کمک به موفقیت در غلبه بر کرونا در ایران+ جزئیات

04:25 ۱۷ روز و ۱۹ ساعت پیش افکار نیوز 301 0

حمید شریفی گفت: در این کتاب به ویژگی مسئولان و مردم اشاره شده و متاسفانه موضوعات مطرح در کتاب اکنون نمود پیدا کرده است و باید سیستم حکومتی (همه ارکان جامعه که قدرت سیاسی و اداری دارند) دست در دست هم دهند و تکلیفی برای مردم مشخص کنند و مردم نیز باید به توصیه‌ها عمل کنند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،پروفسور "حمید شریفی" درباره وضعیت این روزهای کشور از لحاظ شیوع بیماری کووید ۱۹گفت: وضعیت این روزهای اپیدمی کرونا در کشور نامناسب است و هر روزه تعداد زیادی از مردم مبتلا و متاسفانه تعداد زیادی نیز به دلیل ابتلا به کووید جان خود را از دست می‌دهند.
وی روند اشغال تخت‌های بیمارستانی در کشور را افزایشی دانست و بیان کرد: اگر امروز فکری نکنیم بنا به دلایل متعددی روزهای آینده و با شروع شدت سرما وضعیت وخیم‌تر خواهد شد و حتی این احتمال می رود که وضعیت به جایی برسد که تخت کافی برای بستری بیماران در بخش‌های عمومی و به ویژه بخش‌های مراقبت‌های ویژه (ICU) نداشته باشیم.
این استاد تمام اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: از این رو لازم است مردم و حکومت همراه با هم اقدامات موثری جهت کاهش روند بیماری و فوتی های ناشی از ابتلا به کووید ۱۹در جامعه انجام دهند.
وی از علل خطر ماه‌های آینده سخن به میان آورد و تصریح کرد: به چند علت خطر ماه‌های آینده بیشتر از ماه‌های اخیر است؛ از این‌رو، ممکن است وضعیت اپیدمی کرونا در ماه‌های آذر، دی و بهمن‌ماه وخیم‌تر شود.
کرونا، سرما و خشکی را بیشتر دوست داردشریفی افزود: کرونا ویروس‌ها مانند ویروس‌های آنفلوآنزا شرایط سرما و خشکی را بیشتر دوست دارند و فعالیت آنها در طی ماه‌های سرد و خشک سال و احتمال انتقال آنها از یک فرد مبتلا به افراد سالم نیز در این ماه ها و این شرایط آب و هوایی افزایش پیدا می‌کند.
وی با اشاره به اینکه در این فصول به علت سردی هوا معمولا تهویه هوا کمتر صورت می‌گیرد و افراد در محیط‌های سربسته بدون تهویه مناسب هستند، اظهار کرد: عدم تهویه و تراکم بیشتر مردم در محیط‌های سربسته مانند منازل، محیط‌های اداری و تجاری باعث افزایش انتقال ویروس می‌شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان عنوان کرد: وسایل گرم‌کننده معمولا خشکی هوا را افزایش می‌دهند و این افزایش خشکی هوا هم به انتقال ویروس کمک می‌کند. همچنین در این روزها، گردش ویروس در حال حاضر در جامعه خیلی زیاد است و این گردش بالای ویروس در جامعه می‌تواند به سرعت انتقال ویروس کمک کرده و احتمال آلودگی را افزایش دهد.
باید برای قبل، حین و بعد از تعطیلی‌ها برنامه داشته باشیموی بیان کرد: هیچ اعتقادی به رنگ‌بندی مناطق ندارم. اکنون همه کشور در وضعیت شدید اپیدمی کرونا قرار دارد پس باید این رنگ‌بندی‌ها را دیگر کنار بگذاریم. معمولا رنگ‌بندی برای اپیدمی‌هایی مطرح می شود که خیلی سریع وضعیت آن‌ها تغییر پیدا می‌کند و این رنگ بندی ها می تواند در شناخت بهتر مناطق و اقدمات فوریتی برای آنها کمک‌کننده باشد این در حالی است که در حال حاضر هیچ منطقه کم خطری در کشور نداریم.
