ناگفته‌های میامی از دو نقش "عمر بن سعد" و "مرادبیگ"- تلاش‌ها برای نیفتادن در دامِ کلیشه- دوست داشتم در سریال "تنهاترین سردار" باشم

15:03 ۱۱ روز و ۲۱ ساعت پیش تسنیم 259 0
ناگفته‌های میامی از دو نقش ˮعمر بن سعدˮ و ˮمرادبیگˮ- تلاش‌ها برای نیفتادن در دامِ کلیشه- دوست داشتم در سریال ˮتنهاترین سردارˮ باشم

همیشه در تلاش است به دام کلیشه نیفتد؛ روزی غلامی سریال "ستایش" می‌شود، روزی حیرت "بوم و بانو" و حالا اگر سریال "سلمان فارسی" هم پیشنهاد شود می‌دوم.

تسنیم

- اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، صحنه تئاتر را به خوبی می‌شناسد، چون در نوجوانی وارد این حرفه شد. خیلی زود پایش به سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی باز شد. دوربین را با دستیاری کارگردان و مصائب روی صحنه، خیلی خوب شناخت. همیشه دغدغه‌اش تکرار نشدن و به کلیشه نرفتن است. همچنان که در کارنامه‌اش کارهایی مثل "راه آبی ابریشم"، "خواب زمستانی"، "بچه‌های ابدی"، "محاکمه"، "دختری با کفش‌های کتانی" و نمایش‌های معروف تئاتر و سریال‌هایی که عمدتاً او را با نقش منفی دیده‌ایم. 
مهدی میامی به نقش‌هایش حق می‌دهد اصولاً مهدی میامی به خودش و نقشش حق می‌دهد تا بتواند از پسِ نقش غلامی سریال "ستایش" و حیرت "بوم و بانو" برآید. بازیگری که هیچ‌وقت خودش را پشتِ هیچ نقشی پنهان نمی‌کند و مراقب است به تکرار نیفتد. او در جریان گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم  بارها این نکته را تکرار کرده که دوست ندارد در جایی خودش را متوقف کند و در کاراکتری بماند. وقتی غلامی "ستایش" و بازتاب‌هایش تمام شد واردِ نقش جدیدی به نام "حیرت" برادر ناتنی رحیم قصه "بوم و بانو" می‌شود و حالا همه تمرکزش را روی این شخصیت می‌گذارد و در آن کاراکترهای قبلی نمی‌ماند. 
دستیار دربارِ امین سریال "ولایت عشق" او در "ولایت عشق" نقش کثیر، دستیار و ملیجک دربارِ امین را بازی می‌کند. نقشی که کوتاه است اما به گفته خیلی از منتقدین همچون مطلعِ کوتاه و درخشانِ دعبل خزاعی، مهدی میامی هم در این نقش می‌درخشد. شاید بسیاری ندانند او انتخاب اولِ داود میرباقری برای بازی در نقش عمر بن سعد سریال "مختارنامه" بود اما به قولِ خودش مثل خیلی از اتفاقات دیگر در دنیای تصویر، قسمتش نشده است. حتی قرار بود در "روزی روزگاری" نقش مرادبیگ را داشته باشد که بعدها به خسرو شکیبایی رسید. 
این شب‌ها بعد از نقشِ مؤثر مهدی میامی در "ستایش" بار دیگر به "بوم و بانو" سعید سلطانی آمده و اینجا هم جزو بازیگران درخشان سریال به شمار می‌رود. او در این سریال، حیرت برادر ناتنی رحیم قصه است. سریالی که روزهای پایانی‌اش را روی آنتن شبکه دو سیما می‌گذراند. 
ناگفته‌های میامی از دو نقش
کثیر نقش دو لبه سریال "ولایت عشق" به همین مناسبت با او لحظاتی به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید: مهدی میامی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون صحبت‌هایش را با سریال "ولایت عشق" آغاز کرد و به خبرنگار تسنیم  گفت: زیبایی نقش "کثیر" سریال "ولایت عشق" دو لبه بودنِ این نقش بود که در ابتدا منفی و در ادامه مثبت شد. آن کسانی که ضدامام بود و بعدها جزو یاران امام شد. برای من فرقی ندارد نقش کوتاه باشد یا بلند؛ تأثیرگذاری و ماندگاری‌اش بیشتر اهمیت دارد. در "ستایش" و "بوم و بانو" هم همین رویکرد را داشته‌ام حتی در فیلم "محاکمه" ایرج قادری هم همین رویکرد را داشتم. 
بعد از غلامی، "حیرت" پیشنهاد شد وی در خصوص پیشنهاد نقش حیرتِ سریال "بوم و بانو" تأکید کرد: وقتی بعد از فصل سوم "ستایش"، سعید سلطانی مرا برای کاری جدید دعوت کرد، دیدم با نقش و سناریویی جدید مواجهم. از این جهت باید می‌رفتم و کنکاش می‌کردم تا با ما به ازایی برگردم تا مخاطب نقش را باور کند. 
