یادداشت| پیامبر(ص) و ایران تمدّن‌ساز

10:27 ۱۳ روز و ۳ ساعت پیش تسنیم 235 0
یادداشت| پیامبر(ص) و ایران تمدّن‌ساز

ابن‌عباس می‌‌گوید: در محضر پیامبر(ص) از فارسیان سخن به میان آمد، آن حضرت فرمود: اهل فارس (ایرانیان) جمعی از ما اهل‌بیت هستند.

تسنیم

- اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، می‌خواستم از منطق عملی و رفتار پیامبر(ص) در عرصۀ خانواده، اجتماع، مدیریت، ارتباط با ملت‌های دوردست بنویسم، از وفای به عهد، ساده‌زیستی، اعتدال، حرّیت و استقلال. سفارش به نظم و عزت‌بخشی به انسان، رحمت و شرح صدر، جهاد و مقابله با ظلم و دفاع از مظلوم.
متأسفانه حجم شبهات و دروغ‌پردازی و گاهی طرح مسائل شبهه‌آور که ناشی از عدم آشنایی با جامعۀ امروز و نسل جوان است و از طرفی، عدم آگاهی نسبت به مفاهیم اصیل دینی به ویژه سیرۀ نبی گرامی اسلام(ص)، موجب شده نسل جوان با سؤالاتی گوناگونی دربارۀ رابطه میان پیامبر اسلام و ایران و ایرانی مواجه شود.
ایرن به دلیل موقعیت خاص تاریخی و جغرافیایی از مراکز مهم تمدن‌ساز جهان به شمار می‌آمد و نام آن با عظمت و بزرگی در کنار تمدن‌های کهنی همچون آشور، بابل، سومر، مصر و یونان برده می‌شد. توانایی در ساخت شهرها، مهارت در ایجاد شبکه‌های آبرسانی، شناخت انواع فلزات، مهارت در سفا‌ل‌گری و نقاشی، آشنایی با داد و ستد و بازرگانی، داشتن روابط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی با سایر تمدن‌ها و ... .
ایران یکی از مراکز مهم خطوط ارتباطی جهان بود و قدیمی‌ترین جادۀ ارتباطی جهان (جادۀ ابریشم) از ایران می‌گذشت اما این تمدن عظیم به عللی رو به ضعف و انحطاط رفت. بسیاری از مورخان معتقدند دوران انحطاط در عصر ساسانیان بعد از انوشیروان آغاز، و در دوران سلطنت خسرو پرویز امتداد بیشتری یافت.
پیامبر اکرم(ص) در سال ششم هجری نامه‌ای به خسرو پرویز پادشاه ایران فرستاد و او را به آیین یکتاپرستی و مکتب متعالی اسلام دعوت کرد: به نام خداوند بخشندۀ مهربان، از محمد رسول خدا (ص) به خسرو پادشاه بزرگ ایران: سلام بر کسی که هدایت پذیرد و به خدا و پیامبر او ایمان آورد و گواهی دهد که خدایی جز آفریدگار یکتا و بی‌نیاز نیست و محمد بنده و فرستادۀ او به سوی همۀ مردم است تا آنهایی را که دل‌هایی زنده دارند از خدا و قیامت بیم دهد و وعدۀ عذاب بر کافران قطعی شود، پس اسلام اختیار کن تا سالم بمانی و اگر امتناع کنی، گناه قوم مجوس بر عهدۀ تو خواهد بود (تاریخ یعقوبی، جلد 2، ص 77) خسرو پرویز نامه را پاره کرد و دستور داد پیامبر(ص) را دستگیر کرده و به دربار ایران بفرستند. فرماندار یمن (که در آن زمان زیرنظر حکومت ایران بود) دو نفر را به مدینه فرستاد، پیامبر در آغاز هر دو را به اسلام دعوت کرد، و سپس فرمود: پادشاه شما به دست پسرش «شیرویه» کشته شده است، به فرماندار یمن بگویید اسلام بیاورد تا فرماندار بماند. مدتی بعد فرماندار یمن کسی را نزد پیامبر(ص) فرستاد و اسلام خود و ایرانیان ساکن در یمن را به  رسول خدا (ص) خبر داد.
