راهکارهای جایگزین تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به دارو

09:36 ۱۵ روز و ۹ ساعت پیش افکار نیوز 45 0

کارشناس اقتصاد سلامت معتقد است اگر حاکمیت قصد تعدیل یا حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را دارد باید با تکمیل تیتک و تخصیص منابع نشان‌دار فروش ارز به بیمه‌ها از مردم حمایت کند و در عین حال نیز تولیدکننده را تأمین مالی کند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،داریوش چیوایی کارشناس اقتصاد سلامت به راهکارهای جایگزین تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت، وی سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: ما الآن ارز واردات دارو که قیمت آن در بازار آزاد حدود ۲۸ هزار تومان هست را ۴۲۰۰ تومان به وارد­کننده می­دهیم. خب می­توانیم این مبلغ را در بازار آزاد یا در سامانه­ی نیما داشته باشیم، بفروشیم و مابه ­التفاوت آن را به بیمه­ ها تخصیص بدهیم.
چیوایی گفت: در صورت تخصیص ارز نزدیک به آزاد یا نیما به واردکننده می­توانیم بگوییم که آن انگیزه­ای که برای قاچاقوجود دارد از بین می­رود. طبق برخی برآوردها ۳۰ درصد مصرف دارویی که الآن وجود دارد مربوط به همین قاچاق است. در نتیجه در صورت تغییر این سیاست ۳۰ درصد از مصرف دارو کاسته می‌شود.
حمایت هم زمان از تولیدکننده و مصرف‌کننده در صورت حذف ارز ۴۲۰۰وی به اشکالی که مخالفان این تغییر تحت عنوان افزایش بیش از حد مارجین‌ها (حاشیه قیمت) وارد می‌کنند، بیان کرد: نرخ مارجین می‌تواند با توجه به افزایش قیمت تعدیل شود و به یک رقم مناسبی برسد که در واقع از شکل‌گیری هزینه اضافی جلوگیری کند.
چیوایی گفت: بالاخره تولید­کننده یا داروخانه­ای که داشته ۱۵ درصد سود می­گرفته از دارویی که با نرخ ۴۲۰۰ بوده، حالا فرض کنید که بخواهد از دلار ۲۵ هزار تومانی هم باز ۱۵ درصد سود بگیرد که خب این رقم مارجین، سود را زیاد می­کند و می‌توان آن را تعدیل کرد. البته از طرفی باتوجه به صرفه جویی قابل توجهی که با حذف رانت و فساد بالای ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌شود می‌توان حاشیه سود را نیز تغییر نداد.
وی ادامه داد: از طرفی هم این موضوع مطرح می­شود که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یا تعدیل آن شرکت­های داروسازی و وارد­کننده­ی مواد اولیه برای واردات مواد اولیه و دارو باید سرمایه در گردش بیشتری داشته باشند. البته این مساله در کوتاه مدت مطرح است ولی طبیعتاً ما باید در این بسته­ی سیاستی بحث تأمین مالی را هم ببینیم و بانک­ها و صندوق نوآوری و شکوفایی را پای کار بیاوریم برای اینکه تأمین سرمایه در گردش این شرکت­ها را به صورت وام داشته باشند.
هر تغییری با دشواری‌هایی همراه استاین کارشناس اقتصاد سلامت در پاسخ به این شبهه مخالفین که عده زیادی در ایران بیمه نیستند در نتیجه این جایگزینی به ضرر آن‌ها خواهد بود، گفت: در حال حاضر امکان بیمه شدن به راحتی برای همه وجود دارد. یک تعدادی از این پنج میلیون نفر که به دلیل استغنای مالی اصلاً بیمه خریداری نمی­کنند و خودشان نمی­خواهند تحت پوشش بیمه باشند. یک تعداد دیگر آن‌ها که در واقع به این نیاز دارند که داروی بیمه­ای دریافت بکنند، در صورتی که نرخ واقعی بشود این‌ها خودشان می­آیند مراجعه می­کنند و اصلاً داروخانه می­تواند سازوکاری در نظر بگیرد که این‌ها بتوانند خیلی سریع از طریق سامانه بیایند در پوشش بیمه قرار بگیرند. حتی برای کسانی که وسع مالی نداشته باشند در حال حاضر امکان بیمه رایگان نیز وجود دارد.
وی در ادامه اظهار کرد: این یک بحثی هم که دوستان می­گویند از کجا معلوم مابه­التفاوت بیمه­ها منتقل شود، دولت این را بدهد. بالاخره آنجای کار که باید دوستان پای کار بیایند، همین­جاها است؛ یعنی اینکه بنشینیم کنار بگوییم نمی­شود، این را که همه می­توانیم.
