افقهی: اگر تعطیلی سفارت مقدمه اخراج آمریکا باشد، عراقی‌ها می‌توانند فشارها را تحمل کنند- آمریکا آمده است که بماند

17:35 ۱۷ روز پیش تسنیم 176 0
افقهی: اگر تعطیلی سفارت مقدمه اخراج آمریکا باشد، عراقی‌ها می‌توانند فشارها را تحمل کنند- آمریکا آمده است که بماند

کارشناس تحولات غرب آسیا سفارتخانه‌های آمریکا در هر کشوری را لانه جاسوسی دانست و با بیان اینکه تعطیلی سفارت واشنگتن در بغداد بعید نیست، معتقد است که نباید به آمریکا اجازه داد پس از تعطیلی سفارتش، توطئه‌های خود برای فشار بر مردم را اجرا کند.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، به دنبال تداوم حملات راکتی به سفارتخانه آمریکا در بغداد، وزیر خارجه این کشور طی تماسی با مقامات عالی رتبه عراقی،  آنان را به تعطیلی کردن سفارت آمریکا در بغداد تهدید کرد. درباره چرایی این اقدام آمریکا و پیامدهای تداوم حضور آمریکا در عراق و فعالیت های جاسوسی این کشور با
سید هادی افقهی کارشناس تحولات غرب آسیا گفت‌وگویی انجام دادیم که متن آن به شرح ذیل است.
تسنیم: همان طور که در جریان هستید وزیر خارجه آمریکا طی تماس تلفنی با رئیس جمهور عراق تهدید کرده‌ است، اگر حملات موشکی به سفارت آمریکا در بغداد ادامه یابد، سفارت خود در این کشور را تعطیل خواهد کرد.  نظر شما درباره سخنان تهدید آمیز مقامات آمریکایی چیست؟
افقهی:  از لحاظ سلسله مراتبی  و از نظر پروتکل‌های حاکم بر دیپلماسی  این کار قابل توجیه نیست که وزیر خارجه کشوری با مقام برتر از خودش در کشور دیگر ارتباط برقرار کند. اگر پامپئو سخنی داشت می‌بایستی با فواد حسین وزیر خارجه عراق مطرح می‌کرد اما علت اینکه  وزیر خارجه آمریکا این چنین برخورد استکبار مابانه و خارج از عرف دیپلماتیک دارد، یک حقیقت تلخی را برای ما روشن می‌کند، و آن حقیقت این است که آمریکایی‌ها عراق را به عنوان کشوری مستقل ، دارای حاکمیت ملی  و آداب و مبادی نمی‌دانند. آنان عراق را یک غنیمت جنگی می‌دانند و مسئولان عراقی را کسانی می‌دانند که باید از دستورات آمریکا پیروی کنند. آمریکایی‌ها احترام و استقلالی در جایگاه بین‌المللی برای عراق قائل نیستند، هر وقت دلشان بخواهند به عراق وارد  یا از آن خارج می‌شوند، کسی هم نیست که جلوی آنان را بگیرد و از آنها بازخواست کند.
تسنیم: هدف آمریکا از تهدید به  تعطیلی کردن سفارتش دربغداد چیست و این چه تاثیرات و پیامدهایی در عرصه عراق به جای خواهد گذاشت؟ افقهی:  این سئوال خوبی است و باید برای رسیدن به پاسخ آن توضیحاتی ارائه شود. اولا یکی از ماموریت‌های آمریکا در عراق انهدام حشد شعبی است. آمریکا چند بار به بهانه‌های مختلف حوادث مصنوعی برای خودش ایجاد کرد. مثل حمله به پایگاه " کی وان "  در کرکوک  که مسئولیت آن را به گردن حشد شعبی انداخت و به دنبال آن، دو پایگاه این نیرو  را بمباران کرد که  در اثر آن تعدادی از نیروهای حشد شعبی شهید و مجروح شدند. در حقیقت، آمریکا به دنبال این است که خودش و مزدورانش مثل بعثی‌ها به اماکن دیپلماتیک حمله و آنها را موشک باران کنند و مسئولیت این حملات به عهده حشد شعبی قرار دهد تا از این طریق نیرو را بزند.