ناگفته‌های میامی از دو نقش
مصائب مراقبت‌های آقای بازیگر برای کلیشه نشدن میامی با اشاره به تکرارِ برخی از نقش‌ها و کاراکترها، خاطرنشان کرد: برخی از نقش‌ها مصائب و سختی‌هایی دارند که این اتفاق برای من در "ستایش" افتاد. وقتی غلامی را به من پیشنهاد کردند و حال و هوایی داشت که قبلاً برخی از بازیگران نقش معتاد را ایفا کرده بودند و باید به گونه‌ای دیگر این نقش را بازی می‌کردم تا در ذهن‌ها بماند. من همیشه مراقبت می‌کنم به دام کلیشه نیفتم. 
در "محاکمه" جلوی تکرار را گرفتم بازیگر سریال "بوم و بانو" درباره اینکه بازیگری به تکرار نیفتد و هر کاراکتر را با فضای جدیدی از خودش به جا بگذارد، افزود: برخی از کاراکترها، ماهیتاً به تیپ نزدیکتر است اما بازیگر مراقب نباشد به کلیشه می‌رود. چرا که عمده آن‌ها را قبلاً ایفا کرده‌اند. مثلاً جاهلی که نوچه دارد و معتادی که اکثراً در فیلم‌ها و سریال‌ها بوده است. بازیگر باید اینجا به سراغ ما به ازاهای واقعی خودش برود و یا گیرش بیاورد. مثلِ فیلم "محاکمه" که به میانِ افغانی‌ها رفتم تا بتوانم این نقش را ایفا کنم.
ناگفته‌های میامی از دو نقش
هنوز با منشی صحنه‌ بحثم می‌شود وی در پاسخ به این سؤال که حیرت سریال "بوم و بانو" مهدی میامی را از دیگر آثارش متمایز می‌کند، خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم هر شخصیتی را که ایفایش کرده‌ام متمایز از کارهای قبلی‌ام است. همواره مثل بچه‌ مدرسه‌ای مقابل دوربین حاضر می‌شوم که بهترین اتفاق را برای دوران هنری‌ام رقم بزنم. هنوز گاهی اوقات با منشی صحنه بحثم می‌شود و بیشتر مواقع با ایده سر صحنه حاضر می‌شوم. خوشبختانه در اکثر مواقع، ایده‌هایم که برگرفته از فکر و منطق است، مورد پذیرش کارگردان‌ها قرار می‌گیرد. 
بازیگر باید با نقشش زندگی کند میامی به فیلم "محاکمه" ایرج قادری اشاره کرد و گفت: در فیلم "محاکمه" نقش افغانی را بازی می‌کردم که مدت‌ها اهالی این دیار را زیر و رو کردم تا بهتر بتوانم این نقش را ایفا کنم. به ایرج قادری کارگردان این فیلم گفتم به خاطر اینکه نقش کاریکاتوری ادا نشود در فیلم شخصیتی از افغانی‌ها را بازی کنم که 20 سال است در ایران زندگی می‌کند و برخی از واژگانش را به زبان فارسی و برخی از بخش‌هایش را افغانی صحبت می‌کند. کارگردان با خوشرویی کامل پذیرفت. من اعتقاد دارم بازیگران ما برای شخصیت‌پردازی درست و اصولی، حتماً باید با نقش زندگی کنند و شخصیت را با کنکاش بشناسند تا به المانِ درست شخصیتی در بازیگری برسند.
ناگفته‌های میامی از دو نقش
وقتی با حیرت وارد "بوم و بانو" شدم وی افزود: همیشه از کاراکترهایی که بازی‌شان کرده‌ام دفاع می‌کنم. همیشه با زمان خودم جلو می‌آیم؛ زمانی غلامی سریال "ستایش" بود و از آن نقش گذشتم و به حیرتی سریال "بوم و بانو" رسیدم. من همیشه در کارهای تاریخی اعتقاد دارم باید حقایق را در معرضِ نگاه مخاطب قرار دهیم. چون اگر واقعیت نباشد، مردم بهتر با آن اثر هنری ارتباط برقرار می‌کنند.
چرا همه به این کاراکترها می‌گویند منفی؟ میامی با اشاره به اینکه من همیشه به شخصیتِ نقش‌هایی که می‌پذیرم حق می‌دهم، گفت: اگر من به غلامی "ستایش" و یا حتی نقشی که در سریال "شهریار" داشتم حق نمی‌دادم آنقدر باورپذیر نمی‌شد که نسبت به آن‌ها مخاطب واکنش نشان دهد حتی بگویند چرا همه به این کاراکترها می‌گویند منفی؟ اما من همیشه به این شخصیت‌ها حق داده‌‌ام تا درست ایفا شوند. 
