نماینده ایران در سازمان ملل: عربستان در برنامه هسته‌ای خود به پنهان کاری روی آورده است

20:37 ۱۱ روز و ۱۹ ساعت پیش تسنیم 292 0
نماینده ایران در سازمان ملل: عربستان در برنامه هسته‌ای خود به پنهان کاری روی آورده است

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد نسبت به بازگشت ذهنیت‌های دوران جنگ سرد هشدار داد و گفت: خطر سلاح‌های کشتار جمعی و تهدیدهای سایبری و ماورای جو، اوضاع امنیتی جهان را نسبت به گذشته بدتر کرده است.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش خبرگزاری تسنیم ، مجید تخت روانچی روز چهارشنبه در کمیته خلع سلاح و امنیت بین‌المللی  هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل این مطلب را مطرح کرد.
جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)
وی با اشاره به منازعات ادامه‌دار و برخی خطرات کنونی همچون توسل به زور یا تهدید به آن، افزایش هزینه‌ها و تشدید مسابقات تسلیحاتی، افزود: بازگشت ذهنیت‌های دوران جنگ سرد در کنار خطر همیشگی ناشی از سلاح‌های کشتار جمعی و بروز تهدیدات جدید در عرصه هوش مصنوعی، سایبر و فضای ماورای جو، اوضاع امنیتی جهان را نسبت به گذشته بدتر کرده است.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: علاوه براین، شرایط گفت‌وگو میان قدرت‌های بزرگ نیز در حال از بین رفتن است.
تخت‌روانچی با تاکید بر موانع خلع سلاح هسته‌ای و در راس آن مسابقه مدرن سازی زرادخانه‌های هسته‌ای و فقدان اراده سیاسی برای کنار گذاشتن گزینه سلاح هسته‌ای توسط دارندگان آن، گفت: بیش از 14 هزار سلاح هسته ای و100 میلیارد هزینه سالانه مربوطه و امکان استفاده آنها خطری است که هر آن بشریت و کره زمین را تهدید می کند.
وی یادآور شد: متاسفانه 50 سال پس از اجرایی شدن معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی(ان پی تی)، اجرای کامل تعهدات مبتنی بر آن به خصوص خلع سلاح اتمی هنوز اجرایی نشده و مطمئنا اعتبار ان پی تی منوط به تقویت زمینه‌های اجرای این تعهدات در کنفرانس بازنگری سال آینده است.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد از آمریکا ورژیم صهیونیستی به عنوان موانع بزرگ خلع سلاح اتمی در جهان ومنطقه نام برد و اظهار کرد: آمریکا بزرگترین دارنده سلاح اتمی در جهان است که تنها در سال 2019 مبلغ 36 میلیارد دلار برای زرادخانه هسته‌ای خود و تولید آخرین مدل سلاح‌های اتمی هزینه کرده است.
تخت‌روانچی ادامه داد: آمریکا با سلاح اتمی به تهدید کشورهای غیر هسته‌ای پرداخته و آستانه توسل به سلاح اتمی را تنزل داده است. همچنین خروج این کشور از پیمان نیروهای هسته ای میانبرد و عدم تمایل به تمدید پیمان استارت جدید به تلاش‌های بین‌المللی خلع سلاح وعدم اشاعه سلاح اتمی ضربه بزرگی وارد کرده است.
وی همچنین به فعالیت‌های مخرب رژیم صهیونیستی اشاره کرد و افزود: اسرائیل هم یک خطر امنیتی منطقه‌ای است که با حمایت آمریکا، کشورهای دیگر را به انهدام اتمی تهدید می‌کند.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: رژیم صهیونیستی تنها مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای است  که ایران از 1974 پیشنهاد کرده است و خواست ما از نظام بین‌لمللی آن است که این رژیم را به الحاق به ان پی تی به عنوان یک عضو غیر هسته‌ای و بدون قید و شرط و پذیرش پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای وادار سازد.
روانچی همچنین به فعالیت‌های هسته‌ای رژیم سعودی اشاره کرد و گفت دولت عربستان با احتراز از اجرای کامل پادمان‌های هسته‌ای مورد درخواست آژانس، در برنامه هسته‌ای خود به پنهان کاری روی آورده است.
پامپئو: ایران امنیت عربستان سعودی را به خطر می‌اندازد اتهام زنی مجدد وزیر خارجه عربستان علیه ایران غریب آبادی: آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای عربستان شفاف سازی کند وی تاکید کرد: باوجود این، واشنگتن برای گسترش برنامه هسته‌ای عربستان چراغ سبز نشان می‌دهد، بدون این که توافق قبلی برای اعمال نرم‌های عدم اشاعه را مد نظر قرار دهد.
جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)
سفیر ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد از نظر جمهوری اسلامی ایران، 75 سال پس از کاربرد سلاح اتمی توسط آمریکا، هیچ تضمینی برای استفاده نکردن دوباره این سلاح‌ها وجود ندارد و لازم است که مجمع عمومی یک هنجار خاصی تصویب واعلام کند که جنگ اتمی برنده ندارد ونباید اتفاق بیفتد.
تخت‌روانچی تاکید کرد: این اقدام، بایستی با تنظیم برنامه زمان‌بندی شده خلع سلاح هسته‌ای و البته اعطای تضمین‌های امنیتی لازم تا آن هنگام ونیز شروع مذاکرات یک معاهده جامع خلع سلاح هسته‌ای دنبال شود. وی در زمینه سایر سلاح‌های کشتار جمعی هم با محکوم کردن کاربرد سلاح شیمیایی توسط هر شخص در هر زمان و تحت هر شرایطی، از تنها دارنده سلاح شیمیایی خواست تا هر چه سریع‌تر سلاح‌های شیمیایی خود را منهدم وتحفظ نسبت به پروتکل 1925 را پس بگیرد.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد همچنین با انتقاد از رویکرد سیاست‌زده برخی کشورهای عضو اعلام کرد که این امر موجب شکاف بیشتر در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی خواهد شد و در حال حاضر نیز مانع انجام یک عملکرد حرفه‌ای و بی‌طرفانه در خصوص سوریه شده است. 
روانچی با ابراز نگرانی از برنامه مخفی سلاح‌های بیولوژیک برخی کشورها، با حمایت از تقویت کنوانسیون سلاح‌های بیولوژیک اظهار امیدواری کرد با ممنوعیت کاربرد این سلاح‌ها، این خلاء قانونی در کنوانسیون برطرف شود.
وی در زمینه فضای ماورای جو هم با اشاره به اقدام اخیر آمریکا در تشکیل نیروی فضایی به عنوان بخش ششم نیروی نظامی این کشور، گفت: این امر ماشه مسابقه تسلیحاتی در این عرصه را خواهد کشید و چنین وضعی باید متوقف شود.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: ایران از شروع مذاکرات کنفرانس خلع سلاح برای جلوگیری از نظامی شدن وتسلیحاتی کردن فضای ماورای جو حمایت می‌کند.
تخت‌روانچی با تاکید بر موضع ایران برای حفظ ماهیت صرفا صلح‌آمیز عرصه سایبری و با استقبال از عملکرد گروه کاری باز امنیت سایبری اظهار امیدواری کرد تمدید فعالیت این گروه کاری باز، عملکرد گروه کارشناسان دولت ذیربط را تکمیل کند.
وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران، داشتن توان سلاح متعارف را حق مسلم هر کشور عضو سازمان ملل برای دفاع مشروع می‌داند و در این زمینه بر اساس حقوق بین‌الملل، توان موشکی داخلی به دست آورده است تا در مقابل تهدیدات علیه خود بازدارنده باشد.
این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران از ارسال مستمر سلاح‌های پیشرفته به منطقه پرتنش خاورمیانه و به ویژه افزایش خریدهای رژیم‌های صهیونیستی و سعودی از آمریکا که طی یک دوره پنج ساله به ترتیب 354 و 192 درصد افزایش یافته است،  به شدت ابراز نگرانی کرد.
تخت‌روانچی با تاکید بر حق کشورها در بهره مندی صلح آمیز از تکنولوژی‌های  مرتبط با معاهدات خلع سلاح و درخواست رعایت برابری در اعطای بورسیه‌های آموزشی و عضویت در گروه‌های کارشناسی، تصمیم پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران در خصوص موشک را به کمیته معرفی کرد.
نشست‌های کمیته‌های مجمع عمومی در شرایط کرونا به صورت فیزیکی و آنلاین برگزار می‌شود و قرار است کمیته یک مجمع عمومی سازمان ملل متحد با بررسی 70 قطعنامه و تصمیم پیشنهادی دولت‌های عضو، در مورد آنها تصمیم بگیرد. 
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آموزش سه تار متوسطه ۱ و ۲ بصورت آنلاین و تصویری
در این مطلب شما درباره آموزش سه تار متوسطه، آموزش سه تار آنلاین و آموزش سه تار تصویری مطالبی را خواهید خواند.
معرفی مراکز خرید و تعمیر لپ تاب دست دوم در تبریز
شما هم به دنبال خرید لپ تاپ استوک – دست دوم هستید اما به دلیل قیمت های بالا و مراکز زیاد فروش، مردد شده اید؟ ما هر آنچه در مورد خرید و تعمیر لپ تاپ استوک ( دست دوم ) مورد نیاز است را به شما خواهیم گفت.
