چشم‌انتظاری برای رونمایی از برنامه ۹ ماهه روحانی

05:50 ۸ روز و ۶ ساعت پیش افکار نیوز 299 0

پس از اعلام خبر برنامه ۹ ماهه اقتصادی دولت توسط روحانی، پیگیری‌ها نشان می‌دهد این برنامه در راستای ادامه اقدامات قبلی دولت است و فعلا جزئیاتی از آن منتشر نشده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، «ستاد اقتصادی دولت تصمیمات مهمی برای ۹ ماه آینده اتخاذ کرده است». این بخشی از خبری بود که رئیس جمهور در
جلسه هیات وزیرانروز چهارشنبه ۱۴ آبان اعلام کرد و در تکمیل آن افزود که هماهنگی های لازم بین دستگاه های اقتصادی همچون وزارت اقتصاد، وزارت صمت و بانک مرکزی ایجاد شده است، تصمیمات اقتصادی دولتاز چند هفته قبل بدون توجه به اینکه در آمریکاچه اتفاقی می افتد اتخاذ شده است.
*ادامه رویکرد اعلام برنامه‌های خالیقابل انکار نیست که دولت در شرایط اقتصادیفعلی به دنبال تدوین و برنامه‌ریزی یک برنامه هماهنگی اقتصادی باشد اما همزمانی اعلام این خبر با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موجب شد افکار عمومی نسبت به این طرح حساس و منتظر انتشار جزئیات این طرح باشند.
طی سال‌های اداره کشور در دولت دوازدهم، با وجود اینکه بارها و بارها از سوی دولت‌مردان از «جنگ اقتصادی» سخن به میان آمده است اما نبود یک برنامه مدون از سوی کارشناسان یکی از دلایل وضعیت فعلی اقتصاد ایران معرفی شده است.
این برنامه تنها برنامه اعلامی از سوی رئیس جمهور در سال آخر ریاست جمهوری نیست. پیش از این روحانی از برنامه‌های اقتصادی خود پرده برداری کرده بود. ۱۱ شهریور امسال نیز رئیس جمهور  با بیان اینکه نباید اجازه دهیم تکانه‌های اقتصادی چون تحریم یا تنگناهای کرونایی، آهنگ توسعه کشور را کند کند و به اقتصاد خانوار و معیشت و رفاه مردم ضربه بزند، گفت: دولت تلاش کرده در دو حوزه اقتصاد کلان و اقتصاد خانوار سیاست‌ها و برنامه‌های دقیقی در این زمینه تدوین و اجرایی کند.
قبل از آن نیز در مرداد سال ۹۹ بحث یک برنامه جامع اقتصادی مطرح شده بود. سخنگوی دولت نیز در این باره در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: رییس‌جمهوری نقشه راه اقتصادی یک سال باقی مانده به قرن جدید را بزودی با مردم در میان خواهند گذاشت که شامل برنامه‌ها و پروژه‌های مهم و اثرگذار در زندگی مردم است و پیام روشنی است مبنی بر اینکه دولت با همه تنگناها و فشارها و محدودیت‌ها و درس آموزی از مکتب امام حسن (ع) هیچ‌گاه در رساندن کشورمان به جایگاهی که سزاوارش است، از پا نخواهد نشست.
*درب پاستور بر روی خروجی طرح‌های دولت بسته استعلی رغم مطرح شدن دو طرح فوق الذکر بازهم خروجی خاصی از سوی دولت و یا برنامه جامعی از سوی رئیس جمهور به بیرون از پاستور نیامد و تنها در چارچوب یک اظهار نظر باقی ماند.
حال مجدد در یکی دو هفته گذشته روحانی از یک برنامه ۹ ماهه اقتصادی حرف زد. سخنی که بعد از گذشت قریب به ده روز هنوز جزئیاتی از آن ارائه نشده است.  
در همین رابطه علی ربیعی در مورد جزئیات این بسته اقتصادی  ۹ماهه گفت: برنامه ۹ ماهه در تداوم طرح‌های متناسب با شرایط جنگ اقتصادی است که بعد از خروج ترامپ از برجام اتخاذ شده اند. ما در دوران برجام نوعی از سیاست‌های اقتصادی را دنبال می کردیم که مبتنی بر ایجاد رشد اقتصادی و جلب سرمایه گذاری بود. ما در یک سال شاهد آمدن شرکتهای خارجی به ایران با حدود ۸۰ میلیارد دلار برای سرمایه گذاری خارجی بودیم. بدیهی است در دوران جنگ اقتصادی لازم بود در برخی عرصه‌ها سیاست‌های انقباضی و در برخی حوزه‌ها نیز سیاست‌های انبساطی جدید اتخاذ شود.
