بازیگر نقش «ریگی» کارگردان شد

08:30 ۱۷ روز و ۱۲ ساعت پیش افکار نیوز 31 0

آرمین رحیمیان بازیگر نقش عبدالمالک ریگی در فیلم «شبی که ماه کامل شد» به بهانه کارگردانی نخستین فیلم کوتاهش، درباره نسبت بازیگری و کارگردانی و نیز علایق سینمایی‌اش توضیحاتی ارایه کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،آرمین رحیمیان بازیگر سینما و تئاتر که فیلم کوتاه «تف» به کارگردانی مشترک او و عماد امامی‌نیا در بخش داستانی مسابقه سینمای ایران در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلمکوتاه تهران حضور دارد، درباره پروسه تولید و انتخاب سوژه آن به خبرنگار مهر گفت: فیلم «تف» از آنجا شروع شد که ما به عنوان نسل جدید در برهه‌ای قرار گرفته‌ایم که انگار هر تلاشی برای هر کاری می‌خواهیم انجام دهیم به دلیل شرایط اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و… به نتیجه ختم نمی‌شود. در واقع این نسل هر اکت یا حرکتی که انجام می‌دهد به نتیجه نمی‌رسد.
وی با اشاره به ویژگی‌های فیلمنامه این اثر توضیح داد: ابتدا چندان روی کاغذ مشخص نبود قرار است چه اتفاقی در فیلمنامه بیفتد و به همین دلیل پیشبرد قصه در زمینه تولید به منظور جذب سرمایه‌گذار و سایر مسائل پیچیده شده بود، در حالی که ما خود می‌دانستیم که در ساخت است که اتفاق اصلی رخ می‌دهد.
واقعاً فیلم‌کوتاه ساختیم نه بخشی از یک فیلم بلندرحیمیان ادامه داد: ما به معنای واقعی تلاش کردیم «تف» فیلم کوتاه باشد نه بخشی از یک فیلم بلند، ضمن اینکه پیمان شادمانفر عزیز پشت فیلم ایستاد و بسیار سریع همه آنچه را که نیاز داشتیم فراهم کرد، به واقع با تمام وجود پای فیلم ایستاد تا همه پروسه به شکل حرفه‌ای پیش رفت. نمی‌دانم الان فهمیده‌ام چقدر او در این ماجرا تأثیرگذار بوده است یا بعدها بیشتر متوجه حضور تأثیرگذار او خواهم شد.
بازیگر نقش عبدالمالک ریگی در فیلم سینمایی « شبی که ماه کامل شد» در پاسخ به اینکه پروسه نگارش فیلمنامه چطور سپری شده است؟ توضیح می‌دهد: نگارش فیلمنامه را هم به صورت مشترک من و عماد امامی‌نیا برعهده داشتیم و یک جرقه و اتفاق بامزه که برای یکی از دوستان ما رخ داد، نقطه آغاز آن بود. نزدیک چهار، پنج ماه برای فیلمنامه زمان گذاشتیم تا به این میزان از مینیمال بودن که مدنظرمان بود، برسیم. برای ما بسیار مهم بود پیچش خیلی ساده‌ای که فیلمنامه داشت در پایان غافل‌گیرکننده نباشد. چراکه اگر سورپرایز اتفاق می‌افتاد ذهن تماشاچی به سمت دیگری می‌رفت که اتفاق خوشایندی برایمان نبود.
در بازیگری سر منزل مقصودی ندارمرحیمیان در بخش دیگر از صحبت‌هایش بیان کرد: من ۲ رویکرد را برای خودم در نظر گرفته‌ام، بازیگری برای من عشق و علاقه‌ای است که در کنار خود دارم، برای آن مطلقاً عجله ندارم و دست و پا نمی‌زنم، در واقع سر منزل مقصودی برایم در این حرفه وجود ندارد و عشقی است که می‌توانم آن را در تئاتر، سینما، فیلم کوتاه و هر کاری که حالم خوب باشد، پیدا کنم.
بازیگر نقش «ریگی» کارگردان شد
آرمین رحیمیان در نمایی از شبی که ماه کامل شدوی ادامه داد: سینمادر مقام کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی برای من یک اصل است و اگر مجبور شوم بین بازیگری و کارگردانی یکی را انتخاب کنم، کارگردانی اولویت اول من است.
تأثیر مثبت فیلمنامه‌نویسی بر بازیگریاین بازیگر اظهار کرد: به نظرم و براساس تجربه شخصی که داشته‌ام، کسی که می‌خواهد بازیگر باشد و علاقه‌مند به این حوزه است نباید بازیگری بخواند به نظرم باید جامعه شناسی، روانشناسی و … بخواند و یکی از دلایل اینکه من فیلمنامه‌نویسی را برای تحصیل انتخاب کردم همین بود، البته من فارغ‌التحصیل بازیگری از یک مؤسسه سینمایی هستم اما انتخاب رشته فیلمنامه‌نویسی برای تحصیل این امکان را به وجود می‌آورد که با جامعه‌شناسی، روانشناسی و… روبه‌رو شویم و توفیق اجباری است که باید دست به قلم شویم.
