حاشیه فرهنگ|نکته‌هایی درباره بودجه‌های پیدا و پنهان دولتی برای بدنه نشر

10:53 ۷ روز و ۲۳ ساعت پیش تسنیم 201 0
حاشیه فرهنگ|نکته‌هایی درباره بودجه‌های پیدا و پنهان دولتی برای بدنه نشر

در وضعیت جاری اقتصادی کشور به نظر می‌رسد چیزی جز شفافیت و مسئولیت پذیری در این زمینه نمیتواند التهابات حاکم بر بازار کتاب و نشر را التیام ببخشد.

تسنیم

- اخبار فرهنگی - خبرگزاری تسنیم - حمید روشن ضمیر؛ رقم ماه‌های کرونایی در سال 1399 در حال نزدیک شدن به هشت است و بحران‌های حاکم بر نشر ایران طی این هشت ماه رفته رفته با حجم سنگینی خود را بروز و ظهور داده است. از افزایش سرسام‌آور قیمت کاغذ و وضعیت بلاتکلیف واردات آن در قالب استفاده از ارز نیمایی در سال جاری که بگذریم این روزها مساله تامین و انجام تعهدات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بدنه نشر نیز در وضعیت مطلوبی به سر نمی‌برد.
تنها چند روزی از انتشار نامه یکی از شایستگان تقدیر جایزه کتاب سال از سال 1397 که منجر به عذرخواهی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد می‌گذرد. نامه‌ای که در آن پرده از اهمال این معاونت و وزارتخانه در اهدای جوایز جایزه ملی و تراز اول کتاب برداشته شد و در نهایت معاونت فرهنگی را به صدور بیانه عذرخواهی و اعلام پرداخت جوایز سال 97 و 98 کرد که خود نشانی از تکرار این اتفاق طی سال قبل نیز داشت و معلوم نیست در صورت عدم نگارش این نامه این ماجرا کی قرار بود حل و فصل شود.
از ابتدای سال جاری تاکنون پنج جلسه به منظور تشخیص و انتخاب کتاب برای خرید توسط هیات انتخاب و خرید کتاب برگزار شده و از صاحبن آثار نیز خواسته شده تا طی موعد مقرری آثار خود را تحویل دهند. از سوی دیگر به این مساله نیز تاکید شده است که مبالغ این خرید نیز در مهر ماه که در زمان نگارش این یادداشت 17 روز از آن گذشته است پرداخت می‌شود تا کمکی به ناشران در موض اقتصادی آنها محسوب شود. این وعده نیز تاکنون محقق نشده و مشخص نیست آیا باید در انتشار نامه سرگشاده ناشران دیگری برای احقاق این اتفاق بود یا خیر.
این اتفاق در حالی رخ داده که به نقل از معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی روزهای اخیر عنوان شده که تمامی اعتبارات یارانه‌ای کتاب  مشابه آنچه طی سال قبل در بستر نمایشگاه کتاب تهران هزینه شده، در سال جاری و در بستر نمایشگاه مجازی کتاب نیز هزینه خواهد شد. برخی رسانه‌ها این رقم را بالغ بر 16 میلیارد تومان تخمین زده‌اند و البته طبق روال درباره محل تامین این بودجه و نیز شیوه برگزاری آن نیز اطلاع دقیقی منتشر نشده است.
سوال اصلی این است که اگر بودجه‌ای برای چنین اقداماتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت فرهنگی آن موجود است چرا بخش‌های دیگری همچون خرید کتاب که طی ماه‌های اخیر تاثیرگذاری آن بیشتر از برگزاری نمایشگاه مجازی محل توجه ناشران بوده است بدون توجه و بودجه باقی مانده است و اگر نه چه کسی قرار است پاسخی برای هزینه‌های احتمالی برپایی رویداد مجازی و تعهدات ایجاد شده در آن پاسخگو باشد.
در وضعیت جاری اقتصادی کشور به نظر می‌رسد چیزی جز شفافیت و مسئولیت پذیری در این زمینه نمیتواند التهابات حاکم بر بازار کتاب و نشر را التیام ببخشد. بد نیست مدیران معاونت فرهنگی یک بار به صورت شفاف از پشت شیشه‌های غبارگرفته ساختمان شیشه‌ای که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مدعی قرار گرفتن بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آن است بیرون آمده و برنامه‌های عملیانی و راهکارهای اقتصادی خود برای کمک به اقتصاد نشر که طی این سالها تمایل زیادی برای وابسته کردنش به خود داشته‌اند ارائه دهند.
یادداشت|ویروس کرونا در نیمه اول سال چه بر سر کتاب کودک و نوجوان آورد؟ یادداشت| نقدی بر جایزه کتاب ماه و سال کانون پرورش فکری انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

