پدافند هوایی ارتش؛ چشمی که هیچ‌گاه خواب ندارد

06:20 ۱۳ روز و ۱۳ ساعت پیش افکار نیوز 707 0

رادار‌های بومی یکی از گزینه‌های کشورمان برای صادرات به کشور‌های دوست و همسایه هستند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، رادارها یکی از تجهیزات و تسلیحات موثر در حوزه دفاعی و نظامی هستند که کارکرد اصلی آن‌ها در حوزه حفظ صلح و تامین امنیت کشورمان محسوب می شوند. رادارها همچون چشمان باز
نیروهای مسلحدر آسمان کشورمان هستند تا نگذارند پرنده های متجاوز همچون پهپادها و هواپیماهای مزاحم وارد آسمان کشورمان بشوند. رادار‌ها بخشی از ساختار
پدافند هواییکشور‌های جهان هستند که وظیفه رصد و شناسایی دشمن را دارند و به محض شناسایی، موقعیت دشمن را به سامانه‌های دفاعی و پدافندی مخابره می‌کنند؛ هر کدام از این رادار‌ها نیز مربوط به شناسایی ادواتی است که از سوی دشمن برای حمله استفاده می‌شود. 
پدافند هوایی ارتش؛ چشمی که هیچ‌گاه خواب ندارد
پدافند هوایی ارتش؛ چشمی که هیچ‌گاه خواب نداردپدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که از ابتدای تاسیس خود در قالب یک یگان در داخل نیروی هوایی ارتش فعالیت می‌کرد  در سال‌های پس از جنگ تحمیلی از این نیرو منفک شد و فعالیت خود را در قالب قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) ادامه داد تا اینکه با دستور فرمانده کل قوا در سال ۱۳۹۸ بخش پدافند هوایی ارتش در قالب نیروی پدافند هوایی ارتش از قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) تفکیک شد و نیرویی جدید به نام نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد.
پدافند هوایی ارتش؛ چشمی که هیچ‌گاه خواب ندارد
قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء به فرماندهی امیر سرلشکر موسوی مسئولیت هماهنگی دو نیروی پدافندی کشور یعنی نیروی پدافند هوایی ارتش و پدافند هوافضای سپاه پاسداران را برعهده دارد تا این دو نیرو در حوزه پدافندی مسئولیت های خود را به خوبی انجام دهند و هیچ خللی در کارشان ایجاد نشود. وجود همین قرارگاه باعث شده تا چشمان پدافندی ایران هیچ‌گاه بسته نباشد و تمام آسمان از مشرق تا مغرب تحت سیطره نیروهای پدافندی باشد. پدافند هوایی کشورمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پیشرفت‌های زیادی داشته و با پوشش بیش از ۳۶۰۰ نقطه، گستردگی فراگیر و کارآیی خود را در حفظ آسمان ایران اسلامی از پرنده‌های متخاصم و بهبود تردد هوایی و مراقبت‌های اطلاعاتی فرامنطقه‌ای نشان داده است.
پدافند هوایی ارتش؛ چشمی که هیچ‌گاه خواب ندارد
صنایع دفاعی ایران در سال های گذشته که کشورمان تحت شدیدترین تحریم ها قرار داشت با اتکا به قدرت داخل و بدون اینکه به خارج وابسته باشند کار ساخت و بومی سازی همه تسلیحات را بر عهده گرفتند که طراحی و ساخت انواع رادارهای بومی از آن جمله است. کاربرد اولیه رادارها  در صنایع نظامی و هوانوردی ‌است. رادار‌های نظامی برای کاربرد‌های نظارت، ردیابی هدف، هدایت و ناوبری، و دیدن از پشت موانع ساخته می‌شوند. کاربرد‌های غیرنظامی رادار در سیستم‌های تصویربرداری ماهواره‌ای، هدایت کشتی و هواپیما، هواشناسی، کنترل ترافیک و اتومبیل‌های هوشمند است.