به گواه تاریخ عده‌ای از ایرانیان که شیفتۀ اسلام و پیامبر شده بودند و پیام محبت و عدالت را از رسول خدا (ص) به گوش جان شنیدند به محضر حضرت شرفیاب می‌شدند، این رابطه و علاقه تا جایی پیش رفت که ابن‌عباس می‌‌گوید: در محضر پیامبر (ص) از فارسیان سخن به میان آمد، آن حضرت فرمود: اهل فارس (ایرانیان) جمعی از ما اهل‌بیت (علیهم‌السلام) هستند (ذکر استهبان، ص 11).
پیامبر اکرم(ص) پس از قرائت آیۀ «إِنْ تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْماً غَيْرَکُمْ» اگر سر باز زنید خداوند قوم دیگری را به جای شما انتخاب خواهد کرد (که حاکمیت دین را عهده‌دار باشید)، مردم سؤال کردند یا رسول‌الله! آن قوم کدامند؟ پیامبر دست به شانۀ سلمان فارسی زد و فرمود: « هَذَا وَ قَوْمُهُ لَوْ کَانَ  ا لدین عند الثُّرَیَّا لَتَنَاوَلَهُ رِجَالٌ مِنْ الفُرس » ایشان و قوم او هستند؛ اگر دین در ستارۀ ثریا باشد مردانی از قوم فارس آن را به دست خواهند آورد (تفسیر ابن کثیر، ج4 ، ص 196 ـ تفسیر کشاف، ج 3، ص 540) که در مجمع البیان جلد 10، ص 284، «لَوْ کَانَ العِلم» ذکر شده؛ یعنی اگر علم در ثریا باشد و روایات دیگری که از نقل آن صرف نظر می‌کنم.
انعکاس این دلبستگی بین ایرانیان و پیامبر اکرم(ص) و اهل‌بیت علیهم‌السلام، همواره در طول چهارده قرن در زندگی ایرانیان در ابعاد مختلف دیده می‌شود. یکی از نمونه‌های بسیار مهم شعر شاعر بزرگ پارسی فردوسی است که در ادبیات کهن ایران زمین خودنمایی می‌کند:
برانگیخته موج از او تندباد چو هفتاد کشتی در او ساخته‏ همه بادبانها برافراخته‏ پیمبر بدو اندرون با علی‏ همه اهل بیت نبیّ و وصیّ‏ اگر خلد خواهی به دیگر سرای‏ به نزد نبیّ و وصیّ گیر جای‏ گرت زین بد آید گناه من است‏ چنین دان و این راه، راه من است‏ منم بندۀ اهل‌بیت نبی سرایندۀ خاک پای وصی بر این زادم هم بر این بگذرم چنین دان که خاک پی حیدرم * حجت‌الاسلام سیدرضا عمادی معجزات نبوی|بازگشت خورشید با دعای پیامبر(ص) معجزات نبوی | روایت امام باقر (ع) درباره معجزه‌ای از پیامبر(ص) معجزات نبوی| درختی که به فرمان پیامبر(ص) دو نیم شد معجزات نبوی | ماجرای شکافته شدن ماه با معجزه پیامبر(ص) انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

