تاکید دادستان دیوان محاسبات به نظارت بیشتر بر دستگاههای اجرایی

15:39 ۲۳ روز و ۷ ساعت پیش افکار نیوز 217 0

دادستان دیوان محاسبات کشور، گفت: طولانی شدن رسیدگی به پرونده های ارسالی دیوان محاسبات در دستگاه قضا یکی از مشکلات است که امیدواریم یک دادگاه ویژه برای بررسی این پرونده ها در قوه قضائیه تشکیل شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، علی کامیار دادستان دیوان محاسبات کشوردر جلسه امروز صبح معارفه حاکم شرع دیوان محاسبات کشور،  ضمن تقدیر از اقدامات قوه قضائیه نسبت به بازگرداندن امید به مردم، گفت: مردم با توجه به فعالیت های دستگاه قضا امیدوارند جلوی مفاسد گرفته شود و اکنون اقدامات خوب این قوه کاملا مشهود است.
وی تصریح کرد: دیوان محاسبات برای مبارزه با مفاسد در دستگاه های اجرایی شدیدا نیاز به همکاری و همیاری قوه قضائیه دارد و با توجه به انتصاب رحیمی به عنوان حاکم شرع دیوان و سابقه خوب وی، حتما همکاری ها نزدیک تر شده و نتیجه مطلوب به دست خواهد آمد.
کامیار ادامه داد: مجلسدر این دور از فعالیت خود، حرکت خوبی را در انتخاب رئیس دیوان محاسبات انجام داد و بذرپاش را که تجربه فعالیت در قوه مجریه و مقننه را در پرونده خود داشت، برای این سمت انتخاب کرد و بر این اساس دیوان محاسبات در دوره فعلی با توجه به هماهنگی میان دادستان و ریاست دیوان، اقدامات قوی تری را انجام خواهد داد.
دادستان دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه دیوان محاسبات برخی پرونده ها را برای بررسی و ارائه حکم به قوه قضائیه ارسال می کند، گفت: یکی از مشکلات در این میان طولانی شدن رسیدگی به پرونده های دیوان محاسبات در دستگاه قضا است که امیدواریم یک دادگاه ویژه برای بررسی پرونده های دیوان تشکیل شود تا با رسیدگی فوری به تخلفات، تاثیر مناسبی بر جامعه بگذاریم.
وی ادامه داد: من دو دوره مستشار دیوان محاسبات بوده ام و زمانی که پرونده ای به قوه قضائیه ارسال می شد، متخلفان خوشحال می شدند زیرا یا زمان رسیدگی به آن پرونده طولانی می شد و یا اینکه افراد برای رسیدگی به آن پرونده تخصص کافی را نداشتند که بر این اساس شخص متخلف همچنان برسر کار خود می ماند و یا تبرئه می شد و اکنون با حل این مشکل،می توانیم به اهداف خود بیشتر نزدیک شویم.
کامیار با اشاره به اینکه مبارزه با مفاسد مالی و مناسبتی در دستگاه اجرایی برعهده دیوان محاسبات است، گفت: امکان دارد با توجه به مشکلات قانونی، برخی مجازات ها متناسب با تخلفات نباشد و بر این اساس تاثیر زیادی هم در جلوگیری از بروز تخلف نداشته باشد مگر اینکه استفاده بیشتری از قوه قضائیه کنیم زیرا مردم از تخلفات موجود در دستگاه های اجرایی رنج می برند.
دادستان دیوان محاسبات کشور تاکید کرد: در بحث مبارزه با مفاسد بگیر و ببند ها به تنهایی کافی نیست و باید هوشمندانه برای رفع آن ها اقدام کرد، متاسفانه برخی متخلفان در جای دیگری به کار گمارده می شوند و به آن ها مسئولیت دیگری می دهند و براین اساس مردم ادعای ما را در مبارزه با مفاسد جدی نمی گیرند و این یکی از اشکالاتی است که باید هوشمندانه و با یک برنامه به کمک حاکم شرع دیوان محاسبات حل و فصل شود.
