آخرین وضعیت و میزان انجام تست‌های PCR در کشور

08:39 ۲۵ روز و ۵ ساعت پیش افکار نیوز 56 0

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه از ابتدای بیماری کووید-۱۹ هدف‌گذاری در وزارت بهداشت این بود که بتوانیم به روزانه ۱۰۰ هزار تست PCR برسیم، تاکید کرد: البته تست زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که اصول قرنطینه و ایزولاسیون برای افراد مثبت اعمال شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،دکتر علیرضا بیگلری درباره وضعیت و میزان انجام تست‌های PCRدر کشور، گفت: در حال حاضر مجموع تست‌هایی که در کشور انجام می‌شود، متغیر است و تقریبا از اردیبهشت ماه تاکنون، بین ۲۵ تا ۴۰ هزار تست روزانه انجام می‌شود. البته نیاز است که میزان تست‌های تشخیصی کرونا را افزایش دهیم تا بتوانیم بهتر بتوانیم افراد مثبت را پیدا کنیم.
لزوم قرنطینه و ایزولاسیون افراد کرونا مثبتوی افزود: نکته بسیار مهم این است که وقتی برای افراد تست PCR انجام شده و به عنوان فرد مثبت تشخیص داده می‌شوند، برایشان هزینه شده و واقعا باید قرنطینه برای آنها اعمال شود. بنابراین فردی که مثبت می‌شود، هم در خانه باید ایزولاسیونش را با افراد خانواده حفظ کند و هم اینکه فرد مثبت نباید طی دوران قرنطینه وارد جامعه شود و از تاکسی و وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کند. در غیر این صورت تست کردن، ارزشی ندارد. بنابراین خود انجام تست مهم نیست، بلکه قرنطینه کردن و ایزوله کردن بعد از تست اهمیت دارد.
بیگلری ادامه داد: یکی از اهداف از انجام تست این است که افراد مثبت را شناسایی کنیم تا دیگران را به بیماری آلوده نکنند. فردی  که می‌داند کرونا مثبت است، اما نه در خانه
قرنطینهرا رعایت می‌کند و نه در بیرون از خانه، بسیار بد است. بنابراین مردم باید این موضوع را جدی بگیرند.
وی تاکید کرد: نکته دوم این است که به عنوان مثال اگر در خانواده‌ای یک نفر کرونا مثبت ‌شود، وقتی سایر افراد خانواده را تست می‌کنیم، شاهدیم که از ۱۰ نفر اعضای خانواده، پنج نفر مثبت شده‌اند و مابقی اعضای خانواده منفی شدند و وارد اجتماع می‌شوند. در حالی که همان افرادی که پاسخ تست‌شان منفی شده، اگر دو تا سه روز بعد مجددا تست دهند، ممکن است پاسخ تست‌شان مثبت باشد. زیرا ویروس در بدن‌شان بوده، اما هنوز مثبت نشده باشند. در اوایل بیماری ممکن است ویروس قابل تشخیص نباشد. بر همین اساس بهترین راهکار این است که افرادی که در تماس با فرد کرونا مثبت بوده‌اند نیز به مدت ۱۴ روز قرنطینه شوند. این راهی است که بسیاری از کشورها آن را طی می‌کنند. بنابراین نباید به پاسخ تست منفی اکتفا کرد. به عبارت ساده‌تر، مردم تماس با فرد کرونا مثبت را جدی بگیرند. به‌ویژه تماسی که از نزدیک و بدون محافظ بوده است.
بیگلری با تاکید بر اینکه ارزش تست تشخیصی دادن، به قرنطینهکردن افراد مثبت است، گفت: بنابراین اولا باید به مردم آموزش دهیم که در اجتماع ظاهر نشوند. هر اجتماعی خطر آلودگی را به شدت بالا می‌برد. نکته دوم بحث قرنطینه معقول و درست برای افراد مثبت است و نکته سوم هم این است که هر کس که با فرد مثبت در تماس بوده، باید اینطور در نظر بگیرد که خودش هم مثبت خواهد بود و اصول قرنطینه را رعایت کند.