ناگفته‌های میامی از دو نقش
چرایی فقدان سریال‌های دینی و تاریخی روی آنتنِ سیما او درباره چرایی فقدان سریال‌های دینی و تاریخی روی آنتنِ سیما، تصریح کرد: سازندگان این آثار کمتر به سراغِ ساخت چنین کارهایی می‌روند چون مشکلات بودجه‌ای و خیلی از اتفاقاتِ دیگر پیش‌رویشان است. گرچه در کارهایی مثل "ولایت عشق" و "شهریار" و از این کارها خودم حضور داشتم برخی از این معضلات و مشکلات را به چشم خودم دیدم. در بازیگری، دکوپاژ و ساخته شدن هم مشکلاتی جلویِ روی کارگردان و سازندگان وجود دارد که کمتر کارگردان‌ها به سراغِ این کارها می‌روند. 
ناگفته‌ای بعد از 10 سال "مختارنامه"/ قرار بود عمر بن سعد باشم میامی از ناگفته‌ای گفت که سال‌ها با خودش به همراه دارد و حتی به سختی به زبانش می‌آورد؛ او درباره نقشی که قرار بود در "مختارنامه" داشته باشد، تأکید کرد: من همیشه کارهای تاریخی و دینی را دوست داشته‌ام، چون مردم خیلی با این کارها ارتباط می‌گیرند. در همان روزهای اولِ انتخاب بازیگران سریال "مختارنامه"، من هم دعوت شدم برای نقشی مهم! تست گریم دادم و خیلی آقای میرباقری خوش‌شان آمده بود. اما بعد از بازنویسی فیلمنامه دیگر خبری نشد و منتظر ماندم صدایم کنند. اما یکی از دوستانِ نزدیکم این نقش را بازی کرد و بعدها چند شخصیت و کاراکتر دیگر پیشنهاد شد یا نتوانستم و یا نخواستم بپذیرم. آن نقش، عمر بن سعد سریال "مختارنامه" بود. 
ناگفته‌های میامی از دو نقش
امرالله احمدجو، مرادبیگ را پیشنهاد داد وی درباره نقش دیگری که قرار بود "مرادبیگ" سریال "روزی روزگاری" باشد، گفت: روزی امرالله احمدجو خانه خواهر من بود که محمود جعفری بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون شوهر خواهر من هستند، او با این سریال قرارداد بسته بود و آقای احمدجو به من گفتند می‌توانی به میمه بیایی! اما کاری داشتم که هنوز باقی مانده بود. قرار بود مراد بیگ باشم و سرانجام این نقش به خسرو شکیبایی رسید، چقدر خوب و هنرمندانه این نقش ایفا شد. 
دوست داشتم در "تنهاترین سردار" باشم میامی در خصوص حضورش در سریال "تنهاترین سردار" گفت: دوست داشتم در "تنهاترین سردار" باشم اما به هر جهت نشد. خیلی از کارهای دیگر بوده که دوست داشتم در آن‌ها باشم اما این اتفاق به هر دلیلی نیفتاد. خیلی از کارهای فاخری در سینمای جهان وجود دارند که هنرمند دوست دارد جای کاراکترهایش باشد. اما من همیشه شخصیت‌های زخم خورده جامعه را انتخاب کرده‌ام و به دنبالِ بهترین نوعِ ایفای آن شخصیت‌ها خواهم بود. 
تلویزیون باید به دوران طلایی سریال‌سازی برگردد بازیگر سریال "ستایش" و "بوم و بانو" درباره بازگشت تلویزیون به دوران طلایی سریال‌سازی خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم تلویزیون باید به سراغ کارهای معمایی و سرگرم‌کننده و طنز برود که تجربه نشان داده بیشتر این نوع آثار را می‌پسندند. مسئولین و سازندگان باید به تمشاگرانشان احترام بگذارند و از ساخت کارهای مؤثرِ معمایی و ماندگار حمایت کنند. تماشاگر را با کارهای بیهوده و بی‌مصرف تنها نگذارند. 
اگر داود میرباقری برای "سلمان" دعوتم کند می‌دوم وی درباره حضورش در سریال "سلمان فارسی" داود میرباقری، گفت: تا این لحظه خبری نشده اما داود میرباقری مرا دعوت کند در سریال "سلمان فارسی" باشم، می‌دوم. 
