«مجید مجیدی» در یک قدمی اسکار!- عکس

15:35 ۱۵ روز و ۲۲ ساعت پیش افکار نیوز 234 0

مجید مجیدی که یکبار تا یک قدمی اسکار پیش رفته است، شانس این را دارد که با «خورشید» اسکار را به ویترین جوایز سینمایی‌اش اضافه کند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، «خورشید» از ایران در بخش بهترین فیلم بین‌المللی وارد رقابت اسکار شد. در این بخش هر کشور می‌تواند فقط یک فیلم به میدان بیاورد و از این رو اسکار گرفتن در این بخش به جام‌جهانی می‌ماند که کشورهای گوناگون در آن رقابت می‌کنند و بردن جایزه‌اش علاوه بر عوامل فیلم افتخاری برای سینمای آن کشور است.
مجید مجیدی، کارگردان «خورشید» از چهره‌های شناخته‌شده سینمای ایران است. او که با فیلم‌هایی چون «پدر»، «بچه‌های آسمان»، «آواز گنجشک‌ها» و «محمد رسول‌الله» شناخته می‌شود، نخستین کارگردان ایرانی است که نامزد جایزه اسکار شد.
در یک قدمی اسکارمجید مجیدی ۲ دهه پیش از این، در هفتاد و یکمین دوره اسکاربا فیلم «بچه‌های آسمان» پا میدان گذاشت.  فیلمی که در
جشنواره فیلم فجرچند سیمرغ بلورین از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را از آن خود کرد. 
او با «بچه‌های آسمان» یکی از ۵ نامزد نهایی دریافت اسکار بهترین فیلم بین‌المللی شد که آن زمان بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان نام داشت. از بخت بد در آن سال فیلم «زندگی زیباست» به کارگردانی روبرتو بنینی از ایتالیا به اسکار آمده بود. فیلم بنینی را می‌توان با «انگل» مقایسه کرد که پارسال تمام جایزه‌ها را در اسکار به خودش اختصاص داد. «زندگی زیباست» در شاخه‌های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر مرد، بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان، بهترین تدوین و بهترین موسیقی فیلم نامزد دریافت اسکار شده بود.
مشخص بود که با وجود چنین فیلمی راه رسیدن به اسکار برای مجیدی بسیار دشوار است. در نهایت نیز اسکار بهترین فیلم ‌غیرانگلیسی‌زبان همراه با اسکار بهترین بازیگر مرد و بهترین
موسیقیفیلم به «زندگی زیباست» رسید تا مجیدی در یک قدمی اسکار متوقف شود.
«مجید مجیدی» در یک قدمی اسکار!- عکس
نمایی از فیلم «بچه‌های آسمان» «خورشید» و کودکان کار، از فجر تا ونیزدر فیلمی که امسال نماینده ایران در اسکارشده، کودکان کار در کانون توجه هستند. فیلمی که علیرغم حضور علی نصیریان، جواد عزتی و طناز طباطبایی، ستاره‌هایش کودکان کار هستند. از جمله روح‌الله زمانی استعداد نوظهور ونیز که برنده جایزه مارچلو ماسترویانی شد یا شمیلا شهرزاد، دختر دستفروشی که ستاره سینما شد. 
در نشست خبری فیلم «خورشید» در جشنواره فیلم فجر هم بیش از هر چیزی حضور سه کودک کار که بازیگران فیلم هستند، جلب توجه می‌کرد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین طراحی صحنه دستاورد «خورشید» از سی‌وهشتمین دوره جشنواره فیلم فجر بود.
کارگردان«آواز گنجشک‌ها» در ادامه برای نمایش جهانی فیلمش،  جشنواره ونیزرا انتخاب کرد. او در ونیز به فیلمسازان مطرحی چون آندری کونچالوفسکی، جانفرانکو رزی و کلوئی ژائو پیوست تا با حضورشان در سالی که بسیاری از جشنواره‌های ریز و درشت سینمایی در اثر شیوع کرونا یکی پس از دیگری کرکره را پایین کشیدند، قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان برگزار شود.