این استاد تمام اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره سیاست تعطیلی که به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد شده است، به ایسنا گفت: باید برای قبل، حین و بعد تعطیلی‌ها برنامه داشته باشیم و اگر برنامه داشته باشیم حتما موفق خواهیم شد ولی اگر بی‌برنامه بخواهیم اقدامی انجام دهیم موفق نخواهیم شد. همه ارگان‌ها و نهادها از جمله نهادهای سیاسی، امنیتی، نظامی و در کل تمام ساختار حکومتی جامعه، بخش خصوصی و مردم باید دست به دست هم دهند تا این مشکل حل شود. این مشکل وزارت بهداشت به تنهایی نیست و نیاز است همه مشارکت و کمک کنند.
وی با اشاره به اینکه باید دقیقا تکلیف مردم مشخص شود و اپیدمی فقط با بستن فضای فروشگاهی و اداری جمع نمی‌شود، افزود: ممکن است مردم دوباره به سمت مهمانی‌های خانوادگی بروند. مدنظر داشته باشید که دیگر شرایط تعطیلات نوروز نیست زیرا مردم در حال حاضر دیگر خسته شده‌اند و یکسری توصیه‌ها را جدی نمی‌گیرند ولی مردم در عید نوروز مسایل را بیشتر جدی می‌گرفتند.
شریفی تاکید کرد: باید تعطیلی‌ها کاملا با برنامه باشد و این برنامه‌ها باید توسط همه افرادی که تعهد می‌دهند به خوبی پیگیری شود. تعطیلی فقط در صورتی موفق خواهد بود که برنامه داشته باشیم. اگر بدون برنامه کشور تعطیل شود، اثر لازم برای کنترل بیماری ایجاد نخواهد داشت، ضمن آنکه مشکلات اقتصادی و روانی برای مردم هم در پی خواهد داشت
وی با طرح این سوال که آیا بعد از تعطیلات سراسری، یک دفعه بازگشایی‌ها ‌صورت می‌گیرد؟ اظهار کرد: اگر بازگشایی‌ها و شروع فعالیت‌ها پس از تعطیلات یک دفعه انجام شود مانند یک فنری است که یک دفعه آزاد می‌شود زیرا مردم مدت‌ها کار اداری و سایر کارهای بیرون از منزل خود را انجام نداده‌اند و مدت‌ها بیرون نبودند دوباره هجوم می‌آورند و ازدحام‌ها بیشتر می‌شود فقط با این اقدام موج را چند هفته جابجا کرده‌ایم لذا باید برای اینکه چگونه به تعطیلات پایان دهیم نیز باید برنامه داشته باشیم و به مرور بازگشایی‌ها انجام شود.
با عدم موفقیت در کنترل اپیدمی کووید ۱۹ واقعیت تاریخی "حکومت نامسئول و مردمان نافرمان در ایران" نمود پیدا کرداین اپیدمیولوژیست با اشاره به کتاب "ایران جامعه کوتاه مدت" گفت: در این کتاب تحلیل شده است که ایران همیشه از حکومت نامسئول و مردمان نافرمان رنج می‌برده است و متاسفانه این دو موضوع اکنون نمود پیدا کرده است و باید سیستم حکومتی (همه ارکان جامعه که قدرت سیاسی و اداری دارند) دست در دست هم دهند و تکلیفی برای مردم مشخص کنند و مردم نیز باید به توصیه‌ها عمل کنند.
وی با تاکید برآنکه اپیدمی را با همکاری مردم و سیستم حکومتی می‌توان کنترل کرد، تصریح کرد: این بحران، بحرانی نیست که سیستم یا مردم بتواند به تنهایی برای عبور از آن کاری انجام دهند و به اتحاد هر دو گروه نیاز است.
شریفی با یادآوری آمار مبتلایان و مرگ و میرهای ناشی از کووید ۱۹ در کشور اظهار کرد: متاسفانه تعداد مبتلایان و مرگ ومیر ناشی از کرونا در کشور روند افزایشی دارد و اگر از الان کاری نکنیم احتمال انتقال ویروس در ماه‌های آینده بیشتر می‌شود و این موجی کنونی در ماه‌های آینده می‌تواند بزرگتر باشد و ممکن است سیستم درمانی دیگر جوابگو نباشد و مرگ‌ها به حدی برسد که حتی توان سیستم‌های تدفین هم نباشد که بتوانند این جسدها را دفن کنند.
