نقش و زمینه‌سازی رسانه‌های سعودی در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی

15:45 ۹ روز و ۵ ساعت پیش تسنیم 266 0
نقش و زمینه‌سازی رسانه‌های سعودی در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی

رسانه‌های سعودی در خصوص تغییر افکار عمومی نسبت به یهودیت و مسئله فلسطین در راستای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نقش محوری دارند.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، دو ماه پس از اعلام توافق امارات برای برقراری روابط دیپلماتیک با رژیم اسرائیل ، رسانه های کاملاً کنترل شده در عربستان سعودی شواهدی مبنی بر پیروی عربستان از امارات در این زمینه را فاش کردند.
جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)
ریاض تاکنون به طور رسمی در هیچ برنامه‌ای برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی اظهار نظر نکرده؛ اما ماه گذشته روزنامه « عرب نیوز» بزرگترین روزنامه انگلیسی در عربستان، از عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی استقبال کرد.
انتقادات شدید از فلسطینیان یک مقاله سعودی انتقادات شدیدی از رهبران فلسطینیان منتشر کرد. این گزارش‌ها در گذشته غیر قابل تصور بود اما امروز نشان دهنده تفکر کنونی مقامات سعودی است.
در هفته گذشته نیز شاهزاده «بندر بن سلطان» سفیر اسبق عربستان در آمریکا در گفتگو با شبکه العربیه به شکل تندی رهبران فلسطینی را مورد هجمه قرار داد و اظهار داشت که مسئله فلسطین یک مسئله عادلانه است اما حامیان آن شکست خورده‌اند.
اظهارات بندر بن سلطان علیه رهبران فلسطینی که عادی سازی روابط امارات و بحرین با رژیم اسرائیل را محکوم کردند، بسیار تند بود به گونه‌ای که گفت: اینگونه اظهارات رهبران فلسطینی ضد سران خلیج فارس امری غیرقابل قبول و رد شده است.
وی افزود: آنچه از رهبری فلسطین شنیدم واقعا دردناک است و نمی‌توان چیزی گفت؛ عجیب نیست که آنها از عباراتی مانند «خنجر به پشت زدن»(فلسطینیان، سازش حکام عرب با رژیم صهیونیستی را خیانت و خنجری از پشت به ملت فلسطین قلمداد کرده اند) استفاده می‌کنند٬ زیرا این سنت آنها در برخورد با برخی طرف‌ها است.
عربستان|فروش لوله‌های نفت آرامکو برای جبران کسری بودجه عربستان| آیا فشارهای بین‌المللی سرکوبگری‌های بن سلمان را کاهش داده است؟ اظهارات بندر بن سلطان به طور گسترده در رسانه‌های سعودی منتشر شد تا جایی که وب سایتی تحت عنوان « اظهارات بندر» ایجاد شد این درحالی است که شاهزاده «ترکی الفیصل» رئیس اطلاعات سابق عربستان مصاحبه‌ای با یک روزنامه اماراتی در انتقاد از رژیم صهیونیستی انجام داد؛ اما رسانه‌های سعودی آن را منتشر نکردند.
رسانه‌های سعودی منعکس کننده مواضع رسمی دولت «الهام فخرو» ، تحلیلگر برجسته امور خلیج فارس در گروه بحران بین المللی گفت که رسانه های سعودی از ابتدای عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی مطالبی را منتشر کردند که این امر موضع رسمی دولت را در برابر عادی سازی روابط منعکس می‌کند که اکثر رسانه ها از توافق عادی سازی با رژیم صهیونیستی استقبال کردند.
موضع جدید رسانه های سعودی درباره عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مهم است که موضع عربستان را آشکار می‌کند تا جایی که رسانه های سعودی در سال های اخیر به طور فزاینده ای در جهان عرب تأثیرگذار شده اند.
عربستان مدت‌هاست در منطقه نفوذ داشته است؛ چرا که یکی از مقدس‌ترین مکان‌های اسلامی به شمار می‌رود و ثروت عظیم نفتی نیز دارد، اما از نظر رسانه‌ای قدرتی نداشته است.
روزنامه های «الحیاه» و «الشرق الاوسط» که قبلاً در عربستان برجسته بودند، با رویگردانی مردم، از اهمیت آنها کاسته شد و کانال ماهواره ای «الجزیره» از نقش غالب این روزنامه ها پیشی گرفت. بدین ترتیب از سال 1996 ، کانال قطر با نفوذترین سازمان خبری در منطقه شده و خود را به عنوان جایگزینی مستقل برای رسانه های دولتی معرفی کرده و
اخبار 24 ساعته را به جهان عرب ارائه می دهد.