مصاحبه|کارشناس عراقی: هیاهوی بستن سفارت آمریکا در عراق تاکتیک فشار بر مقاومت است یادداشت| تعارض سیاست‌های استعماری آمریکا با اراده ملی در عراق در همین حال، آمریکا به نخست وزیر عراق فشار وارد می‌کند که  تازمانی که نتوانید امنیت سفارتخانه ما را در بغداد تامین کنید، این سفارتخانه تعطیل خواهد شد و ممکن است پس از تعطیلی سفارت، یک سری تحریم‌هایی علیه عراق اعمال شود. تمام فشارهای آمریکا بر الکاظمی بر این محور است که شما کُند پیش می‌روید، گویا مرد میدان عمل نیستید که حشد شعبی را بزنید،  دست این نیرو را کوتاه  و مرجعیت را تضعیف  کنید، نفوذ آمریکا در عراق گسترش دهید و این کشور را برای پیوستن به کاروان عادی سازی روابط با تل آویو آماده سازید
.
تسنیم: آیا در شرایط کنونی امکان عادی سازی روابط بغداد – تل آویو وجود دارد؟ افقهی:  مصطفی الکاظمی نه ظرفیت عادی سازی روابط با تل آویو را دارد، نه قدرت آن را و اصلا در شرایط کنونی امکان تحقق این موضوع وجود ندارد. حشد شعبی در عراق حضور دارد، مراجع عظام تقلید، عشایر غیور عرب، جریان‌های سیاسی و انقلابی در مجلس قانونگذاری عراق تمام اینها مخالف عادی سازی روابط با تل آویو هستند. الکاظمی به خوبی می‌داند در سپهر عراق او فاقد جایگاهی است که این کشور را به سمت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی  ببرد.
تسنیم: اگر آمریکا به بهانه هدف قرار گرفتن سفارتخانه‌اش بخواهد به حشد شعبی حمله کند، عراق شاهد چه تحولاتی خواهد بود.
افقهی: اگر واشنگتن بخواهد پروژه اش درباره حشد شعبی اجرایی کند. آیا این نیرو ساکت خواهد نشست و پاسخ این حملات را نخواهد داد؟ هم اکنون فشارها به دولت بغداد وجود دارد که  مگر پارلمان عراق توافقنامه همکاری‌های راهبردی با آمریکا را لغو نکرد. چرا شما به دنبال اخراج نظامیان آمریکایی از کشور نیستید. پس در اینجا حشد شعبی دست برتر را دارد.
واشنگتن پست: سفارت آمریکا در بغداد تعطیل می شود اگر آمریکایی‌ها بخواهند به حشد شعبی حمله کند، باید بدانند،  این نیروی صد برابر قوی‌تر از زمانی است که به صورت پراکنده علیه آمریکا مبارزه می‌کرد. در آن زمان، این مبارزات سبب شد تا آمریکا نظامیانش را در سال 2011 از عراق خارج کند. اکنون حشد شعبی بسیار قوی‌تر از گذشته است . مگر آمریکایی‌ها می توانند به حشد شعبی حمله کنند؟! منتها آنان فقط دارند تهدید می‌کنند.  تجربه نشان داده است، اگر در مقابل آمریکا عقب نشنی شود،  او طرف مقابل را تعقیب خواهد کرد اما چنانچه در برابرش ایستادگی شود، آمریکا عقب نشینی می‌کند.