مردم؛ دلتان برای سلامتی و جان خود و عزیزانتان بسوزدوی خطاب به مردم گفت: دلتان برای سلامتی خود و عزیزانتان بسوزد و مرگ برای همسایه نیست و کرونا شوخی ندارد؛ آن را جدی بگیرید و کوچکترین علامت، آن را کروناویروس فرض کنید و اکنون بسیاری از علایم کووید ۱۹ گوارشی یا خفیف است و گلودرد و تب خفیف است. همه باید کمک کنیم تا چرخه ویروس در طبیعت و جامعه کاهش یابد.
این استاد تمام اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان این مطلب که در بین ویروس‌ها بحث رقابت نیز وجود دارد، اظهار کرد: حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از ویروس‌هایی که هر سال باعث سرماخوردگی می‌شدند از خانواده کروناویروس‌ها هستند که ممکن است امسال ویروس‌های ایجاد کننده سرماخوردگی‌ عادی که هر سال داشتیم به‌ علت رقابت با این ویروس جدید در جامعه کم باشند و سرماخوردگی‌هایی که افراد به‌ صورت خفیف مبتلا می‌شوند هم عامل آن ویروس جدید باشد. از این‌رو افراد باید هر سرماخوردگی و هر تغییر سیستم بدن را دلیلی برای ابتلا به سرماخوردگی در نظر بگیرند. تحقیقات مختلف نشان داده‌اند که علایم ابتلا به این ویروس می‌تواند خیلی متنوع باشد مانند علایم چشمی، چشایی، بویایی، تنفسی، گوارشی، اسکلتی و .... . البته ترس بی‌جا هم نمی‌تواند کمکی به ما برای کنترل بیماری کند. باید از سوی تک‌تک افراد جامعه به‌ صورت منطقی خطر بیماری جدی گرفته شود.
وی خطاب به سیستم حکومتی عنوان کرد: باید یک برنامه‌ و نقشه راهی داشته باشید و باید برای همه مردم جامعه فکری بکنید و برنامه‌ای نیز برای بیماران داشته و بیماران را ردیابی و ایزوله کنید تا باعث آلوده کردن دیگران نشوند.
شریفی پیشنهاد کرد: اگر دولت در این زمستان قیمت حامل‌های انرژی را کاهش دهد تا مردم بتوانند تهویه هوا را در خانه‌هایشان داشته باشند و در روزها بتوانند پنجره‌های خانه‌های خود را باز بکنند تا هوای خانه عوض شود بار ویروس در خانه‌ها قطعا کمتر خواهد شد.  گفتنی است هر ساله به دلیل آنکه قیمت حامل‌های انرژی زیاد است مردم معمولا پنجره‌های خانه خود را تا پایان زمستان باز نمی‌کنند و این بار ویروس را در محیط های بسته به ویژه منازل افزایش داده و می‌تواند باعث افزایش سرعت اپیدمی‌ شود.
وی خاطرنشان کرد: مردم حتما در خانه‌هایشان از بخور استفاده کنند زیرا بخور باعث مرطوب شدن سطح هوای خانه می‌شود و این ویروس‌ها سطح مرطوب را دوست ندارند و هر زمانی که هوا مربوط بادش ویروس در قطرات مرطوب روی زمین نشسته و خطرش کمتر شده و در هوای مرطوب این ویروس زودتر از بین می‌رود.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

جزئیات محدودیت‌های کرونایی هفته آینده در تهران
علیرضا زالی فرمانده مدیریت ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، با اشاره به اعمال محدودیت‌های جدید اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا در هر هفته وضعیت استان‌های مختلف از جمله تهران مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند. شاخص‌های مد نظر شامل میزان موارد ابتلا، میزان مرگ و میر و تعداد افراد با تست‌های مثبت PCR است.
انتقاد آمریکا از انگلیس درمورد واکسن کرونا
آمریکا از اقدام انگلیس در صدور اجازه استفاده از واکسن کرونای جدید انتقاد کرد.
وقوع انفجاری بزرگ انگلیس
منابع رسمی در انگلیس امروز (پنج‌شنبه) از وقوع انفجاری بزرگ در انباری نزدیک شهر بریستول انگلیس و زخمی شدن چند نفر خبر دادند.
کاهش ۱.۶ میلیارد بشکه‌ای عرضه نفت جهان با توافق آوریل ۲۰۲۰ اوپک‌پلاس
وزیر نفت گفت: توافق کشورهای تولیدکننده عضو و غیرعضو اوپک در آوریل ۲۰۲۰ سبب کاهش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه‌ای عرضه نفت در جهان شد و با هدف حفظ ثبات نسبی به‌وجود آمده در بازار، اعضای ائتلاف اوپک‌پلاس مذاکره و تصمیم‌گیری می‌کنند.