شبکه الجزیره از آرمان فلسطین حمایت و فیلم هایی از کودکان فلسطینی مجروح در مقابل نظامیان اشغالگر صهیونیستی میان نمایش‌ها و تبلیغات پخش می‌کرد.
عربستان سعودی در میان درگیری‌های شدید منطقه ای میان امارات و سایر کشورهای عربی علیه قطر ، بازی رسانه ای خود را تشدید کرد.
فخرو گفت: من فکر می کنم همه آنها از کانال الجزیره آموخته اند که این یک روش بسیار موثر برای جنگ نرم است.
به عنوان مثال ، رسانه های سعودی برای ایجاد اعتبار بیشتر، از عاملان خارجی با نام خارجی استفاده کردند. همچنین یک سرمایه گذار سعودی نیز سهمی در روزنامه انگلیسی ایندیپندنت را خریداری کرد و عرب نیوز انتشارات جدیدی را به زبان های مختلف خارجی اضافه کرد.
آمادگی عربستان برای توافق با رژیم صهیونیستی روزنامه عرب نیوز مقاله‌ای از « رونالد لودر »، رئیس کنگره جهانی یهودیان را منتشر کرد و در آن توافق نامه رژیم اسرائیل و امارات را ستود و آن را «آغاز صلح در منطقه» توصیف کرد.
ماه بعد عرب نیوز تصویر توییتر خود را به یک پیام عبری برای جشن سال یهودی تغییر داد.
موضع عربستان درباره رژیم اسرائیل پس از روی کار آمدن «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی ، که علناً اسرائیلی‌ها را برای «زندگی در سرزمین خود» با فلسطینیان به رسمیت شناخت ، تغییر کرده ، درحالی‌که پدرش «ملک سلمان » با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مخالف است.
« عبدالرحمن السدیس» امام جمعه حرم مکه نیز در خطبه‌های خود صحبت‌هایی درباره صلح با یهودیان داشت. وی از وجود سوابقی از دوره پیامبر اکرم (ص) و صلح و تعامل با یهودیان گفت. به گفته کاربران این اظهارات در راستای سازش با رژیم صهیونیستی بوده است.
الهام فخرو افزود: دولت سعودی در پی اتخاذ سیاست‌هایی برای تغییر افکار عمومی نسبت به یهودیت و اسرائیل است که شاید این اقدامات زمینه ساز توافق آینده باشند.
کاربران رسانه های سعودی می گویند که آنها برای تغییر موضع خود درباره رژیم صهیونیستی از دولت دستورالعمل صریح دریافت نکرده اند، اما آنها پیش بینی می‌کنند که اقدام آن‌ها روند عادی سازی را تسریع ببخشد.
شخصی که با یکی از بزرگترین سازمان‌های رسانه ای در عربستان سعودی کار می‌کند که از ترس مجازات خواست نامش فاش نشود، گفت: ما حتی وانمود نمی کنیم که بی طرف هستیم. هر گزارش خبری که از روند عادی سازی انتقاد می کند ، باید کنار گذاشته شود و ما در سانسور بسیار ماهر هستیم. به ما اجازه گفتن موارد منفی در مورد توافق عادی سازی امارات و اسرائیل داده نمی‌شود.
منبع: الخلیج الجدید انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شیرآلات قهرمان یکی از بزرگترین کارخانه های تولید شیرآلات بهداشتی در خاورمیانه
شیرآلات قهرمان بزرگترین کارخانه تولید شیرآلات در خاور میانه می‌باشد که با ایجاد اشتغال برای بیش از ۵۰۰ نفر به طور مستقیم در مناطق محروم و ۲۰۰۰ نفر به طور غیرمستقیم در سرتاسر ایران  سهم بسزایی در شکوفایی این صنعت در کشور داشته است.
خرید اینترنتی فرش کاشان مستقیم از شرکت
خرید اینترنتی امروزه موضوعی مهم و با اهمیت در زمینه های مختلف، از جمله صنعت فرش ماشینی است.
درد مزمن و ارتباط آن با آسیب قلبی
کمردرد و گردن‌درد، آرتریت که می‌تواند زندگی روزمره را با چالش روبه‌رو کند، احساس درد در زانوها که برداشتن هر گام را دشوار می‌سازد، مساله هرچه که باشد، درد مزمن می‌تواند حتی انجام فعالیت‌های ساده را نیز مختل کند.
