درباره موضع‌گیری‌های ریاکارانه اصلاح‌طلبان رادیکال- شما دلسوز مرجعیتید؟

20:42 ۲۲ روز و ۱۶ ساعت پیش تسنیم 392 0
درباره موضع‌گیری‌های ریاکارانه اصلاح‌طلبان رادیکال- شما دلسوز مرجعیتید؟

موضع‌گیری ریاکارانه برخی اصلاح‌طلبان رادیکال درباره مرجعیت طی روزها و هفته‌های اخیر نشان می‌دهد که این جریان هیچ خط قرمزی برای استفاده ابزاری از موضوعات ندارد.

تسنیم

- اخبار سیاسی - گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم - طی روزهای اخیر حسین شریعتمداری یادداشتی از سر ارادت درباره یکی از اظهارات آیت‌الله سیستانی نوشت که پس از آن خود متوجه اشتباه رخ داده در این مسئله شده و شجاعانه از این بابت از آیت‌الله عذرخواهی کرد. اما در این میان برخی افراد و رسانه‌های متعلق به اصلاح‌طلبان رادیکال، با مناسب دیدن فضا برای زدن رقیب سیاسی خود و قطب‌بندیهای فانتزی در اندیشه سیاسی اسلامی، در اقدامی هماهنگ در ظاهر به دفاع ریاکارانه از مقام مرجعیت برخاستند حال آنکه با مروری بر مواضع گذشته این طیف و افراد وابسته به این جریان، می توان به میزان صداقت رفتار امروز آنها پی برد.
جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)
این جریان در حالی امروز در لباس دفاع متظاهرانه از مرجعیت پروژه سیاسی خود را پیش می ّرد که در گذشته، هرگاه قواعد شرعی و اخلاقیِ وضع شده و نصیحت‌ها و توصیه‌های دلسوزانه مرجعیت، مانع اهداف و رویکردهای آنها بوده، یا اقدام به نقد یا نفی این حکم یا قاعده شرعی و اخلاقی کرده‌اند یا اینکه پا را فراتر گذاشته و با بی‌حرمتی و افترا به مقام علما و مراجع تقلید اعتراض خود را علنی کرده‌اند.
توضیح مهم حسین شریعتمداری درباره یادداشت اخیر راجع به بیانات آیت‌الله سیستانی/ "برداشتم اشتباه بود" فروردین ماه سال 79، اکبر گنجی یکی از تئوریسین های جریان اصلاحات به همراه تعدادی از  هم‌طیفان خود و چهره های ملی مذهبی عازم کنفرانسی به میزبانی حزب هانریش بل (موسوم به سبزها) در برلین شدند.
درباره موضع‌گیری‌های ریاکارانه اصلاح‌طلبان رادیکال- شما دلسوز مرجعیتید؟
او در حاشیه این نشست در مصاحبه با روزنامه تاگس اشپیگل آلمان و در پاسخ  به سوالی درباره امام خمینی(ره) که بی‌تردید از بزرگترین و تاثیرگذارترین مراجع شیعه در طول تاریخ است، گفته بود: «ما تلاش میکنیم [امام] خمینی را به گونه‌ای تفسیر کنیم که مخالف دموکراسی نباشد. خمینی دیگر وجود ندارد آنچه وجود دارد فقط برداشت های ما از سخنان اوست. او به هر حال یک روزی به موزه خواهد رفت و هیچکس نمی‌تواند از این مسئله جلوگیری کند».
سعید حجاریان چندی پیش در گفت‌وگو با روزنامه همشهری گفته بود که حتی اکبر گنجی هم به اعتقاد او رادیکال نبوده است! اما یکی از برجسته‌ترین اهانت‌های اصلاح طلبان رادیکال به مقام مرجعیت  را می‌توان در سخنان هاشم آقاجری دید؛ آقاجری که از  فعالان سیاسی مطرح جریان رادیکال اصلاحات به شمار می‌رود؛  در 29 خرداد ماه سال 79 در جریان یک همایش، بعد از آنکه اعلام کرد نه تنها دین بلکه حکومت هم افیون توده‌هاست، تصریح کرده بود: «مگر مردم میمون هستند که تقلید بکنند؟!...رابطه نهاد سنتی با عوام، رابطه مرید و مراد است، یعنی اینکه مراد همیشه مراد باشد و مرید همیشه مرید و این حلقه بر گردنش.» او در بخشی از سخنانش حتی سعی کرد قداست امام معصوم علیه السلام را نیز با لحنی بی‌ادبانه زیر سوال ببرد. به طوری که گفت بود: «این طبقه ابتدا امامان معصوم را لاهوت می‌کرد تا خودش هم به عنوان نابینایان آن معصوم لاهوتی بشود...»
