۱۰ توصیه جدی برای گریز از کرونا

04:42 ۳۰ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 981 0
۱۰ توصیه جدی برای گریز از کرونا

اگر مرگ دست کم یک‌هزارم مردم کشور بر اثر کرونا کافی نیست تا آن عده از هموطنان بی ماسک‌مان را متقاعد کند که باید ماسک بزنند و موارد بهداشتی را رعایت کند، واقعاً به این جماعت عجیب و غریب دیگر چه می‌توان گفت و آیا زمان برخورد جدی با اینان که جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند، نرسیده است؟

ایسنا

به گزارش ایسنا، جعفر محمدی در عصر ایران نوشت: «آمار رسمی فوتی‌های کرونا طبق آن چه وزارت بهداشت اعلام کرده است، از ۳۴ هزار انسان گذشت؛ یک فاجعه انسانی تمام‌عیار! اما آیا واقعاً ۳۴ هزار مرگ داشته‌ایم یا آمار به مراتب بالاتر است؟ دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، چندی پیش اعلام کرد که برای رسیدن به آمار واقعی مرگ‌های کرونایی، باید عدد رسمی را ضرب در ۲.۵ کرد. سخنان تقریباً مشابهی نیز دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت گفته بود. با استناد به اظهارات این دو مقام رسمی باید گفت که از ابتدای آمارگیری مرگ‌ومیرهای کرونایی در ایران (اول اسفند ۹۸) تا کنون، بیش از ۸۵ هزار ایرانی بر اثر کرونا فوت کرده‌اند. حال بماند افرادی که قبل از شناسایی کرونا در ایران مبتلا شدند و درگذشتند.
با این وصف و با توجه به جمعیت قریب به ۸۵ میلیونی ایران، به هزاران تاسف و نگرانی باید گفت که «یک هزارم مردم ایران بر اثر کرونا درگذشته‌اند» و این روند مرگبار با سرعتی رعب‌انگیز ادامه دارد.
البته اگر به سخنان دکتر حسین قشلاقی، عضو شورای عالی نظام پزشکی ایران، استناد کنیم که بر اساس «گزارش‌های میدانی کادر درمان» و «بررسی آمار دفن‌شدگان» آمار واقعی را تا ۴ برابر آمار رسمی می‌داند، به گزاره ترسناک‌تری می‌رسیم: «از هر ۶۲۵ ایرانی، یک نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست داده است.»
اگر این اعداد و ارقام که همگی مستند به اظهارات مسئولان رسمی عرصه پزشکی کشورند، انگیزه‌ای در ستاد ملی مبارزه با کرونا ایجاد نمی‌کند که تدابیر سختگیرانه‌تری برای کنترل این بیماری فراگیر اتخاذ کنند، باید از آن عالیجنابان پرسید چند درصد مردم ایران باید با کرونا بمیرند تا اقدامات جدی‌تری از سوی این ستاد انجام گیرد؟ (قبلاً هم ما و هم بسیاری دیگر از دلسوزان کشور، پیشنهادهایی برای بهبود نسبی وضعیت داده‌ایم که اگر واقعاً گوش شنوایی باشد، می‌شود تا زمام امور از دست نرفته، کرونا را تا حد قابل توجهی مهار کرد.)
همچنین اگر مرگ دست کم یک‌هزارم مردم کشور بر اثر کرونا کافی نیست تا آن عده از هموطنان بی ماسک‌مان را متقاعد کند که باید ماسک بزنند و موارد بهداشتی را رعایت کند، واقعاً به این جماعت عجیب و غریب دیگر چه می‌توان گفت و آیا زمان برخورد جدی با اینان که جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند، نرسیده است؟ این همه استدلال کردند، این همه کادر درمان را نشان دادند که از جان‌شان می‌گذرند تا بیماران را مداوا کنند، این همه جسد و قبر و غسالخانه نشان دادند، حتی در خیابان ماسک رایگان توزیع کردند تا بلکه این افراد سر عقل بیایند ولی گویا مرغ‌شان یک پا دارد. آیا زمان برخورد جدی با آنها و حتی بازداشت موقت‌شان نرسیده است؟ آیا نباید چند مغازه که پرسنل‌شان ماسک نمی‌زنند، پلمب شوند تا حساب کار دست بقیه بیاید؟ بی‌مبالاتی تا کی؟!