رئال مادرید پیروز نخستین ال کلاسیکوی فصل شد
رئال مادرید در نوکمپ بدون تماشاگر توانست بارسلونا را شکست دهد و به صدر جدول صعود کند.
پیروزی قاطع بایرن در بوندسلیگا با درخشش ˮلواˮ
بایرن مونیخ در هفته پنجم بوندسلیگا توانست پیروزی قاطعی را به دست آورد با این حال با توجه به پیروزی لایپزیگ در رده دوم جدول رده بندی باقی ماند.
توقف منچسترسیتی در زمین وستهام
شاگردان پپ گواردیولا برابر وستهام به تساوی یک بر یک رضایت دادند.
سماک: منتظر نتیجه تست کرونا آزمون هستیم
سرمربی زنیت سن‌پترزبورگ اعلام کرد برای احتیاط برابر روبین کازان، سردار آزمون را در فهرست تیم قرار نداد.
تساوی آلومینیوم اراک و فجر سپاسی در دیدار دوستانه
تیم های فوتبال آلومینیوم اراک و فجر سپاسی شیراز در دیداری دوستانه به تساوی دست یافتند.
تساوی آلومینیوم و فجر در یک دیدار تدارکاتی
آلومینیوم اراک در یک دیدار تدارکاتی مقابل فجر به تساوی رسید.
بازگشت شهرخودرو برابر نساجی در دیداری دوستانه
تیم فوتبال شهرخودرو توانست در حالی که نیمه نخست برابر نساجی مازندران با نتیجه ۲ بر یک عقب بود، به پیروزی ۳ بر ۲ دست پیدا کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۲۸ نماد بورسی متوقف شدند
از میان نمادهای بورسی، ۲۸ نماد بورسی تا تاریخ ۳۰ مهر ماه به دلایل مختلف از جمله تعلیق نماد معاملاتی، برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده، افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف و... متوقف شدند.
تاثیر مخرب همراهی والدین در تقلب کردن دانش آموزان
یک روانشناس با اشاره به همراهی برخی والدین در تقلب کردن دانش آموزان هنگام پرسش و پاسخ مجازی، گفت: والدین باید توجه داشته باشند که دانش آموز کنونی، شهروند آینده این جامعه است و از این رو آموزش کنترل درونی به دانش آموز و عدم تقلب در هنگام نبود کنترل بیرونی در آموزش مجازی، امری مهم محسوب می‌شود.
امیدوارم محمد نادری مثل خودم باشد
پیشکسوت باشگاه استقلال پس از پیوستن نادری به آبی‌پوشان گفت: امیدوارم میلیچ هم حفظ شود تا یک زوج فوق العاده را تشکیل بدهند.
آتشی: برنامه لیگ بسکتبال ایران ذاتا خوب است اما...
کارشناس بسکتبال ایران گفت: تصمیم فدراسیون برای برگزاری متمرکز رقابت‌های لیگ تصمیم درستی است اما باید دید در عمل چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود.
کتایون خسرویار: با بازیکنان ایران در ارتباطم- یاد گرفتم ته‌دیگ درست کنم!
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال جوانان دختر ایران در مورد زندگی خود در روزهای شیوع کرونا صحبت کرد.
صلح‌طلب‌های شرق؛ قربانی جدید زورگویی‌های آمریکا در تقابل با چین
گفتگوی سفیر ایران در باکو با دو مقام بلندپایه جمهوری آذربایجان
چه کسی شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات آمریکا دارد؟
مخالفت 700 اقتصاددان با انتخاب مجدد ترامپ
ترامپ: به مردی به نام ترامپ رأی دادم+فیلم
یمن|عملیات پهپادی در عمق خاک عربستان؛ فرودگاه‌های مهم و یک پایگاه نظامی هدف قرار گرفت
لبنان|نشست طولانی حریری با عون در بعبدا
جبهه یکپارچه مخالف سازش در سودان؛ تاکید تونس بر مقابله با توطئه عادی‌سازی روابط با اشغالگران
مصاحبه|مرندی: امکان اغتشاش پس از نتایج انتخابات آمریکا کاملا وجود دارد
«حمدالله محب»: صلح و جنگ با هم ادامه دارد، طالبان بزودی صلح نمی‌کند