آیا بارداری و شیردهی می‌تواند باعث عود سرطان سینه شود؟

02:25 ۱۸ روز و ۱۲ ساعت پیش افکار نیوز 291 0

سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در زنان سنین بالاست. اما اگر شما زن جوانی هستید که دچار سرطان سینه شده‌اید، ممکن است سؤال‌هایی در مورد تأثیر سرطان سینه بر توانایی بارداری‌تان داشته باشید و اینکه آیا بارداری شما با خطراتی همراه خواهد بود یا نه.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،  خیلی از خانم‌ها می‌توانند بعد از درمان سرطان سینهباردار شوند؛ اما برخی از درمان‌ها می‌توانند باردار شدن را سخت‌تر کنند. اگر فکر می‌کنید ممکن است روزی بخواهید باردار شوید، یا اینکه فقط می‌خواهید در مورد امکان بچه‌دار شدنتان بیشتر بدانید، بهترین زمان برای صحبت در این مورد با پزشک، پیش از شروع درمان سرطان سینه‌تان است.
آیا می‌توانم بعد از سرطان سینه باردار شوم؟بعضی از درمان‌ها برای سرطان سینه ممکن است بر توانایی بارورییک زن اثر بگذارند. مثلاً شیمی‌درمانی برای سرطان سینه ممکن است به تخمدان‌ها آسیب بزند که گاهی می‌تواند سبب ناباروری کوتاه‌مدت یا بلندمدت شود. اما باز هم خیلی از خانم‌ها می‌توانند بعد از درمان سرطان سینه باردار شوند. بهترین زمان برای مشورت با پزشک درباره‌ی بارداری، پیش از شروع درمان سرطان سینه است.
آیا بارداری و شیردهی می‌تواند باعث شود سرطان سینه عود کند؟خیلی از سرطان‌های سینه به استروژن حساس‌اند، بنابراین این نگرانی برای خانم‌هایی که سرطان سینه دارند وجود دارد که بالا رفتن سطح هورمون استروژن در اثر بارداری باعث شود احتمال عود سرطان سینه افزایش یابد؛ اما مطالعات نشان داده‌اند بارداری، ریسک برگشت سرطان سینه بعد از درمان موفقیت‌آمیز سرطان را افزایش نمی‌دهد.
همچنین شواهدی وجود ندارد که شیردهی بعد از درمان سرطان سینه، ریسک عود سرطان را افزایش دهد. در واقع برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند داشتن سابقه‌ی شیردهی ممکن است بتواند ریسک عود سرطان را پایین بیاورد.
چه مدت بعد از درمان سرطان سینه باید صبر کنید و باردار شوید؟اگر می‌خواهید بچه‌دار شوید، بعضی از پزشکان توصیه می‌کنند بعد از درمان موفقیت‌آمیز سرطان سینه، باید دست‌کم دو سال بعد از پایان درمان صبر کنید و سپس باردار شوید. بهترین مدت زمان برای این انتظار کاملاً معلوم نیست، اما گفته می‌شود دو سال کافی است تا خیالتان راحت شود سرطانتان عود نکرده است.
شواهدی وجود ندارد که زنانی که سابقه‌ی سرطان سینه دارند، این سابقه باعث شود سلامت کودکشان به خطر بیفتد. محققان دریافتند زنانی که سابقه‌ی سرطان سینه داشتند، کوکانشان بیشتر در معرض نقص‌های مادرزادی یا مشکلات آتی در سلامتی خود نبوده‌اند
برای زنانی که سرطان سینه‌شان نسبت به گیرنده‌های هورمون مثبت است، هورمون درمانی کمکی معمولاً به مدت 5 تا 10 سال بعد از درمان اولیه توصیه می‌شود. در مورد زنانی که می‌خواهند طی این دوره بچه‌دار شوند، اغلب توصیه می‌شود دست‌کم به مدت دو سال پیش از توقف هورمون درمانی و تلاش برای بارداری، هورمون درمانی را انجام دهند (و سپس دوباره بعد از زایمان، هورمون درمانی را از سر بگیرند).
