هدف سفر ظریف به آمریکای لاتین

11:39 ۱۵ روز و ۱۶ ساعت پیش افکار نیوز 45 0

وزیر امور خارجه کشورمان ۱۴ آبان ماه سفر به حوزه آمریکای لاتین را با توقف در ایستگاه ونزوئلا شروع کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر چهارشنبه ۱۴ آبان ماه در اولین مقصد سفرش به سه کشور آمریکای لاتینوارد ونزوئلا شد و مورد استقبال «خورخه آریزا» همتای ونزوئلایی اش قرار گرفت.
وزیر خارجه ونزوئلا در توئیتی اعلام کرد که پذیرای محمدجواد ظریفبودم، دیدار‌های مقامات دو کشور اتحاد استراتژیک و برادری ما را تعمیق می‌بخشد. ایران و ونزوئلا همبستگی و شجاعت خود را در مقابله با تهدیدات و حملات نشان داده‌اند، ظریف در مدت حضورش در ونزوئلا برنامه کاری فشرده‌ای خواهد داشت.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان هم در نشست مشترکی با حضور وزیر امور خارجه این کشور در موسسه ساموئل رابینسون با موضوع «ونزوئلا و ایراندر دفاع از جهان نوین در حال شکل گیری» شرکت و دیدگاه‌های خود را در این ارتباط مطرح کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه تور دیپلماتیک و در مقصد دوم سفرش به آمریکای لاتیندو روز گذشته به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات کوبا وارد هاوانا، پایتخت این کشور شد؛ رویدادی که از اهمیت یافتن دوباره کشور‌های این حوزه جغرافیایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران حکایت دارد.  وی همچنین امروز در سومین مقصد سفرش به بولیوی رفت.
هدف سفر ظریف به آمریکای لاتینکارشناسان این سفر را به معنای اهمیت‌ یافتن دوباره منطقه آمریکای لاتین در عرصه سیاست خارجی کشورمان پس از سال‌ها می‌دانند. در واقع ۵ سال گذشته پس از انعقاد توافق‌نامه هسته‌ای با غرب موسوم به برجام، سیاست خارجی ایران چرخش کاملی به سوی غرب داشت و از سایر کشور‌های همسایه و کشور‌های غیراروپایی، اما دوست و هم پیمان فاصله گرفت که همین موضوع دلخوری دلسوزان داخلی و متحدان چهار دهه اخیر ایران را به دنبال داشت، بنابراین سفر ظریف را می‌توان در جهت  ترمیم و گسترش روابط با دولت‌ها و کشور‌های دیگر تعبیر کرد.
هدف سفر ظریف به آمریکای لاتین
 عبدالحمید شهرابی مسئول پژوهش و تحقیقات «خانه آمریکای لاتین» هدف اصلی این سفر را شرکت وزیر خارجه ایران در مراسم تحلیف «لوئیس آرسه» رئیس جمهور جدید بولیوی دانست و گفت که یک سال پس از کودتای حمایت‌شده از جانب آمریکا موفق شد آرای اکثریت مردم بولیوی را کسب کند. سفر به ونزوئلا هم پس از ارسال موفقیت‌آمیز کشتی‌های حامل نفت ایران به این کشور صورت می‌گیرد و همان‌طور که شاهد بودیم قدرت بازدارنده ایران سبب شد تلاش‌های ایالات متحده برای جلوگیری از این دادوستد مشروع و قانونی بین دو کشور تحت تحریم‌های سخت آمریکا بی‌نتیجه بماند.
شهرابی گفت که حضور وزیر خارجه ایران در این شرایط در ونزوئلا می‌تواند حاوی این پیام باشد که ایران و ونزوئلا بنا دارند به همکاری‌های راهبردی خود باوجود مخالفت آمریکا ادامه دهند. اینکه اکنون صحبت از ارسال تسلیحات و کمک‌های نظامی ایران به ونزوئلا می‌شود، نشانه‌ای است از حرکت در این مسیر. این همکاری در صورت تحقق یک تحول اساسی در روابط بین‌الملل است و معنی آن این است که در شرایط موجود جهانی، فروش و ارسال اسلحه از حق انحصاری امپریالیست‌ها خارج شده است.