تسنیم: برخی معتقدند، هدف آمریکا از تهدید به تعطیل کردن سفارتخانه خود در بغداد، فتنه افروزی در عراق است چراکه واشنگتن پیشینه چنین اقداماتی را دارد. مثل ایجاد گروه‌های تروریستی، برافروختن جنگ شیعی  و سنی ، کرد – عرب و سازماندهی جوکرها در تظاهرات سال گذشته عراق . نظر شما در این زمینه چیست؟
افقهی: آمریکا برای فتنه افروزی در عراق بسیار تلاش کرده و می‌کند. مثلا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما بارها شنیدیم،  جو بایدن ( رقیب کنونی ترامپ در انتخابات رئیس جمهوری آمریکا ) گفته است،  بهترین حالت عراق برای واشنگتن  سه تکه  شدن این کشور ( شمال کردستان، وسط سنی‌ها و جنوب شیعیان )  است اما کاخ سفید نتوانست به این آرزوی خود  دست پیدا کند. درحقیقت، مردم عراق چنین اجازه ای را به آمریکا نمی دهند گرچه مزدورانی در این میان وجود دارند. اینان پیاده نظام استکبار جهانی و حقوق بگیر این نظام هستند. مثل جوکرها.
خب، استعداد این جوکرها چقدر است؟  اگر حشد شعبی اراده کند،  جوکرها را ظرف 12 ساعت هم آنان را از خیابان‌های بغداد جمع می‌کند منتها حشد شعبی نمی‌خواهد در زمین دشمن بازی کند و فتنه جدیدی در عراق ایجاد شود. این درحالی است که در میان اهل سنت عراق گروهی هستند که به خوبی می‌دانند، آمریکا به دنبال تجزیه کشورشان است  البته برخی جریان‌های قومی طائفه‌ای فکرمی‌کنند، اقلیم سنی به نفع اقلیم کُرد است ولی واقعیت چنین نیست و هر سه اقلیم ضرر می‌کنند. به هرحال، چنانچه  عراق تقسیم به 3 اقلیم شود، چنان جنگی رخ خواهد داد که این کشور به لبنان یا لیبی دیگری تبدیل خواهد شد.
تسنیم: با توجه به عملکردی که آمریکا تاکنون در عراق داشته‌ است. آیا تعطیلی سفارت این کشور به نفع مردم عراق است یا به ضرر آنان؟
افقهی: این موضوع بستگی به آن دارد که هدف چه باشد. اگر مقدمه‌ای برای اخراج نظامیان آمریکایی از عراق  باشد، هرچند مردم این کشور سختی‌هایی را تحمل کنند. مثل احتمال تحریم و ایجاد آشوب در عراق توسط آمریکا. به نظرم ارزش این کار را دارد . یعنی مردم عراق این سختی‌ها تحمل کنند ولی آمریکایی‌ها از کشورشان خارج شوند اما برخی معتقدند آمریکا نباید از عراق بیرون برود. ترامپ بارها به صراحت گفته‌ است، آمریکا نفت عراق و سوریه را می‌خواهد و آمده تا عراق در محور مقاومت قرار نگیرد. واشنگتن  به منطقه آمده‌ است تا ایران را مهار کند . آمریکایی‌ها برای ماندن آمده‌اند لذا با تعطیل شدن سفارت شان در بغداد ممکن است کارکنانش را  به عین الاسد یا اربیل منتقل شوند.
تسنیم: شما می‌دانید که سفارت آمریکا در بغداد فعالیت‌های جاسوسی زیادی دارد. برخی معتقدند بسیاری از کارهایی که در عراق انجام می‌شود،  طرح و برنامه آن در همین سفارتخانه ریخته صورت می‌گیرد. دولت بغداد چه اقداماتی می‌تواند در کاهش فعالیت‌های مخرب این سفارتخانه انجام دهد؟
افقهی: آمریکا چیزی به نام قانون و عرف دیپلماتیک را رعایت نمی‌کند. درحقیقت، سفارت آمریکا در هر کشوری لانه جاسوسی است. ظاهر این سفارتخانه‌ها دیپلماتیک است ولی در باطن آن کارکنان سازمان " سیا " و پنتاگون بیشتر از کارکنان وزارت خارجه است. این موضوع به همگان ثابت شده‌ است. همین ماجرای لانه جاسوسی و اسنادی که در این زمینه افشاء شد، به‌خوبی نشان داد که واقعا سفارت آمریکا در ایران لانه جاسوسی بوده‌ است.
