محدودیت‌های کلی از «اول آذر» در سراسر کشور اجرایی می‌شود

11:15 ۱۰ روز و ۱۰ ساعت پیش افکار نیوز 39 0

رئیس جمهور از اجرایی شدن محدودیت‌های کلی از اول آذر در سراسر کشور خبر داد و گفت: اساس این طرح تا پایان کرونا ادامه دارد و مقررات با توجه به شرایط هر شهر اعلام می‌شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا در دنیا، اظهار داشت: بسیاری از دولت‌ها ناچار شدند محدودیت‌هارا از نو افزایش دهند به همین دلیل ما هم در هفته های اخیر یک بار در ۴۳ شهرستان و بار دیگر در ۴۶ شهرستان یعنی حدود ۹۰ شهرستان، محدودیت های زیادی ایجاد کردیم و از هفته پیش در مراکز استان‌ها هم مجدد محدودیت دیگری ایجاد کردیم که هدف از همه این محدودیت ها این است که مردم ما کاملا لمس کنند شرایط، یک شرایط فوق العاده است و از شرایط عادی عبور کرده‌ایم. همه باید کمک و یاری کنند تا بتوانیم از این مسأله با کمترین ضرر عبور کنیم.
روحانی عنوان کرد: آنچه برای ما مهم است در محله اول آموزش است‌. ما باید سواد سلامت مردم را افزایش دهیم. مردم باید به خوبی بدانند علائم این بیماری چه هست. هنوز هم در جامعه ما افرادی هستند که می گویند هیچ علامتی ندارند. می گویی هیچ علامتی ندارید؟ می گویند چرا کمی درد عضلانی دارم. باز هم می پرسی می گوید چند روزی است حس بویایی و چشایی‌ام کار نمی‌کند. معلوم است به اندازه کافی آموزش به مردم داده نشده است و مردم فکر می کنند باید تب شدید داشته باشند یا دائم سرفه کنند تا احساس کنند این بیماری سراغشان آمده است. بنابراین در برخی از علایم و شرایط آموزش کم داده شده است و ما باید سطح آموزش را بالا ببریم و ارتقا دهیم.
وی افزود: مردم باید به ستاد ملی  کرونا و قرارگاه اعتماد صد در صد داشته باشند. هرچه این اعتماد کم شود به ضرر کشور است. البته کاری به حرف اینهایی که گاهی با داخل و ضد ایرانی‌ها در خارج، مصاحبه و انتقادهای نپخته ای را مطرح می‌کنند، ندارم اما هر چیزی که اعتماد مردم به ستاد ملی کرونا، قرارگاه مرکزی ستاد و وزارت بهداشت و درمان را کاهش دهد، به ضرر ما است. به محض کاهش اعتماد، دقت مردم برای اجرای مصوبات کم می‌شود. این اصل داستان است که باید مورد توجه قرار گیرد که پروتکل‌ها به خوبی اجرایی و عملیاتی شود.
رئیس‌جمهور بیان کرد: دولت و آنهایی که به دولت یاری می‌رسانند مانند نیروهای مسلح، نهادهای عمومی غیر دولتی، باید به الزامات پروتکل‌های بهداشتی توجه کنند. وقتی پروتکلی اعلام می‌شود الزاماتی دارد، وقتی می گوییم ماسک بزنید الزاماتی وجود دارد یعنی باید ماسک فراوان در اختیار مردم باشد با قیمت کم، در غیر این صورت فایده ای ندارد. البته الان برای ماسک مشکل نیست، مشکل حل شده است. لوازم بهداشتی باید در اختیار مردم باشد و هست و مشکلی وجود ندارد. دولت الکترونیک باید لحظه به لحظه توسعه پیدا کند. مثل اینکه دکتر نمکی تاکید می‌کند که دیگر روز برای ما مهم نیست و ساعت برای ما مهم است، در دولت الکترونیک هم همین است.
روحانی خاطرنشان کرد: ما هر چیزی که می‌توانیم باید در فضای دیجیتال و فضای مجازی ببریم که مردم نیازمند تردد و مراجعه به ادارات نباشند. در هر چیزی که جزء لوازم این کار است باید کنار هم باشیم. نیروهای مسلح با تجهیزات، امکانات و بیمارستان هایشان می تواند خستگی ایجاد شده برای نیروهای ما و کادر درمان را کاهش دهند. همچنین بیمارستان ها و تاسیساتی که برای نیروهای مسلح نیست اما برای دولت است و به وزارت بهداشت مربوط نیست همه باید پای کار بیایند و این کار را انجام دهند.