نشان عالی لیاقت برای این ورزشگاه
رافائل نادال، تنیسور مطرح نشان لیاقت دریافت کرد.
اتفاقی عجیب در لیگ قهرمانان آسیا
هفته آخر مرحله گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در گروه‌های E و F امروز برگزار می‌شود که بیجینگ گوان چین به مصاف چیانگرای تایلند رفت که به تساوی یک - یک رسید.
تصویب افزایش تولید نفت در نشست وزیران اوپک پلاس
منابع آگاه به رویترز اعلام کردند وزیران نفت گروه اوپک پلاس در نشست رسمی روز پنج شنبه با افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز از ژانویه موافقت کردند.
بیانیه پایانی اجلاس هیات عمومی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری
سی و ششمین اجلاس هیات عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری به میزبانی کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار و دستورهای اجلاس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
ترامپ پیروز شد
در مسابقات اسنوکر قهرمانی انگلیس (UK Championship) "جاد ترامپ" برترین اسنوکر باز دنیا به مصاف "ریکی والدن" نفر ۴۶ رنکینگ جهانی رفت که در پایان با نتیجه ۶ بر ۳ به پیروزی رسید و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.
زمان آغاز اردوی ملی پوشان تکواندو
با اعلام آرش فرهادیان، رئیس سازمان تیم‌های ملی، اردوی تیم‌های ملی تکواندو مردان، زنان و پاراتکواندو از روز یکشنبه، ۱۶ آذرماه در مرکز جهانی تکواندو آغاز می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

افزایش شهریه‌ها رشد منطقی داشته-ایجاد زیرساخت‌های آموزش مجازی به هزینه‌های دانشگاه افزوده است
سخنگوی دانشگاه آزاد با بیان این که ایجاد زیرساخت‌های آموزش مجازی به هزینه‌های این دانشگاه افزوده است، گفت: افزایش شهریه‌ها مانند همه سال‌ها یک رشد منطقی دارد و دانشگاه آزاد و دانشگاههای غیرانتفاعی نیز مانند سایر دانشگاههای کشور، با یک روند منطقی شهریه را افزایش دادند. محاسبه‌ شهریه‌ ای که دانشجویان باید پرداخت ‌کنند متناسب با هزینه‌های دانشگاه انجام می‌شود.
یانیس: جیمز بهترین بازیکن جهان است
با ارزش‌ترین بازیکن NBA اعتقاد دارد که لبران جیمز، بهترین بازیکن جهان است.
ضبط کالا و جریمه میلیاردی فرجامِ کار قاچاقچی سیگار
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قم از جریمه یک میلیارد ریالی عامل قاچاق سیگار خبر داد.
بانوی ملی پوش اسنوکر: شروع مجدد تمرینات برای بانوان سخت تر است- فعلا مسابقات جهانی نداریم
ارمغان حسنی می گوید که شروع مجدد تمرینات برای  بانوان در باشگاه ها سخت تر بوده چرا که باشگاه های محدودی برای حضور بانوان وجود دارد.
چک برگشتی در تعطیلات کرونایی ممنوع!
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران گفت: طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا هیچ بانکی در دو هفته تعطیلات کرونایی حق ندارد چکی را برگشت بزند.
جزئیات محدودیت‌های کرونایی هفته آینده در تهران
امام جمعه اهواز این روزها چه می‌کند؟
اطلاعیه ناجا در پی انتشار فیلم اهانت به برادران افغانستانی
هشدار هواشناسی نسبت به بارش برف و باران در ۹ استان+نقشه مناطق پرخطر
انتقاد ایران از مصوبه کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل درباره حشیش و ماری‌جوانا
چه مشاغلی در تهران از شنبه حق فعالیت دارند؟- توضیحات استاندار
تمدید تعطیلی صنوف پر ریسک
شمار مبتلایان کرونا درکشور از یک میلیون نفر گذشت
تولد کودکی که از ۲۷ سال پیش جنین بود
اعتبار ۵ هزار میلیاردی برای ساخت مسکن محرومان در بودجه ۱۴۰۰