به اعتقاد بنده در یک کشور جنگزده همچون عراق که تاکنون نتوانسته است از سال 2003 تاکنون خودش را جمع کند، زیرساخت‌هایش را بسازد، سازمان امنیتی مستقلی تشکیل دهد  و ارتش خود را باز تولید کند،  در چنین کشور بستر بسیار گسترده‌ای برای فعالیت‌های جاسوسی فراهم می‌شود. آمریکایی‌ها دوست دارند دست پرودگانشان لزوما آمریکایی نباشد، آنان می‌توانند عراقی باشند مثل همین جوکرهایی که بدانها اشاره رفت.
آمریکایی‌ها در منظومه رسانه‌ای عراق، سازمان امنیت و وزارت خارجه این کشور نفوذ دارند. بنابراین ، آمریکا چه سفارت داشته باشد چه سفارت نداشته باشد، متاسفانه کار خودش را کرده‌ است. حالا مردم ، پارلمان و آزادگان، حوزه علمیه، استادان دانشگاه‌ها، جریان‌های سیاسی مستقل عراق هستند که باید دست به دست یکدیگر بدهند و در برابر این منظومه فراگیر و اختاپوس ‌گونه آمریکا بایستند. این مهم نیازمند برنامه ریزی ، ائتلاف و همگرایی عراقی هاست.
تسنیم: شما در نهایت تهدید آمریکا برای بستن سفارتخانه خود دربغداد را چقدر قابل اجراء می‌دانید؟ افقهی: این احتمال وجود دارد. چیز بعیدی نیست. با وجود این، بایستی دید که اهداف واشنگتن در این زمینه چیست اما نباید به آمریکا اجازه داده شود که پس از بسته شدن سفارتخانه‌اش، توطئه‌های خود را به راحتی پیاده کند.
گفت وگو از عباس سیدمیرجمکرانی انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آموزش ساخت دو نوع استند تولد
استند تولد برای نمایش سن فرد در جشن تولدها استفاده می‌شود. معمولا استند تولد بر اساس علایق و یا خصوصیات فرد تهیه و تزئین وچینش می‌شود.
مزایا و استعلام شرایط بیمه عمر نوین
بیمه نوین یکی از شرکت‌هایی است که در سال ۹۷ حدود ۲ درصد از فروش کل بیمه‌های کشور را به خود اختصاص داده است.
حسابداری جیبی کسبه؛ حسابداری همراه
راحتی و سادگی استفاده از گوشی های موبایل، این دستگاهها را به ابزار بسیار مناسبی برای کسبه جهت مدیریت امور مالی آنها تبدل کرده است.
پروژکتور خورشیدی چگونه کار می کند
پروژکتورهای سولار با تبدیل نور خورشید به الکتریسیته و ذخیره آن در باطری تعبیه شده در قالب پروژکتور کار می کنند.
معرفی فرز و مینی فرز و کاربرد آنها
فرز و مینی فرز از جمله دستگاه‌هایی هستند که در زمینه ساخت‌وساز در تمامی صنعت‌ها کاربرد بسیاری دارند. از این وسیله برای برش دادن، ساییدن، زدودن، صیقل دادن و سمباده زدن سطوح مختلف استفاده می‌شود.
موتورسواران اسنپ‌باکس چقدر درآمد دارند؟
با افزایش روزافزون حجم ترافیک، تمایل به استفاده از موتور برای جابه‌جایی در سطح شهر هر روز بیشتر می‌شود. از طرفی موتورسواران بسیاری از این وسیله نقلیه برای جابه‌جایی مسافر و مرسولات کوچک استفاده می‌کنند.
