باکو چه تعهداتی باید به تهران بدهد؟

20:18 ۱۱ روز و ۸ ساعت پیش افکار نیوز 267 0

جنگ قره‌باغ اگرچه یک مقدمه تاریخی داشته، ولی بازیگران مختلف، در این بحران از منظر تولید فرصت برای ارتقای مزیت‌های خود و فرصت‌های راهبردی در ژئوپلتیک ورود کرده و نقش‌آفرینی می‌کنند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،«هادی محمدی» با اشاره به جنگ قره باغ، یادداشتی با عنوان تعهداتی که باکوباید به تهران بدهد در روزنامه جوان نوشته است.
متن این یادداشت را در ادامه می‌خوانیم:جنگ قره‌باغ اگرچه یک مقدمه تاریخی داشته، ولی بازیگران مختلف، در این بحران از منظر تولید فرصت برای ارتقای مزیت‌های خود و فرصت‌های راهبردی در ژئوپلتیک ورود کرده و نقش‌آفرینی می‌کنند. دولت
آذربایجاناز یک حق قانونی برای بازگرداندن حاکمیت به قره‌باغ برخوردار است، ولی رفتاری غیرعادی برای کسب حاکمیت سرزمینی از خود نشان داده و به دلایل ویژه‌ای، جغرافیای خود را به عرصه‌های تهدیدکننده برای ایران و محیط حساس قفقاز تبدیل کرده و از واکنش‌های دوستانه ایران نیز عبرت نگرفته است. حضور رژیم‌صهیونیستی با اینکه با پوشش‌های مناسبات دوجانبه توجیه شده، ولی عملاً به میدانی برای اقدامات عملی ضدایرانی و ترور و تخریب تبدیل شده است.
صهیونیست‌ها نفت آذربایجان را گران‌تر می‌خرند و سلاح‌های خود را به آذربایجان ارزان‌تر می‌فروشند تا از نفوذ ژئوپلتیک و جغرافیای آذربایجان برای اهداف راهبردی بهره‌مند شوند و مقامات آذری از کنار تهدیدات ضدایرانی حضور صهیونیست‌ها به سادگی عبور کرده‌اند. جنگ اخیر قره‌باغ نیز با تحریک مرموز از سوی ترکیه شکل گرفته و با پنهان شدن پشت مسئله قره‌باغ و حضور نظامی در آذربایجان، اهداف پان‌ترکیستی را به موازات اهداف راهبردی و ضدایرانی و منطبق با برنامه‌های انگلیسی و امریکایی در قفقاز تدارک می‌کنند و اولین نشانه‌های آن، تبدیل وضعیت امروز به حضور نظامی پایگاهی برای ترکیه و سپس ناتو است. وقاحت رسانه‌های ترکیه و نزدیک به حزب حاکم که تصریح دارند، گام بعدی آن‌ها در تبریز است، بخشی از رویکردهای قفقازی ترکیه را برملا می‌کند. این در حالی است که قبل از هر بازیگر دیگر، ایران و روسیه، حق دارند در مورد قفقاز و قره باغ و بحران آن واکنش و مداخله داشته باشند.
طرح اردوغان به پوتین برای کریدورسازی ارتباطی بین نخجوان و آذربایجان و کریدور مناطق ارمنی قره‌باغ با ارمنستان، قبل از اینکه یک ایده طبیعی آذری باشد، با اهداف مشکوک و تهدیدکننده منافع ملی ایران مرتبط است که نوعی محاصره ژئوپلتیکی علیه ایران را دنبال کرده، از ظرفیت‌های گوناگون ایران در این منطقه ممانعت به عمل می‌آورد. طرح روسی توقف جنگ که از دوشنبه شب بین روسیه، آذربایجان و ارمنستان به امضا رسید، دارای نکاتی است که باید برای ایران روشن شود و پازل امنیتی آن گویا باشد.
همانگونه که در قبال حضور تروریست‌های داعشی و نفوذ صهیونیستی و مداخله‌گری مشکوک ترکیه باید حساس باشیم، روندهای تولیدی از این توافق نیز دارای پیامدهای جدی برای جمهوری اسلامی است که نیازمند تحرکی متفاوت از سفرهای دیپلماتیک است که دبیر شورای امنیت ملی یا دیگر مقامات در این تراز باید به سرعت با مقامات مسکو و آذربایجان و ارمنستان گفتگوهای جدی داشته باشند.
آذربایجان و الهام‌علی‌اف باید توضیح روشنی در خصوص موضع اعلامی پس از دیدار وزیر دفاع ترکیه از باکو ارائه دهند و مخاطب خود را مشخص کنند و یا هرگونه رخداد ناشی از توافق اخیر قره‌باغ که مؤلفه‌های ژئوپلتیک را تغییر داده یا پای بازیگران مشکوک یا فرامنطقه‌ای را به قفقاز بازکند، به عنوان خط قرمز امنیت ملی و مرز واکنش عملی ایران اعلام شود. این تحرک فوری در بالاترین سطح امنیتی کشور باید با سرعت به اجرا درآید و اخراج تروریست‌ها به طور کامل از این منطقه و حفظ شاخص‌های ثبات امنیتی و تهی‌کردن هرگونه ظرفیت برای بازیگران فرامنطقه‌ای مشکوک نتیجه آن باشد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