آقاجری در نمونه ای دیگر در بهمن ماه سال 1387، در مراسمی که در منزل عبدالله نوری به مناسبت اربعین حسینی برگزار شده بود، سخنان عجیبی درخصوص فقه و اخلاق مطرح کرده بود که نه تنها با واکنش اصلاح‌طلبان همراه نشد بلکه برخی از سیاسیون رادیکال همچون انصاری‌راد، ابراهیمی، جماعتی، ابراهیم یزدی، اعظم طالقانی و مرتضی مبلغ نیز پای سخنان آقاجری نشسته بودند.
وی در آن سخنرانی با زیر سوال بردن احکام فقهی مراجع تقلید گفته بود: «در حکومت، ما از هیچ فقیهی حکمی درباره مسائل اخلاقی و کرامت انسانی ندیدیم و تمامی موارد در جهت خُرد کردن انسانیت و سلطه‌پذیری بوده است».
درباره موضع‌گیری‌های ریاکارانه اصلاح‌طلبان رادیکال- شما دلسوز مرجعیتید؟
هاشم آقاجری در حال سخنرانی در منزل عبدالله نوری البته توهین اصلاح‌طلبان رادیکال به علما و مراجع تقلید محدود به سالهای پایانی دهه هفتاد و دولت اصلاحات نمی‌شود بلکه مرزهای تهمت را هم درمی‌نوردد.  در ماجرای ورود خانم‌ها به استادیوم، پس از آنکه  آیت‌الله مکارم شیرازی نظری مغایر با تبلیغات اصلاح‌طلبان اعلام کرده بود، محمود صادقی نماینده تهران در مجلس دهم به جای توضیح و ارائه مدلل دیدگاه خود، با طرح ادعایی که بعدها کذب بودن آن به اثبات رسید، در صفحه شخصی  خود در توئیتر خطاب به آیت‌الله مکارم شیرازی نوشته بود: «خوب است جناب ایشان درباره بدهی‌های کلان معوق جناب مدلل به بانک سرمایه هم توضیح بدهند».
درباره موضع‌گیری‌های ریاکارانه اصلاح‌طلبان رادیکال- شما دلسوز مرجعیتید؟
  در نمونه دیگر، فرزانه ترکان عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در مطلبی توهین آمیز که در روزنامه آرمان منتشر شده بود،  علاوه بر اینکه مراجع تقلید را افراد بی‌اطلاع و  فاقد نگاه جامع دانسته بود،‌ مدعی شده بود که مراجع معظم تقلید اطلاعات دقیقی از وضعیت نسل جوان به‌خصوص دختران دریافت نمی‌کنند».
اصلاح‌طلبان رادیکال و همفکران آنها در بحث تئوری جدایی دین از سیاست نیز در گذشته اظهارنظرات قابل تاملی داشته‌اند. محسن کدیور یکی دیگر از شخصیت‌های رادیکال این جناح که حالا رسماً در نقش اپوزیسیون ظاهر می‌شود، در بحث جدایی دین از سیاست معتقد است: « تفاوت میان قلمرو دین و دنیای سیاست آشکار است و گاه به تناقض می‌رسد. گاهی امری طبق مصلحت سیاسی لازم است، اما ضوابط دینی آن را نمی‌پذیرد، یا برعکس. به علاوه متخصصان دو قلمرو هم یکی نیستند. در دین فقها و علما صلاحیت دارند، در حالیکه اهل سیاست ممکن است در فقه و دیانت صلاحیت زیادی نداشته باشند».
کدیور همچنین در سال 93 در جریان سخنرانی در بنیاد سهروردی در شهر تورنتو گفته بود: «در حوزه دینی انتقاد خط‌قرمز ندارد. هرکسی مجاز است از خدای من انتقاد کند. به شما عرض کنم که هیچ مجازات شرعی برای اهانت به خدای اسلام هم نداریم».
دفاع ریاکارانه اخیر برخی اصلاح‌طلبان رادیکال از مرجعیت آنهم در شرایطی که این جریان سیاسی در دو دهه اخیر سابقه روشنی در اهانت به مقام اسلام و مرجعیت دینی داشته است، نشان دهنده این است که در موضوع اخیر نیز مسئله جایگاه علما و مرجعیت دینی برای اصلاح‌طلبان صرفاً به عنوان دست‌آویزی برای پیش‌برد پروژه‌های سیاسی علیه رقیب مورد توجه قرار گرفته است.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

