آمریکا چگونه می‌تواند 'واقعا' به برجام برگردد؟

06:20 ۷ روز و ۲۱ ساعت پیش افکار نیوز 288 0

بازگشت آمریکا به برجام تنها در شرایطی محقق می شود که این کشور علاوه بر بازگشت به توافق‌نامه برجام، تمامی تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ بعد از خروج این کشور از برجام را لغو نماید.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، با پیروزی جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخاباتریاست جمهوری آمریکا، موضوع بازگشت احتمالی این کشور به  برجام مجددا مورد توجه کارشناسان و رسانه ها قرار گرفت زیرا هم بازگشت به برجام، یکی از وعده های بایدن در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکابود و هم بایدن معاون باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا بود که توافق برجام در دوره مسئولیت وی، صورت گرفته بود. حال این سوال مهم مطرح می شود که بازگشت آمریکا به برجام به چه معناست؟
* در دوره ترامپ چه اتفاقی برای تقویت نظام تحریمها رخ داد؟در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، نه تنها کشور آمریکا از برجام خارج شد بلکه تحریم های این کشور علیه ایران به شدت افزایش یافت و نظام پیچیده تری پیدا کرد. به همین دلیل، پاسخ دادن به این سوال که معنای بازگشت آمریکا به برجام چیست، نسبتا مشکل شده است.
در واقع، بایدن برای بازگشت به برجام به معنای بازگشت به شرایطی که آمریکا در اردیبهشت 97 (می 2018) از برجام خارج شد، حداقل با یک چالش بسیار مهمی مواجه است و آن چالش، بحث اقدامات دولت ترامپ در افزایش و گسترده کردن تحریم‌ها علیه ایران بوده که بعد از خروج آمریکا از برجام انجام داده است.
بررسی های صورت گرفته نشان می‌دهد که دولت ترامپ بعد از خروج از برجام، 60 اقدام تحریمی انجام داده است که برخی از آنها، دستورات اجرایی هستند مثلا دستور اجرایی 13902 که کلیت اقتصاد ایران را تحریم کرده است. از این نوع دستورها، حداقل 5 مورد وجود دارد. همچنین 55 مورد هم شناسایی های جدیدی که انجام شده و افراد و نهادهای جدیدی به لیست تحریم‌های آمریکا اضافه شده اند یا به بهانه های جدیدی مجددا تحریم شدند. این مجموعه اقدامات دولت ترامپ در زمینه تشدید تحریم های ایران که از سوی اندیشکده های آمریکایی به عنوان راهبرد تحکیم دیوار تحریم (FSW) نام گرفت، بدین شکل بود که تحریم‌هایی که در فضای واقعی وجود داشت، با دلایل و بهانه های مختلف تحکیم گردید. مثلا با وجودی که بانک مرکزی ایران بخاطر برنامه هسته ای ایران تحریم بود، مجددا به بهانه حمایت از تروریسم و با استفاده از تگ SDGT، تحریم شد و عملا دیوار مستحکمی از تحریم ها شکل داد. به همین دلیل، دیگر صرف برداشتن تحریم بانک مرکزی در قانون دفاع ملی که ذیل برجام برداشته شده است، شرایط را برای فعالیت بانک مرکزی فراهم نمی کند و شرایط همانطور سخت باقی می ماند زیرا بانک مرکزی ایران ذیل دستور اجرایی 13224 به صورت مجدد تحریم شده است. همین وضعیت درباره بخش نفت کشورمان هم وجود دارد زیرا این بخش هم اوایل آبان ماه (یک هفته قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مجددا تحریم شد. در واقع، تمام تحریم‌‌هایی که در برجام اجرای آنها موقتا تعلیق شده بود، در دولت ترامپ با عنوانی دیگر مجددا تحریم شده‌اند.
*بازگشت آمریکا به برجام بدون لغو اقدامات تحریمی ترامپ امکانپذیر نیستکارشناسان اعتقاد دارند اگر بایدن بخواهد به برجام بازگردد بدون اینکه تمامی اقدامات تحریمی ترامپ بعد از خروج از برجام ملغی کند، عملا این موضوع صرفا یک مسئله کاغذی و روانی است و اثر عملی چندانی ندارد. در واقع، در این شرایط با وجود بازگشت آمریکا به برجام حتی نفت هم نمی‌توانیم بفروشیم.
