سفیر ایران در روسیه: از فرصت لغو تحریم تسلیحاتی، عاقلانه استفاده می‌کنیم

13:53 ۲ روز و ۱۹ ساعت پیش تسنیم 86 0
سفیر ایران در روسیه: از فرصت لغو تحریم تسلیحاتی، عاقلانه استفاده می‌کنیم

سفیر ایران در روسیه، با قدردانی از مواضع قاطع مسکو در قبال اعمال فشارهای آمریکا بر تهران طی سال‌های اخیر، گفت: دو کشور در حال انجام رایزنی‌هایی در زمینه همکاری‌های نظامی-فنی بوده و برنامه‌های مناسبی طراحی و به مرور، تحقق خواهد یافت.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، "کاظم جلالی"، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو، در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری «اینترفکس» درباره چشم انداز همکاری‌های روسیه و ایران در عرصه نظامی- فنی پس از پایان تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی، درباره کار مشترک دو کشور روی تولید واکسن ویروس کرونا و همچنین مواضع ایران در قبال درگیری‌های کنونی در منطقه قره باغ، صحبت کرده است.
جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)
سفیر ایران با توجه به اینکه "در تاریخ 18 اکتبر(27 مهر ماه)، تحریم تسلیحاتی علیه ایران منقضی می‌شود و بدین ترتیب دیگر محدودیتی برای همکاری‌های نظامی-فنی روسیه و ایران وجود ندارد، درباره پیامدهای عملی لغو تحریم ‌ها برای ایران و اینکه آیا تهران به خرید گسترده سلاح در خارج از کشور روی آورده و از کدام کشورها قصد خرید سلاح دارد؟"، توضیح داد: «قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل به وضوح بیان کرده که از 18 اکتبر تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران برداشته خواهد شد. آمریکایی‌ها تلاش زیادی کردند تا این قطعنامه را خنثی کنند، ولی خوشبختانه آنها در این موضوع منزوی شدند. جامعه جهانی موفق شد در این مسئله در برابر آمریکایی‌ها مقاومت کند و روسیه و چین تلاش‌های زیادی را در این رابطه از خود نشان دادند. طی دهه‌های گذشته، در دوران جنگ تحمیلی توسط صدام حسین، بسیاری از کشورها از او حمایت کرده و ما در به دست آوردن سلاح و تجهیزات نظامی سختی‌های زیادی متحمل شدیم. پس از آن برای ما روشن شد که لازم است تا خودمان در این صنعت سرمایه گذاری کنیم و از نظر دفاعی آماده شده و مستقل باشیم. بنابراین، ما توانایی خود در تولید تسلیحات و تجهیزات نظامی در کشور افزایش داده و در بسیاری از صنایع دیگر هم کاملاً خودکفا هستیم. البته مطمئناً ما در زمینه همکاری‌های نظامی- فنی و تهیه تجهیزات نظامی مورد نیاز خود با کشورهای علاقه مند همکاری خواهیم کرد. ما محدودیتی در این زمینه نخواهیم داشت و از این فرصت بدست آمده، عاقلانه استفاده خواهیم کرد.»
جلالی درباره مشخصات خاص همکاری‌های فنی-نظامی بین مسکو و تهران گفت: «ما همواره روابط بسیار خوبی با فدراسیون روسیه داشته‌ایم و این کشور کمک فوق العاده‌ای به ما کرده، با قطعنامه‌های آمریکا مخالفت و به آن رأی منفی داده است. در حال حاضر رایزنی‌های بسیار دقیق در این زمینه بین دو کشور در جریان است. در خصوص همکاری‌های نظامی دوجانبه، باید بگویم که البته، ما برنامه های مناسبی را طراحی کرده‌ایم و اگر خدا بخواهد، این برنامه‌ها با گذشت زمان و به مرور، تحقق خواهد یافت.»
این دیپلمات بلندپایه در پاسخ به سئوالی در باره وضعیت مالی ایران با توجه به تحریم‌های بی‌سابقه و نیاز به خرید تسلیحات خارجی، با وجود تأمین داخلی نیازهای نیروهای مسلح، یادآور شد: «در بسیاری از جنبه‌های تأمین تجهیزات نظامی خود، ما توانسته‌ایم به سطح بالایی از خودکفایی دست پیدا کنیم. علاوه بر این، ما همچنین توانایی صادرات تجهیزات نظامی خود را نیز داریم. اکنون با در نظر گرفتن رفع محدودیت‌ها، ما می توانیم سلاح‌های خود را صادر کنیم و از راه فروش آنها به منافع مالی مناسبی هم دست یابیم. اگر به تهیه انواع خاصی از تسلیحات نظامی هم نیاز داشته باشیم، هیچ محدودیت مالی برای ما وجود ندارد و ما آماده همکاری با کشورهای علاقه مند در این زمینه خواهیم بود.»