مجیدی در جشنواره ونیز از رنج ۴۰ساله مردم ایران سخن گفت: «آمریکا چهل سال است که کشور ما را تحریم کرده است. همین حالا که من این‌جا نشسته‌ام و در این شرایط کرونایی، یکی از معضلات اساسی ما، تامین دارو است و متاسفانه در این شرایط که بسیار هم سخت است، دارو وارد ایران نمی‌شود چون آمریکا، این تحریم غیرانسانی را علیه ایران اعمال کرده است. در واقع ۴۰ سال است که مردم در این شرایط سخت زندگی می‌کنند. از طرفی، در اطراف ما کشورهایی قرار دارند که دائم در حال جنگ و مسائل تروریستی و درگیری‌های قبیله‌ای هستند؛ از جمله عراق، افغانستان، پاکستان و ترکیه. در واقع در یک منطقه‌ای هستیم که پر از بحران است و متاسفانه بیش از هرچیزی، آسیب این وضعیت به خانواده‌ها و بچه‌های بی بضاعت وارد می‌شود.»
او پیش از آن نیز از تحریم دیگری صحبت کرده بود. مجیدی درباره تحریم جشنواره فیلم فجر گفته بود: «تمام سینما علی‌رغم اختلاف نظرها و علی‌رغم نگاههای مختلفی که وجود دارد، به هر حال یک خانواده است و در یک خانواده بزرگ ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد ولی همه باید بپذیریم که یک خانواده هستیم و در واقع زیر یک سقف زندگی می‌کنیم. اگر خدای نکرده این سقف پایین بیاید روی سر همه خراب می‌شود. من معتقدم ما از مردم وام می‌گیریم و با مردم زنده هستیم. باید کاری کنیم که به مخاطب احترام بگذاریم و مخاطب داشته باشیم. اگر قرار باشد مخاطب نداشته باشیم برای چه کسی فیلم می‌سازیم؟ اینکه می‌گوییم تحریم می‌کنیم و ... این برخوردها، برخوردهای قهری با خودمان است. هنرمند می‌تواند نظرات خودش را بگوید و بیانیه بدهد اما اگر بخواهد این دعوا را سر سینما خراب کند و به سینما آسیب بزند به نظر من کار درستی نیست.»
«مجید مجیدی» در یک قدمی اسکار!- عکس
مجید مجیدی، شمیلا شهرزاد و جواد عزتی در جشنواره ونیز از مشهد به سوی اسکارمتقاضیان برای اینکه واجد شرایط حضور در اسکار شود، باید تا پیش از اتمام مهلت قانونی در کشور مبدا روی پرده بروند. در حالی که شیوع کرونا در ایران سکه سینما را از رونق انداخته است و بسیاری سالن‌های سینما تعطیل شده‌اند، عوامل «
خورشید» برای حل این مشکل تصمیم به اکران محدود در مشهد گرفتند.
هر چند که نام فیلم‌هایی چون « درخت گردو» یا «شنای پروانه» در کنار «خورشید»، به عنوان انتخاب‌های احتمالی ایران برای اسکار به گوش می‌رسید اما تقریبا مشخص بود که فیلم مجیدی از شانس بیشتری برخوردار است.
در نهایت هم امروز هیات معرفی نماینده سینمای ایرانبه اسکار، فیلم «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی را به عنوان نماینده سینمای ایران برای معرفی به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی انتخاب کردند.
مراسم اسکار نود و سوم در تاریخ ۲۵ آوریل (دوشنبه ۶ اردیبهشت به وقت ایران) در لس‌آنجلس برگزار خواهد شد.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

تلویزیون شیاومی 4S 65اینچ
امروزه تلویزیون به یکی از ملزومات هر خانه ای تبدیل شده است.
گوشی Mate ۴۰ Pro سریع‌ترین و سبزترین پرچم‌دار هوآوی است
هواوی با کم کردن ۲۸ درصد از پلاستیک استفاده شده در بسته‌بندیHuawei Mate ۴۰ Pro، میزان استفاده از پلاستیک را به حداقل رسانده است. همچنین میزان استفاده از کاغذ در دفترچه‌های راهنما نیز به حداقل رسیده است.
برای خرید لوله مسی دانستن چه نکاتی لازم است
از فلز مس به دلیل هدایت الکتریکی و حرارتی عالی که دارد برای تولید سیم، آهن ربا و موتورهای الکتریکی معمولاً استفاده می شود، همچنین به عنوان اجزای سازه ای و لوله کشی در صنایع مختلف نیزاستفاده می کنند.
با خشکشویی های آنلاین دیگر با کرونا خداحافظی کنید!
با طولانی شدن دوره شیوع ویروس و نامشخص بودن انتهای این ماجرا، باید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، به زندگی روزمره ادامه داد. این تغییر در محیط خانوادگی، روابط دوستانه و فامیلی، در محیط کار و اجتماع مشاهده می شود.