وضعیت انجام تست رپید آنتی ژن کرونا در کشوررییس انستیتو پاستور ایران، درباره وضعیت استفاده از تست های رپید آنتی ژن کرونا در کشور، گفت: قبلا در تمام دنیا از تست‌های رپید آنتی بادی استفاده می‌شد که سازمان بهداشت جهانی به درستی با این تست‌های رپید آنتی بادی مخالفت کرد. زیرا تست‌های آنتی‌بادی تماس قبلی با ویروس را نشان می‌دهند. به این معنا که فرد ویروس را گرفته و در بدنش آنتی‌بادی ساخته شده است. حال آنتی‌بادی فردی که در روزهای ابتدایی ابتلا به کرونا است و می‌تواند ویروس را پخش کند، منفی خواهد بود. بنابراین این تست منجر به سردرگمی می‌شود. بنابراین تست رپید آنتی‌بادی را باید کنار گذاشت.
بیگلری ادامه داد: این درحالیست که تست رپیدی که ذرات ویروس و آنتی‌ژن‌های ویروسی را تشخیص می‌دهد که اصطلاحا به این نوع تست، تست رپید آنتی‌ژن اطلاق می‌شود، درست است. دقت تست‌های رپید آنتی‌ژن مقداری کمتر از تست PCR است، اما از آنجایی که زمان و سرعت انجام این تست ها و سهولت آن بهتر است، می‌توان از آن استفاده کرد. البته این تست هم باید از سوی افرادی انجام شود که ایمنی زیستی را رعایت می‌کنند. زیرا در این تست هم از حلق نمونه‌گیری می‌شود. این نوع تست به افزایش سرعت کمک می‌کند تا بتوانیم تست بیشتری انجام دهیم. البته نکته مهم این است که قرنطینه افراد مثبت را تضمین کنیم. وگرنه این هزینه بی اثر خواهد بود.
وی اظهار کرد: از ابتدای بیماری کووید-۱۹ هدف‌گذاری در وزارت بهداشت این بود که بتوانیم به روزانه ۱۰۰ هزار تست PCR برسیم که البته این موضوع مشروط و منوط  به این است که بتوانیم منابع مالی مورد نیاز را تامین کنیم. در عین حال موفقیت در انجام تست مشروط بر این است که بتوانیم قرنطینه افراد مثبت را اعمال کنیم. زیرا اگر به جای ۱۰۰ هزار تست روزانه ۳۰۰ هزار تست روزانه هم انجام دهیم، اما افراد مثبت وارد اجتماع شوند، هیچ فایده‌ای ندارد. البته ۱۰۰ هزار تست روزانه برای جمعیت و گستره کشور ما هدف‌گذاری خوبی است، اما به شرط اینکه قرنطینه و ایزولاسیون برای افراد مثبت لحاظ شود.
بیگلری تاکید کرد: طبق تصمیم گرفته شده، فعلا در یک مدت زمانی که اعلام می‌شود، تست رپید آنتی‌ژن کرونا فقط در سیستم دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از کارکرد آن مطمئن شویم و بعد بررسی کنیم که آیا آزمایشگاه‌های خصوصی هم می‌توانند از آن استفاده کنند یا خیر.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

رمضی خبر داد: توفف فعالیت‌های ورزش کارگری بعد از مجمع- اجرا نشدن ۷۵ برنامه مسابقاتی
رییس فدراسیون آماتور ورزش کارگری گفت: بعد از مجمع عمومی سالانه، کلیه فعالیت‌های این فدراسیون متوقف شده و منتظر هستیم که اگر شرایط بهتر شد، فعالیت خود را شروع کنیم.
فیلم ضربه باور نکردی مرد شماره یک اسنوکر جهان
یکی از ضربه‌های جاد ترامپ در رقابت‌های اسنوکر قهرمانی انگلیس، ستایش کارشناسان و تماشاچیان را به همراه داشت.
بازگشت کی‌روش به فوتبال آسیا برای حضور در جام جهانی قطر؟
مسیر رسیدن کارلوس کی‌روش به جام جهانی قطر و پنجمین حضور در این رقابت‌ها پیچیده شده است و ممکن است این مربی بار دیگر به فوتبال آسیا برگردد.
