وقتی تلویزیون جولانگاه اوجی می‌شود - شب موسیقی و تلاشی ناخواسته برای پردآمدها

16:05 ۲۵ روز و ۱ ساعت پیش تسنیم 60 0
وقتی تلویزیون جولانگاه اوجی می‌شود - شب موسیقی و تلاشی ناخواسته برای پردآمدها

علی اوجی تهیه کننده حوزه موسیقی و سینما با حضور در برنامه «شب موسیقی» حرف‌هایی به زبان آورد که دلایل ابتذال این روزهای موسیقی در آن نهفته بود.

تسنیم

- اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، سریِ جدید برنامه شب‌های هنر، مدتی است که از شبکه چهارم سیما در حال پخش شدن است. یکی از شب‌های این برنامه به موسیقی اختصاص دارد که یکشنبه‌ها پخش می‌شود.
پشت پرده حضور خوانندگان در برنامه "دورهمی" چه کسی است؟ شب گذشته (یکشنبه 13 مهر 1399 ) برنامه شب موسیقی میزبان کسی بود که در مطرح شدنِ بسیاری از خوانندگانِ تاریخ مصرف‌دار نقش داشته است.
علی اوجی کسی است که در جریانِ ساخت بسیاری از برنامه‌های پربیننده‌ی تلویزیون مسئول انتخاب مهمان‌ها بوده است. حتما به یاد دارید که در برنامه‌ی «دورهمی» پای خوانندگانی به این برنامه باز شد که کمتر از یک سال سابقه فعالیت در عرصه موسیقی را داشتند.
همین خوانندگانِ تازه‌کار به واسطه‌ی برنامه‌های تلویزیونی، یک شبه معروف می‌شدند و بازارِ کاسبیِ تهیه کنندگانِ موسیقی گرم و گرم‌تر می‌شد.
برخی معتقدند که علی اوجی در حضورِ خوانندگانِ تازه‌کار در تلویزیون بیشترین نقش را داشته و دارد. برکسی هم پوشیده نیست که حضورِ این خوانندگانِ تازه‌کار در تلویزیون و مشهور شدن‌شان چقدر در فروشِ بیشترِ خوانندگان تاثیرگذار است.
در همان برنامه‌ی «دورهمی» به یکباره مانی رهنما و همسرش مهمان برنامه شدند تا شاید بلیت‌های کنسرت‌شان به فروش برسد. نکته جالب اینکه به شکلی کاملا اتفاقی، علی اوجی تهیه کننده‌ی مانی رهنما بود.
مانی رهنما هم اکنون از کشور مهاجرت کرده و در ماه‌های اخیر حاشیه‌های بسیاری در فضای مجازی داشته است.
مهمترین پرسش اینجاست که چرا برای بررسیِ مشکلات موسیقیِ ایران باید از کسی مانند علی اوجی دعوت شود تا در تلویزیون حاضر شود! بیایید نگاهی به برخی از حرف‌های علی اوجی در برنامه شب موسیقی بیاندازیم: «تهیه کنندگی موسیقی از ابعاد مختلفی برخوردار است، حتما باید موسیقی بدانید و باید از چند شاخه هنر سررشته‌هایی داشته باشید تا مجموع اینها در کنار تخصص‌تان در موسیقی، بتواند به تهیه کنندگی موسیقی منجر شود.»
چرا از علی اوجی پرسیده نشد که چه تخصصی در زمینه موسیقی دارد؟ آواز می‌خواند یا موزیسینِ برجسته‌ای است؟ او در بخشی از صحبت‌هایش از داشتنِ ارکستری حرف زد که 170 نفر عضو دارد! اوجی ادعا کرد که با این ارکستر می‌خواهد موسیقی کلاسیک را زنده نگه دارد! به راستی ارکستر کُر آوام 170 نفر عضو دارد؟ به راستی با یک یا دو اجرایِ این ارکستر در طول سال، موسیقی کلاسیک زنده می‌ماند! وقتی رضا مهدوی(مجری کارشناس برنامه) می‌پرسد که چرا کلام یا همان شعر در موسیقی پاپ مبتذل شده است؟ اوجی می‌گوید: «این به سلیقه مردم برمی‌گردد. تهیه‌کنندگان و براساس سلیقه مردم آثاری تولید می‌کنند. تهیه کننده می‌تواند خیلی تاثیرگذار باشد. اما مثلا من آلبوم ارکستر سمفونیکم را منتشر کنم، چقدر درآمد خواهد داشت؟ چقدر باید ضرر بدهم تا سلیقه مردم بهتر شود؟ بهترین آلبومی که سال گذشته منتشر شده، فروشش چقدر بوده است؟ هیچ آلبومی در ایران به سوددهی نرسیده است. همه دانلود می‌کنند. در چنین شرایطی انتظار دارید که تهیه کننده یک تنه بایستد و سلیقه شنیداری مردم را بهتر کند.»
