درددل های یک هنرمند تئاتر- سریالی که بودجه‌اش برابر کل بودجه تئاتر است!

08:34 ۱۴ روز و ۱۲ ساعت پیش افکار نیوز 119 0

امیر دژاکام مدرس و کارگردان تئاتر معتقد است کمیسیون فرهنگی مجلس نیازمند همکاری و همفکری با هنرمندان و مدیران فرهنگی برای شناخت مشکلات این عرصه و اختصاص بودجه مناسب به این حوزه است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،امیر دژاکام نویسنده و کارگردان تئاتر درباره وضعیت نامناسب بودجه فرهنگ به خصوص تئاتر در سال‌های گذشته و اولویت‌بندی نامناسبی که در میزان تخصیص بودجه وجود دارد،گفت: اگر از نظر بودجه‌نویسان تعریف فرهنگ همان مجموعه قوانین نوشته شده و نوشته نشده است، در اشتباه هستند چون فرهنگ ۵ رکن دارد که متشکل از علم، هنر، عرفان، دین و فلسفه است و فرهنگ هر کشوری برمبنای همین باید و نبایدهای دینی، علمی، هنری، فلسفی یا عرفانی و براساس تعلقات قلبی که مردم آن جامعه به هرکدام از این شاخصه‌ها دارند، شکل گرفته است.
وی ادامه داد: اگر همان ۷ هنر موردنظر در مباحث قدیمی را مد نظر قرار دهیم متوجه بی‌توجهی به آن‌ها در سال‌های اخیر خواهیم شد. در ردیف بودجه فرهنگی که هرسال اعلام می‌شود، اختصاص بودجه به موسساتی وجود دارد که نوع فعالیت و عملکرد و خروجی‌شان به درستی مشخص نیست و در طول سال گزارشی نیز از نحوه فعالیت‌هایشان منتشر نمی‌شود اما چندصد میلیارد تومان بودجه دریافت می‌کنند.
دژاکام تأکید کرد: طبیعی است که نسبت به اختصاص بودجه به چنین موسساتی، انتقاد و گلایه مطرح باشد چون این هزینه‌ها از مالیات و پول آحاد ملت ایران برداشته می‌شود. بودجه مملکت پول نفت و مالیات مردم است و متعلق به همه جامعه و برای صرف مصارف عمومی است، بنابراین اختصاص ردیف بودجه برای موسساتی که برای فعالیتشان توضیحی وجود ندارد، مردم را گله‌مند می‌کند و هنرمندان هم حق دارند این پرسش را مطرح کنند که چرا در طول این ۴۰ سال بودجه مناسبی به تئاتر،
موسیقی، نقاشی و هنرهای دیگر اختصاص پیدا نکرده است.
سریالی که بودجه‌اش برابر کل بودجه تئاتر است!این کارگردان و مدرس تئاترمتذکر شد: در همین حرفه ما، یک سریال برای شبکه نمایش خانگیتولید می‌شود که سرمایه گذاری متمول هزینه‌ای نزدیک به کل بودجه تئاتر کشور را برای این سریال هزینه می‌کند اما برای اینکه هر سال بتوانیم همین بودجه ناچیز تئاتر را دریافت کنیم مدیرکل هنرهای نمایشی ما باید چندین بار به وزاتخانه رفت و آمد داشته باشد و بعد از این همه رفت آمد بازهم بودجه را به صورتی مقطعی و چند ماه یک‌بار دریافت کند.
وی ادامه داد: چرا باید در تئاتر با شرایط یک و بام و دو هوا روبرو باشیم. البته می‌دانیم که وضعیت تلویزیون و
سینمابا تئاتر متفاوت است و حتی یک جوان تازه نفس از راه رسیده در سینما دستمزدی مساوی و یا چندین برابر هنرمند پیشکسوت تئاتر دریافت می‌کند اما این مشکلات را تا جایی می‌توان تحمل کرد چون به نظر می‌رسد این روزها هرکس رفتاری زرد و عامه‌پسندتر دارد به او فضای بیشتری برای فعالیت داده می‌شود.
