آخرین آمار از وضعیت سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی

03:45 ۷ روز و ۱۵ ساعت پیش افکار نیوز 173 0

تاکنون 72 شرکت اصلی و مادرتخصصی و 250 شرکت زیر مجموعه به سامانه سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی متصل شده‌اند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،در حالی که طبق قانون بودجه سال 1399 کل کشور بودجه کل کشور بیش از 20 میلیون و 266 هزار میلیارد ریال است، بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت در همین سال 14 میلیون و 363 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که نسبت بودجه شرکت های دولتی به بودجه کل کشور 70.8 درصد است. نکته مهم در اینجا این است که اگر این حجم از بودجه یعنی 70 درصد از بودجه در اختیار بخش غیردولتی بود با توجه به بزرگ بودن این حجم از بودجه حداقل 15 درصد از این رقم 215 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی برای دولت به دست می‌آمد.
از طرفی طبق گزارش عملکرد شرکت‌های دولتی که از سوی  وزارت امور اقتصادیو دارایی اعلام شده، شرکت‌های دولتی نقش مهمی در اقتصاد دارند و به مثابه اهرمی هستند که دولت برای نیل به ایجاد تسهیلات خدمات و منافع اجتماعی از آن استفاده می‌کند. وزارت اقتصاد برای نظارت بر بودجه شرکت‌های دولتی در مجامع عمومی این شرکت‌ها و یا شوراهای عالی شرکت‌های دولتی و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت و مؤسسات عمومی غیردولتی در نقش رئیس و یا عضو مجمع عمومی و در راستای اجرای بند یک ماده 18 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی جهت اعمال حقوق مالکیت دولت شرکت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.
همچنین در شرکت‌هایی که سهم دولتاز آنها زیر 50 درصد بوده و در واقع شرکت دولتی به شمار نمی‌روند اما دولت سهامدار عمده است، در مجامع این شرکت‌ها نیز حضور پیدا می‌کنند و به اعمال سیاست می‌پردازند.
از کارهایی که دولت برای نظارت بر شرکت‌های دولتی انجام داده پیاده سازی سامانه یکپارچه اطلاعاتشرکت‌های دولتی بر اساس تکلیف بسته رونق تولید موضوع ابلاغ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزارت امور اقتصادی و دارایی در سال 96 و تکلیف جزء یک بند هـ تبصره 2 قانون بودجه کل کشور است.بر این اساس تاکنون 72 شرکت اصلی و مادرتخصصی و 250 شرکت زیر مجموعه نیز به این سامانه متصل شده‌اند. این تعداد در مجموع 322 شرکت از شرکت‌هایی هستند که در پیوست قانون بودجه قرار دارند و جزء 380 شرکتی هستند که اطلاعات پایه خود را در سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی بارگذاری کرده‌اند.
از جمله کارهایی که دولت برای نظارت بر شرکت‌های دولتی انجام می‌دهد، با مشارکت سازمان اداری و استخدامی کشور و تهیه دستورالعمل شرایط احراز پست‌های مدیریتی مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره شرکت‌های دولتی موضوع جزء 2 بند ت تبصره 2 ماده واحده قانون بودجه 98 کل کشور، اعمال حاکمیت می‌کند.
از جمله انتقادات فراوانی که از سوی کارشناسان به دولت گرفته می‌شود بزرگ بودن حجم اجرایی و اقتصادی دولت است که مهم‌ترین نمود آن در بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت دیده می‌شود. در این راستا اگر شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی و از طریق بورس واگذار شوند، علاوه بر کاهش بار مالی بر دوش دولت باعث ایجاد درآمد واقعی مالیاتی نیز می‌شود. از طرفی مشارکت دادن بخش خصوصی در مدیریت کلان شرکت‌های بزرگ باعث می‌شود که شرکت‌های بزرگ که به عنوان لکوموتیو اقتصاد به شمار می‌روند فعال شده و از طرفی بند الف سیاست‌های کلی اصل 44 مبنی بر تقویت بخش خصوصی و تعاونی و مشارکت دادن واقعی آن در اقتصاد عمل می‌شود.
در حال حاضر بزرگ‌ترین اشکالی که مجموعه دولت به بخش خصوصی و تعاونی می‌گیرد این است که ادعا می‌شود بخش خصوصی قدرت مدیریت شرکت‌های بزرگ و پروژه‌های کلان را ندارد. در حالی که این فرصت برای بخش خصوصی و تعاونی فراهم نشده و واگذاری بنگاه‌های بزرگ به صورت شفاف زمینه‌ای فراهم می‌کند تا مدیریت در بخش خصوصی و تعاونی فعال شود.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