اوجی تاکید می‌کند: «بخشی از فرهنگ سازی وظیفه رسانه ملی است.»
در بخش دیگری از این برنامه تلویزیونی، علی اوجی با صراحت بیشتری صحبت می‌کند و می‌گوید: «به عنوان کسی که صاحب سلیقه و فکر هستم، موسیقی را تهیه می‌کنم که دوست دارم.»
رضا مهدوی از او می‌پرسد: «این سلیقه شما از کجا آمده است؟ از کودکی شنیده‌اید؟ از رسانه شنیدید؟ از شبکه‌های غیر مجاز شنیدید؟» اوجی پاسخ می‌دهد: «من خانواده فرهنگی داشتم که از کودکی من را با موسیقی آشنا کردند، با سینما آشنا شدم و خروجی‌اش همین چیزی است که تهیه کرده‌ام.»
این چند جمله نشان می‌دهد که ریشه‌ی تمام مشکلاتِ موسیقی در ایران کجاست. آری تمام این مشکلات نشات گرفته از سلیقه‌ی همین تهیه کنندگان است. یعنی علی اوجی با سلیقه‌ی خودش تصمیم می‌گیرد که کدام خواننده معروف شود و چه چیزی بخواند و مردم هم باید همان را بشنوند.
در بخش دیگری از این گفت‌وگوی تلویزیونی، رضا مهدوی تلاش کرد تا به نوعی به علی اوجی بگوید که او و برخی دیگر از تهیه کنندگانِ موسیقی، لابی‌هایی دارند که در اختیار دیگران نیست.
اوجی در این باره می‌گوید: «موسیقی پاپ مجاز برنامه‌ریزی دارد و باید برای رعایت تمام قوانین به موقع اقدام کرد.»
مهدوی در پاسخ می‌گوید: «من مثل شما اقدام می‌کنم و شاید حتی از شما هم برنامه‌ریزی بهتری داشته باشم. اما مثل شما با من رفتار نمی‌شود. شما تهیه کننده‌ای هستید که از نظر فکری در خانواده خوب تربیت شده‌اید. اما تهیه کننده‌ای می‌آید و ممکن است درست تربیت نشده باشد و محصولی به مردم ارائه می‌کند که کیفیت و محتوای درستی نداشته باشد؟ تکلیف این ماجرا چیست؟»
اوجی باز هم با فرار رو به جلو پاسخ این ماجرا را داد: «به نظرم مردم اَلَک می‌کنند. چرا فلان خواننده از سال 1379 هست و ماندگار شده است. اما خواننده‌ای سال 97 آماده است و دیگر نیست. چون موسیقی‌اش کیفیتِ لازم را نداشت.»
در اینجا رضا مهدوی پیشنهاد می‌دهد تا شورای سیاست گذاری از سوی ارگان‌های مسئول تشکیل شود تا جلوی خواننده‌های بی کیفیت را بگیرد. اما برخورد علی اوجی با این مسئله خیلی جالب است.
علی اوجی: «به نظرم نه. تهیه کننده‌ای از هوشش  استفاده می‌کند و یک نفر را استار می‌کند.»
رضا مهدوی: «هوش سفید یا هوش سیاه!» و در ادامه باز هم رضا اوجی بحث را تغییر می‌دهد و...
وقتی از علی اوجی می‌پرسند که این همه درآمدِ موسیقی به جیبِ چه کسی می‌رود؟ علی اوجی اینگونه پاسخ می‌دهد: «کلا این صنعت موسیقی چیست که شما اینقدر درآمدش را سنگین می‌کنید.»
گفت‌وگوی برنامه «شب موسیقی» بیش از آنکه به نتیجه‌ای به نفعِ بالارفتنِ کیفیت موسیقی منجر شود، برنامه‌ای بود برای مطرح شدنِ بیشترِ علی اوجی در میان مخاطبان. بدون شک این برنامه به گرم شدنِ بازارِ کار علی اوجی کمک خواهد کرد اما دریغ از باز شدنِ راهی برای بهتر کردنِ کیفیت موسیقی...
آنچه در گفت‌وگوی شب موسیقی با علی اوجی بیش از هر چیز به چشم می‌خورد، عدمِ تسلطِ مجری به اتفاق‌های روزِ موسیقی ایران بود. درست در زمان‌هایی که رضا مهدوی به عنوان کارشناس برنامه تلاش می‌کرد تا علی اوجی را با پرسش‌هایش به چالش بکشد، مجریِ برنامه به کمکِ اوجی می‌آمد و با حرف‌هایی که ناشی از کم‌سوادیِ او در حوزه موسیقی بود، این مهمان برنامه را نجات می‌داد.
متاسفانه برنامه‌هایی مانند «شب هنر» در سال‌های گذشته نشان داده‌اند که به دلایلی که برخی از آنها معلوم و برخی نامعلوم است، همواره در مسیری حرکت می‌کنند که به گسترش موسیقی مبتذل بیش از هر چیز دیگری کمک می‌کنند.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