اجرای فاز اول طرح ملی استفاده بهینه از ترانسفورماتورهای قدرت در یزد
مدیر دفتر برنامه‌ریزی فنی و برآورد بار شرکت برق منطقه‌ای یزد با بیان اقدامات انجام شده توسط این شرکت به عنوان مجری طرح، از اعلام نتیجه نهایی فاز اول طرح ویژه ملی استفاده بهینه از ترانسفورماتورهای قدرت خبر داد.
فرصت طلایی پیش روی صنعت برق کشور
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، اجرای طرح "برق امید" را فرصت طلایی پیش روی صنعت برق کشور به منظور اصلاح الگوی مصرف انرژی و همچنین موفقیت هرچه بیشتر در کنترل پیک بار فصل گرما دانست.
انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی روی میز فروش بورس انرژی
رینگ داخلی و بین‌الملل بورس انرژی ایران امروز شاهد عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی خواهد بود.
انتخابات آمریکا تاثیری در صنعت نفت ایران ندارد
یک کارشناس حوزه انرژی گفت: انتخابات آمریکا تاثیری در صنعت نفت ایران ندارد، به دلیل اینکه ارتباط صنعت نفت ایران با این کشور از سال‌ها پیش قطع شده است و این موضوع نمی تواند تاثیر چندانی بر صنعت نفت ایران داشته باشد.
نفت دو درصد سقوط کرد
قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی عمده رشد روز گذشته را از دست داد و تحت تاثیر افزایش ذخایر آمریکا و افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا و اروپا حدود دو درصد سقوط کرد.
عامل خشکسالی‌ و ترسالی‌های طولانی در کشور
معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: موسسه تحقیقات آب باید به سمت تولید داده‌های صحیح و دقیق در زمینه آب و آب و فاضلاب حرکت کند.
احتمال تاخیر سه ماهه افزایش تولید اوپک پلاس
عربستان سعودی و روسیه در نشست آتی وزیران اوپک پلاس احتمالا با تمدید کاهش تولید در سطح فعلی موافقت خواهند کرد.
آلایندگی جهانی ناشی از مصرف سوخت به اوج رسید
بنا بر تحقیقات جدید، با کاهش تقاضا برای نیرو در سال ۲۰۲۰ به دلیل محدودیتهای ناشی از شیوع ویروس کرونا، آلایندگی جهانی ناشی از مصرف سوخت احتمالا در سال میلادی گذشته به اوج خود رسیده است.
نیمی از تولید نفت و گاز خلیج مکزیکوی آمریکا تعطیل شد
تقریبا نیمی از تولید نفت و گاز خلیج مکزیکوی آمریکا روز سه شنبه در آستانه وقوع طوفان گرمسیری زتا تعطیل شد.
به خاطر این هوشمندی به آمریکایی‌ها تبریک می‌گویم!
وزیر نفت گفت:تحریم من توسط آمریکایی ها هیچ تأثیری ندارد، من سرمایه ای در بیرون از ایران ندارم و این اقدام آمریکایی ها تنها من و همکارانم را در پیمودن اهدافمان مصمم تر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بی اثر بودن واکسن کرونا برای افراد چاق!- خطر مرگ حتمی برای مبتلایان به کرونا در افراد چاق
در تازه‌ترین یافته‌های دانشمندان و پزشکان مکزیکی مشخص شد میان چاقی و موارد حاد بیماری کرونا رابطه‌ای وجود دارد.
کارمند بیمارستان بخاطر لجبازی با همکارش، دستگاه اکسیژن را خاموش کرد، سه بیمار کرونایی جان باختند
اواخر مهر امسال نماینده حقوقی یکی از بیمارستان‌های تهران به دادسرا رفت و از یکی از پرسنل بیمارستان شکایت کرد.
عواض استفاده از آمپول شل کننده عضلات در گرفتگی عضلانی
یک فیزیوتراپ درباره عوارض هولناک استفاده خودسرانه از آمپول‌های شل کننده برای رفع گرفتگی عضلات هشدار داد.
مجازات دزدی برق چیست؟
براساس قانون برق دزدی جرم است و مجازات مخصوص به خود را دارد.
راهکار‌هایی برای استحکام ناخن‌ها -روغن تراپی ناخن‌ها چگونه است؟
بسیاری از افراد از شکنندگی یا رشد نامناسب ناخن ها گلایه دارند و با برخی راهکارها می توان به رشد و استحکام ناخن‌ها کمک کرد.
صدور پروانه نمایش برای «مرد نقره ای» محمدحسین لطیفی
ویژه برنامه های شبکه 2 سیما به مناسبت هفته وحدت
دو فیلم مستند در جشنواره ایدفا
دانلود آهنگ تیتراژ پایانی سریال صفر 21
آهنگ میلاد کیانی عذابم نده+دانلود
افشین آقایی بازیگر نقش ارسلان در سریال 021+بیوگرافی
اکران 16 اثر در چهارمین دوره هفته فیلم اروپایی
واکنش خواننده انقلابی به توهین به پیامبر اکرم(ص)
هنرمندی ناشناس و مرموز که آثارش میلیون‌ها دلار ارزش دارد- تصاویر
پخش ویژه برنامه هفته وحدت از آستان حضرت عبدالعظیم(ع)