یادتان باشد که توصیه به انتظار دو ساله، بر اساس اطلاعات تست‌های کلینیکی نیست. برخی از سرطان‌های سینه می‌توانند بعد از دو سال عود کنند، بنابراین هر موردی متفاوت است. تصمیم شما باید بر اساس یک سری فاکتورها باشد، از جمله سن‌تان، تمایلتان به بارداری‌های بیشتر، نوع سرطان سینه و ریسک عود زودهنگام سرطان سینه.
اگر باردار شوم، آیا سابقه‌ی سرطان سینه باعث می‌شود سلامت کودکم به خطر بیفتد؟شواهدی وجود ندارد که زنانی که سابقه‌ی سرطان سینه دارند، این سابقه باعث شود سلامت کودکشان به خطر بیفتد. محققان دریافتند زنانی که سابقه‌ی سرطان سینه داشتند، کوکانشان بیشتر در معرض نقص‌های مادرزادی یا مشکلات آتی در سلامتی خود نبوده‌اند.
آیا درمان سرطان سینه بر سلامت جنین در رحم مادر اثر می‌گذارد؟اگر در حال دریافت هر نوعی درمان بابت سرطان سینه خود هستید، از جمله شیمی‌درمانی، هورمون درمانی یا درمان هدفمند، پیش از اقدام به بارداری با پزشکتان مشورت کنید. این داروها می‌توانند بر جنین در حال رشد اثر بگذارند، بنابراین بهتر است صبر کنید تا درمان شما کاملاً به اتمام برسد. همچنین باید یادتان باشد که توقف زودتر از موعد درمان سرطان می‌تواند ریسک رشد و پیشرفت و عود سرطان را افزایش دهد.
آیا بعد از درمان سرطان سینه می‌توانم به کودکم شیر بدهم؟اگر سینه‌تان تحت عمل جراحی یا رادیوتراپی قرار گرفته باشد، ممکن است با مشکلاتی در شیردهی بربخورید. مطالعات نشان داده‌اند کاهش تولید شیر در سینه‌ی مورد نظر و ضمناً تغییرات ساختاری در آن سینه می‌تواند سبب شود شیردهی برایتان دردناک شود یا کودک به‌سختی بتواند این سینه را بمکد؛ اما در بیشتر موارد خانم‌هایی که درمان سرطان سینه را انجام داده‌اند قادر به شیردهی هستند.
اگر هنوز دارویی برای درمان سرطان سینه خود مصرف می‌کنید (مثلاً هورمون درمانی)، خیلی مهم است که پیش از شیردهی با پزشک مشورت نمایید. برخی از داروها می‌توانند وارد شیر مادر شده و بر کودک اثر بگذارند.
با پزشک خود صحبت کنیداگر سرطان سینه دارید یا قبلاً داشته‌اید و به بچه‌دار شدن فکر می‌کنید، در مورد تأثیر درمان سرطان بر احتمال توانایی باروری‌تان با پزشک حرف بزنید. در این گفتگو باید ریسک عود سرطان سینه مطرح شود. در خیلی از موارد، مشاوره پزشکی می‌تواند به شما کمک کند برنامه‌ریزی بهتری برای بچه‌دار شدن خود بکنید و بارداری‌تان در ایمن‌ترین حالت ممکن خود باشد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

مسی شرط نیمار برای تمدید قرارداد
مهاجم پاری‌سن ژرمن برای تمدید قراردادش خواهان ستاره بارسلونا است.
خیرآبادی: شبهه در شکست ارسلان را قبول ندارم- دبیر نگذارد حق کردستان ضایع شود
سرمربی تیم کشتی فرنگی صبانور کردستان با انتقاد شدید از داوری ها در لیگ برتر کشتی فرنگی، گفت: مثل آب خوردن سر تیم ما را بریدند.
فردوس قم، بی صبرانه منتظر شروع لیگ فوتسال است
سرپرست تیم فوتسال فردوس قم گفت: با ورود مجموعه فردوس به عرصه فوتسال و حمایت از نماینده استان قم در لیگ برتر تیم جوانی را با تمرینات مناسب آماده بازی‌های لیگ برتر کرده ایم.
آرمین رهبر: نباید بیش‌تر از این هم از شهرخودرو انتظار داشت- مدیریت باید ریسکش را بپذیرد
یک پبشکسوت فوتبال مشهد می‌گوید تغییرات گسترده در ساختار تیم و کادر فنی باعث شده تا شهرخودرو چنین نتایجی بگیرد.