وی تصریح کرد: مسأله دیگر ضمانت اجرا است. ما اگر مصوباتی را بگذرانیم و ابلاغ کنیم و این مصوبات اجرا نشود، عده ای و اقلیتی که انجام نمی‌دهند باید با آنها برخورد شود. اگر برخورد نشود کل کار لنگ می شود و ما به هدف نمی رسیم. خواهش من این است به ضمانت اجرا توجه کنیم البته بیشترین مسئولیت آن با قرارگاه است که ان شاءالله دنبال می کند. مسأله دیگر که مسأله اساسی ماست اینکه اساس داستان این است تجمع و تردد به حداقل ممکن برسد. اگر این دو مراعات شود بسیاری از مسائل ما حل می‌شود.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: در بسیاری از شهرها پس از تجمع غیرضروری و غیرقانونی مشکلاتی پیدا کردیم. حالا یک تیم فوتبالی برنده شده است، باید شب دو ساعت در خیابان خوشحالی کنیم؟ در این داستان هر حادثه ای که رخ می دهد بعد از دو هفته، مراجعه به بیمارستان زیاد شد و بعد از سه هفته و چهار هفته مراجعه به آرامستان شدت گرفت.
روحانی اظهار کرد: وقتی در یک شهری مثل مشهد بدون مجوز، اجتماعی با رنگ و بوی مذهبی ایجاد می شود معلوم است مشهد و استان رضوی در سه چهار روز هفته گذشته از تهران هم وضع بدتری در آمار خواهد داشت. وقتی اجتماع بی دلیل درست می شود و اقداماتی در جاهای مذهبی و دینی انجام می شود دنباله اش این است که دچار مشکل می شویم. خواهش من این است که کاهش اصل تجمع و اصل تردد غیر ضرور که باید کنار گذاشته شود، مورد توجه قرار گیرد.
رئیس‌جمهور با تاکید براینکه مسأله بیماریابی بسیار اهمیت دارد، گفت: در جامعه ما آنهایی که به این ویروس مبتلا می شوند حدود ۸۰ درصد علامت مشخصی ندارند، یا اصلا علایم ندارند یا علامتشان بسیار کم است. آنهایی که علامت آشکار دارند ۲۰ درصد جمعیت است. این بدتر است و چون علامت ندارند فکر می کنند سالم است و در اجتماع حضور می یابند و دیگران را مبتلا می کنند. راه این است که تست تشخیصی را باید مرتب بالا ببریم. وزارت بهداشت خودش را برای این کار آماده کرده و دولت هم کاملا آماده است که در این مسأله یاری برساند.
روحانی ادامه داد: ان شاءالله شرکت های دانش بنیان هم در این زمینه تلاش خواهند کرد که کیت های تشخیصی که می تواند سریع ما را به جواب برساند را بتوانیم در اختیار عزیزان قرار دهیم. در زمینه جداسازی فرد مبتلا از جامعه باید تلاش شود. برای جداسازی یا قرنطینه یا ایزوله کردن فرد باید در جایی قرنطینه شود و اگر این کار را نکرد برخورد شود. پس ردیابی بیماران که وزارت ارتباطات باید در این زمینه کمک کند، برای ما بسیار مهم است.
وی خاطرنشان کرد: وقتی همه این مسائل را انجام دادیم و همچنان مشکل داریم ناچار به محدودیت های شدید هستیم و راهی برای ما باقی نمی ماند. اگر همان راه های قبلی اجرا شود نیاز به این همه محدودیت نیست. الان در شرایطی هستیم که متاسفانه ناچاریم محدودیت ها را بیشتر کنیم. امروز تصمیمات کلی گرفتیم که در ظرف این هفته جزئیاتش نهایی می شود.
رئیس‌جمهور ادامه داد: از شنبه هفته آینده یعنی اول آذر این طرح اجرایی و عملیاتی می شود که مربوط به یک استان نیست و برای سراسر کشور است. هفتگی اعلام می شود، با توجه به شرایط شهرهای مختلف کشور و بنابر ویژگی هایش مقرراتی اجرا خواهد شد. کلیات این مقررات در این جلسه بحث و تصویب شد.