هدف سفر ظریف به آمریکای لاتین
سعید خطیب زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی هم سه روز پیش از این سفر، هدف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را به آمریکای لاتین، شرکت در مراسم تحلیف «لوئیس آرسه» رئیس‌جمهور جدید بولیوی اعلام کرد.
خطیب‌زاده همچنین درباره دلایل سفر ظریف به دو کشور دیگر یعنی کوبا و ونزوئلا گفت که کوبا و ونزوئلا از جمله شرکای سیاسی جمهوری اسلامی ایران در منطقه آمریکای لاتین هستند که از دیرباز همکاری‌های گسترده سیاسی در بخش‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با هم داشته‌ایم.
تور آمریکای لاتین آقای دیپلمات ارتباطی با انتخابات آمریکا دارد؟هادی اعلمی فریمان کارشناس مسائل آمریکای لاتین در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت که روابط ایران به حوزه آمریکای لاتین یک روابط دیرینه و دیرپایی است، اما چند کشور شاخص در این حوزه وجود دارد که نیاز به تجدید رابطه و دیدار داشته‌اند. هدف وزیر خارجه کشورمان در سفر به آمریکای لاتین بیشتر شرکت در مراسم تحلیف بولیوی بود، اما تجدید دیداری با مقامات ونزوئلا و کوبا هم انجام شد.
اعلمی فریمان با اشاره اینکه آیا سفر ظریف به انتخابات آمریکا ارتباطی دارد، گفت که این سفر از قبل برنامه ریزی شده بود و بحث مراسم تحلیف رئیس جمهور بولیوی هم از پیش مشخص بود و ارتباطی به انتخابات آمریکا نداشت، چراکه سفر‌های دیپلماتیک را از قبل برنامه ریزی می‌کنند. این سلسله اقدامات و دوستی‌ها در چارچوب ایجاد موازنه برابر با ایالات متحده در نیم کره آنهاست که جمهوری اسلامی سعی دارد به همان شکلی که آمریکایی‌ها در خلیج فارس حضور دارند در کارائیب حضور داشته باشد.
 عبدالحمید شهرابی مسئول تحقیقات خانه آمریکای لاتین گفت که سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به سه کشور بولیوی، ونزوئلا و کوبا در شرایطی که توجه افکار عمومی جهان متوجه انتخابات ایالات متحده است، پیام روشن و مهمی را مخابره می‌کند و اهمیت سفر ظریف در این است که سه کشوری که او از آن‌ها بازدید می‌کند، هم‌اکنون محور جبهه مقاومت ضدامپریالیستی را در منطقه آمریکای لاتین تشکیل می‌دهند و انتظار هم این است که ایران در کنار و همراه این جبهه باشد.
 ونزوئلا؛ ایستگاه اول ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گزارشی توییتری نوشت با مقامات ونزوئلایی درباره گسترش روابط دوجانبه به رایزنی پرداخته است. مادورو بعد از این دیدار در صفحه توییترش ضمن ابراز خرسندی از این گفت‌وگو اظهار کرد این دیدار بار دیگر تأییدی بر روحیه تزلزل‌ناپذیر مناسبات راهبردی و همکاری و همبستگی ایران و ونزوئلاست. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در دیدار با دلسی رودریگز معاون اول رئیس‌جمهور ونزوئلا طیف گسترده‌ای از موضوعات مربوط به روابط دو جانبه را مورد بحث قرار داد. وی در نشست مشترک با همتای ونزوئلایی خود نیز که در مؤسسه ساموئل رابینسون با موضوع «ونزوئلا و ایران در دفاع از جهان نوین در حال شکل‌گیری» برگزار شد، تأکید کرد دوره هژمونی غرب به پایان رسیده است و آمریکا و متحدانش نمی‌توانند آنچه را که در دنیا رخ می‌دهد، کنترل کنند.
امیر تفرشی کارشناس آمریکای لاتین در تشریح اهداف تور دیپلماتیک ظریف به سه کشور ونزوئلا، کوبا و بولیوی گفت که دولت روحانی پس از تحولات مربوط به برجام و روشدن ناتوانی اروپا در عمل به وعده‌هایش در این زمینه، عزمی جدی‌تر برای تعامل با دیگر ممالک جهان پیدا کرده است. در حقیقت دولت آقای روحانی در سال‌های گذشته در نحوه تعامل با آمریکای لاتین رویکرد مناسبی نداشت.