وی ادامه داد: به همین دلیل فردی که چنین پروسه‌ای را طی کرده است تبدیل به بازیگری می‌شود که چند قدم از بازیگری که تحصیلات آکادمیک بازیگری دارد جلوتر است و به عنوان مثال در زمینه متن بسیار جلوتر باشد و می‌داند که فیلمنامه تنها روی کاغذ خوب است یا در پروسه تولید هم می‌تواند به اتفاق خوبی ختم شود.
فیلم کوتاه؛ مدیومی مستقل با زیرساختی غیرتخصصیرحیمیان گفت: من با مدیوم مستقل بودن فیلم کوتاهموافقم اما بستگی به بستری دارد که ما در آن مشغول کار هستیم. فضای تولید فیلم کوتاه در ایران به لحاظ زیرساخت چندان تخصصی نیست، به عنوان مثال تهیه‌کننده‌های متخصص در این زمینه کم داریم، بنابراین ناگزیر رویکرد به سمتی می‌رود که فیلم کوتاه پلی برای رسیدن به فیلم بلند باشد. نکته دیگر نیاز به کسب تجربه است که می‌تواند از طرق مختلفی چون مستندسازی، دستیار کارگردانی و خود فیلم کوتاه به دست بیاید.
من به عنوان فیلمساز دلم می‌خواهد به جشنواره امید داشته باشم و این رویداد بیشتر پای فیلمسازان بایستد تا فیلم‌های خنثی و ضعیفی تولید نشوند. واقعاً نیاز داریم بیشتر از این حرف‌ها پای فیلم‌های کوتاه بنشینیماین بازیگر ادامه داد: متأسفانه در میان اهالی تئاتر نیز رویکردی ایجاد شده است که بسیاری بازیگری تئاتر را به عنوان پلی برای حضور در سینما می‌شناسند، در حالی که تئاتر خود یک حوزه تخصصی است. فیلم کوتاه هم یک حوزه تخصصی، مستقل و جریان‌ساز است و امیدوارم نگاه دلسوزانه و دغدغه‌مند پشت فیلم کوتاه قرار بگیرد که خود جریان بسیار مهم و تأثیرگذاری است.
وی با اشاره به رویکرد برخی از فیلمسازان هم گفت: جنس برخی از فیلم‌ها به لحاظ زمان بندی، قصه و پروداکشن به نحوی است که انگار قرار بوده بخشی از یک فیلم بلند باشند نه یک فیلم کوتاه مستقل. با وجود اینکه رویکرد جشنواره‌ها این کد را به فیلمساز می‌دهد تا به فیلم‌هایی کوتاهی که نیازی نیست برشی از فیلم بلند باشند، توجه می‌کنند اما باز هم رویکرد چیز دیگری است و این کد را برخی از فیلمسازان دریافت نمی‌کنند.
تلاش برای حفظ صمیمیت جشنواره فیلم کوتاه تهراناین کارگردانبا اشاره به اینکه جشنواره باید در زمینه انتخاب فیلم‌ها وسواس بیشتری را به خرج دهد، توضیح داد: من به عنوان فیلمساز دلم می‌خواهد به جشنواره امید داشته باشمواین رویداد بیشتر پای فیلمسازان بایستد تا فیلم‌های خنثی و ضعیفی تولید نشوند. واقعاً نیاز داریم بیشتر از این حرف‌ها پای فیلم‌های کوتاه بنشینیم. فیلمسازان اشتیاق دارند تا فیلمشان در جشنواره و توسط اهل فرهنگ، دوستان و … دیده شود و به همین دلیل
جشنواره فیلم کوتاه تهرانمی‌تواند محفلی صمیمی و درجه یک باشد تا مخاطبان و علاقه‌مندان ساخته‌های یک سال اهالی و فیلمسازان فیلم کوتاه را ببینند.
وی در پایان گفت: ای‌کاش صمیمیت و ازدحامی دوست‌داشتنی که در جشنواره فیلم کوتاه وجود دارد، صف‌هایی طولانی که برای تماشای فیلم‌ها تشکیل می‌شود در جشنواره کمتر نشود. در نهایت امیدوارم بحران کرونا برطرف شود تا بتوانیم فیلم‌ها را در سینما نمایش دهیم چون اکران آنلاین ممکن است مشکل‌ساز شود و تنها امید ما به فروکش کردن پاندمی برای نمایش فیلم‌هاست. ایده نمایش فیلم‌های جشنواره در چند سینما برای کاهش تراکم در سال جاری خیلی جالب و خوب است اما امیدوارم کرونا این فرصت را به ما بدهد.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