با اجرای ارکستر سمفونیک بانوان «سرزمین مادری»
سمفونی «شهرزاد» تماشایی شد- ادای احترام به کادر درمان
موزیک ویدئوی سمفونی «شهرزاد» با اجرای ارکستر سمفونیک بانوان «سرزمین مادری» و ادای احترام و به پاس فداکاری‌های کادر درمان در مبارزه با کرونا و در حمایت از صلح، دوستی و سلامت نسل بشر منتشر شد.
زمان آمدن واکسن ایرانی کرونا اعلام شد
دکتر «کیهان آزادمنش» گفت: دبیر کمیته علمی ستاد ملی کرونا تخمین زده بودند محصول ما تابستان آینده وارد بازار می‌شود و من هم با این تخمین موافقم. ممکن است اوایل یا اواخر تابستان آینده به این دستاورد برسیم.
اظهارات فکری درباره هجمه‌های اخیر علیه خودش
فکری درباره هجمه‌های اخیر علیه خودش بیان کرد: قرار نیست انقدر زود خسته شویم. در مصاحبه بعد از بازی هم گفتم یک سری باخت‌ها باعث می‌شود انسان دوست و دشمن خود را بشناسد.
واکنش کمیته‌های مقاومت فلسطین به دیدار نتانیاهو از عربستان
کمیته‌های مقاومت فلسطین به دیدار نخست وزیر رژیم صهیونیستی با ولیعهد سعودی در عربستان واکنش نشان داد.
جلسه شکوری با مربیان و مدیران آکادمی پرسپولیس
امروز دوشنبه مربیان و سرپرستان تیم‌های پایه پرسپولیس همراه با محمد پنجعلی (مدیر آکادمی فوتبال پرسپولیس)، با ابراهیم شکوری (معاون اجرایی باشگاه) نشست و گفتگوی صمیمانه‌ای داشتند.
دولت افغانستان و احتمال آزادی سرکرده داعش همراه با زندانیان پاکستانی
رئیس سابق امنیت ملی افغانستان در پی صدور فرمان عفو و آزادی برخی زندانیان پاکستانی گفت که شماری از تروریست‌های داعش نیز در میان زندانی‌‎ها آزاد خواهند شد.
خبر خوش برای استقلال پیش از بازی ماشین سازی
تیم فوتبال استقلال در هفته سوم رقابت‌های لیگ برتر در حالی به مصاف تیم ماشین سازی می‌رود که محمد دانشگر مشکلی برای همراهی آبی پوشان ندارد.
سکوت نتانیاهو درباره افشای خبر دیدارش با بن سلمان و خشم ژنرال گانتس
نخست وزیر رژیم صهیونیستی از واکنش به گزارش رسانه‌های این رژیم در خصوص سفرش به عربستان و دیدار با ولیعهد سعودی خودداری کرد.
آماده سازی شیعیان برای عصر غیبت توسط امام حسن عسکری(ع)
امام عسکری(ع)، گاهی به سوال‌های فقهی پاسخ کاملی نداده و تنها به بیان قاعده‌ای کلی می‌پرداختند تا فقها بتوانند به کمک آن، به پاسخ برسند. بدین وسیله شیعیان بتدریج آماده ورود به عصر غیبت می گردیدند.
سرمربی تیم ملی والیبال ایران رسما انتخاب شد
قرارداد سرمربی تیم ملی والیبال ایران امروز (یکشنبه) پس از امضای محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون رسمی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

یک درمان با کیفیت برای درمان بیماری آلزایمر
یک درمان با کیفیت برای درمان بیماری آلزایمر کشف شد که در خبر زیر می توانید این راه ساده را یاد بگیرید.
چک مفقود شده را چگونه باطل کنیم؟
بر اساس قانون چک، در صورتی که برگی از چک گم شود باید سریعا آن را اعلام کرد.
اشتباه فاجعه‌بار اپلیکیشن GO SMS Pro و سکوت سازندگان
ایتنا - ظاهرا این اپ فایل‌های به اشتراک گذاشته شده را بر روی یک سرور دوردست آپلود کرده و یک URL را تولید می‌کرد به طوری که همه می‌توانستند این فایل را ببینند حتی در صورتی که از GO SMS Pro استفاده نمی‌کردند.
اختلال اضطراب اجتماعی را چگونه درمان کنیم؟
یک متخصص روانشناس بالینی گفت: اضطراب اجتماعی به معنی ترس از قرار ملاقات‌های مختلف با افراد جدید است و اگر فردی نگرش خود را تغییر ندهد این ترس‌ها ماندگار خواهد ماند.
چگونه درد کلیه را تشخیص دهیم؟
کلسیم، اگزالات و فسفر اضافی می‌تواند در کلیه‌ها جمع شده و باعث ایجاد سنگ کلیه شود که در صورت انسداد، دردناک خواهد بود. درد کلیه اغلب در نتیجه عفونت یا وجود سنگ در لوله‌های خارجی کلیه احساس می‌شود.
نرخ بیکاری بهار ۹۹ اعلام شد
آخرین وضعیت معاملات مسکن-خریداران منتظر کاهش قیمت هستند
مسافرت هوایی بیش از 1 میلیون آمریکایی طی یک روز با وجود هشدارهای کرونایی
یک پیشنهاد برای تکرار نشدن فاجعه آلونک زن بندرعباسی- اول تخریب می‌‎کنید که بعد بسازید؟ اول بسازید، بعد تخریب کنید
یارانه 100 هزار تومانی به همه اصحاب فرهنگ و هنر تعلق می گیرد
واکنش رئیس سازمان بازرسی به مرغ 35 هزار تومانی: قبلاً به مسئولان هشدار داده بودیم
بزرگترین تولید کننده ماست جهان 2000 نفر را اخراج می‌کند
سازمان نظام مهندسی: مدیرکل توسعه دفتر مهندسی تحت فشار نامه‌نگاری کرد-دلیل اضافه پرداخت ایراد سیستمی بود
آپشنهای فنی خودرو| دیفیوزر چیست و چه کاربردی دارد‌ ؟
ˮمرغ‌‌های کم‌‌وزنˮ سالم‌‌ترند