کارشناس اقتصاد سلامت ادامه داد: اگر نخواهیم کاری بکنیم، خیلی راحت است ولی اگر بخواهیم کاری انجام بدهیم نیاز به نظارت دارد. این آن جایی است که باید برای نظارت دستگاه­های نظارتی، مجلس، جاهای دیگر پای کار بیایند و کمک کنند که در این شرایط سخت کشور بتواند خودش را نجات بدهد.
حذف ارز ۴۲۰۰ فرصت طلایی برای تولیدکنندگانچیوایی گفت: این بحث واقعی کردن نرخ ارز در صنعت دارو می­تواند الآن یک فرصت طلایی باشد برای اینکه صنعت دارو با برآورد صحیح از بازارهای جهانی خودش را به سطح تولید­کنندگان عمده دارو در دنیا نزدیک کند و با صادرات به بازار کشورهای منطقه از رکود خارج شده و چرخ اقتصاد و اشتغال را بچرخاند.
وی اظهار کرد: ما الآن داریم با فشار آوردن روی صنعت داخل برای حفظ قیمت­ها با ارز ۴۲۰۰ واردات را تقویت می­کنیم، آمدیم تولید کشور را خفه کردیم و جلوی رشد صنعت داروسازی را می­گیریم. در حالی که شما ممکن است با واقعی کردن نرخ ارز بتوانی با نصف قیمت، یک سوم قیمت ارز جهانی همین را داخل کشور تولید کنی و اصلاً بتوانی خارج کشور رقابت کنی.
این کارشناس اقتصاد سلامت ادامه داد: ما الآن در بحث ماده اولیه و صنایع پتروشیمی­مان یک فرصت طلایی داریم برای اینکه بیاییم دیگر از n-1 شروع نکنیم و از مراحل اولیه پتروشیمی شروع کنیم و آن را به ماده­ی اولیه، ماده­ی مؤثره و خود دارو برسانیم. ما تا الآن اگر این کار را نکردیم یک بحث عمده­ی آن این است که صرفه­ی اقتصادی ندارد. اگر اقتصادی بشود، اگر قیمت­ها واقعی شود کاملاً صرفه پیدا می­کند.
چیوایی گفت: صنعت داروسازی که الآن شاید ۵ برابر ظرفیت کشور زیرساخت برای تولید دارد، می­تواند خودش را به بازار جهانی اضافه کند. در حال حاضر در کشور شرکت‌هایی را داریم که به دلیل به صرفه نبودن تولید شاید یکی دو روز در ماه خط تولیدشان کار می‌کند یا با ۲۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند.
دست وارد کننده و دلال در جیب مصرف کننده واقعیوی اظهار کرد: در حال حاضر وارد کننده و دلال از یارانه‌ای که قرار است به مصرف کننده داده شود بهره می‌برند. با واقعی کردن قیمت‌ها می­توانیم به شکوفایی صنعت در این حوزه کمک کنیم به شرطی که به مردم آسیب نزنیم و بسته سیاستی که عرض کردم باید به ‌طور کلی با همدیگر در نظر گرفته شود. بیمه­ها باید تأمین مالی درستی انجام بدهند، باید دولت ما­به­التفاوت ارز را به بیمه­ها بدهد، فقط هم برای بحث دارو مصرف شود و نظارت هم از طریق سامانه­ی تیتک انجام شود تا اینکه هم دارو به دست مصرف­کننده­ی واقعی برسد و هم صنعت رشد کند.
چیوایی سخنان خود را اینگونه جمع‌بندی کرد: اگر حاکمیت بخواهد نقش خودش را درست انجام بدهد، این‌هایی هست که عرض کردم. اینکه بنشینیم کنار بگوییم اگر این را برداریم این اتفاق می­افتد که بله هر تغییری تبعاتی دارد و ما باید تبعات آن را کنترل کنیم.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

با اجرای ارکستر سمفونیک بانوان «سرزمین مادری»
سمفونی «شهرزاد» تماشایی شد- ادای احترام به کادر درمان
موزیک ویدئوی سمفونی «شهرزاد» با اجرای ارکستر سمفونیک بانوان «سرزمین مادری» و ادای احترام و به پاس فداکاری‌های کادر درمان در مبارزه با کرونا و در حمایت از صلح، دوستی و سلامت نسل بشر منتشر شد.
زمان آمدن واکسن ایرانی کرونا اعلام شد
دکتر «کیهان آزادمنش» گفت: دبیر کمیته علمی ستاد ملی کرونا تخمین زده بودند محصول ما تابستان آینده وارد بازار می‌شود و من هم با این تخمین موافقم. ممکن است اوایل یا اواخر تابستان آینده به این دستاورد برسیم.
اظهارات فکری درباره هجمه‌های اخیر علیه خودش
فکری درباره هجمه‌های اخیر علیه خودش بیان کرد: قرار نیست انقدر زود خسته شویم. در مصاحبه بعد از بازی هم گفتم یک سری باخت‌ها باعث می‌شود انسان دوست و دشمن خود را بشناسد.