در زیر چند توصیه مهم برای کاهش ریسک ابتلا به کرونا و مرگ بر اثر آن را که از پزشکان متعدد جمع‌آوری کرده‌ام می‌آورم. این تنها کاری است که به عنوان یک فعال رسانه‌ای می‌توانم برای هموطنانم در شرایط کنونی انجام دهم: (برخی رفرنس‌های علمی این توصیه‌ها در انتهای مطلب آمده است. مع‌الوصف با پزشک‌تان هم مشورت کنید. اینها صرفاً پیشنهادها و تجربه‌های عمومی است.)
۱- خوردن روزانه یک قرص یا شربت تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن ۲- خوردن روزانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C (مثلا دو قرص جوشان ۱۰۰۰) ۳- خوردن ماهانه یک قرص ۵۰۰۰۰ واحد ویتامین D ۴- خوردن شبانه یک قرص آسپرین ۸۰ برای جلوگیری از غلظت خون که عامل مهمی در مرگ‌های کرونایی است  ۵- نوشیدن مکرر دمنوش (آویشن، بابونه گاوی، پونه، دارچین، زنجبیل، سرخارگل) و آبمیوه‌های طبیعی  ۶- خوردن روزانه سیر (یک حبه سیر را به صورت نگینی ریز کنید و ته زبان‌تان بریزید و با دو لیوان آب بخورید تا دهان‌تان بوی سیر ندهد.)
۷- خوردن روزانه ترکیب سیاه‌دانه کوبیده‌شده و عسل (به اندازه نصف یک قاشق چایخوری) و اندکی زردچوبه (به طور جدا) به خاطر خاصیت ضد التهابی زردچوبه (می‌توانید به جای زردچوبه از قرص‌های ضد التهابی موجود در داروخانه ها استفاده کنید.)
۸- یکی از متخصصان معروف ریه در تهران به دوستم که درگیر کرونا بود، توصیه کرده بود در کنار مصرف داروهای تجویزشده توسط پزشک معالج، هر روز «بخور جوش شیرین» و «بخور پیاز» (جداگانه) بگیرد و اثر بسیار مثبتی در روند درمان داشت. به توصیه آن متخصص افراد سالم نیز در هفته چند بار این بخورها را تجربه کنند. توصیه مشابهی نیز پزشک متخصص بیماری‌های عفونی به بیمار دیگری کرده بود که واقعاً موثر واقع شد. (توجه کنید که این توصیه‌ها توسط پزشکان متخصصی که درگیر بیماران کرونایی هستند مطرح شده نه توسط افراد متفرقه وگرنه در اینجا نمی‌نوشتم. تاجر جوش شیرین و پیاز هم نیستم! دنبال مصاحبه با این متخصصان هستیم تا اگر موافقت کنند، با اسم و رسم شان منتشر کنیم.)
۹- غرغره مستمر و شستن دهان و گلو و بینی با آب نمک رقیق یا سرم شست‌وشو یا به‌ویژه غرغره آب لیموترش تازه و خالص و سپس قورت دادن آن یا دست کم شست‌وشوی دهان با دهانشویه‌های موجود در داروخانه‌ها ۱۰- رعایت توصیه‌های عمومی شامل: خواب کافی، دوری از استرس (تا حد ممکن)، خانه‌مانی (باز هم تا حد ممکن)، تمرینات تنفسی روزانه و اصول «فشم» (فاصله، شست‌وشوی دست‌ها و ماسک) آن چه نوشتم، هر چند ریسک ابتلا و مرگ را کاهش می‌دهد ولی هیچ تضمینی برای هیچ کس وجود ندارد. خواهش می‌کنم اینها را به طور جدی انجام دهید و به دیگران هم یاد دهید. مرگ از هر چیزی به ما نزدیک‌تر است؛ همان طور که یک هزارم ایرانی‌ها را در همین چند ماهه به کام خود کشید و راهی آرامگاه‌ها کرد و همچنان عطش دارد...!»