روایت بازیگران "ولایت عشق" از عنایات امام رضا (ع) در جریان ساخت سریال/ سکانسی که اشک عوامل پشت صحنه را جاری کرد + فیلم "تنهاترین سردار" تصویر درستی از دوران امام حسن(ع) نشان نداد/ چرا برای پیامبر اسلام و امامان سریال نمی‌سازیم؟ سریال‌های "نون.خ" و "زیرخاکی" به آنتن برگشتند
چرا به سریال "نجلا" هجمه می‌شود؟/ واکنش کارگردان: این نظر مردم آبادان نیست انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

توصیه امام باقر (ع) درمورد مشورت کردن
حدیث امام باقر (ع) درباره مشورت را در این مطلب بخوانید.
ویژه برنامه های شبکه 2 سیما به مناسبت هفته وحدت
برنامه‌های شبکه دو سیما به مناسبت میلاد حضرت محمد (ص) و هفته وحدت به صورت ویژه‌ای روانه آنتن خواهند شد.
ترافیک نیمه‌سنگین در ورودی پایتخت
ورودی پایتخت با ترافیک نیمه‌سنگین رو به روست اما سایر محورهای مواصلاتی کشور از جوی آرام و ترافیکی روان برخوردار هستند.
وضعیت ترافیکی جاده ها در 8 آبان
طی شبانه روز گذشته، آخرین اطلاعات دریافتی از ۲۳۰۰ ترددشمار فعال در محور‌های برون‌شهری، نسبت به روز قبل ۳.۵ درصد افزایش تردد را نشان می‌دهد.
وضعیت آب و هوا در ۸ آبان- افزایش ۴ تا ۷ درجه‌ای دما
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از افزایش ۴ تا ۷ درجه‌ای دما در نوار شمالی کشور خبرداد.
آلودگی هوا و معضل تشدید کرونا
یک کارشناس محیط زیست گفت: آلودگی هوا با همراه شدن با ویروس کرونا سبب تشدید این بیماری می‌شود.
تفاوت واکسن کرونای  روسی و ایرانی
یک متخصص ویروس شناسی و استاد دانشگاه تهران به بیان توضیحاتی در خصوص تفاوت واکسن روسی و ایرانی کرونا پراخت.
۱۰۰ دستگاه اتوبوس جدید  وارد ناوگان عمومی تهران می‌شود
مناف هاشمی گفت: قرارداد خرید ۲۵۰ اتوبوس با ایران خودرو نهایی شده و تا ۱۳ آبان ماه ۱۰۰ دستگاه اتوبوس وارد ناوگان عمومی تهران می‌شود.
کلاف سردرگم بانک سرمایه روز به روز در هم تنیده تر می‌شود
حمید حاجیان وکیلی که حین رسیدگی به پرونده بانک سرمایه به قتل رسید، نقش پر رنگی در این پرونده داشته است.
راه‌کاری طلایی برای حل مشکلات مردان با همسرشان
مردان با آگاهی پیدا کردن نشانه‌های بروز مشکل در زنان، می‌توانند با چند راهکار ساده، در صدد برطرف کردن مشکل برآیند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توصیه امام باقر (ع) درمورد مشورت کردن
حدیث امام باقر (ع) درباره مشورت را در این مطلب بخوانید.
ویژه برنامه های شبکه 2 سیما به مناسبت هفته وحدت
برنامه‌های شبکه دو سیما به مناسبت میلاد حضرت محمد (ص) و هفته وحدت به صورت ویژه‌ای روانه آنتن خواهند شد.
ترافیک نیمه‌سنگین در ورودی پایتخت
ورودی پایتخت با ترافیک نیمه‌سنگین رو به روست اما سایر محورهای مواصلاتی کشور از جوی آرام و ترافیکی روان برخوردار هستند.
وضعیت ترافیکی جاده ها در 8 آبان
طی شبانه روز گذشته، آخرین اطلاعات دریافتی از ۲۳۰۰ ترددشمار فعال در محور‌های برون‌شهری، نسبت به روز قبل ۳.۵ درصد افزایش تردد را نشان می‌دهد.
وضعیت آب و هوا در ۸ آبان- افزایش ۴ تا ۷ درجه‌ای دما
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از افزایش ۴ تا ۷ درجه‌ای دما در نوار شمالی کشور خبرداد.
ویژه برنامه های شبکه 2 سیما به مناسبت هفته وحدت
دو فیلم مستند در جشنواره ایدفا
دانلود آهنگ تیتراژ پایانی سریال صفر 21
آهنگ میلاد کیانی عذابم نده+دانلود
افشین آقایی بازیگر نقش ارسلان در سریال 021+بیوگرافی
اکران 16 اثر در چهارمین دوره هفته فیلم اروپایی
واکنش خواننده انقلابی به توهین به پیامبر اکرم(ص)
هنرمندی ناشناس و مرموز که آثارش میلیون‌ها دلار ارزش دارد- تصاویر
پخش ویژه برنامه هفته وحدت از آستان حضرت عبدالعظیم(ع)
پیام علی عسکری در پی درگذشت مرحوم حسینی طباطبایی