واکنش بولتون به اظهارات پامپئو درباره انتقال قدرت به ترامپ

13:21 ۲۳ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 127 0

مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید سخنان مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا درباره انتقال قدرت به «دولت دوم ترامپ» را «متوهمانه» خواند و از آغاز کارزار پامپئو برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ خبر داد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،​ سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت دونالد ترامپ ضمن انتقاد از اظهارات مایک پامپئووزیر خارجه آمریکا درباره انتقال قدرت به دونالد ترامپ، از آغاز کارزار انتخاباتی او برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ خبر داد.
«وُلف بلیتزر» مجری سرشناس شبکه «سی‌ان‌ان» با «جان بولتون» درباره اظهارات جنجالی وزیر خارجه آمریکا در خصوص انتقال قدرت در این کشور مصاحبه کرد و نظر او را جویا شد.
بلیتزر سوال کرد: «مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا، همکار سابق شما (در دولت ترامپ) گفت که "یک انتقال قدرت مسالمت‌آمیز به دولت دوم ترامپ انجام خواهد شد". اینطور به نظر می‌رسد که چنین چیزی را ما شاید در روسیه بشنویم نه اینکه اینجا در ایالات متحده بشنویم. به نظر شما این حرف چقدر خطرناک است؟».
بولتونکه به عنوان سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفیددر دولت ترامپ فعالیت کرد، در هنگام این پرسش به نشانه طعنه به اظهارات پامپئو خندید.
بیست و هفتمین مشاور امنیت ملی کاخ سفید تاریخ آمریکا گفت: «به نظر من این متوهمانه است که چنین حرفی بزند. من باید این را بگویم که به نظر من او از منظر بین‌المللی اعتبار خودش را از بین برده است».
بولتون ادامه داد: «دلیل اینکه این حرف را می‌زنم آن است که به نظرم حتی در همین دولت آمریکا (دولت ترامپ) تعداد معدودی از افراد هستنتد که چنین باوری داشته باشند (اینکه یک انتقال قدرت به دولت دوم ترامپ انجام خواهد شد)».
وی افزود: «من نمی‌دانم او (پامپئو) چرا باید این جلسه با خبرنگاران را ترتیب می‌داد و احساس کرد که باید چنین اظهارنظری را بیان کند البته شاید به جز اینکه او می‌خواسته از اخراج شدنش (توسط ترامپ) جلوگیری کند شبیه به چیزی که برای دیگر افراد در دولت اتفاق افتاد. به نظر من این حزف او متوهمانه است».
واکنش بولتون به اظهارات پامپئو درباره انتقال قدرت به ترامپ
«وُلف بلیتزر» مجری «سی‌ان‌ان» و جان بولتونبلیتزر مجری «سی‌ان‌ان» سوال کرد: «آیا شما انتظار عملکرد بهتری از وزیر خارجه پامپئو داشتید؟»سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت ترامپ جواب داد: «متاسفانه نه چنین انتظاری نداشتم. ببینید او (پامپئو) در حال پیش بردن مبارزات خود برای انتخابات ریاست جمهوری است و کارزار او برای مبارزات 2024 مدتی است که شروع شده است».
در ادامه این مصاحبه، بلیتزر از امتناع دولت ترامپ برای همکاری با جو بایدن به منظور انجام انتقال قدرت سوال کرد.
بولتون در پاسخ به این سوال، خاطره‌ای از انتخابات جنجالی سال ۲۰۰۰ ریاست جمهوری آمریکا مطرح و بر لزوم همکاری دولت ترامپ با بایدن تاکید کرد.
او گفت: «به نظر من این ناشندهنده یک نقص اساسی در قانون انتقال قدرت ریاست جمهوری ما است و آن اینکه جی‌اس‌اِی (اداره خدمات عمومی) تصمیم می‌گیرد که به چه کسی دسترسی به انتقال قدرت بدهد. به نظر من این نقص باید سال آینده رفع بشود».