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

مرگ ۴۰۱ پرنده در تالاب میقان- آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری‌ها گزارش نشده
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت:بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان فقط محدود به حیات وحش بوده و این بیماری در هیچ یک از واحدهای صنعتی گوشتی، مرغ مادر گوشتی و تخم گذار، مرغ اجداد و نیمچه گوشتی گزارش نشده است.
غربی‌ها درصدد هستند ملت‌های مستقل را از پای در بیاورند
دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: غربی‌ها درصدد هستند ملت‌های مستقل را از پای در بیاورند، اما جمهوری اسلامی حتی در دوره جنگ و در حالی که با تحریم همه جانبه از سوی کشورهای دنیا رو به رو بود در جنگ پیروز شد.
دریادار خانزادی:حوادثی همچون ترور شهید فخری‌زاده ما را از گذشته مصمم‌تر می کند
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: همه دنیا باید این را بدانند که ترور نه تنها ایران را تا امروز متوقف نکرده، بلکه باعث شده تا کشورمان مصمم‌تر از گذشته شود.
رئیس کمیته روابط خارجی دومای روسیه ترور محسن فخری‌زاده را محکوم کرد
رئیس کمیته روابط خارجی دومای روسیه در پی ترور دانشمند هسته‌ای ایران این اقدام را محکوم و خواستار خودداری از انجام هرگونه اقدام تنش‌زا در منطقه شد.
طولانی ترین پل معلق در خاورمیانه کجاست؟+تصاویر
آیا می دانستید که طولانی ترین پل معلق در خاور میانه در ایران قرار داد.
محور پر تصادف خوی - ایواوغلی تکمیل می شود
نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس از تکمیل جاده موسوم به جاده مرگ‌ در خوی خبرداد.
دیابت مردان چه علائمی دارد؟- مردان بیشتر دیابت می گیرند یا زنان؟
به گفته محققان، از آنجائیکه مردان در مقایسه با زنان آهن بیشتری در بدن شان انباشت می شود از اینرو بیشتر مستعد ابتلا به دیابت نوع۲ قرار دارند.آهن موجب تحریک آزادسازی رادیکال های آزادی می شود که به توانایی سلول های بتا لوزالمعده در تولید انسولین آسیب می رساند.
دیاباته مصدوم شد
شیخ دیاباته مهاجم مالیایی تیم فوتبال استقلال که امروز در جریان تمرین آبی‌پوشان دچار مصدومیت شد، MRI می‌دهد تا وضعیتش مشخص شود.
جهانگیری در اجلاس شورای نخست وزیران شانگهای سخنرانی می‌کند
معاون اول رییس جمهور فردا (دوشنبه) در نوزدهمین اجلاس شورای نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای شرکت و سخنرانی می‌کند.
تبدیل پی دی اف PDF به ورد WORD+راهکار ساده
تبدیل فایل پی دی اف به ورد را در این مطلب آموخته و به راحتی می توانید PDF را به WORD تبدیل کنید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

یک شکست دیگر برای رئال مادرید
رئال مادرید مغلوب آلاوس شد تا برای سومین بار در لالیگا شکست را تجربه کند.
مددی:‌ مستندات خوبی برای پرونده استراماچونی وجود دارد- ماجرای حسینی و مظاهری درون‌خانوادگی است
سرپرست باشگاه استقلال می‌گوید کارگزار جدید این باشگاه توانسته به تعهدات خودش پایبند باشد و به آن عمل کند.
«امید» روی آنتن رادیو نمایش
همزمان با فرا رسیدن روز جهانی مبارزه با ایدز، نمایش جدید رادیویی «امید» به کارگردانی بهرام سروری نژاد از شبکه رادیویی نمایش پخش می شود.
تماس تلفنی وزیر خارجه عمان با ظریف در پی ترور شهید فخری‌زاده
در پی ترور شهید فخری‌زاده، وزیر خارجه عمان در تماسی تلفنی با ظریف گفت‌وگو کرد.
عکس یادگاری کوهنوردان با کرونا- تهران وضعیت قرمز، ارتفاعات سفید!
عکس های منشتر شده در شیوع کرونا حاکی از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در ارتفاعات است.
آن چه نباید درباره افسردگی باور کنید
اولتیماتوم روس‌ها و خروج شوستر از ایران
سفارش اول ترم، تحویل بعد از امتحان
دلال‌ها جلوی عرضه انار را گرفتند
آقا داماد چه کاره‌اند؟ ۹۹-۹-۹ به دنیا آمده!
دست پنهان
آجیل؛ دست‌نیافتنی‌تر از همیشه
مردم و کرونا
رفتار عجیب رسانه ملی با دختر ورزشکار ایرانی
نقش کوچک، هنر فراوان