سفیر ایران درباره امضای توافقنامه بین روسیه و ایران برای تولید مشترک واکسن علیه ویروس کرونا که خود در اواخر ماه سپتامبر، از آن صحبت کرده بود، افزود: «گفت‌وگو درباره این موضوع بین مقامات تهران و مسکو همچنان در جریان است و طبیعتاً در گفت‌وگوی تلفنی اخیر روسای جمهور دو کشور نیز این مسئله مطرح شده است. من واقعاً امیدوارم که بتوانیم گام‌های موثری در این راستا برداریم.»
تهران از همه ابتکارات برای برقراری صلح و ثبات در قره باغ استقبال می ‌کند وی در خصوص مواضع ایران در مسئله حل و فصل مناقشه قره باغ، نارضایتی ایران از کار گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و امکان میانجی گری تهران بین روسیه و ترکیه، توضیح داد: «قبل از هر چیز، باید بگویم که ما طرفدار صلح بین دو کشور همسایه خود هستیم و معتقدیم که این جنگ می‌تواند به مردم دو کشور و مردم دیگر منطقه آسیب برساند. بنابراین ، جمهوری اسلامی ایران ضمن حفظ مواضع بی طرفانه خود در این خصوص، بسیار فعالانه با مقامات مسئول دو کشور همسایه، رایزنی و همکاری می‌کند. ما تلاش‌های لازم را انجام داده و آنها را ترغیب به خویشتنداری کرده
‌ا یم. در ثانی، ما از ابتکاراتی که منجر به مصالحه بین دو طرف این مناقشه شود، کاملاً استقبال می‌کنیم. به ویژه ابتکارعملی که روسیه با وساطت رئیس جمهور پوتین از خود نشان داده و باعث شد وزرای امور جمهوری آذربایجان و ارمنستان - به مسکو آمده و با یکدیگر گفت‌وگو کنند.» 
کاظم جلالی افزود: «نکته سوم این است که ما از ابتکارات دیگری که به هر طریقی بتوانند به صلح در منطقه منجر شود هم استقبال می‌کنیم. گزینه‌های مختلفی وجود دارد: برخی می گویند قالب میانجیگری ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن صلح، طبق الگوی قالب مذاکرات آستانه برای حل و فصل اوضاع در روسیه، ممکن است مناسب باشد. یا مدل‌های دیگر - به عنوان مثال، نوعی ترکیب بین گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و ایران و ترکیه و پیشنهادهای دیگر، مطرح است. تمامی این پیشنهادات قابل بررسی است. البته ما فکر می‌کنیم که این پیشنهادات می
‌توانند موثر واقع شده و در نهایت منجر به برقراری صلح بین آذربایجان و ارمنستان شوند.»
کاظم جلالی: آمریکا با اقدامات نامتوازن بیش از پیش منزوی خواهد شد جلالی: ایران از موفقیت روسیه در تولید واکسن کرونا استقبال می‌کند کاظم جلالی: کشورهای باقیمانده در برجام مصمم به حفظ آن هستند انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آغاز لیگ تفنگ و تپانچه با یک ماه تاخیر!- لیگ اهداف پروازی از نیمه آبان شروع می‌شود
در حالی که قرار بود لیگ برتر تفنگ و تپانچه از آبان استارت بخورد اما این مسابقات با یک ماه تاخیر آغاز خواهد شد.
گمانه زنی ها درباره اعلام توافق صلح میان سودان و رژیم صهیونیستی ظرف ساعات آتی
رسانه ای عبری به نقل از مقامات ارشد رژیم صهیونیستی اعلام کردند که احتمالا بیانیه رسمی در مورد برقراری روابط میان تل آویو و خارطوم ظرف ساعات و روزهای آتی صادر شود.