واکنش کمیته‌های مقاومت فلسطین به دیدار نتانیاهو از عربستان
کمیته‌های مقاومت فلسطین به دیدار نخست وزیر رژیم صهیونیستی با ولیعهد سعودی در عربستان واکنش نشان داد.
جلسه شکوری با مربیان و مدیران آکادمی پرسپولیس
امروز دوشنبه مربیان و سرپرستان تیم‌های پایه پرسپولیس همراه با محمد پنجعلی (مدیر آکادمی فوتبال پرسپولیس)، با ابراهیم شکوری (معاون اجرایی باشگاه) نشست و گفتگوی صمیمانه‌ای داشتند.
دولت افغانستان و احتمال آزادی سرکرده داعش همراه با زندانیان پاکستانی
رئیس سابق امنیت ملی افغانستان در پی صدور فرمان عفو و آزادی برخی زندانیان پاکستانی گفت که شماری از تروریست‌های داعش نیز در میان زندانی‌‎ها آزاد خواهند شد.
خبر خوش برای استقلال پیش از بازی ماشین سازی
تیم فوتبال استقلال در هفته سوم رقابت‌های لیگ برتر در حالی به مصاف تیم ماشین سازی می‌رود که محمد دانشگر مشکلی برای همراهی آبی پوشان ندارد.
سکوت نتانیاهو درباره افشای خبر دیدارش با بن سلمان و خشم ژنرال گانتس
نخست وزیر رژیم صهیونیستی از واکنش به گزارش رسانه‌های این رژیم در خصوص سفرش به عربستان و دیدار با ولیعهد سعودی خودداری کرد.
آماده سازی شیعیان برای عصر غیبت توسط امام حسن عسکری(ع)
امام عسکری(ع)، گاهی به سوال‌های فقهی پاسخ کاملی نداده و تنها به بیان قاعده‌ای کلی می‌پرداختند تا فقها بتوانند به کمک آن، به پاسخ برسند. بدین وسیله شیعیان بتدریج آماده ورود به عصر غیبت می گردیدند.
سرمربی تیم ملی والیبال ایران رسما انتخاب شد
قرارداد سرمربی تیم ملی والیبال ایران امروز (یکشنبه) پس از امضای محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون رسمی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

یک درمان با کیفیت برای درمان بیماری آلزایمر
یک درمان با کیفیت برای درمان بیماری آلزایمر کشف شد که در خبر زیر می توانید این راه ساده را یاد بگیرید.
چک مفقود شده را چگونه باطل کنیم؟
بر اساس قانون چک، در صورتی که برگی از چک گم شود باید سریعا آن را اعلام کرد.
اشتباه فاجعه‌بار اپلیکیشن GO SMS Pro و سکوت سازندگان
ایتنا - ظاهرا این اپ فایل‌های به اشتراک گذاشته شده را بر روی یک سرور دوردست آپلود کرده و یک URL را تولید می‌کرد به طوری که همه می‌توانستند این فایل را ببینند حتی در صورتی که از GO SMS Pro استفاده نمی‌کردند.
اختلال اضطراب اجتماعی را چگونه درمان کنیم؟
یک متخصص روانشناس بالینی گفت: اضطراب اجتماعی به معنی ترس از قرار ملاقات‌های مختلف با افراد جدید است و اگر فردی نگرش خود را تغییر ندهد این ترس‌ها ماندگار خواهد ماند.
چگونه درد کلیه را تشخیص دهیم؟
کلسیم، اگزالات و فسفر اضافی می‌تواند در کلیه‌ها جمع شده و باعث ایجاد سنگ کلیه شود که در صورت انسداد، دردناک خواهد بود. درد کلیه اغلب در نتیجه عفونت یا وجود سنگ در لوله‌های خارجی کلیه احساس می‌شود.
زمان آمدن واکسن ایرانی کرونا اعلام شد
راهبردهایی برای کاهش انتقال کووید-۱۹ در فضاهای بسته
برنامه مدرسه تلویزیونی ایران پایه پنجم امروز
بازداشت ۱۲ نفر از کارکنان قوه قضاییه به اتهام گرفتن رشوه
آغاز بررسی ادعای آزمایش داور‌های خارجی بر روی ۳ هزار بیمار ایرانی
چه میوه هایی برای کرونا خوب است؟
پرداخت وام‌های 30 تا 50 میلیون تومانی برای سربازان
وضعیت هوای پایتخت در آبان سال 99
«استاد» دزدها دستگیر شد-آموزش موبایل قاپی در حین سرقت
پلیس پیاده‌هایی را که ماسک نمی‌زنند، جریمه می‌کند