بولتون ادامه داد: «به نظر من موضوعی که مهمتر است این است که آنها (مقام‌های اداره خدمات عمومی آمریکا) دارند رویه قبلی را دنبال می‌کنند که در زمان بازشماری آرا در زمان مبارزات انتخاباتی بین ال گور و (جورج) بوش (پسر) گذاشته شد. یادتان هست که گور آن زمان معاون رئیس‌جمهور بود و بوش فرماندار بود و خارج از دولت قرار داشت».
مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا افزود: «آن چه من خاطرم می آید که شاید البته درست نباشد این است که تیم انتقالی بوش به امکانات انتقال قدرت یا اطلاعات محرمانه و دیگر چیزها دسترسی نیافت تا اینکه دادگاه عالی به نفع بوش رای داد. الان این بهانه است است که دارد ازش استفاده می‌شود و اجازه دسترسی به بایدن و دیگران داده نمی‌شود. به نظر من، انجام دو بار یک اقدام نادرست سبب نمی شود که آن تبدیل به اقدام درستی شود. به نظر من اینکه در سال ۲۰۰۰ اجازه دسترسی به تیم بوش داده نشود، اقدام نادرستی بود به نظر من حداقل باید دسترسی در موضوعات امنیت ملی داده می شد. به نظر من، افراد منطقی باید بتوانند این موضوع را به خاطر حفاظت از مردم آمریکا حل کنند حتی اگر شما بگویید که به نظر ما هنوز هم ترامپ امکان پیروزی در انتخابات را دارد. ما باید به این موضوع اذعان کنیم که حداقل احتمال این وجود دارد که بایدن شاید پیروز شود».
این اظهارنظر در شرایطی مطرح شده که پیشتر روزنامه واشنگتن‌پست خبر داد، مسئول خدمات عمومی دولت ترامپ از امضای نامه‌ای که به تیم بایدن اجازه می‌دهد کار انتقال قدرت را رسما آغاز کند، امتناع کرده است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

مسی شرط نیمار برای تمدید قرارداد
مهاجم پاری‌سن ژرمن برای تمدید قراردادش خواهان ستاره بارسلونا است.
خیرآبادی: شبهه در شکست ارسلان را قبول ندارم- دبیر نگذارد حق کردستان ضایع شود
سرمربی تیم کشتی فرنگی صبانور کردستان با انتقاد شدید از داوری ها در لیگ برتر کشتی فرنگی، گفت: مثل آب خوردن سر تیم ما را بریدند.
فردوس قم، بی صبرانه منتظر شروع لیگ فوتسال است
سرپرست تیم فوتسال فردوس قم گفت: با ورود مجموعه فردوس به عرصه فوتسال و حمایت از نماینده استان قم در لیگ برتر تیم جوانی را با تمرینات مناسب آماده بازی‌های لیگ برتر کرده ایم.
آرمین رهبر: نباید بیش‌تر از این هم از شهرخودرو انتظار داشت- مدیریت باید ریسکش را بپذیرد
یک پبشکسوت فوتبال مشهد می‌گوید تغییرات گسترده در ساختار تیم و کادر فنی باعث شده تا شهرخودرو چنین نتایجی بگیرد.
سرپرست نساجی: سازمان لیگ فشاری به ما نیاورد- برای پرسپولیس آرزوی موفقیت داریم
سرپرست باشگاه نساجی می‌گوید برخلاف خبرها هیچ فشاری روی این باشگاه برای تغییر میزبان و میهمان در بازی با پرسپولیس و با لغو این بازی نبود و برای نماینده ایران در آسیا آرزوی موفقیت داریم.
اپوزیسیون ارمنستان کاندیدای خود را برای نخست وزیری اعلام کرد
احزاب اپوزیسیون ارمنستان کاندیدای خود را برای سمت نخست وزیری اعلام کرده و خواستار استفعای سریع نخست وزیر کنونی شده‌اند.