کشورمان ایران ۴۰ نوع رادار پدافندی دارد که هر کدام کارآیی‌های خاص خودشان را در اعلام خبر حمله دشمن به سامانه‌های دفاعی دارند. البته چند رادار بومی شاخص وجود دارد که با توجه به پایان تحریم های تسلیحاتی ایران قابلیت صادرات در حوزه تامین امنیت کشورهای دوست و برادر ایران اسلامی را دارند. یکی از کاربردهای رادارهای ایران در موضوع مناقشه قره باغ بود که کوچک‌ترین تحرکات و ورود پهپادهای بیگانه را شناسایی و به مراکز پدافندی کشورمان اعلام کرد.
پدافند هوایی ارتش؛ چشمی که هیچ‌گاه خواب ندارد
رادارهای بومی و امکان صادرات به کشورهای خارجیهمان طور که در بالا نیز بیان شد رادار‌ها علاوه بر کاربرد‌های خود در حوزه نظامی، در حوزه‌های هوانوردی، هواشناسی و سایر حوزه‌ها کاربرد‌های متنوعی دارند که هر کدام از آن‌ها نیاز به یک ویژگی خاص در طراحی مدار رادار‌ها دارد که کشورمان در صنایع الکترونیک ایران (صاایران) و سایر بخش‌های نیرو‌های مسلح به این توانایی دست پیداکرده و قادر است انواع رادار‌ها از جمله رادار‌های هواشناسی و نظامی مانند آنچه در روی هواپیما‌های جنگنده نصب می‌شود را هم تولید و استفاده کند. در این گزارش قصد داریم تا توان ایران در حوزه صادرات رادار‌های پدافندی بومی را بررسی و تحلیل کنیم.
رادار بومی مطلع الفجررادار بومی مطلع الفجر از انواع رادارهای بومی و ساخت صنایع دفاعی کشورمان است که در رادار‌های سه بعدی متوسط به بالا در دو نوع طراحی و ساخته شده است. این رادار در سال ۹۰ در رژه نیرو‌های مسلح رونمایی شد.
پدافند هوایی ارتش؛ چشمی که هیچ‌گاه خواب ندارد
رادار مطلع‌الفجر ۱نوع آرایش آنتن‌ها: یاگی یا شاخه‌ای.
محدوده پوشش: ۳۶۰ درجه.
برد عملیاتی: ۳۰۰ کیلومتر.
بیشینه ارتفاع ردگیری: ۲۰ کیلومتر.
قابلیت ویژه: قابلیت ردگیری همزمان ۱۰۰ هدف به صورت همزمان، قابلیت نگهداری سابقه اهداف شناسایی شده و توانایی شناسایی و کشف اهداف پنهان‌کار، قابلیت کدینگ بر اساس الگو‌های بومی با احتمال کشف پائین و شبکه عیب یابی خودکار.
پدافند هوایی ارتش؛ چشمی که هیچ‌گاه خواب ندارد
رادار مطلع‌الفجر ۲سال ساخت: ۱۳۹۲.
نوع رادار: رادار متحرک برد بلند مراقبت هوایی و هشدار زودهنگام در باند VHF.
برد عملیاتی: ۴۸۰ کیلومتر.
تعداد آنتن: ۳۲ آنتن در دو طبقه به فاصله حدود ۲ تا ۴ متر و ارتفاع نهایی آنتن‌ها از سطح زمین ۱۲ تا ۱۴ متر.
ویژگی خاص: قابلیت عمل به صورت انفرادی و یا تحت شبکه، قابل استفاده در تمام شرایط آب و هوایی، شناسایی اهداف با سطح مقطع پایین، هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایین.
کارایی در: مقابله با سامانه‌های ضدجنگ الکترونیک، جهش فرکانسی تا ۱۰۰ پله و شناسایی هواپیما‌های مخفی و موشک‌های کروز.
پدافند هوایی ارتش؛ چشمی که هیچ‌گاه خواب ندارد
رادار بومی عصررادار بومی عصر نیز همچون رادار مطلع الفجر از رادار‌های ساخت کشورمان است که به همت نیروی دریایی ارتش طراحی و ساخته شد و روز ۶ آذر ۹۲  به مناسبت روز نیروی دریایی ارتش رونمایی و به ناوگان این نیرو الحاق شد.
نوع رادار: اولین رادار سه‌ بُعدی آرایه فازی برد بلند ایران.
برد عملیاتی: ۲۰۰ کیلومتر.