هدف سفر ظریف به آمریکای لاتین
تفرشی با تاکید بر اینکه پس از انعقاد توافق‌نامه هسته‌ای، سیاست خارجی ما تقویت رابطه با غرب را محور فعالیت‌های خود قرار داد و بر این اساس تعامل با کشور‌هایی مانند چین و آمریکای لاتین تا حد زیادی مغفول ماند. در اصطلاح سیاسیون تأکید می‌شود که یک کشور نباید در عرصه سیاست خارجی تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد بگذارد و بر رابطه با تنها یک حوزه جغرافیایی تکیه کند تا چنانچه در آن رابطه خللی ایجاد شد، دست آن دولت خالی باشد. حال به نظر می‌رسد سفر وزیر خارجه را باید به عنوان گامی هر چند کوچک مثبت در جهت توجه به دیگر حوزه‌های جغرافیایی در دستگاه دیپلماسی مهم و گامی روبه جلو دانست.
کارشناس مسائل آمریکای لاتین درباره حوزه‌های همکاری بین تهران و کشور‌های حوزه آمریکایی لاتین، گفت که در بحث اقتصادی انرژی می‌تواند یکی از زمینه‌های افزایش همکاری باشد و تهران در ماه‌های اخیر با ونزوئلا همکاری در حوزه انرژی از طریق ارسال چندین نفتکش آغاز کرده است. نباید از یاد برد کوبا پیشتر خواستار تأمین نفت مورد نیاز خود از کانال ایران شده بود که این درخواست از سوی ایران بی پاسخ ماند. صادرات محصولات غذایی، کشاورزی و خدمات فنی مهندسی ایران نیز مهم است و باید بیشتر روی آن کار و تمرکز شود.
تفرشی با اشاره به اعلام تمایل چندباره رئیس‌جمهور ونزوئلا برای خرید تسلیحات از ایران، گفت که صحبت درباره زمینه‌های این همکاری هم یکی از ابعاد رایزنی ظریف در این سفر است. ما در ۶ سال اخیر نتوانسته‌ایم یک همکاری عمیق و مورد اعتماد را با شرکای خود در آمریکای لاتین شکل دهیم تا آن‌ها مجاب شوند تجهیزات نظامی خود را از ایران بخرند. با این وجود اگر سیاست کلان ما بر تداوم این همکاری‌ها باشد، تعاملات نظامی نیز می‌تواند مد نظر طرفین باشد.
کم توجهی به حوزه آمریکای لاتین را چگونه جبران کنیم؟سیدرضا صدرالحسینی کارشناس روابط بین الملل نیز معتقد است رابطه با کشور‌های آمریکای لاتین و مرکزی به سبب همجواری آن‌ها با دشمن اصلی جمهوری اسلامی یعنی ایالات متحده و همچنین رویکرد ضد استکباری آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در حالی که این کشور‌ها هم زخم خورده از اقدام‌های یکجانبه و تحریم‌های ضد انسانی واشنگتن هستند این مسئله می‌تواند آن‌ها را در کنار چین و روسیه به سمت تشکیل اتحادیه کشور‌های تحریم‌شده سوق دهد.
هدف سفر ظریف به آمریکای لاتین
صدرالحسینی با اشاره به اقدام‌های دو ساله واشنگتن برای انجام کودتا علیه دو حکومت مردمی در ونزوئلا و بولیوی، گفت که با وجود همه این توطئه‌ها حکومت مادورو در ونزوئلا امروز مستحکم است و از سوی دیگر روی کار آمدن نامزد حزب «جنبش به سوی سوسیالیسم» که از افراد نزدیک به اوو مورالس رئیس جمهور سابق این کشور هستند ابعاد اهمیت دوچندان سفر ظریف را نشان می‌دهد، البته با وجود تأثیرگذار بودن این‌گونه سفرها، کم توجهی‌ای که در چند سال گذشته به این منطقه مهم جغرافیایی شده باید جبران شود و این سفر می‌تواند در حوزه دیپلماتیک و اقتصادی این کاستی‌ها را جبران کند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

تدوین نرم افزاری برای تحویل دارو به صورت آنلاین و در درب منزل
رئیس سازمان تدارکات پزشکی از تدوین نرم افزاری برای تحویل دارو به صورت آنلاین و در درب منزل خبر داد.