امیر دژاکام تصریح کرد: وقتی سقف پروازها برای کم‌خردها و کم‌دانش‌ها بلند است، شاهد رشد و پروبال گرفتن این افراد می‌شویم. در جامعه هنری ما هنرمندان اصیل سقف پرواز ندارند و اولین مشکلی که جلو راهشان قرار می‌گیرد همین مساله بودجه است اما آنقدر شرافتمند هستند که اعتراض نمی‌کنند و در همین شرایط به فعالیتشان ادامه می‌دهند.
وی درباره پیشنهادی که برای برون رفت از این معضل وجود دارد، بیان کرد: تنها راه حل ممکن افزودن دانش اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس و اشراف پیدا کردن آن‌ها به قدرت تئاتر است. به عنوان نمونه کمیسیون فرهنگی مجلس باید به این مساله آگاه باشد که تئاتر می‌تواند جلوی «بزه» را بگیرد همانطور که قوه قضائیه و نیروی انتظامی متوجه این نکته شده‌اند و فهمیده‌اند که با بهره‌گیری از هنر می‌توان حجم بزه کاری را کم کرد. تاریخ ثابت کرده که ماندگاری با فرهنگ و هنر شکل می‌گیرد.
کارگردان«رویاهای خلیج فارس» با اشاره به لزوم افزایش بودجه تئاتر یادآور شد: مدیران تئاتری ما باید با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس وارد گفتگو و تعامل شوند چون هیچکدام از این اعضا تخصص مرتبط با فرهنگ و هنر ندارند از این رو نسبت به نیازهای این عرصه ناآشنا هستند. همچنین تعدادی از هنرمندان آگاه به امور هنر می‌توانند به اعضای کمیسیون برای پیشبرد اهداف تئاتر و نحوه تخصیص بودجه به این عرصه راه کار ارائه دهند. اداره کل هنرهای نمایشی نیز کارشناسان تئاتر زیادی در اختیار دارد که می‌توانند در این زمینه اطلاعات زیادی در اختیار اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس قرار دهند.
ملاک تخصیص بودجه ضرورت است یا چانه‌زنی؟دژاکام تأکید کرد: به نظر می‌رسد نیازمند یک چانه زنی کاسب‌کارانه برای دریافت حقوق طبیعی هر بخش از عرصه هنر هستیم چون بودجه بسیاربسیار غیرعادلانه و نامتناسب تخصیص می‌یابد و نه براساس ضرورت بلکه براساس قدرت و چانه زنی تعلق می‌گیرد.
وی درباره نامناسب بودن زیرساخت‌ها در تئاتر بیان کرد: متأسفانه در طول این سال‌ها زیرساخت‌های تئاتری به هیچ عنوان گسترده نشده است و ما نتوانستیم حتی سالن‌هایی مانند سنگلج یا تالار هنر را به جمع سالن‌های تئاتری اضافه کنیم. مجموعه تئاتر شهر تنها مجموعه استاندارد تئاتری کشور است که مانند تمام مجموعه‌های کشورهای دیگر به صورت استاندارد ساخته شده و متشکل از اتاق گریم، رختکن، دوش، آرشیو لباس و دکور و امکانات مورد نیاز دیگر برای اجرای تئاتر است اما در هیچ‌یک از سالن‌های جدیدی که به صورت خصوصی راه‌اندازی شده‌اند این امکانات وجود ندارد.
دژاکام در پایان صحبت‌هایش گفت: در تخصیص بودجه به هنرمندان هم باید عنصر بی‌طرفی را مورد توجه قرار داد. اگر قرار است فقر تقسیم شود باید این اتفاق بین همه به یکسان بیفتد اما اگر براساس استحقاق این بودجه تقسیم می‌شود باید حق به حق‌دار برسد در حالی که در این سال‌ها این اتفاق نیفتاده است و در نهایت معتقدم به افراد کاسب‌کاری که به جای ارتقای فرهنگ و هنر تنها به فکر تجارت هستند نیز نباید بودجه‌ای تعلق بگیرد.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