بلک فرایدی پیرکاردین رکورد تخفیف واقعی را شکست!
با توجه به استقبال بی نظیر سال گذشته مردم در بلک فرایدی پیرکاردین، امسال نیز این برند معتبر پوشاک مردانه و زنانه قصد دارد با تخفیف‌های ویژه جمعه سیاه متفاوتی را برگزار کند.
فروش ویژه انواع پارکت لمینت ایرانی و خارجی با قیمت مناسب
احتمالا نام پارکت لمینت را بارها و بارها شنیده­ اید اما شاید شما هم مانند بسیاری از خوانندگان این مطلب، به دنبال آشنایی بیشتر با این کفپوش فوق العاده هستید. بنابراین دیجی پالیزی سعی دارد تا ضمن آشنایی هرچه بهتر و کامل تر شما با پارکت لمینت، ارزان ترین قیمت و بیشترین خدمات را در فروش این محصول ارائه دهد.
فرایند توزیع بودجه فدراسیون ها توسط کمیته ملی المپیک در سال ۱۴۰۰
کمیته ملی المپیک شاخص هایی که براساس آن در سال آینده بودجه فدراسیون ها را توزیع می کند، اعلام کرد.
اکبری: فعلا شرایط برگزاری انتخابات فدراسیون روستایی را نداریم- ورزش در روستاها متوقف نشده است
سرپرست فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی و محلی با بیان این که به خاطر کرونا شرایط لازم برای برگزاری انتخابات این فدراسیون فراهم نیست، گفت: برای برگزاری انتخابات تابع سیاست وزارت ورزش و ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم.
درِ فوتبال بانوان خوزستان را تخته کنید!
یک مربی با انتقاد نسبت به از دست رفتن سهمیه استان در لیگ برتر فوتبال بانوان کشور، خطاب به رییس هیات استان، گفت:‌ آقای طالقانی درِ فوتبال بانوان خوزستان را تخته کن و بیهوده خود را با این قصه که تلاش کردم تیمی داشته باشیم اما نشد، سرگرم نکن.
بانوی وزنه‌بردار ایران زیر تیغ جراحی می‌رود
بانوی وزنه بردار ایران به دلیل آسیب دیدگی از ناحیه زانو باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین جزئیات از ساخت واکسن کرونا
مدیرعامل شرکت شفا فارمد درباره تولید واکسن کرونا در پلتفرم ویروس کشته شده‌ این ویروس توضیحاتی داد.
شکنجه جنسی فعالان زن سعودی در زندان‌های عربستان
«ریم سلیمان» معارض زن سعودی با اشاره به شکنجه جسمی فعالان زن در عربستان گفت که اطرافیان ولیعهد عربستان، سادیسمی و تشنه ارتکاب جنایت هستند.
رونمایی از هیوندای میسترا 2021 با طراحی متمایز
نسخه EV هیوندای میسترا ۲۰۲۱ با طراحی متمایز به بازار می آید و حداکثر برد این خودرو الکتریکی ۵۲۰ کیلومتر است.
وقوع حادثه گازگرفتگی و مسمومیت با مونواکسید کربن در بلوار شاهد تهران
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران از وقوع حادثه مسمومیت با گاز مونواکسید کربن در یک ساختمان مسکونی واقع در بلوار شاهد تهران خبر داد.
روند کاهشی قیمت خودرو در بازار ادامه خواهد داشت؟
نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در خصوص آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار آزاد توضیحاتی داد.
اهدای جوایز بین‌المللی امی ۲۰۲۰ موجب شگفتی شد
«ماجراهای خانم پیجو» روی آنتن رادیو صبا
بیوگرافی کامل «کامبوزیا پرتوی»- تصاویر
درگذشت «کامبوزیا پرتوی» بر اثر ابتلا به کرونا
نتفلیکس به دنبال رکورد شکنی تاریخی در اسکار ۲۰۲۱
وقتی خانم های بازیگر شام می‌دهند، آقایون بازیگر مافیا بازی می‌کنند- عکس
یادی از چنگیز جلیلوند در برنامه «صدای ماندگار»
زمان برگزاری بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی مشخص شد
جدیدترین فیلم ترسناک سینمای جهان- ویدئو
سانسور «زیر خاکی» بدون اطلاع مدیر شبکه بود