با خدمات طراحی سایت وردپرس رندبیت، سایتی حرفه ای داشته باشید
با طراحی سایت با وردپرس دیگر نگران توسعه سایت خود نباشید. هزاران برنامه نویس سراسر دنیا در حال توسعه سیستم مدیریت محتوای وردپرس هستند هر امکاناتی را تنها با چند کلیک می توانید به سایت خود اضافه کنید و لذت ببرید طراحی سایت وردپرس بهترین راهکار برای استارت ایده ها و کسب و کار شماست با خدمات طراحی سایت wordpress سایتی امن سریع و در صدر گوگل داشته باشید.
۷۲۲ هزار فقره تسهیلات بانک ملی ایران برای رونق بنگاه های اقتصادی
با حمایت بانک ملی ایران بیش از ۷۲۲ هزار بنگاه اقتصادی در شش ماه نخست امسال برای رونق بازار و کسب و کار خود تسهیلات دریافت کردند.
ˮکتاب رازˮ ارزش خواندن دارد یا خیر؟
کتاب های روانشناسی همواره به ما کمک کرده اند تا زندگی بهتری داشته باشیم، با درون خود آشنا شویم، از راز و رمز هایی که در اطرافمان وجود دارد را بشناسیم.
چرا دوباره کار به پشت بلندگو کشید؟
در تحلیل تذکر رهبری، آن چه تا پیش از تذکر علنی و صریح ایشان اتفاق افتاده است و همچنین نقش عوامل شکل‌گیری فضای اهانت و هتک حرمت قوه مجریه و شخص رئیس‌جمهور نباید مورد غفلت قرار گیرد.
چرا لاکچری‌بازی؟
از لویی ویتون تا هرمس، از رولکس تا اپل. چرا به خرید کالاهای لوکس علاقه داریم؟
حزب توده به هاشمی و موسوی اطلاعات می‌داد
اعضای حزب توده یک‌سری اطلاعات به نخست‌وزیری می‌دادند و سعی می‌کردند حساسیت دولت را روی فعالیت سلطنت‌طلب‌ها و ضد انقلاب راست متمرکز کنند و مقداری با اطلاعاتی که می‌دهند ذهن‌ها را از فعالیت‌های خودشان و گروه‌های چپ منحرف کنند، هم به آقای هاشمی اطلاعات می‌دادند و هم به آقای موسوی.
امامزاده‌ای که پیامبر (ص) وعده‌اش را داده بود
«مسئله‌ شهادت زید (علیه‌السّلام) در خاندان پیغمبر (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) مثل شهادت امام حسین (علیه‌السّلام) یک مطلب معروفی بود.»
هم‌باور و یاور مهدی (عج) باشیم
نهم ربیع الاول، سالروز آغاز امامت حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است. ایشان بعد از پدر بزرگوارشان امام حسن عسکری علیه السلام به اذن خداوند متعال، منجی نجات بشریت از ظلم و گمراهی شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسلامی: کرونا از یک تیم‌ والیبال به تیم بسکتبال قزوین منتقل شد
سرمربی تیم بسکتبال شهرداری قزوین‌گفت: یکی از تیم‌های والیبال کرونا داشت و پس از بازی کردن در سالن ما، کرونا به تیم ما منتقل شد.
غلامرضا محمدی: به حرف‌هایم درباره انتخابی پایبندم- برای موفقیت به آرامش نیاز داریم
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با تاکید بر برگزاری رقابت‌های انتخابی در تمامی اوزان، گفت: به حرف‌هایی که می‌زنم پایبند هستم.
قهرمان لیگ فوتسال بدون سرمربی و بازیکنان جدید در لیگ برتر؟
در شرایط کنونی قهرمان لیگ برتر فوتسال نه اجازه ثبت قرارداد دارد و نه می‌تواند از سرمربی خود استفاده کند.
توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه
وزارت امور خارجه ایالات متحده از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه خبر داده است.
تشکیل ۵۴هزار پرونده زمین‌خواری -کشف نیمی از سرقت‌های کشور در پلیس پیشگیری
رییس پلیس پیشگیری ناجا از تشکیل ۵۴هزار پرونده مبارزه با زمین خواری در این پلیس خبر داد.
الهام‌ علی‌اف: گروه مینسک تمایلی به تحریم ارمنستان ندارد
پلوسی در فکر حفظ جایگاه خود است
کلینتون: اکثر جمهوری‌خواهان ترامپ را نمی‌خواهند اما سکوت کرده‌اند
اعانه ۵ میلیون دلاری رژیم صهیونیستی به سودان
کاراکاس سفیر اسپانیا را به همدستی در فرار رهبر اپوزیسیون متهم کرد
اعتراضات در بلاروس؛ اعتصاب سراسری در پی اتمام ˮاولتیماتوم مردمˮ
ادعاهای غلط ترامپ تمامی ندارد!
کشته شدن رهبر شورشی کلمبیایی توسط نیروهای امنیتی
سی‌بی‌اس لحظه ترک مصاحبه توسط ترامپ را منتشر کرد
درخواست از دولت وفاق ملی لیبی برای تحریم فرانسه- وزارت خارجه: ماکرون عذرخواهی کند