* ۹۹/۹/۹ چه روزی است؟پیگیری‌ها از این حکایت دارد که رئیس جمهور در روز ۹۹/۹/۹ قصد انتشار  جزئیات این خبر را دارد اما در مقابل عده‌ای نیز معتقدند این برنامه مانند ادعای برنامه‌های قبلی اصلا وجود خارجی ندارد و یا همانگونه که سخنگوی دولت گفته در راستای همان برنامه‌های روزمره دولت برای اداره کشور است؛ اما مُداقه در سیر برنامه‌های دولت این سوال را در اذهان ایجاد می‌کند که نتیجه برنامه‌های قبلی دولت چه بوده که قرار است برنامه جدیدی ارائه شود.
*یادآوری رهبر انقلاب به دولتمشخصاً در مورد لزوم داشتن «برنامه در دولت»؛ رهبر معظم انقلاب در شهریور امسال خطاب به دولت‌مردان فرمودند «در کشور ما هم اخیراً معمول شده که در اوّل مسئولیّت، رؤسای محترم یک فرصت صدروزه را معیّن میکنند میگویند در این ۱۰۰ روز مثلاً این کارها را یا یک کارهایی را انجام میدهیم، مردم هم در فرصت صدروزه قضاوت میکنند، مطبوعات و دیگران میگویند در این ۱۰۰ روز این جور کار شد؛ خب معلوم میشود که در ۱۰۰ روز میشود کارهای مهمّی کرد. یک سال سه ‌تا ۱۰۰ روز به اضافه‌ی یک ۶۵ روز است؛ بنابر‌این، زمان کمی برای کار نیست ... همه‌ی این طرحها را تا آخر سال، همان ‌طور که برنامه‌ریزی کرده‌اید، با دقّت دنبال کنید، با جدّیّت انجام بدهید تا این کارها انجام بگیرد؛ اینها کارهای زیربنایی است. یا سیاست پالایشگاه‌سازی که شنیدم یک سیاستی است که الان اجرا میشود. البتّه این سیاست خیلی زودتر از این باید [اجرا] می‌شد؛».
* طرح‌های روی زمین ماندههمانگونه که در این دیدار مطرح شد چطور بسیاری از طرح‌هایی که بیان شده زودتر اجرا نشده و یا اگر در زمان فعلی نیز قرار است اجرایی شود نتیجه آن چه شده است؟  برای نمونه پیش از این گفته شده بود که در برنامه ۹ ماهه مطروحه از سوی رئیس جمهور، دولت به دنبال این است که در سیاست‌های انبساطی گسترش صادرات، حمایت از تولید داخل و اهتمام به تکمیل پروژه های در حال اتمام در دستور کار قرار دهد. این سخن که از سوی علی ربیعی بیان شده بود نشان می‌دهد دولت در برنامه «۹ ماهه» خود ایده جدیدی نداشته است؟ و یا اگر دارد زمانبندی برای سرانجام آن به کجا ختم شده است؟
برای اداره کشور یکی از بهترین برنامه‌های اجرایی که مورد حمایت مجلس و قوه قضائیه نیز خواهد بود، برنامه توسعه ششم توسعه است. بهترین راهکار برای کشور در روزهای باقی مانده از دولت تدبیر و امید به سرانجام رساندن همین برنامه جامع است. 
صرف‌نظر از تصمیمات اشتباهی که یک دولت می‌تواند با زندگی مردم بگیرد بعضاً عنوان «برنامه»‌ یا «هماهنگی» نیز بدون داشتن خروجی برای کشور ایجاد مشکل کند و مردم را نسبت به وعده داده شده بی اعتماد کند، لذا می‌طلبد دولت در این راستا پیوست رسانه ای طرح خود را نیز ارائه دهد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پلیس فرانسه با خشونت و گاز آشک آور مهاجران را از یک اردوگاه بیرون کرد
نیروهای امنیتی فرانسه با استفاده از گاز اشک آور و خشونت مهاجران را مبجور کرد تا یک اردوگاه را در مرکز پاریس ترک کنند.
علت اجرایی نشدن اوراق مشارکت مترو
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره علت اجرایی نشدن اوراق مشارکت مترو توضیح داد و گفت که مشکل حل و مفاصاحساب برای وثایق شهرداری صادر شده است.