وی با بیان اینکه برخی از افراد تخلفات انجام داده را به گردن وجود تحریم ها می اندازند، اظهار کرد: برخی مدعی هستند که رشد تخلفات ناشی از تحریم ها است اما جمهوری اسلامی ایران با داشتن سبقه انقلابی هیچ گاه با آمریکا کنار نخواهد آمد بنابراین ما باید تحریم ها را به عنوان یک موجودیت طولانی درکنار خود احساس کنیم و بین ضعف مدیریتی و مسائل تحت تاثیر تحریم ها تفکیک قائل شویم.
کامیار افزود: نباید ضعف های مدیریتی، نواقص و عدم عملکردها به پای تحریم نوشته شود بلکه ما باید با تکیه بر امکانات داخلی کشور خودمان به جنگ این مشکلات برویم.
دادستان دیوان محاسبات کشور، تصریح کرد: دستگاه های اجرایی نباید بخش نظارتی را به عنوان یک مزاحم ببینند زیرا با وجود دستگاه های نظارتی قوی، اجرا در کشور بهتر خواهد شد بنابراین سه قوه کمک کنند تا دیوان محاسبات اقدامات خود را به نحو احسن انجام دهد.
وی ادامه داد: قوه مجریه نیاز به نظارت دارد و بهانه نیاورند که نظارت ها مانع ریسک پذیری در دستگاه های اجرایی می شود. دیدگاه فعلی دیوان محاسبات تشکیل پرونده برای افراد نیست بلکه می خواهیم جایگاه اشخاص، قوی و مناسب باشد و تلاش می کنیم تا سیستم امنیت در کشور جایگاه بهتری پیدا کرده و مردم خدمات بهتری را دریافت کنند.
کامیار با اشاره به نامه مقام معظم رهبری در سال 1380 به سران سه قوه برای مبارزه با فساد، بیان کرد: این نامه درایت رهبری انقلاب را نشان می دهد، ایشان این روزهای ما را می‌دیدند و براین اساس تاکید داشتند که بر روی دستگاه‌های اجرایی نظارت بیشتری برای جلوگیری از بروز مفاسد انجام شود.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

جزئیات محدودیت‌های کرونایی هفته آینده در تهران
علیرضا زالی فرمانده مدیریت ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، با اشاره به اعمال محدودیت‌های جدید اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا در هر هفته وضعیت استان‌های مختلف از جمله تهران مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند. شاخص‌های مد نظر شامل میزان موارد ابتلا، میزان مرگ و میر و تعداد افراد با تست‌های مثبت PCR است.
انتقاد آمریکا از انگلیس درمورد واکسن کرونا
آمریکا از اقدام انگلیس در صدور اجازه استفاده از واکسن کرونای جدید انتقاد کرد.
وقوع انفجاری بزرگ انگلیس
منابع رسمی در انگلیس امروز (پنج‌شنبه) از وقوع انفجاری بزرگ در انباری نزدیک شهر بریستول انگلیس و زخمی شدن چند نفر خبر دادند.
کاهش ۱.۶ میلیارد بشکه‌ای عرضه نفت جهان با توافق آوریل ۲۰۲۰ اوپک‌پلاس
وزیر نفت گفت: توافق کشورهای تولیدکننده عضو و غیرعضو اوپک در آوریل ۲۰۲۰ سبب کاهش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه‌ای عرضه نفت در جهان شد و با هدف حفظ ثبات نسبی به‌وجود آمده در بازار، اعضای ائتلاف اوپک‌پلاس مذاکره و تصمیم‌گیری می‌کنند.
نشان عالی لیاقت برای این ورزشگاه
رافائل نادال، تنیسور مطرح نشان لیاقت دریافت کرد.
