کتاب «ادبیات انقلاب اسلامی» می‌تواند منبع اصلی درس ادبیات انقلاب اسلامی باشد، این قابلیت را نیز دارد که به مثابه منبعی اصلی یا جنبی در دروس گرایش ادبیات پایداری استفاده شود. همانگونه که مطالعه آن برای همه علاقه‌مندان به ادبیات معاصر نیز مفید خواهد بود. ادبیات انقلاب اسلامی به اعتبار آثاری که در آن عرضه شده و شاعران و نویسندگانی که این نوع ادبی معرفی کرده است، پس از حدود نیم قرن به وسعت و کیفیتی دست یافته است که دیگر نمی‌توان آن را نادیده گرفت، انکار کرد و خرد شمرد.  این شاعر با اشاره به ممکن نبودن بررسی دقیق جریان‌های ادبیات معاصر بدون در نظر گرفتن رویدادهایی که در عرصه انقلاب افتاده و می‌افتد، اظهار داشت: هر محقق جدی ادبیات معاصر ایران به ناچار باید نظری به ادبیات انقلاب اسلامی داشته باشد. به دلیل آنکه هر تحقیقی در کلیت ادبیات معاصر، بدون در نظر گرفتن آثار پدید آمده در زمینه ادبیات انقلاب اسلامی ناقص و کم عمق خواهد بود. در سال‌های اخیر موضوعات مرتبط با ادبیات انقلاب مورد توجه محققان دانشگاهی نیز قرار گرفته است. تا جایی که اکنون شاهد پژوهش‌های معتبری در قالب رساله، پایان‌نامه، مقالات و طرح های علمی و پژوهشی درباره جنبه‌های گوناگون ادبیات انقلاب اسلامی هستیم.  ترکی ادامه داد: ادبیات انقلاب اسلامی تحت عناوینی چون ادبیات پایداری وارد گرایش‌های درسی رشته زبان و ادبیات فارسی شده است. به همین دلیل فرهنگستان زبان و ادب فارسی با همکاری گروه ادبیات انقلاب اسلامی و انتشارات سمت بر آن شد تا درس نامه ای دانشگاهی را در قالب یک کتاب حاوی مباحث اصلی مرتبط با ادبیات انقلاب اسلامی و شاخه های مختلف آن تهیه و تدوین کند. در کتاب «ادبیات انقلاب اسلامی» که به همت گروه ادبیات و انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی تدوین شده و انتشارات سمت آن را منتشر کرده است، شاخه های مختف ادبیات انقلاب اسلامی و پیشینه آن در قالب یک کتاب درسی بررسی شده است. 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

جشنواره آش ایرانی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد
زنجان – ایرنا – سیزدهمین دوره جشنواره ملی آش ایرانی با معرفی برگزیدگان بخش آش، صنایع دستی و صنایع دستی خلاق، در زنجان به کار خود پایان داد.
دست برنجکاران مازنی زیر سنگ شالیکوبی داران
ساری - ایرنا - برداشت کشت اول برنج مازندران در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می شود که شالیکوبی های استان دیگر گنجایش پذیرش و تبدیل شالی به برنج را ندارند و بسیاری از کشاورزان با حول و ولا منتظر گذر سالم از این مرحله هستند.
طرح گوترش برای حمایت از فلسطینی ها ارائه شد
تهران - ایرنا - «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه شب، در گزارشی طرحی را برای حمایت از فلسطینی ها در سرزمین های اشغالی ارائه کرد.
مدارس آوارگان فلسطینی به  217 میلیون دلار اعتبار نیاز دارد
تهران – ایرنا – آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاورنزدیک (آنروا) بامداد جمعه اعلام کرد، بازگشایی مدارس تحت پوشش این سازمان به 217 میلیون دلار کمک مالی نیاز دارد.
تایوان به دنبال جلب حمایت نظامی آمریکا است
پکن- ایرنا- تایوان در حال لابی کردن با شماری از مقام های امنیتی و سازمان سیا در آمریکا است تا بتواند از حمایت های نظامی این کشور در مقابله با چین برخوردار شده و همزمان به تسلیحات پیشرفته تری دست پیدا کند.