مناظره نهایی ترامپ-بایدن با گزینه ˮقطع صداˮ انجام می‌شود
مناظره پایانی میان رئیس‌جمهوری آمریکا و رقیب دموکراتش، جو بایدن با گزینه "قطع صدا" انجام می‌شود تا هر نامزد فرصت کافی بدون وقفه برای صحبت کردن داشته باشد و هرج و مرج دوره قبل ایجاد نشود.
راهکار‌هایی برای والدین در خصوص مقابله با چالش مومو + مسدود کردن ربات چشم سیاه
این روز‌ها «مومو»، ربات چشم سیاه با آن خنده جوکرش به واتس‌آپ آمده تا از این مسیر روح و روان فرزندانمان را نشانه بگیرد، باور کنیم دشمن در فضای مجازی راه‌بلد است و ما هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم.
مشکلات ناشی از اضطراب جدایی و وابستگی در کودکان
یک روانشناس در خصوص مشکلات و آسیب‌های وابستگی کودکان به والدینش توضیحاتی داد.
درخواست شورای امنیت از آذربایجان و ارمنستان برای احترام به آتش بس
اعضای شورای امنیت سازمان ملل در جلسه غیرعلنی از ارمنستان و آذربایجان خواستند که به آتش بس جدید در قره باغ احترام بگذارند.
نوشیدن چای سبز در این زمان‌ها ممنوع!
اگر از مشکلات بی خوابی رنج می‌برید، شما نباید پیش از خواب چای سبز بنوشید.
اولین چیزی که می‌بینید شخصیت شما را مشخص می‌کند
تست‌های روانشناسی بر اساس تصاویر، می‌توانند به شما کمک کنند که شخصیت خود را بهتر بشناسید.
چگونه اشک خود را در زمان احساسی شدن، کنترل کنیم؟
یکی از مسائلی که هرکسی در زندگی به آن نیاز داشته، اما باید آن راکنترل کند، اشک ریختن است.
پرسنل آموزشی مشمول قانون کار هستند؟
یک کارشناس حوزه اختلافات کارگری و کارفرمایی درباره بستن قرارداد آموزشی با کارگران توسط کارفرما توضیحاتی داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تغییرات متعدد نیمی از لیگ برتری‌ها در فصل نقل و انتقالات- فولاد با ثبات‌ترین تیم
نیمی از تیم‌های لیگ برتری در فصل نقل و انتقالات تغییرات زیادی را تجربه کرده اند.
آغاز رای گیری پیش از موعد در ایالت فوق حساس فلوریدا
دو هفته مانده به روز انتخابات سراسری در آمریکا، رای گیری پیش از موعد در یکی از حساس‌ترین ایالت‌های سرنوشت ساز، یعنی فلوریدا، از روز دوشنبه ۱۹ اکتبر، آغاز شد.
آیا زوجین با گذشت زمان به هم شبیه می‌شوند؟
این تفکر که زوج ها با گذشت زمان شبیه به یکدیگر می‌شوند از دهه‌ها پیش مطرح بوده و در واقع، ریشه در یک آزمایش علمی در دهه ۱۹۸۰ دارد.
آخرین وضعیت کیفیت سوخت در کلانشهرهای کشور
مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشریح آخرین وضعیت کیفیت سوخت در کشور گفت: بر اساس آخرین نمونه‌برداری‌های انجام شده طی تابستان و اوایل مهر ماه، کیفیت سوخت کلانشهرها بر اساس استانداردهای یورو۴ بوده است.
آموزش مجازی مدیریت بحران به تهرانی‌ها
معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان مدیریت بحران شهر تهران از ارائه آموزش مجازی مدیریت بحران به تهرانی‌ها خبر داد.
گمانه زنی ها درباره اعلام توافق صلح میان سودان و رژیم صهیونیستی ظرف ساعات آتی
مناظره نهایی ترامپ-بایدن با گزینه ˮقطع صداˮ انجام می‌شود
درخواست شورای امنیت از آذربایجان و ارمنستان برای احترام به آتش بس
آغاز رای گیری پیش از موعد در ایالت فوق حساس فلوریدا
مقام لبنانی پس از سفر به آمریکا کرونایی شد
ترامپ به «دکتر فائوچی» توهین کرد
موافقت باکو و ایروان با پیشنهاد روسیه
آیا قدم بعدی در لبنان جنگ داخلی است؟
دیدار الکاظمی و ماکرون درباره تقویت مناسبات دوجانبه اقتصادی و امنیتی
اعلام آمادگی علی‌اف و پاشینیان برای حضور در نشستی در مسکو