وقوع حادثه گازگرفتگی و مسمومیت با مونواکسید کربن در بلوار شاهد تهران
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران از وقوع حادثه مسمومیت با گاز مونواکسید کربن در یک ساختمان مسکونی واقع در بلوار شاهد تهران خبر داد.
ثبت تخلف ٦٠ هزار خودرو در ساعت ممنوعیت تردد در شب گذشته
معاون حمل و نقل، ترافیک از ثبت تخلف ٦٠ هزار خودرو در ساعت ممنوعیت تردد در شب گذشته خبر داد.
روند کاهشی قیمت خودرو در بازار ادامه خواهد داشت؟
نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در خصوص آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار آزاد توضیحاتی داد.
همکاری‌های پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران با صنعت نفت توسعه می‌یابد
تفاهم‌نامه همکاری میان پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران و شرکت نفت ستاره‌ خلیج فارس در حوزه‌های علمی، پژوهشی و آموزشی به امضا رسید.
جزییات رقم صادرات ایران به شرق اروپا
سازمان توسعه تجارت در جدیدترین گزارش خود، جزییاتی از تجارت ایران با کشورهای شرق اروپا و آسیای میانه را منتشر کرده است.
حواشی تازه کالاهای ممنوعه «بوش»- ادامه واردات تا یک ماه پیش!
آنطور که معاون فنی گمرک می‌گوید با وجود ممنوعیت واردات کالاهای گروه چهار از حدود دو سال پیش تاکنون، وارد کننده لوازم خانگی بوش حتی تا آبان ماه سال جاری نیز کالاهای خود را وارد و اخیرا به گمرک اظهار کرده است.
اخراج یحیی گل محمدی و تلاش پرسپولیس برای بخشیدن سرمربی
باشگاه پرسپولیس رسما از داور بازی مقابل صنعت نفت آبادان به خاطر اخراج یحیی گل محمدی شکایت کرده است.
سکوت محمود فکری شکست- واکنش به حاشیه های اخیر
محمود فکری گفت: در مصاحبه بعد از بازی هم گفتم یک سری باخت‌ها باعث می‌شود انسان دوست و دشمن خود را بشناسد.
محمد دانشگر به بازی استقلال و ماشین سازی می رسد؟
خبر خوش به هواداران استقلال این است که محمد دانشگر مشکل خاصی ندارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین جزئیات از ساخت واکسن کرونا
مدیرعامل شرکت شفا فارمد درباره تولید واکسن کرونا در پلتفرم ویروس کشته شده‌ این ویروس توضیحاتی داد.
شکنجه جنسی فعالان زن سعودی در زندان‌های عربستان
«ریم سلیمان» معارض زن سعودی با اشاره به شکنجه جسمی فعالان زن در عربستان گفت که اطرافیان ولیعهد عربستان، سادیسمی و تشنه ارتکاب جنایت هستند.
وقوع حادثه گازگرفتگی و مسمومیت با مونواکسید کربن در بلوار شاهد تهران
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران از وقوع حادثه مسمومیت با گاز مونواکسید کربن در یک ساختمان مسکونی واقع در بلوار شاهد تهران خبر داد.
روند کاهشی قیمت خودرو در بازار ادامه خواهد داشت؟
نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در خصوص آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار آزاد توضیحاتی داد.
جزییات رقم صادرات ایران به شرق اروپا
سازمان توسعه تجارت در جدیدترین گزارش خود، جزییاتی از تجارت ایران با کشورهای شرق اروپا و آسیای میانه را منتشر کرده است.
ترامپ ۷۰ بار ادعای تقلب در انتخابات کرد
اشتباهات تاریخی اصلاح‌طلبان تندرو و دولتی‌ها درباره مذاکره
نخبه توپخانه‌ای سپاه را بیشتر بشناسید
کابوس نتانیاهو و بن سلمان از احیای برجام -فرافکنی جایگزین احیای برجام -بازگشت تیم برجام -پیشخوان
مجلس بر قوانین مبهم حوزه سلامت خط بطلان کشید
9 سرباز استرالیایی بعد از افشای جنایات این کشور در افغانستان خودکشی کردند
شکنجه جنسی فعالان زن سعودی در زندان‌های عربستان
درخواست علمای یمن درباره خیانت عربستان
ترکیه سفرای آلمان و ایتالیا را فراخواند
بن سلمان موافق این رسوایی بزرگ