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه جمعه  تا صبح شنبه
تهران – ایرنا – معاون وزیر دفاع: ایران قدرت برتر منطقه در تولید فناوری های دفاعی است، وزیر خارجه چین: همکاری‌ها با تهران توسعه می‌یابد، شفاف سازی از سیاست های بانک مرکزی خواهد بود و مشارکت راهبردی روسیه و آلمان در شرایط تحریم ازمهمترین خبرهای ایرنا در 12ساعت گذشته بود.
هیل: احتمال شکست تاریخی جمهوریخواهان در انتخابات وجود دارد
تهران – ایرنا – تارنمای خبری هیل در گزارشی با اشاره به تداوم نارضایتی ها از سیاست‌ و عملکرد «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا نوشت: این موضوع می‌تواند به شکستی مفتضحانه و تاریخی برای جمهوریخواهان در انتخابات آتی مجلس نمایندگان منجر شود.
جشنواره پرواز بادبادک‌ها در شهر پردیس برگزار شد
تهران- ایرنا- رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان پردیس گفت : جشنوار بادبادک‌ها با هدف افزایش نشاط اجتماعی دراین شهر برگزار شد.
نفرات برتر مسابقات تیراندازی با کمان کشور مشخص شدند
ارومیه- ایرنا- رییس هیات تیراندازی با کمان آذربایجان غربی با اشاره به مشخص شدن نفرات برتر مسابقات تیراندازی با کمان کشور گفت: مردان رضا شبانی از یزد در ریکرو مردان، پارمیدا قاسمی از تهران در ریکرو زنان و محمد معدن دار به همراهالهام قدیم پور در کامپوند مردان و زنان قهرمان شدند.
بانوی جودوکار هرمزگان قهرمان کشور شد
بندرعباس- ایرنا- نایب رییس هیات جودو هرمزگان گفت: یکی بانوان جودوکار این استان در رقابت های کشوری و انتخابی تیم ملی، موفق به کسب عنوان قهرمانی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده
عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز معتقد است: همراه با ارائه شدن بسته ارزی جدید یک سری اصلاحات و اقدامات تکمیلی در جهت کنترل افراد و شرکت‌هایی که ارز ارزان را صرف سودهای کلان خود کردند نیاز دارد و البته این اقدامات تکمیلی، علاوه بر دولت نیاز به مشارکت فعال نهادهای قضایی و نظارتی دارد تا از سوء استفاده های بعدی جلوگیری شود.
12 شهید در انفجار مخزنی در نزدیکی کربلا
در انفجار مخزنی متعلق به نیروهای الحشد الشعبی در نزدیکی کربلا دست کم ۱۲ نفر شهید شدند.
از آثار و خانه محمدعلی سپانلو چه خبر؟
دوست و وصی محمدعلی سپانلو نسبت به پرداخت نشدن حق تألیف آثار این شاعر فقید توسط ناشران اعتراض کرد و گفت: صحیح نیست اهل فرهنگ با یکدیگر این‌طور رفتار کنند.
عزت از سینمای ایران رفتنی نیست - زینب کارگر *
تهران- ایرنا- سیل پیام‌های سراسر آه و افسوس سرازیر شد از صبح دیروز؛ «عزت سینمای ایران رفت». اما من بر این باورم که عزت از سینمای ایران، رفتنی نیست به هزار و یک دلیل.
هدیه کاظمی: به کسب بهترین نتیجه در آسیا خوشبینم + فیلم
هدیه کاظمی یکی از پاروزنانی است که شانس مدال در اندونزی دارد. ‌او پبش از ترک ایران و حضور در پالمبانگ محل برگزاری بازی‌های آسیایی تاکید کرد که به کسب بهترین نتیجه امیدوار است.
کارگاه داستان نویسی شمالغرب کشور در اردبیل برگزار شد
ضیاءالدین دُری کارگردان کیف انگلیسی در شیراز درگذشت
جریان فرهنگ و هنر کشور به سمت استان ها در حرکت است
درباره موراکامی؛ محبوب غرب و مطرود ژاپن
چهارمین شب شعر آیینی در بیجار برگزار ‌شد
نخستین کارگاه آموزشی شاهنامه ویژه کودکان برگزار می شود
امروز بیش از گذشته به وحدت و منافع ملی توجه داشته باشیم
امروز باید بیش از گذشته به وحدت و منافع ملی توجه داشته باشیم
تفاهمنامه وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی بااستانداری زنجان امضاشد
150 کتابدار آذربایجان غربی برای ترویج مطالعه تلاش می کنند