با محصولات شیائومی خانه هوشمند خود را بسازید!
سایت مای شیائومی با عنوان فروشگاه شیائومی در ایران مدتی است که فعالیت خود را آغاز کرده و در همین مدت کوتاه محصولات متنوع و جذابی را به فروشگاه اضافه کرده است.
شش روش معروف دم کردن قهوه در منزل
قهوه ملو مجموعه ایست در زمینه ارائه انواع قهوه و لوازم و تجهیزات و دستگاه های خانگی حرفه ای به مشتریان خانگی و قهوه فروشی ها، کافی شاپ ها، رستوران ها و …
راهبردهای رهبری و گذار از بحران‌های ایران امروز
«بی‌اخلاقی و پرخاشگری و توهین در درازمدت آثار سیاسی بر جای می‌گذارد و در مواقعی مانند انتخابات به بروز کینه‌های عمیق در جامعه می‌انجامد و وحدت نظری در کنش‌های بزرگ بین‌المللی را با چالش روبه‌رو می‌کند و در نقطه‌ای به احساس بی‌دولتی هم منجر می‌شود. به نظر من جامعه‌ای که کنشگران آن پرخاشگراند، امنیت داخلی بسیار ضعیفی خواهد داشت.»
الزامات اقناع افکار عمومی
ارتباط موفق و موثر، ارتباطی است که نتیجه دلخواه یعنی اقناع را به‌ دنبال داشته باشد. در این صورت حتی می‌توانیم از آن با عنوان ارتباط متعالی یاد کنیم. یعنی پیامی فرستاده می‌شود و مخاطبان با دریافت این پیام آن را عمیقا می‌پذیرند. در این شرایط است که می‌توان گفت گیرنده پیام یا مخاطب اقناع شده است.
صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
انتقاد شدید مقام معظم رهبری از اقدام برخی‌ها در برخورد با دولت و رئیس‌جمهور و حرام دانستن هتک حرمت مسئولان به‌خصوص مسئولان بالای کشور تیتر نخست بسیاری از روزنامه‌های صبح دوشنبه است.
یک زمین خوردن چقدر برای دوچرخه سوار آب می خورد؟- بجای تنت سلامت بگویید تجهیزاتت سلامت!
رکابزن ملی پوش ایران گفت: قیمت تجهیزات دوچرخه سواری به قدری افزایش داشته که وقتی زمین می خوریم بیشتر نگران آسیب دیدن تجهیزات هستیم تا سلامتی خود.
به رکورد جهانی نزدیکم
ملی پوش دسته 61 کیلوگرم وزنه برداری ایران گفت: تلاش می‌کنم تا چندماه آینده به رکورد جهانی 135 کیلوگرم یک ضرب و 175 کیلوگرم دو ضرب برسم.
شروع لیگ ‌و اردوی تیم ملی بسکتبال در کنار چالش‌ها
لیگ برتر بسکتبال و اردوی تیم ملی ایران در حالی آغاز می‌شود که به دلیل نزدیک بودن به هم از نظر زمانی، با چالش‌هایی رو به رو هستند.
پیرلو: نگران بازی با بارسلونا نیستم
سرمربی یوونتوس پس از تساوی مقابل ورونا اعلام کرد نگران دیدار چهارشنبه شب برابر بارسلونا نیست.
۱۱ بازیکن برتر تاریخ PSG از نگاه ام باپه
مهاجم جوان پاری سن ژرمن از بهترین ترکیب تاریخ این باشگاه سخن به میان آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسلامی: کرونا از یک تیم‌ والیبال به تیم بسکتبال قزوین منتقل شد
سرمربی تیم بسکتبال شهرداری قزوین‌گفت: یکی از تیم‌های والیبال کرونا داشت و پس از بازی کردن در سالن ما، کرونا به تیم ما منتقل شد.
غلامرضا محمدی: به حرف‌هایم درباره انتخابی پایبندم- برای موفقیت به آرامش نیاز داریم
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با تاکید بر برگزاری رقابت‌های انتخابی در تمامی اوزان، گفت: به حرف‌هایی که می‌زنم پایبند هستم.
قهرمان لیگ فوتسال بدون سرمربی و بازیکنان جدید در لیگ برتر؟
در شرایط کنونی قهرمان لیگ برتر فوتسال نه اجازه ثبت قرارداد دارد و نه می‌تواند از سرمربی خود استفاده کند.
توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه
وزارت امور خارجه ایالات متحده از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه خبر داده است.
تشکیل ۵۴هزار پرونده زمین‌خواری -کشف نیمی از سرقت‌های کشور در پلیس پیشگیری
رییس پلیس پیشگیری ناجا از تشکیل ۵۴هزار پرونده مبارزه با زمین خواری در این پلیس خبر داد.
نقش کماندوهای اسرائیلی در کودتا علیه مادورو
شرط آمریکا برای حذف نام سودان از لیست سیاه
تلاش آمریکا برای ایجاد هرج‌ومرج سیاسی و بی‌دولتی در ایران
آمادگی روحانی برای برگزاری جلسه مجازی با نمایندگان مجلس
طرح تأمین کالاهای اساسی خانوارها به زودی اجرا می‌شود
واگذاری بخشی از سهام بانک ملی به مردم
تحریم‌های آمریکا علیه ایران ته کشید
اعمال اصلاحات در طرح تنظیم مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش
ترامپ روسای اف بی آی، سیا و پنتاگون برکنار می کند
کاخ سفید: دیگر تحریم چندانی علیه ایران باقی نمانده که اعمال کنیم