قابلیت کشف: ۱۰۰ هدف به صورت همزمان.
قابلیت رادار: کشف اهداف هوایی و سطحی، توانایی رهگیری و مقابله با جنگ الکترونیک، قابلیت تفکیک اهداف و شناسایی انواع موشک‌های کروز.
ویژگی خاص: امکان نصب در ساحل و شناور‌های مختلف.
پدافند هوایی ارتش؛ چشمی که هیچ‌گاه خواب ندارد
رادار بومی قدیررادار بومی قدیر یکی دیگر از رادار‌های بومی ساخت صنایع هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در سال ۱۳۹۰ در حاشیه رزمایش پیامبر اعظم ۶ رونمایی و معرفی شد.  
نوع رادار: ۳ بعدی آرایه فازی.
نوع آرایش آنتن‌ها: یاگی یا شاخه‌ای.
تعداد آنتن: ۵۱۲ آنتن.
برد عملیاتی: ۱۱۰۰ کیلومتر.
ارتفاع قابل پوشش: ۳۰۰ کیلومتر.
فرکانس: HF، VHF و UHF.
قابلیت استفاده: کشف اهداف در مسافت‌های دور، ایفای نقش هشدار زودهنگام، کشف هواگرد‌های دارای سطح مقطع راداری پایین.
پدافند هوایی ارتش؛ چشمی که هیچ‌گاه خواب ندارد
رادار بومی فتح ۱۴رادار بومی فتح ۱۴ از دیگر رادارهای ساخت صنایع الکترونیک شیراز وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که در سال ۱۳۹۲ معرفی شد و در سال ۱۳۹۴ طی رزمایش محرم در غرب کشور به نیروی پدافند هوایی ارتش الحاق شد.
نوع رادار: نیمه هادی.
تعداد آنتن: ۶۴ آنتن.
برد عملیاتی: ۶۰۰ کیلومتر.
بیشینه اهداف شناسایی شده: بیش از ۴۰ هدف.
کارایی خاص: چرخش ۳۶۰ درجه، تعبیه سامانه تشخیص دوست از دشمن، کشف اهداف ریزپرنده در ارتفاع بالا، تحرک بالا و سریع و مقاوم در برابر جنگ الکترونیک. 
قابلیت ویژه: طراحی و تعبیه ۵ روش ویژه مقابله با ضد جنگ الکترونیک و استفاده از فناوری حالت جامد، شناسایی اهداف استراتژیک همچون جنگنده سوپرهورنت یا اف ۱۸.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

با اجرای ارکستر سمفونیک بانوان «سرزمین مادری»
سمفونی «شهرزاد» تماشایی شد- ادای احترام به کادر درمان
موزیک ویدئوی سمفونی «شهرزاد» با اجرای ارکستر سمفونیک بانوان «سرزمین مادری» و ادای احترام و به پاس فداکاری‌های کادر درمان در مبارزه با کرونا و در حمایت از صلح، دوستی و سلامت نسل بشر منتشر شد.
زمان آمدن واکسن ایرانی کرونا اعلام شد
دکتر «کیهان آزادمنش» گفت: دبیر کمیته علمی ستاد ملی کرونا تخمین زده بودند محصول ما تابستان آینده وارد بازار می‌شود و من هم با این تخمین موافقم. ممکن است اوایل یا اواخر تابستان آینده به این دستاورد برسیم.
اظهارات فکری درباره هجمه‌های اخیر علیه خودش
فکری درباره هجمه‌های اخیر علیه خودش بیان کرد: قرار نیست انقدر زود خسته شویم. در مصاحبه بعد از بازی هم گفتم یک سری باخت‌ها باعث می‌شود انسان دوست و دشمن خود را بشناسد.
واکنش کمیته‌های مقاومت فلسطین به دیدار نتانیاهو از عربستان
کمیته‌های مقاومت فلسطین به دیدار نخست وزیر رژیم صهیونیستی با ولیعهد سعودی در عربستان واکنش نشان داد.
جلسه شکوری با مربیان و مدیران آکادمی پرسپولیس
امروز دوشنبه مربیان و سرپرستان تیم‌های پایه پرسپولیس همراه با محمد پنجعلی (مدیر آکادمی فوتبال پرسپولیس)، با ابراهیم شکوری (معاون اجرایی باشگاه) نشست و گفتگوی صمیمانه‌ای داشتند.