قاتلان اهلی
روزنامه جام‌ جم از مراکز غیر قانونی سقط جنین که به شکل آشکار در حال تبلیغات هستند، نوشت.
عکس روز- سهمگین
خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا
یک سال مصدومیت برای نیمار در پاری‌سن ژرمن
تعداد روزهایی که مهاجم برزیلی به خاطر آسیب دیدگی نتوانسته است پاری‌سن ژرمن را در میادین همراهی کند از ۳۶۵ عبور خواهد کرد.
توخل: مگر یوونتوس، لیورپول، سیتی، رئال و بارسا صدرنشین لیگ‌های‌شان هستند؟
سرمربی پاری سن ژرمن عنوان کرد وضعیت تیمش آن طور که بقیه فکر می‌کنند نیست.
تعویق دوباره لیگ و بازی‌های دوستانه در تونس به خاطر کرونا
شیوع دوباره ویروس کرونا باعث لغو رقابت‌های لیگ و تمامی بازی‌های دوستانه در تونس شد.
پنجره نقل و انتقالات استقلال تا روز سه‌شنبه باز می‌شود
با اعلام رییس هیات مدیره باشگاه استقلال، پنجره نقل و انتقالات این باشگاه تا روز سه‌شنبه باز خواهد شد.
گل محمدی: برایم هر روز، روز مربی است
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس می گوید برای من هر روز، روز مربی است.
دانشگر و مهدی‌پور هم از قرنطینه خارج شدند
دو بازیکن دیگر تیم فوتبال استقلال پس از اتمام دوران قرنطینه، به جمع آبی‌پوشان پایتخت پیوستند.
درخشان: اداره پرسپولیس مثل اداره کردن یک وزارتخانه است
یک پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید که اداره کردن این باشگاه به مانند یک وزارتخانه زحمت دارد.
پرتاب آزمایشی موشک بالستیک قاره پیما توسط آمریکا
آمریکا روز پنجشنبه دست به پرتاب آزمایشی یک موشک بالستیک قاره پیمای چند میلیون دلاری خود از محل یک پایگاه نیروی هوایی اش در ایالت کالیفرنیا زد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۱۰ توصیه جدی برای گریز از کرونا
اگر مرگ دست کم یک‌هزارم مردم کشور بر اثر کرونا کافی نیست تا آن عده از هموطنان بی ماسک‌مان را متقاعد کند که باید ماسک بزنند و موارد بهداشتی را رعایت کند، واقعاً به این جماعت عجیب و غریب دیگر چه می‌توان گفت و آیا زمان برخورد جدی با اینان که جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند، نرسیده است؟
جنجالی به اسم تشویش اذهان عمومی!
شبه‌جزیره‌ای که در اعلام استقلالش با شکست سنگینی مواجه شده، حالا دست به رفتارهای عجیبی هم می‌زند و صدایی را که از آنها انتقاد می‌کند، خاموش می‌کند؛ خاموشی‌ای عجیب که اسمش را هم «تشویش اذهان عمومی» گذاشته‌اند! ‌تازه‌ترین شاهکاری که فدراسیون باقی‌مانده از مهدی تاج و علی کفاشیان رقم زده، محرومیت سعید آذری، مدیرعامل کنونی باشگاه فولاد خوزستان، از هرگونه فعالیت فوتبالی تا اطلاع ثانوی است. جرم؟ انتقاد از مسئولان فدراسیون فوتبال!
اخراج ١٤٠٠٠ نفر در غول نفتی اکسون
شرکت اکسون موبیل در راستای بازبینی فعالیتهایش ممکن است نیروی کار جهانی خود شامل کارمندان دفتری در آمریکا را حدود ۱۵ درصد معادل ١٤ هزار نفر کاهش دهد.
صادرات سیگار تقریبا ۲ برابر شد
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که تولید سیگار در نیمه اول امسال پنج درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته، اما صادرات این محصول با افزایش ۹۷.۲ درصدی مواجه بوده است.
لیر در آستانه سقوط
ارزش هر دلار به نزدیکی ۸.۳ لیر رسید.
نقاشی جدید حسن روح الأمین در ستایش پیامبر اکرم(ص) + عکس
عکاس پیشکسوت دفاع مقدس در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد
شب شعر گرامیداشت ˮقیصر امین‌پورˮ برگزار می‌شود
چالش‌های پخش بین‌المللی مستند سوژه «نردبان» شد
سریال ˮقاب زندگیˮ به رادیو رسید
سریال ˮخانه امنˮ از فردا آغاز می‌شود- داستانی واقعی از تقابل وزارت اطلاعات با داعش + فیلم
مستند «هستند کسانی که...»� روشی نوین برای مرمت آثار تاریخی را معرفی می‌کند
بازیگر ˮمختارنامهˮ و ˮامام علی (ع)ˮ فردا در خانه ابدی‌اش آرام می‌گیرد
جشنواره موسیقی نواحی در مصادره کرمان- ابهام‌ها و ضعف‌های جشنواره
مدیر شبکه نسیم: باید با ایده‌های نو، مخاطب را جذب کنیم- حفظ روندِ ˮدست‌فرمونˮ در دستور کار