اتفاقی عجیب در لیگ قهرمانان آسیا
هفته آخر مرحله گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در گروه‌های E و F امروز برگزار می‌شود که بیجینگ گوان چین به مصاف چیانگرای تایلند رفت که به تساوی یک - یک رسید.
تصویب افزایش تولید نفت در نشست وزیران اوپک پلاس
منابع آگاه به رویترز اعلام کردند وزیران نفت گروه اوپک پلاس در نشست رسمی روز پنج شنبه با افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز از ژانویه موافقت کردند.
بیانیه پایانی اجلاس هیات عمومی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری
سی و ششمین اجلاس هیات عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری به میزبانی کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار و دستورهای اجلاس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
ترامپ پیروز شد
در مسابقات اسنوکر قهرمانی انگلیس (UK Championship) "جاد ترامپ" برترین اسنوکر باز دنیا به مصاف "ریکی والدن" نفر ۴۶ رنکینگ جهانی رفت که در پایان با نتیجه ۶ بر ۳ به پیروزی رسید و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.
زمان آغاز اردوی ملی پوشان تکواندو
با اعلام آرش فرهادیان، رئیس سازمان تیم‌های ملی، اردوی تیم‌های ملی تکواندو مردان، زنان و پاراتکواندو از روز یکشنبه، ۱۶ آذرماه در مرکز جهانی تکواندو آغاز می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

افزایش شهریه‌ها رشد منطقی داشته-ایجاد زیرساخت‌های آموزش مجازی به هزینه‌های دانشگاه افزوده است
سخنگوی دانشگاه آزاد با بیان این که ایجاد زیرساخت‌های آموزش مجازی به هزینه‌های این دانشگاه افزوده است، گفت: افزایش شهریه‌ها مانند همه سال‌ها یک رشد منطقی دارد و دانشگاه آزاد و دانشگاههای غیرانتفاعی نیز مانند سایر دانشگاههای کشور، با یک روند منطقی شهریه را افزایش دادند. محاسبه‌ شهریه‌ ای که دانشجویان باید پرداخت ‌کنند متناسب با هزینه‌های دانشگاه انجام می‌شود.
یانیس: جیمز بهترین بازیکن جهان است
با ارزش‌ترین بازیکن NBA اعتقاد دارد که لبران جیمز، بهترین بازیکن جهان است.
ضبط کالا و جریمه میلیاردی فرجامِ کار قاچاقچی سیگار
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قم از جریمه یک میلیارد ریالی عامل قاچاق سیگار خبر داد.
بانوی ملی پوش اسنوکر: شروع مجدد تمرینات برای بانوان سخت تر است- فعلا مسابقات جهانی نداریم
ارمغان حسنی می گوید که شروع مجدد تمرینات برای  بانوان در باشگاه ها سخت تر بوده چرا که باشگاه های محدودی برای حضور بانوان وجود دارد.
چک برگشتی در تعطیلات کرونایی ممنوع!
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران گفت: طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا هیچ بانکی در دو هفته تعطیلات کرونایی حق ندارد چکی را برگشت بزند.
در فرصت‌هایی که پیدا می‌شود در میان مردم حضور یافته و با مردم صحبت می‌کنیم- طبیعتاً با گرانی‌ها آشنا هستیم
ادامه سرکوب مخالفان در عربستان
همکاری با ایران در مورد برنامه هسته ای ادامه دارد
دل خوش کردن به مواضع آمریکا هیچ سودی ندارد
پرواز‌های متعدد جنگنده‌های اسرائیلی بر فراز بیروت
گفت‌وگوی وزرای خارجه سوریه و عمان
گفت‌وگوی مستقیم رئیس مجلس با مردم آغاز شد
خط حزب‌الله 265| مجازات قطعی است
انتقاد تند برنی سندرز از ترامپ
گفت‌وگوی تلفنی روحانی با اردوغان: انتقام خون شهید فخری‌زاده حق دولت ایران است