دولت افغانستان و احتمال آزادی سرکرده داعش همراه با زندانیان پاکستانی
رئیس سابق امنیت ملی افغانستان در پی صدور فرمان عفو و آزادی برخی زندانیان پاکستانی گفت که شماری از تروریست‌های داعش نیز در میان زندانی‌‎ها آزاد خواهند شد.
خبر خوش برای استقلال پیش از بازی ماشین سازی
تیم فوتبال استقلال در هفته سوم رقابت‌های لیگ برتر در حالی به مصاف تیم ماشین سازی می‌رود که محمد دانشگر مشکلی برای همراهی آبی پوشان ندارد.
سکوت نتانیاهو درباره افشای خبر دیدارش با بن سلمان و خشم ژنرال گانتس
نخست وزیر رژیم صهیونیستی از واکنش به گزارش رسانه‌های این رژیم در خصوص سفرش به عربستان و دیدار با ولیعهد سعودی خودداری کرد.
آماده سازی شیعیان برای عصر غیبت توسط امام حسن عسکری(ع)
امام عسکری(ع)، گاهی به سوال‌های فقهی پاسخ کاملی نداده و تنها به بیان قاعده‌ای کلی می‌پرداختند تا فقها بتوانند به کمک آن، به پاسخ برسند. بدین وسیله شیعیان بتدریج آماده ورود به عصر غیبت می گردیدند.
سرمربی تیم ملی والیبال ایران رسما انتخاب شد
قرارداد سرمربی تیم ملی والیبال ایران امروز (یکشنبه) پس از امضای محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون رسمی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

یک درمان با کیفیت برای درمان بیماری آلزایمر
یک درمان با کیفیت برای درمان بیماری آلزایمر کشف شد که در خبر زیر می توانید این راه ساده را یاد بگیرید.
چک مفقود شده را چگونه باطل کنیم؟
بر اساس قانون چک، در صورتی که برگی از چک گم شود باید سریعا آن را اعلام کرد.
اشتباه فاجعه‌بار اپلیکیشن GO SMS Pro و سکوت سازندگان
ایتنا - ظاهرا این اپ فایل‌های به اشتراک گذاشته شده را بر روی یک سرور دوردست آپلود کرده و یک URL را تولید می‌کرد به طوری که همه می‌توانستند این فایل را ببینند حتی در صورتی که از GO SMS Pro استفاده نمی‌کردند.
اختلال اضطراب اجتماعی را چگونه درمان کنیم؟
یک متخصص روانشناس بالینی گفت: اضطراب اجتماعی به معنی ترس از قرار ملاقات‌های مختلف با افراد جدید است و اگر فردی نگرش خود را تغییر ندهد این ترس‌ها ماندگار خواهد ماند.
چگونه درد کلیه را تشخیص دهیم؟
کلسیم، اگزالات و فسفر اضافی می‌تواند در کلیه‌ها جمع شده و باعث ایجاد سنگ کلیه شود که در صورت انسداد، دردناک خواهد بود. درد کلیه اغلب در نتیجه عفونت یا وجود سنگ در لوله‌های خارجی کلیه احساس می‌شود.
خشونتی که مردم افغانستان از آن رنج می‌برند فراتر از تحمل است
واکنش چین، آلمان و روسیه به خروج آمریکا از معاهده «آسمان باز»
برجام دارای نواقص و عیوب زیادی است!
بررسی روند مذاکرات صلح بین الافغانی در دیدار سفیرافغانستان با قالیباف
سه راه پیشنهادی کاترین اشتون به بایدن برای احیای برجام
درخواست یک تشکل دانشجویی از رئیسی درباره معاون مستعفی وزارت بهداشت
قالیباف: پایه های اقتصاد داخلی ایران در شرایط تحریم محکم‌تر شد
ناوشکن تمام ایرانی دنا را در آینده نزدیک رونمایی و تحویل نیروی دریایی ارتش خواهیم داد
قالیباف: مجلس یازدهم مصمم به افزایش روابط با همسایگان است
راهکارهای پیشنهادی اشتون به بایدن برای احیای برجام