میراث و گردشگری
میراث و گردشگری

آخرین اخبار

وقتی معده فلج می‌شود
گاستروپارزی یا فلج معده اختلالی است که در آن تخلیه غذا از معده بیش از حد طول می‌کشد. این اختلال به بروز علائم مختلفی منجر می‌شود که از آن جمله می‌توان به حالت تهوع، استفراغ، احساس پری و تخلیه کند معده که به آن تخلیه با تاخیر معده گفته می‌شود، اشاره کرد.
اعتراض تیم والیبال زنان ذوب‌آهن به داوری و واکنش میترا شعبانیان
سرمربی تیم والیبال ذوب آهن اصفهان پس از شکست مقابل پیکان به داوری اعتراض کرد و از ارسال نامه کتبی در این زمینه به فدراسیون والیبال خبر داد.
برتری ذوب‌آهن مقابل سنگ آهن در دور برگشت لیگ هندبال زنان
در دومین روز از رقابت‌های دور برگشت لیگ برتر هندبال زنان تیم‌های شاملی و ذوب آهن اصفهان به برتری رسیدند.
پایان هفته نخست لیگ والیبال زنان- ذوب‌آهن حریف پیکان نشد
پیکان تهران با پیروزی مقابل ذوب‌آهن صدرنشین هفته اول رقابت‌های والیبال زنان در گروه دوم شد.
آمار بازی تیم ملی بسکتبال مقابل سوریه
آمار بازی تیم های ملی بسکتبال ایران و سوریه در پنجره دوم انتخابی کاپ آسیا ۲۰۲۱، توسط فدراسیون جهانی منتشر شد.
شکست غیرمنتظره بسکتبال ایران مقابل سوریه- صعود به تاخیر افتاد
تیم ملی بسکتبال ایران مقابل سوریه شکست خورد تا کار صعود به کاپ آسیا به پنجره سوم کشیده شود.
یواخیم لوو رسما در نیمکت آلمان ابقا شد
فدراسیون فوتبال آلمان اعلام کرد که سرمربی این تیم تا پایان جام ملت های اروپا 2021 هدایت تیم را برعهده خواهد شد.
صعود اولسان هیوندای و قدرت​نمایی بیجینگ گوان در لیگ قهرمانان
اولسان هیوندای توانست با برتری برابر حریف خود راهی مرحله بعد لیگ قهرمانان آسیا شود.
مهاجم جدید پرسپولیس: مهاجمان بزرگ دنیا هم گاهی در گلزنی ناکام هستند
مهدی مهدی‌خانی از پیروزی پرسپولیس در نخستین تجربه‌اش ابراز خوشحالی کرد.
آقایی: آن قدر حمله کردیم تا بازی را بردیم
مدافع پرسپولیس درباره دیدار تیمش برابر شهرخودرو گفت: خیلی خوب حمله کردیم تا در نهایت بازی را بردیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرلک: خطایم کارت زرد داشت، نه کارت قرمز
بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید تصمیم داور مبنی بر اخراج نکردنش در بازی با شهر خودرو درست بوده است.
عبدی: به حداقل خواسته‌مان رسیدیم- همه تیم‌ها بدانند آلومینیوم یک حریف گلوگیر است
مربی آلومینیوم گفت: بازی پایاپای و زیبایی مقابل فولاد انجام دادیم و به حداقل خواسته‌مان رسیدیم.
هاشمی‌نسب: تلاش می‌کنیم در کورس بمانیم- داور با شجاعت سوت زد
مربی فولاد خوزستان گفت: تلاش می‌کنیم در کورس بمانیم اما با وجود این‌که حق‌مان بیشتر از یک امتیاز بود نتوانستیم پیروز شویم.
پورموسوی: باشگاه‌ها باید برای VAR هزینه کنند- اولویت با جوانان تیم است نه باتجربه‌ها
سرمربی صنعت نفت آبادان گفت در شرایط ۵۰-۵۰ به جوانان تیمش بازی خواهد داد.
برنامه‌ریزی وزارت راه برای آمادگی انتقال واکسن کرونا به کشور
اولین جلسه آمادگی برای حمل و انتقال و نگهداری واکسن کووید-۱۹ به کشور در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.
روایت هایی از «آشا محرابی» در رادیو نمایش
روایت امنیت کشور در قاب تلویزیون
تقدیر ویژه یونسکو از «ژاله علو»
مهمترین فیلم سال ۲۰۲۰ آنلاین اکران می شود
از گرافیک جدید شبکه یک سیما رونمایی شد- فیلم
انتشار فراخوان طراحی مردمی پوستر جشنواره «عمار»
فروش ناامیدکننده «کاکا» بعد از ۱۱ هفته اکران
تازه ترین خبرها از باکس آفیس هالیوود
روز و ساعت پخش فیلم‌های هفته فیلم ایتالیا اعلام شد
«مسخ در مسلخ» راهی جشنواره ایتالیایی شد