روش‌های مختلف تست کرونا
هر روز خبر‌هایی تازه مبنی بر شیوع کرونا وعلایم جدید ابتلا به ویروس کرونا می‌شنویم، این خبر‌ها و نگرانی از ابتلا به بیماری گاهی ترس و اضطراب شدیدی ایجاد می‌کند.
برنامه های احیای دریاچه ارومیه
بر اساس آخرین گزارشی که به تازگی اعلام شده، سطح تراز دریاچه ارومیه به ۱۲۷۱ متر و ۲۷ سانتیمتر رسیده است.
جدول پخش مدرسه تلویزیونی سه‌شنبه ۴ آذر
بر اساس اعلام آموزش و پرورش، جدول پخش مدرسه تلویزیونی برای سه‌شنبه ۴ آذر در تمام مقاطع تحصیلی مشخص شد.
نشانه‌های آلزایمر را در افراد مبتلا به سندروم داون
پژوهشگران سوئدی در بررسی جدید خود، نشانه‌های آلزایمر را در افراد مبتلا به سندروم داون ارزیابی کردند.
تولید آبان پتروشیمی شهید تندگویان از مرز 107 هزار تن گذشت
همزمان با اجرای چندین طرح رفع تنگنا‌های تولید و تعمیراتی، آبان ماه امسال با تولید بیش از ۱۰۷ هزار تن محصول، ۱۰۴ درصد برنامه‌های تولیدی پتروشیمی شهید تندگویان محقق شد.
جزئیات نماگر‌های اقتصادی سه ماهه اول سال 99 اعلام شد
حزئیات نماگر‌های اقتصادی شماره ۱۰۰ مربوط به سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ منتشر شد.
مرغ را هم می‌خواهید با مذاکره ارزان کنید؟
پرواز قیمت مرغ و کالاهای اساسی و تنگ تر شدن سفره های مردم، حاصل مدیریت ۷ ساله دولت و حامیان اصلاح طلبش است که حل مشکل آب خوردن مردم را هم بند به مذاکره کردند، مذاکره هم کردند ولی نتیجه‌اش امروز شد آنچه نباید می شد.
بزرگترین تولید کننده ماست جهان 2000 نفر را اخراج می‌کند
بزرگترین تولید کننده ماست جهان اعلام کرد که به منظور کاهش هزینه ها و احیای سودآوری خود در دوران رکود کرونا قصد دارد حدود ۲۰۰۰ نفر از نیروهای خود را تعدیل کند.
یارانه 100 هزار تومانی به همه اصحاب فرهنگ و هنر تعلق می گیرد
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از پرداخت یارانه ۱۰۰ هزار تومانی دولت به همه خانواده های اصحاب فرهنگ و هنر خبر داد.
رونمایی از هیوندای میسترا 2021 با طراحی متمایز
نسخه EV هیوندای میسترا ۲۰۲۱ با طراحی متمایز به بازار می آید و حداکثر برد این خودرو الکتریکی ۵۲۰ کیلومتر است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین جزئیات از ساخت واکسن کرونا
مدیرعامل شرکت شفا فارمد درباره تولید واکسن کرونا در پلتفرم ویروس کشته شده‌ این ویروس توضیحاتی داد.
شکنجه جنسی فعالان زن سعودی در زندان‌های عربستان
«ریم سلیمان» معارض زن سعودی با اشاره به شکنجه جسمی فعالان زن در عربستان گفت که اطرافیان ولیعهد عربستان، سادیسمی و تشنه ارتکاب جنایت هستند.
وقوع حادثه گازگرفتگی و مسمومیت با مونواکسید کربن در بلوار شاهد تهران
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران از وقوع حادثه مسمومیت با گاز مونواکسید کربن در یک ساختمان مسکونی واقع در بلوار شاهد تهران خبر داد.
روند کاهشی قیمت خودرو در بازار ادامه خواهد داشت؟
نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در خصوص آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار آزاد توضیحاتی داد.
همکاری‌های پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران با صنعت نفت توسعه می‌یابد
تفاهم‌نامه همکاری میان پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران و شرکت نفت ستاره‌ خلیج فارس در حوزه‌های علمی، پژوهشی و آموزشی به امضا رسید.
تهدیدهای ترامپ با بی محلی ایران فروکش کرد
توقف اجرای پروتکل الحاقی در صورت ادامه بی‌تعهدی طرف‌های برجام
چرا پوتین به جو بایدن تبریک نگفت؟
وحشت آفرین آمریکایی‌ها از موشک‌های آماده به شلیک ایران
ترامپ ۷۰ بار ادعای تقلب در انتخابات کرد
اشتباهات تاریخی اصلاح‌طلبان تندرو و دولتی‌ها درباره مذاکره
نخبه توپخانه‌ای سپاه را بیشتر بشناسید
کابوس نتانیاهو و بن سلمان از احیای برجام -فرافکنی جایگزین احیای برجام -بازگشت تیم برجام -پیشخوان
مجلس بر قوانین مبهم حوزه سلامت خط بطلان کشید
9 سرباز استرالیایی بعد از افشای جنایات این کشور در افغانستان خودکشی کردند