بهترین هفته گریزمان
مهاجم فرانسوی در حال سپری کردن بهترین روزهای خود در بارسلونا است.
اخراج پاتریک ویرا از نیس بعد از کسب نتایج ضعیف
سران تیم فوتبال نیس، پاتریک ویرا را به دلیل کسب نتایج ضعیف برکنار کردند.
لواندوفسکی: تصمیم برای حذف توپ طلا کمی زود بود
مهاجم بایرن مونیخ تصمیم برای لغو توپ طلا را عجولانه خواند و در عین حال تاکید کرد از جوایز تیمی بیش‌تر لذت می‌برد.
زوج رونالدو و موراتا برابر است با گل‌های فراوان
ستاره پرتغالی و مهاجم اسپانیایی در کنار هم گل‌های زیادی را به ثمر رسانده‌اند.
دیدار پرسپولیس و نساجی لغو شد
سازمان لیگ فوتبال ایران به دلیل حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا، دیدار این‌ تیم برابر نساجی مازندران را لغو کرد.
مدیر اطلاعات ملی آمریکا: چین، بزرگترین تهدید برای ماست
مدیر اطلاعات ملی آمریکا، چین را "بزرگترین تهدید برای دموکراسی و آزادی‌های جهانی" از زمان چنگ دوم جهانی توصیف کرد و گفت که هدف از این کار، سلطه جهانی است.
استقبال دولت وفاق لیبی از لغو موقت ممنوعیت سفر خانواده معمر قذافی
دولت وفاق ملی لیبی از لغو موقت ممنوعیت سفر اعضای خانواده دیکتاتور سابق لیبی توسط شورای امنیت استقبال کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انفجار مهیب در اردوگاه نظامی ائتلاف سعودی در شرق یمن
منابع خبری از وقوع انفجار مهیب در اردوگاه نظامی ائتلاف سعودی در استان «مارب» واقع در شرق یمن خبر دادند.
تورم ترکیه در اوج ۱۸ ماهه
برای نخستین بار در سال جاری نرخ تورم ترکیه از ۱۴ درصد گذشت.
گزارش ایسنا از محدودیت های کرونایی در تهران و سایر شهرهای کشور
از روز شنبه بنا به گفته مسئولان تمهیدات برای شهر تهران از وضعیت قرمز کرونایی خارج و وارد مرحله نارنجی می شود، تغییر وضعیتی که در کارکرد صنوف،ادارات و... تغییراتی ایجاد می کند و در این گزارش تمامی تمهیدات در نظر گرفته شده از محدودیت های تردد تا نحوه فعالیت مشاغل وصنوف در تهران و سایر شهرهای استانهای کشور بیان شده است.
بروجرد ظرفیت ایجاد دانشکده علوم پزشکی را دارد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: بروجرد ظرفیت ایجاد دانشکده علوم پزشکی را دارد.
ˮایلان ماسکˮ مطمئن است فرود انسان بر مریخ در سال ۲۰۲۶ رخ می‌دهد
"ایلان ماسک" بنیان گذار و رئیس شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس"(SpaceX) و یکی از ثروتمندترین افراد حال حاضر دنیا با اعتماد به نفس بسیار زیاد بر این باور است که فرود نخستین فضاپیمای سرنشین دار بر روی سیاره مریخ تا سال ۲۰۲۶ میلادی اتفاق خواهد افتاد.
آخرین وضعیت آب و هوای کشور در ۱۴ آذر- بارش باران در بیشتر استان‌ها
واکسن ایرانی کرونا در مرحله آزمایش روی انسان+ فیلم
ماجرای عجیب زنده شدن نوزاد ۲ ماهه+ فیلم
هوای تهران برای گروه‌های حساس آلوده است
دورکاری ۵۰ درصدی کارمندان تهران از فردا
کدام صنوف تهران از شنبه مجاز به فعالیت هستند؟
آماری وحشتناک کشته های  تصادف در زمان شاه
کنترل چربی خون با راهکارهای تغذیه ای
آمار همه‌گیری کرونا- بیش از ۱.۵ میلیون جان‌باخته در جهان
نکاتی برای ضدعفونی تلفن همراه در دوران کرونا