حسین حاجیلو کارشناس مسائل تحریم و دیپلماسی اقتصادی درباره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام در دوره بایدن گفت: «آنچه ما از بازگشت بایدن به برجام تصور می‌کنیم با آنچه آمریکایی ها معتقدند متفاوت است. تصور برخی از دولتمردان ما این است که با بازگشت جو بایدن به برجام همه چیز به ۱۸ اردیبهشت ماه ۹۷ بازخواهد گشت. بنابراین ما به تعهدات برجامی خودمان که به صورت مختصر آن‌را نقض کردیم باز خواهیم گشت و آنها نیز تحریم‌هایی که اعمال کرده بودند را بر خواهند داشت. این در حالی است که نزدیکترین افراد به جو بایدن (از جمله سالیوان و بلینکن) رسماً اعلام کرده‌اند در صورت رأی آوردن بایدن، تحریم‌ها را به راحتی برنمی‌دارند و تا زمانی که تضمین محکمی از ایران برای محدودیت در برنامه موشکی و نفوذ منطقه‌ای نگیرند، هیچ تخفیف تحریمی به ایران نخواهند داد».
حاجیلو با اشاره به ۶۰ اقدام تحریمی آمریکا علیه ایران که بعد از خروج این کشور از برجام در دوره ترامپ صورت گرفت و از آن به عنوان تحکیم دیوار تحریم یا FSW یاد می‌شود، افزود: «این موضوع مانع دیگری برای بازگشت بایدن به برجام است. تا به حال نیز آمریکایی‌ها اظهار نظری پیرامون این موضوع نکرده‌اند که در صورت بازگشت جو بایدن به برجام آیا این ۶۰ اقدام تحریمی علیه ایران نیز برداشته خواهد شد یا خیر. با توجه به مسئله تحکیم دیوار تحریم، بازگشت بایدن به برجام تقریباً غیرممکن است و ما نباید روی این مسئله حسابی باز کنیم».
مجید شاکری کارشناس اقتصادی هم در قالب یادداشتی به بررسی این موضوع پرداخت و نوشت: «پس از تروریستی اعلام کردن بانک مرکزی ایران، با اعمال تگ SDGT بر بانک و دارایی های آن عملاً امکان استفاده از آن برای کالای اساسی با دست انداز مواجه شد. از آن روز آمریکایی ها از نیاز ایران به ذخایر بانک مرکزی برای خرید کالاهای اساسی بعنوان یک شیر تنظیم گر رفتار امنیتی ایران بهره برده‌اند و ایران را به یک دشمن کاملاً تحت کنترل بدل کرده اند. چرا آمریکایی‌ها (بایدن یا ترامپ) باید از این شیوه عالی کنترل رفتار دست بکشند و تحریم‌های بانک مرکزی را لغو کنند؟».
در بخش دیگری از این یادداشت، شاکری در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا می تواند به برجام بازگردد بدون آنکه تحریم نفتی یا بانک مرکزی را لغو کند؟، اینگونه پاسخ داد: «با یک تعریف ضیق از برجام مثل اینکه تحریم کاتسا را نقض فاحش برجام نداند، بله. در واقع تگ SDGT که ذیل کاتسا به صنعت نفت ایران و بانک مرکزی آن اعمال شده است با چنین تعریفی می تواند باقی بماند. یعنی آمریکا به برجام بازگردد بدون آنکه عملاً اتفاقی بیفتد. از این لحاظ بین بازگشت به برجام و بازگشت همه چیز به تاریخ خروج آمریکا از برجام تفاوت جدی وجود دارد.
اما فراتر از این و با فرض اینکه باقی ماندن این تحریم‌ها را نقض فاحش  برجام بدانیم آیا آمریکا می تواند مانع از فروش پایدار نفت ایران در چارچوب برجام شود؟ بله. در برجام
تحریم نفتیهرگز لغو نشد بلکه صرفاً سقف فروش نفت ایران معلق شد. به بیان دیگر هر خریداری باید در ایام برجام برای خرید خود مجوز اوفک را بصورت عمومی یا موردی بگیرد. ترکیب این حقیقت با آنکه ریسک بازگشت مجدد تحریم‌ها همیشه وجود دارد باعث می شود اولاً بازگشت ایران به بازار نفت به سرعت سال 95 نباشد و ثانیاً همیشه عدد آن متناسب با منافع ملی آمریکا قابل تنظیم باشد. در واقع همیشه بر اصل بازگشت نفت ایران به بازار و نیز میزان پایداری آن متناسب با اهداف آمریکا ابهام جدی وجود دارد، فارغ از آنکه چه کسی رییس جمهور آمریکا باشد».
با توجه به آنچه گفته شد، بازگشت آمریکا به برجام تنها در شرایطی محقق می شود که این کشور علاوه بر بازگشت به توافقنامه برجام، تمامی تحریم های اعمال شده توسط دولت ترامپ بعد از خروج این کشور از برجام را لغو نماید. در این صورت، همه چیز به شرایط ۱۸ اردیبهشت ماه ۹۷ یعنی زمان خروج آمریکا از برجام بازخواهد گشت. در غیر این صورت، آمریکا صرفا به صورت اسمی و کاغذی به برجام بازگشته است و این اتفاق، تاثیر خاصی بر شرایط اقتصادی کشورمان نخواهد داشت و همچنان در موضوعات مختلف حتی فروش نفت، با مشکلات جدی مواجه هستیم.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

تدوین نرم افزاری برای تحویل دارو به صورت آنلاین و در درب منزل
رئیس سازمان تدارکات پزشکی از تدوین نرم افزاری برای تحویل دارو به صورت آنلاین و در درب منزل خبر داد.