چاووش‌اوغلو: توافق قره‌باغ تاثیر مثبتی بر ثبات منطقه خواهد داشت
وزیر خارجه ترکیه گفت، توافق پایان جنگ بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ یک تاثیر مثبت بر ثبات منطقه خواهد داشت.
چاووش‌اوغلو: ترکیه آماده گفتگو با کشورهای اروپایی است
وزیر خارجه ترکیه گفت، این کشور به دنبال حل تمامی مشکلات با کشورهای اروپایی از طریق گفتگو است.
کویت در آستانه نخستین انتخابات پارلمانی در دوره امیر جدید
شهروندان کویتی فردا (شنبه) برای انتخاب نمایندگان خود در مجلس الامه (پارلمان) پای صندوق‌های رأی می‌روند.
وزیر خارجه قطر: تحرکاتی برای حل بحران با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در حال انجام است
پس از گزارش‌های خبری مبنی بر تلاش‌ها جهت رفع اختلافات میان دوحه و کشورهای عربی؛ وزیر خارجه قطر نیز به تحرکاتی برای حل بحران میان کشورش با عربستان، امارات، بحرین و مصر اشاره کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انفجار مهیب در اردوگاه نظامی ائتلاف سعودی در شرق یمن
منابع خبری از وقوع انفجار مهیب در اردوگاه نظامی ائتلاف سعودی در استان «مارب» واقع در شرق یمن خبر دادند.
تورم ترکیه در اوج ۱۸ ماهه
برای نخستین بار در سال جاری نرخ تورم ترکیه از ۱۴ درصد گذشت.
گزارش ایسنا از محدودیت های کرونایی در تهران و سایر شهرهای کشور
از روز شنبه بنا به گفته مسئولان تمهیدات برای شهر تهران از وضعیت قرمز کرونایی خارج و وارد مرحله نارنجی می شود، تغییر وضعیتی که در کارکرد صنوف،ادارات و... تغییراتی ایجاد می کند و در این گزارش تمامی تمهیدات در نظر گرفته شده از محدودیت های تردد تا نحوه فعالیت مشاغل وصنوف در تهران و سایر شهرهای استانهای کشور بیان شده است.
بروجرد ظرفیت ایجاد دانشکده علوم پزشکی را دارد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: بروجرد ظرفیت ایجاد دانشکده علوم پزشکی را دارد.
ˮایلان ماسکˮ مطمئن است فرود انسان بر مریخ در سال ۲۰۲۶ رخ می‌دهد
"ایلان ماسک" بنیان گذار و رئیس شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس"(SpaceX) و یکی از ثروتمندترین افراد حال حاضر دنیا با اعتماد به نفس بسیار زیاد بر این باور است که فرود نخستین فضاپیمای سرنشین دار بر روی سیاره مریخ تا سال ۲۰۲۶ میلادی اتفاق خواهد افتاد.
بورل: ایرانی‌ها حق دارند احساس کنند به آن‌ها خیانت شده
احتمال پاسخ ایران به ترور شهید فخری‌زاده است
جزییات محدودیت‌های کرونایی جدید اعلام شد
مراسم فارغ التحصیلی خلبانان جنگنده اف-4 نهاجا برگزار شد
درخواست «ماسکی» بایدن از مردم
قاضی زاده خبر داد: ارسال لیست متهمان سقوط بازار سرمایه به رئیس قوه قضاییه
گفت‌و‌گو| واعظی: از انتخاب ˮبایدنˮ ذوق‌زده نیستیم- مردم باید ثمره مقاومت خود را ببینند
یادداشت رحیم‌پور ازغدی|ˮفلسفه فیزیکˮ از منظر شهید فخری‌زاده
نامه ایران به مدیرکل سازمان بهداشت جهانی در پی ترور شهید فخری‌زاده
عکس دیده نشده از محافظان حاج قاسم