«ام‌ اس»، شوخی زندگی است؟

08:15 ۳۶۳ روز و ۱۳ ساعت پیش برترین ها 205 0

مریم پیمان در روزنامه شرق نوشت: «من، بی‌تو چیزی نیستم، جُز/ پرده بی‌آفتاب جُز/ رختخواب کهنه و لیوان آب و قرص خواب»، به خودم دروغ نمی‌گویم. بیماری بعد از مدت‌ها مقاومت، دوباره جدی شده است. باید کاری کنم. باید باور کنم نیاز به استراحت دارم.

برترین ها

مریم پیمان در روزنامه شرق نوشت: «من، بی‌تو چیزی نیستم، جُز/ پرده بی‌آفتاب جُز/ رختخواب کهنه و لیوان آب و قرص خواب»، به خودم دروغ نمی‌گویم. بیماری بعد از مدت‌ها مقاومت، دوباره جدی شده است. باید کاری کنم. باید باور کنم نیاز به استراحت دارم.  دیشب باز حمله داشتم، اما این‌بار وسط یک قاره غریب. حسابش از دستم در رفته است. تنها نبودم، اما بودن‌ها تفاوت دارد. تنهایی در درونم موج می‌زد. خستگی، بی‌خوابی، فشار روانی و سردرگمی میان رؤیا و واقعیت، دخترِ ایده‌آل‌گرای قصه را از پا درآورد. کسی در ظاهر باور نمی‌کند، اما پاهای من امشب توان راه‌رفتن هم ندارند. بینایی‌ام کم و زیاد می‌شود و با وجود دو مسکن و قرص‌های ضدعوارض، دمای بدنم به‌شدت نوسان دارد. تنها یک آرزو دارم؛ «سقوط» واقعی. مثل آنچه که در سال‌های گذشته از خودم دیدم. «من بی‌تو چیزی نیستم، جز/ خونه بی‌پنجره، جز/ آدمی که غربتش از مرگ طولانی‌تره»، درد در استخوان‌هایم مرز فریاد را هم گذرانده است.  در دو روز گذشته دقایقی هم عمیق نخوابیده‌ام. نگرانم. اگر هواپیما امشب سقوط نکند؛ با زندگی آشفته پیشِ‌رو باید چه کرد. هرچه به تهران نزدیک‌تر می‌شویم، وحشتم بیشتر می‌شود. مهماندار را صدا می‌کنم. همراهان به غریبه‌ها شبیه می‌شوند. حالت تهوع شدید، عرق سرد و ترس تمام بدنم را دربر می‌گیرد و من تنها خدایی را صدا می‌کنم که اگر هم به ادعای «برخی» نباشد، برای من «وجود» دارد. دقایق اندک حمله دوم در کمتر از ٢٤ ساعت، بر من طولانی می‌گذرد. به خودم تلقین می‌کنم؛ «آلودگی هوای تهران است، مسمومیت غذایی است، کم‌شدن ارتفاع است، خستگی و بی‌خوابی است...»، خدا را باز صدا می‌کنم؛ «کاش «او» بود و با آرامش وجودش آرامم می‌کرد». اعتراف می‌کنم؛ «تنهایی، تنها زیبنده خداست». «من، بی‌تو چیزی نیستم، جُز/ چندتا اَبر بی‌قرار/ من، بی‌تو چیزی نیستم جُز/ آه! جُز گردوغبار» از هم‌سفرانم خداحافظی می‌کنم. حمله توانی در دستانم نگذاشته تا به پاس همکاری در آغوش بگیرمشان. به خداحافظی سردی بسنده می‌کنم. آبی به صورتم می‌زنم. لرز و تب بر من مسلط می‌شوند. به خودم می‌گویم؛ «قوی باش! مثل همیشه لبخند بزن و از ناشکری دست بردار». پیش از اعتراف ناگهانی‌ام، هیچکس حدس نمی‌زد، بیمار باشم. باید به «قدرت» برگردم، به «سکوت». به مرکز درمان فرودگاه می‌روم.  کاری از پزشک مقیم برای «بیمار خاص» برنمی‌آید. تاکسی می‌گیرم و سَرم را به شیشه تکیه می‌دهم تا با سرمای آن کمی از تب کم کنم. دستانم یخ کرده‌اند. چشمانم را روی هم می‌گذارم و روحم را به موسیقی می‌سپرم؛ «یادم بده کاری کنم، جوری بهم عادت کنی/ که زیر چتر گریه‌هام احساس امنیت کنی/ یادم بده کاری کنم، بی‌وقفه با من سر کنی/ من شعر بنویسم برات، تو شعرامو از بَر کنی/ کاشکی به گوشِت می‌رسید دارم چه رنجی می‌برم/ بپا غرورم نشکنه، من از تو دل‌نازک‌ترم/ من بی‌تو چیزی نیستم، من بی‌تو اصلا نیستم/ شاید کسی که عمریه دنبالشی، من نیستم»، گونه‌هایم خیس می‌شوند. واقعیت و رؤیا فاصله زیادی دارند. به خودم قول می‌دهم؛ مقاوم، جدی، تنها و بی‌اشک، آینده را با امید خواهم ساخت. در برابرِ دردهای دیگر من، «ام‌اس» شوخی‌ای بیش نیست.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان
حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی
شهری
شهری
رفاه و تعاون
رفاه و تعاون
باشگاه شبانه
باشگاه شبانه
خواندنی ها
خواندنی ها
رسانه
رسانه
دنیای ارتباطات
دنیای ارتباطات
حقوقی قضایی
حقوقی قضایی
خانواده
خانواده
محیط زیست
محیط زیست
جوانان و خانواده
جوانان و خانواده
عمومی
عمومی
سلامت
سلامت
آموزش و پرورش
آموزش و پرورش

آخرین اخبار

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین اقدامات وزارت بهداشت برای ساماندهی علوم آزمایشگاهی
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: طرح جامعی درخصوص علوم آزمایشگاهی در وزارت بهداشت طراحی و به کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی ارائه شده است که در صورت نهایی شدن سرو سامان جدیدی به آموزش علوم آزمایشگاهی در کشور می‌دهد.
شایع‌ترین علت ایجاد سینوزیت مزمن چیست؟
ترافیکِ کمک های مردمی به سمت کرمانشاه
فضای فیلترینگ، توقیف و بستن جواب نمی‌دهد
بدهی میلیاردی صاحبان کارت‌های بازرگانی به دولت
تعطیلی آدینه مهد تهران به دلیل اجرای طرح توسعه دانشگاه تهران
پول‌هایی که خانواده‌ها بیرون از مدرسه خرج می‌کنند
دانستنی هایی جالب درباره خوراکی های حاوی شکر
تصادف 4 اتوبوس و تریلی با یک پراید سرویس مدرسه در کرمان
اعزام مشاوران و روانشناسان به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه
میزان چاقی در بین زنان بالاتر از مردان است