رادیولوژی فرمانیه آماده ارایه ایمن ترین خدمات در ایام کرونا
پیدا کردن یک مرکز رادیولوژی و سونوگرافی که پروتکل بهداشتی را رعایت کنند دغدغه این روزهای مردم است. برای تمام مردم در وضعیت شروع کرونا پیدا کردن مرکز پزشکی که پروتکل های بهداشتی را به دقت رعایت کند و از این بابت اطمینان خاطر داشته باشند، مشکل است.
داشتن سایت پر بازدید و درآمد میلیونی
امروزه همه مردم تمایل دارند که کلیه کارهای خود را در سطح فضای مجازی انجام دهند چرا که در این صورت هم وقت کمتری نیاز داشته و هم می توانید بدون هیچگونه دردسری کلیه امور را مدیریت کنید.
تبلیغات گردشگری هدفمند با حمایت از گردشگری مسئولانه
سایت گردشگری "دستی بر ایران" سکویی برای تبلیغات گردشگری سایر سایت های این صنعت فراهم آورده است.
مشتری برای سلاح‌های ایرانی هست؟
یکی از سؤالات جدی که درباره بحث برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران در فضای مجازی مطرح می‌شود، این است که مشتریان احتمالی سلاح‌های ایرانی چه کشورهایی هستند و اینکه آیا واقعاً کسی حاضر است برای سلاح‌های ایرانی هزینه کند؟

پر بازدید ترین اخبار امروز

نارضایتی نسل جوان از دموکراسی بر طبق مطالعه دانشگاه کمبریج
یک مطالعه از سوی دانشگاه کمبریج نشان داد، نسل جوان جهان به ویژه در اروپا، آمریکای شمالی، آفریقا و استرالیا بیشتر از هر زمانی در قرن گذشته سرخورده و ناراضی از دموکراسی هستند.
استقبال اتحادیه اروپا از توافق اعلام شده میان ترامپ و سودان
مسؤول سیاست خارجه اتحادیه اروپا از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در خصوص سودان که مقدمه‌ای برای حذف نام این کشور از قهرست سیاه آمریکا برای کشورهای حامی تروریسم است، استقبال کرد.
تغییرات متعدد نیمی از لیگ برتری‌ها در فصل نقل و انتقالات- فولاد با ثبات‌ترین تیم
نیمی از تیم‌های لیگ برتری در فصل نقل و انتقالات تغییرات زیادی را تجربه کرده اند.
آغاز رای گیری پیش از موعد در ایالت فوق حساس فلوریدا
دو هفته مانده به روز انتخابات سراسری در آمریکا، رای گیری پیش از موعد در یکی از حساس‌ترین ایالت‌های سرنوشت ساز، یعنی فلوریدا، از روز دوشنبه ۱۹ اکتبر، آغاز شد.
آیا زوجین با گذشت زمان به هم شبیه می‌شوند؟
این تفکر که زوج ها با گذشت زمان شبیه به یکدیگر می‌شوند از دهه‌ها پیش مطرح بوده و در واقع، ریشه در یک آزمایش علمی در دهه ۱۹۸۰ دارد.
اردوغان: مخالفان پیشرفت اسلام در جهان به دین ما حمله می‌کنند
الهام علی اف از تصرف شهر زنگیلان و چندین روستا خبر داد
چین آمریکا را به دخالت در امور داخلی‌اش و خدشه دار کردن همکاری اقتصادی متهم کرد
ناتو در انتظار نشستی فوری با رئیس‌ جمهور بایدن!
مورالس سرخوش از پیروزی سوسیالیست‌ها در بولیوی: دیر یا زود باز می‌گردم
استقبال خارطوم و دوحه از تصمیم واشنگتن برای حذف نام سودان از لیست تروریسم
استرالیا: سطح جاسوسی‌ها از دوران جنگ سرد بالاتر است
شرط روسیه برای تمدید پیمان هسته‌ای
درخواست قانونگذاران اروپایی برای کاهش سطح هیات نمایندگان در نشست گروه ۲۰ در ریاض
معاون اشرف غنی: تاثیر منفی عدم سرشماری بر روند ملت‌سازی- از آمار واقعی هراس نداشته باشیم