روحانی با بیان اینکه این طرح طرحی است که اساسش تا پایان کرونا ادامه دارد، گفت: هم امسال و هم سال آینده این طرح بزرگ را تا پایان کرونا ادامه می‌دهیم. ان شاءالله بهداشت و درمان و قرارگاه بیشترین مسئولیت را برای اجرای آن بر عهده دارند. مردم عزیز باید اولا باور کنند این بیماری و ویروس حالا حالاها مهمان ناخوانده جامعه ماست. ما باید با این ویروس زندگی کنیم. این ویروس تا پایان امسال علی القاعده هست و تا سال آینده ماه هایی ممکن است باشد چون هنوز نه به درمان قطعی رسیدیم و نه به واکسن قطعی.
وی افزود: البته راجع به هر دو حرف زده می شود اما داروی قطعی برای این بیماری نیست. پس تا هر زمانی این واکسن به اندازه کافی در اختیار مردم قرار گیرد و هنوز هم معلوم نیست اگر واکسنی آمد اثر آن چه مدت است، ما راهی جز مراقبت از خود و از اقوام و خانواده خود و دوستان نزدیک خود نداریم. باید با این مراقبت پیش برویم و اگر مراقبت کنیم و همه دستور العمل ها را اجرا کنیم اولا ابتلا کم می شود، با همه تمهیدات تشخیص زودتر و درمان سریعتر انجام می شود و در نهایت هدف این است که فوتی ها و مرگ و میر کاهش پیدا کند که ان شاءالله این راه را ادامه می دهیم.
رئیس جمهور عنوان کرد: در طرحی که امروز کلیات آن تصویب شد و این هفته نهایی و از شنبه اجرایی و عملیاتی می شود، درست است ظاهرش به سبک تعطیلات برخی از مشاغل، تعطیلات بخش های فرهنگی و آموزشی و یا در مواردی جریمه ظهور و بروز دارد اما واقعیت این است که می خواهیم به مردم هشدار بدهیم و مردم با همه این تعطیلات احساس کنند این مسأله مهم است و ما در شرایط ویژه هستیم.
روحانی ادامه داد: این ویروسویروس اسفند و فروردین نیست. این ویروس آن نیست، جهش یافته است. این ویروس سرعت انتقال و اذیت و آزار بیشتری دارد. دنیا هم همین را می گوید و متخصصین ما در بهداشت و درمان هم همین را می گویند که سرعت انتقال نسبت به فروردین و اسفند ماه ۹ برابر شده است. بنابراین شرایط متفاوت است و ما باید بیشتر مراعات کنیم.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مخصوصا آنهایی که راننده خودرویی در حمل و نقل عمومی هستند خیلی مهم است که سالم باشند. اگر راننده ای در تاکسی آلوده باشد خیلی مهم است. ان شاءالله تست سریع که بیاید برای اینهایی که مردم بیشتر با آنها در رفت و آمد هستند برنامه ریزی شود. خود بیمارستان ها، مطب ها و فروشگاه ها که مردم در آنجا تردد بیشتر دارند باید بیشتر مورد مراعات قرار گیرد.
روحانیدر پایان تصریح کرد: امروز چهارچوب یک طرح مهمی را به تصویب رساندیم که ان شاءالله سخنگوی ستاد ملی برای مردم توضیح می دهد. در زمینه بیمه و مالیات هم تصمیماتی گرفته شده که برای مردم توضیح داده می شود. امیدواریم با کمک و یاری هم و مراعات پروتکل های بهداشتی مثل دور اول که سرافراز بیرون آمدیم و عبور کردیم ان شاءالله این دور هم که دور سخت تری است با کمک هم سرافراز عبور خواهیم کرد.
ادامه دارد ...


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

عبور تجارت خارجی از مرز ۴۴ میلیارد دلار-عمده مقاصد صادراتی ایران کجاست؟
رئیس گمرک گفت:‌ آمار تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران در هشت ماهه امسال‌ نشان‌دهنده تبادل ۹۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۴۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است.
ترکیه متحد مهم و با ارزشی است
دبیر کل ناتو عصر سه شنبه به وقت تهران ترکیه را «متحدی ارزشمند» خواند.
فاصله تورمی دهک‌های درآمدی در آبان افزایش یافت
مرکز آمار ایران اعلام کرد: فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٨.٩ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٨.١ درصد) ٠.٨ درصد افزایش داشته است.