میراث و گردشگری
میراث و گردشگری

آخرین اخبار

آغاز لیگ تفنگ و تپانچه با یک ماه تاخیر!- لیگ اهداف پروازی از نیمه آبان شروع می‌شود
در حالی که قرار بود لیگ برتر تفنگ و تپانچه از آبان استارت بخورد اما این مسابقات با یک ماه تاخیر آغاز خواهد شد.
گمانه زنی ها درباره اعلام توافق صلح میان سودان و رژیم صهیونیستی ظرف ساعات آتی
رسانه ای عبری به نقل از مقامات ارشد رژیم صهیونیستی اعلام کردند که احتمالا بیانیه رسمی در مورد برقراری روابط میان تل آویو و خارطوم ظرف ساعات و روزهای آتی صادر شود.
مناظره نهایی ترامپ-بایدن با گزینه ˮقطع صداˮ انجام می‌شود
مناظره پایانی میان رئیس‌جمهوری آمریکا و رقیب دموکراتش، جو بایدن با گزینه "قطع صدا" انجام می‌شود تا هر نامزد فرصت کافی بدون وقفه برای صحبت کردن داشته باشد و هرج و مرج دوره قبل ایجاد نشود.
راهکار‌هایی برای والدین در خصوص مقابله با چالش مومو + مسدود کردن ربات چشم سیاه
این روز‌ها «مومو»، ربات چشم سیاه با آن خنده جوکرش به واتس‌آپ آمده تا از این مسیر روح و روان فرزندانمان را نشانه بگیرد، باور کنیم دشمن در فضای مجازی راه‌بلد است و ما هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم.
مشکلات ناشی از اضطراب جدایی و وابستگی در کودکان
یک روانشناس در خصوص مشکلات و آسیب‌های وابستگی کودکان به والدینش توضیحاتی داد.
درخواست شورای امنیت از آذربایجان و ارمنستان برای احترام به آتش بس
اعضای شورای امنیت سازمان ملل در جلسه غیرعلنی از ارمنستان و آذربایجان خواستند که به آتش بس جدید در قره باغ احترام بگذارند.
نوشیدن چای سبز در این زمان‌ها ممنوع!
اگر از مشکلات بی خوابی رنج می‌برید، شما نباید پیش از خواب چای سبز بنوشید.
اولین چیزی که می‌بینید شخصیت شما را مشخص می‌کند
تست‌های روانشناسی بر اساس تصاویر، می‌توانند به شما کمک کنند که شخصیت خود را بهتر بشناسید.
چگونه اشک خود را در زمان احساسی شدن، کنترل کنیم؟
یکی از مسائلی که هرکسی در زندگی به آن نیاز داشته، اما باید آن راکنترل کند، اشک ریختن است.
پرسنل آموزشی مشمول قانون کار هستند؟
یک کارشناس حوزه اختلافات کارگری و کارفرمایی درباره بستن قرارداد آموزشی با کارگران توسط کارفرما توضیحاتی داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تغییرات متعدد نیمی از لیگ برتری‌ها در فصل نقل و انتقالات- فولاد با ثبات‌ترین تیم
نیمی از تیم‌های لیگ برتری در فصل نقل و انتقالات تغییرات زیادی را تجربه کرده اند.
آغاز رای گیری پیش از موعد در ایالت فوق حساس فلوریدا
دو هفته مانده به روز انتخابات سراسری در آمریکا، رای گیری پیش از موعد در یکی از حساس‌ترین ایالت‌های سرنوشت ساز، یعنی فلوریدا، از روز دوشنبه ۱۹ اکتبر، آغاز شد.
آیا زوجین با گذشت زمان به هم شبیه می‌شوند؟
این تفکر که زوج ها با گذشت زمان شبیه به یکدیگر می‌شوند از دهه‌ها پیش مطرح بوده و در واقع، ریشه در یک آزمایش علمی در دهه ۱۹۸۰ دارد.
آخرین وضعیت کیفیت سوخت در کلانشهرهای کشور
مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشریح آخرین وضعیت کیفیت سوخت در کشور گفت: بر اساس آخرین نمونه‌برداری‌های انجام شده طی تابستان و اوایل مهر ماه، کیفیت سوخت کلانشهرها بر اساس استانداردهای یورو۴ بوده است.
آموزش مجازی مدیریت بحران به تهرانی‌ها
معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان مدیریت بحران شهر تهران از ارائه آموزش مجازی مدیریت بحران به تهرانی‌ها خبر داد.
«خودکشی به سبک نیچه» در شهرک غزالی به پایان رسید
جریان رسانه‌ای کشور در خط مقدم هر بحران است
دفاع بازیگر خرمشهری «نجلا» از لهجه بازیگران
«آخر هفته» ایرانی، برنده 4 جشنواره جهانی جایزه گرفت
اختصاص ۷۰۰ میلیارد تومان به آسیب دیدگان فرهنگ و هنر
دینم را به سینما ادا کرده‌ام- فعلاً «خون شد» را اکران نمی‌کنم
یادی از ماه‌چهره خلیلی با «فصل انار»
برپایی فستیوال سینمای ایران در فرانسه
فراخوان رقابتی جشنواره موسیقی فجر منتشر شد
ترمز فروش «تنت» کشیده شد