کامبوزیا پرتوی درگذشت
کامبوزیا پرتوی کارگردان و فیلم نامه نویس سینمای ایران درگذشت.
گروکشی پارلمان افغانستان برای رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت کابل
پس از اتهامات معاون رئیس جمهور افغانستان مبنی بر فساد گسترده در پارلمان این کشور، این نهاد روند رأی اعتماد به نامزد وزیران دولت را متوقف کرد.
اجرای طرح مستأجران در پایتخت به مناسبت هفته بسیج
شهردار منطقه 13 تهران از اجرای طرح مستأجران به مناسبت هفته بسیج خبر داد.
شهره سلطانی: ناچاریم برای کسب درآمد، کار کنیم
شهره سلطانی که بعد از محدودیت‌های کرونایی در فیلم «طبقه یک و نیم» بازی خواهد کرد، درباره انجام کار هنری در دوران کرونا می‌گوید: امثال ما باید کار کنیم تا درآمد داشته باشیم.
کاهش اعتبار آمریکا در بین آلمانی‌ها با توجه به روند انتخابات ریاست جمهوری
نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که روند انتخابات ریاست جمهوری اخیر در آمریکا و مقاومت ترامپ برای پذیرش نتایج، اعتبار ایالات متحده در بین شهروندان آلمانی را به شدت کاهش داده است.
قیمت سکه و طلا در 4 آذر 99 -سکه به  11 میلیون و 900 هزار تومان رسید
قیمت سکه و طلا در 4 آذر 99 نسبت به آخرین معاملات دیروز بدون تغییر باقی ماند.
عراق| آماده‌باش امنیتی در طوزخورماتو- دستگیری سرکرده داعشی در سلیمانیه
آماده‌باش در منطقه طوزخورماتو در شرق صلاح‌الدین از بیم حملات احتمالی بقایای گروه تروریستی داعش، حمله تروریستی به ناحیه حاوی العظیم دیالی، آزادی یک عراقی از چنگال داعش در کرکوک و بازداشت یک سرکرده داعشی در سلیمانیه از مهمترین اخبار امنیتی عراق است.
برگزاری برنامه‌های «جهان داستان...»
هیئت‌مدیره‏ انجمن نویسندگان کودک و نوجوان آیین‌نامه‏ برگزاری برنامه‏‌هایی با عنوان «جهان داستان...» را تصویب کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین جزئیات از ساخت واکسن کرونا
مدیرعامل شرکت شفا فارمد درباره تولید واکسن کرونا در پلتفرم ویروس کشته شده‌ این ویروس توضیحاتی داد.
شکنجه جنسی فعالان زن سعودی در زندان‌های عربستان
«ریم سلیمان» معارض زن سعودی با اشاره به شکنجه جسمی فعالان زن در عربستان گفت که اطرافیان ولیعهد عربستان، سادیسمی و تشنه ارتکاب جنایت هستند.
رونمایی از هیوندای میسترا 2021 با طراحی متمایز
نسخه EV هیوندای میسترا ۲۰۲۱ با طراحی متمایز به بازار می آید و حداکثر برد این خودرو الکتریکی ۵۲۰ کیلومتر است.
وقوع حادثه گازگرفتگی و مسمومیت با مونواکسید کربن در بلوار شاهد تهران
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران از وقوع حادثه مسمومیت با گاز مونواکسید کربن در یک ساختمان مسکونی واقع در بلوار شاهد تهران خبر داد.
روند کاهشی قیمت خودرو در بازار ادامه خواهد داشت؟
نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در خصوص آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار آزاد توضیحاتی داد.
ربیعی: مرغ به قیمت مصوب بر‌می‌گردد
گزینه اصلی کارگزاران برای انتخابات ریاست جمهوری
چراغ‌های سبز دولت روحانی برای آمریکا
امارات الجزایر را تهدید کرد
کاترین اشتون راه مذاکره درباره برجام را به بایدن نشان داد
وزیر دفاع عراق: ایران در جنگ علیه داعش کنار ما ایستاد
رسانه‌های سعودی منکر دیدار نتانیاهو و بن سلمان شدند
ملانیا ترامپ یک میهمانی بزرگ در کاخ سفید برگزار می کند
گزافه‌گویی وزیر خارجه عربستان علیه حزب‌الله
اولین مقام عربی که با بایدن گفتگو کرد