مربی فولاد: بازی سختی پیش رو داریم
مربی تیم فولاد خوزستان گفت: بازی سختی را پیش رو داریم تیم گل گهر سیرجان تیم پر مهره‌ای است واقعا با توجه به دو بازی گذشته فکر می‌کنم بازی قدرتمندی نشان داده در حال حاضر هم صدرنشین جدول لیگ برتر است.
ایلان ماسک دومین ثروتمند جهان شد
ایلان ماسک به دومین مرد ثروتمند جهان تبدیل شد و این عنوان را از بیل گیتس ربود. ارزش خالص دارایی‌های او ۷.۲ میلیارد دلار افزایش یافته و به ۱۲۷.۹ میلیارد دلار رسیده است.
سرمربی لیگ برتری: حرف‌های زیادی برای گفتن داریم
خطیبی با اشاره به آنالیز دقیق مس رفسنجان برای دیدار فردا تصریح کرد: نقاط ضعف و قدرت این تیم را شناسایی کرده ایم و برای کسب 3 امتیاز پای به میدان خواهیم گذاشت.
شادی گل دیاباته جهانی شد+ عکس
در هفته سوم رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا اوسان با دو گل پرث گلوری استرالیا را شکست داد.
قیمت سکه، طلا و ارز ۹۹.۰۹.۰۴
روند نرخ ارز از ابتدای امروز تاکنون در بازارها ریزشی بوده است به طوری که از ظهر امروز تاکنون هر عدد دلار آمریکا با کاهش ۱۰۰ تومانی به قیمت ۲۵ هزار و ۵۰ تومان در صرافی های بانکی معامله می شود.
این بازیکن پرسپولیس هم 5 ساله تمدید کرد
مهدی عبدی بازیکن جوان و گلزن پرسپولیس با حضور در محل باشگاه قرارداد خود را با این تیم تمدید کرد.
وزیر اطلاعات: بسیج در خنثی نمودن توطئه‌های سپاه کفر خوش می‌درخشد
حجت الاسلام سید محمود علوی تاکید کرد: بسیج در خنثی نمودن توطئه‌های سپاه کفر خوش می درخشد و یقیناً تا همیشه تاریخ مایه افتخار و مباهات خواهد بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکنجه جنسی فعالان زن سعودی در زندان‌های عربستان
«ریم سلیمان» معارض زن سعودی با اشاره به شکنجه جسمی فعالان زن در عربستان گفت که اطرافیان ولیعهد عربستان، سادیسمی و تشنه ارتکاب جنایت هستند.
آخرین جزئیات از ساخت واکسن کرونا
مدیرعامل شرکت شفا فارمد درباره تولید واکسن کرونا در پلتفرم ویروس کشته شده‌ این ویروس توضیحاتی داد.
رونمایی از هیوندای میسترا 2021 با طراحی متمایز
نسخه EV هیوندای میسترا ۲۰۲۱ با طراحی متمایز به بازار می آید و حداکثر برد این خودرو الکتریکی ۵۲۰ کیلومتر است.
وقوع حادثه گازگرفتگی و مسمومیت با مونواکسید کربن در بلوار شاهد تهران
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران از وقوع حادثه مسمومیت با گاز مونواکسید کربن در یک ساختمان مسکونی واقع در بلوار شاهد تهران خبر داد.
روند کاهشی قیمت خودرو در بازار ادامه خواهد داشت؟
نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در خصوص آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار آزاد توضیحاتی داد.
وزیر اطلاعات: بسیج در خنثی نمودن توطئه‌های سپاه کفر خوش می‌درخشد
رئیس سازمان بسیج:هزار زندانی در هفته بسیج آزاد می‌شوند
قالیباف: دست‌ روی‌ دست گذاشتن، تحریم‌ها را موثر می‌کند
قدردانی پامپئو از این کشور کوچک برای فشار بر ایران
دستور روحانی درباره واکسن کرونا
ترامپ همچنان می گوید من رئیس جمهور هستم!
واکنش دولت به ادعای شکایت رئیس جمهور از یک نماینده
خوشحالی صهیونیست ها از انتخاب جو بایدن
گزارش حسن روحانی به رهبر انقلاب
مشاور رئیس جمهور ترکیه استعفا کرد