سرپرست نساجی: سازمان لیگ فشاری به ما نیاورد- برای پرسپولیس آرزوی موفقیت داریم
سرپرست باشگاه نساجی می‌گوید برخلاف خبرها هیچ فشاری روی این باشگاه برای تغییر میزبان و میهمان در بازی با پرسپولیس و با لغو این بازی نبود و برای نماینده ایران در آسیا آرزوی موفقیت داریم.
اپوزیسیون ارمنستان کاندیدای خود را برای نخست وزیری اعلام کرد
احزاب اپوزیسیون ارمنستان کاندیدای خود را برای سمت نخست وزیری اعلام کرده و خواستار استفعای سریع نخست وزیر کنونی شده‌اند.
چاووش‌اوغلو: توافق قره‌باغ تاثیر مثبتی بر ثبات منطقه خواهد داشت
وزیر خارجه ترکیه گفت، توافق پایان جنگ بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ یک تاثیر مثبت بر ثبات منطقه خواهد داشت.
چاووش‌اوغلو: ترکیه آماده گفتگو با کشورهای اروپایی است
وزیر خارجه ترکیه گفت، این کشور به دنبال حل تمامی مشکلات با کشورهای اروپایی از طریق گفتگو است.
کویت در آستانه نخستین انتخابات پارلمانی در دوره امیر جدید
شهروندان کویتی فردا (شنبه) برای انتخاب نمایندگان خود در مجلس الامه (پارلمان) پای صندوق‌های رأی می‌روند.
وزیر خارجه قطر: تحرکاتی برای حل بحران با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در حال انجام است
پس از گزارش‌های خبری مبنی بر تلاش‌ها جهت رفع اختلافات میان دوحه و کشورهای عربی؛ وزیر خارجه قطر نیز به تحرکاتی برای حل بحران میان کشورش با عربستان، امارات، بحرین و مصر اشاره کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انفجار مهیب در اردوگاه نظامی ائتلاف سعودی در شرق یمن
منابع خبری از وقوع انفجار مهیب در اردوگاه نظامی ائتلاف سعودی در استان «مارب» واقع در شرق یمن خبر دادند.
تورم ترکیه در اوج ۱۸ ماهه
برای نخستین بار در سال جاری نرخ تورم ترکیه از ۱۴ درصد گذشت.
گزارش ایسنا از محدودیت های کرونایی در تهران و سایر شهرهای کشور
از روز شنبه بنا به گفته مسئولان تمهیدات برای شهر تهران از وضعیت قرمز کرونایی خارج و وارد مرحله نارنجی می شود، تغییر وضعیتی که در کارکرد صنوف،ادارات و... تغییراتی ایجاد می کند و در این گزارش تمامی تمهیدات در نظر گرفته شده از محدودیت های تردد تا نحوه فعالیت مشاغل وصنوف در تهران و سایر شهرهای استانهای کشور بیان شده است.
بروجرد ظرفیت ایجاد دانشکده علوم پزشکی را دارد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: بروجرد ظرفیت ایجاد دانشکده علوم پزشکی را دارد.
ˮایلان ماسکˮ مطمئن است فرود انسان بر مریخ در سال ۲۰۲۶ رخ می‌دهد
"ایلان ماسک" بنیان گذار و رئیس شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس"(SpaceX) و یکی از ثروتمندترین افراد حال حاضر دنیا با اعتماد به نفس بسیار زیاد بر این باور است که فرود نخستین فضاپیمای سرنشین دار بر روی سیاره مریخ تا سال ۲۰۲۶ میلادی اتفاق خواهد افتاد.
بازگشایی مشروط و محدود مساجد و اماکن زیارتی
آلوده بودن هوای تهران برای گروه‌های حساس
آخرین وضعیت آب و هوای کشور در ۱۴ آذر- بارش باران در بیشتر استان‌ها
واکسن ایرانی کرونا در مرحله آزمایش روی انسان+ فیلم
ماجرای عجیب زنده شدن نوزاد ۲ ماهه+ فیلم
هوای تهران برای گروه‌های حساس آلوده است
دورکاری ۵۰ درصدی کارمندان تهران از فردا
کدام صنوف تهران از شنبه مجاز به فعالیت هستند؟
آماری وحشتناک کشته های  تصادف در زمان شاه
کنترل چربی خون با راهکارهای تغذیه ای