وقوع حادثه گازگرفتگی و مسمومیت با مونواکسید کربن در بلوار شاهد تهران
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران از وقوع حادثه مسمومیت با گاز مونواکسید کربن در یک ساختمان مسکونی واقع در بلوار شاهد تهران خبر داد.
ثبت تخلف ٦٠ هزار خودرو در ساعت ممنوعیت تردد در شب گذشته
معاون حمل و نقل، ترافیک از ثبت تخلف ٦٠ هزار خودرو در ساعت ممنوعیت تردد در شب گذشته خبر داد.
روند کاهشی قیمت خودرو در بازار ادامه خواهد داشت؟
نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در خصوص آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار آزاد توضیحاتی داد.
همکاری‌های پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران با صنعت نفت توسعه می‌یابد
تفاهم‌نامه همکاری میان پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران و شرکت نفت ستاره‌ خلیج فارس در حوزه‌های علمی، پژوهشی و آموزشی به امضا رسید.
جزییات رقم صادرات ایران به شرق اروپا
سازمان توسعه تجارت در جدیدترین گزارش خود، جزییاتی از تجارت ایران با کشورهای شرق اروپا و آسیای میانه را منتشر کرده است.
حواشی تازه کالاهای ممنوعه «بوش»- ادامه واردات تا یک ماه پیش!
آنطور که معاون فنی گمرک می‌گوید با وجود ممنوعیت واردات کالاهای گروه چهار از حدود دو سال پیش تاکنون، وارد کننده لوازم خانگی بوش حتی تا آبان ماه سال جاری نیز کالاهای خود را وارد و اخیرا به گمرک اظهار کرده است.
اخراج یحیی گل محمدی و تلاش پرسپولیس برای بخشیدن سرمربی
باشگاه پرسپولیس رسما از داور بازی مقابل صنعت نفت آبادان به خاطر اخراج یحیی گل محمدی شکایت کرده است.
سکوت محمود فکری شکست- واکنش به حاشیه های اخیر
محمود فکری گفت: در مصاحبه بعد از بازی هم گفتم یک سری باخت‌ها باعث می‌شود انسان دوست و دشمن خود را بشناسد.
محمد دانشگر به بازی استقلال و ماشین سازی می رسد؟
خبر خوش به هواداران استقلال این است که محمد دانشگر مشکل خاصی ندارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین جزئیات از ساخت واکسن کرونا
مدیرعامل شرکت شفا فارمد درباره تولید واکسن کرونا در پلتفرم ویروس کشته شده‌ این ویروس توضیحاتی داد.
شکنجه جنسی فعالان زن سعودی در زندان‌های عربستان
«ریم سلیمان» معارض زن سعودی با اشاره به شکنجه جسمی فعالان زن در عربستان گفت که اطرافیان ولیعهد عربستان، سادیسمی و تشنه ارتکاب جنایت هستند.
وقوع حادثه گازگرفتگی و مسمومیت با مونواکسید کربن در بلوار شاهد تهران
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران از وقوع حادثه مسمومیت با گاز مونواکسید کربن در یک ساختمان مسکونی واقع در بلوار شاهد تهران خبر داد.
روند کاهشی قیمت خودرو در بازار ادامه خواهد داشت؟
نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در خصوص آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار آزاد توضیحاتی داد.
جزییات رقم صادرات ایران به شرق اروپا
سازمان توسعه تجارت در جدیدترین گزارش خود، جزییاتی از تجارت ایران با کشورهای شرق اروپا و آسیای میانه را منتشر کرده است.
ترامپ ۷۰ بار ادعای تقلب در انتخابات کرد
اشتباهات تاریخی اصلاح‌طلبان تندرو و دولتی‌ها درباره مذاکره
نخبه توپخانه‌ای سپاه را بیشتر بشناسید
کابوس نتانیاهو و بن سلمان از احیای برجام -فرافکنی جایگزین احیای برجام -بازگشت تیم برجام -پیشخوان
مجلس بر قوانین مبهم حوزه سلامت خط بطلان کشید
9 سرباز استرالیایی بعد از افشای جنایات این کشور در افغانستان خودکشی کردند
شکنجه جنسی فعالان زن سعودی در زندان‌های عربستان
درخواست علمای یمن درباره خیانت عربستان
ترکیه سفرای آلمان و ایتالیا را فراخواند
بن سلمان موافق این رسوایی بزرگ