میراث و گردشگری
میراث و گردشگری

آخرین اخبار

تعطیلی شعب و کارگزاری‌های تامین اجتماعی شهرهای قرمز طی هفته آینده
بخشنامه تعطیلی تمامی واحدهای اجرایی و کاهش حضور کارکنان در شهرهای با وضعیت قرمز در واحدهای تابعه سازمان تامین اجتماعی از سوی هادی زبده شیرکوهی - معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی این سازمان - صادر شد.
هفته آتی تمامی ادارات استان مرکزی در شهرهای قرمز تعطیل خواهد بود
استاندار مرکزی گفت: در هفته آینده تمامی ادارات استان به غیر از دستگاه های خدمات رسان و بانک ها در شهرهای قرمز تعطیل خواهد بود.
امیر خانزادی: هماهنگی بسیار خوبی با نیروی دریایی سپاه داریم- از روی رژیم صهیونیستی رد می‌شویم
امیر دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه‌ای تفصیلی به بیان موضوعات مختلفی از جمله همکاری میان نیروهای مسلح کشور، جدیدترین تحولات منطقه، توانمندی‌های دفاعی کشور و موضوعات شخصی و خانوادگی پرداخت.
امتناع پنتاگون و دفتر نتانیاهو از اظهار نظر درباره ترور محسن فخری‌زاده
خبرگزاری رویترز گزارش داد که وزارت دفاع آمریکا و دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی از اظهار نظر درباره ترور محسن فخری زاده خودداری کرده اند.
صالحی: خون شهید فخری‌زاده موجب برکات و تقویت بیش از پیش ایران اسلامی خواهد شد
علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پی شهادت محسن فخری زاده، رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع پیام تبریک و تسلیتی به امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صادر کرد.
واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده
رئیس‌جمهور آمریکا اخبار ترور امروز رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع کشورمان را بازنشر داد.
اطلاعیه وزارت خارجه در مورد نحوه ارائه خدمات کنسولی در دو هفته پیش‌رو
روابط عمومی وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه ای نحوه ارائه خدمات کنسولی در دو هفته آینده را تشریح کرد.
ظریف: نشانه‌های جدی از نقش اسراییل در ترور دانشمند ایرانی دیده می‌شود
وزیر امورخارجه کشورمان تاکید کردُ نشانه‌های جدی از نقش اسراییل در ترور دانشمند  برجسته کشورمان دیده می شود.
تعطیلی ادارات استان تهران فردا ابلاغ می‌شود
استاندار تهران گفت: جزئیات ابلاغیه تعطیلی ادارات استان تهران فردا شنبه اطلاع‌رسانی می‌‌شود.
وزیر خارجه ترور شهید محسن فخری زاده را محکوم کرد
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدرو بیانیه ای اقدام تروریستی و کوردلانه ترور شهید محسن فخری زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران توسط تروریست‌ها را به شدت محکوم کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

معرفی آثار هفته فیلم ایتالیا
اسامی پنج فیلمی که قرار است به زودی و به صورت آنلاین در هفته فیلم ایتالیا نمایش داده شود، اعلام شد.
پخش آنلاین اختتامیه جشنواره فیلم مقاومت
اختتامیه جشنواره فیلم مقاومت جمعه هفتم آذرماه به صورت آنلاین پخش می‌شود.
نمایندگان پارلمان اروپا خواستار تحریم ترکیه شدند
نمایندگان پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای از اتحادیه اروپا خواستند که به دلیل سفر اخیر «رجب طیب اردوغان» به شمال قبرس ترکیه را تحریم کنند.
داستانِ نامه‌هایی که بافت تاریخی همدان را سرگردان کرد
داستان‌شان از تحصن کمتر از ۱۵ نفره‌ی سرمایه‌گذارانی در شهر شروع شد که برای گرفتن مجوز ساخت آسمان‌خراش‌ها در بافت تاریخی همدان تحصن و اعتراض کرده بودند؛ اقدامی که به دنبال اعتراض میراث فرهنگی برای مطرح شدن مصوبه‌ای در صحن شورای شهر همدان رخ داد که استعلام گرفتن از میراث فرهنگی برای صدور هر نوع مجوز در بافت تاریخی همدان را رد می‌کرد.
پرویز پورحسینی درگذشت
پرویز پورحسینی بازیگر مطرح و باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون که از چندی پیش به‌دنبال ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری و تحت مراقبت ویژه قرار داشت، دار فانی را وداع گفت.
پرویز پورحسینی درگذشت
«خانه امن» سریال پربیننده سیما شد-«۰۲۱» و «از سرنوشت» در رتبه بعد
فصل جدید «شام ایرانی» به میزبانی بهاره رهنما -عکس
چالش‌های منوچهر هادی برای‌ «گیسو»
مهمان امشب برنامه «کتاب باز»
لوگوی «ملکه گدایان» با هنرنمایی پانته آ بهرام رونمایی شد
سریال «حضرت معصومه (س)»؛ جدی‌ترین پروژه رسانه ملی
مسابقه «شام ایرانی» با حضور بازیگران  سریال «خانه به دوش»
نخستین کتاب شعر محسن چاوشی منتشر می‌شود
حضور داوران ایرانی در جشنواره‌های بین المللی