گزارش|� نظرسنجی انتخاباتی و موقعیت اردوغان در برابر 8 رقیب

16:44 ۲۷ روز و ۲۰ ساعت پیش تسنیم 297 0
گزارش|� نظرسنجی انتخاباتی و موقعیت اردوغان در برابر 8 رقیب

در اغلب نظرسنجی‌های چند هفته اخیر، اکرم امام اوغلو شهردار استانبول، در رقابت با اردوغان بالاترین رای را کسب کرده و نشان می‌دهد که او یکی از شانس‌های مشترک مخالفین آکپارتی برای رسیدن به پیروزی است.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، تقریباً 2 سال و 6 ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و سراسری ترکیه باقی مانده است.
به عبارتی دیگر، اگر انتخابات پیش از موعد برگزار نشود و اتفاق خارق العاده ای روی ندهد، تا دو سال و نیم دیگر، قدرت سیاسی در ترکیه از آنِ ائتلاف جمهور(حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی) خواهد بود و رجب طیب اردوغان در مقام رئیس جمهور و رهبر حزب حاکم، مانع خاصی بر سر راه خود نمی بیند.
جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)
 با وجود آن که زمان زیادی به برگزاری انتخابات باقی مانده، شرکت های نظرسنجی در ترکیه، از کار و فعالیت باز نمی ایستند و به طور مداوم در استان های مختلف ترکیه، هم به شیوه میدانی و حضوری و هم به شکل تلفنی، در حال نظرسنجی از مردم هستند.
در اغلب نظرسنجی های چند هفته اخیر، اکرم امام اوغلو شهردار استانبول، در رقابت با اردوغان بالاترین رای را کسب کرده و نشان می دهد که او یکی از شانس های مشترک مخالفین آکپارتی برای رسیدن به پیروزی است.
آب شدن آکپارتی، جان گرفتن مخالفین نتایج نظرسنجی ها، حاکی از آن است که در شرایط فعلی، حزب عدالت و توسعه در اوضاع بحرانی و دشواری نیست اما در عین حال، قدم در مسیری نهاده که به شکل تدریجی و درصد به درصد، با مشکل کاهش آراء و سقوط به زیر 50 درصد روبرو می شود.
این در حالی است که در جبهه مخالفین، دو اتفاق جدید افتاده است: 1.احزاب محافظه کار جدیدی که به رهبری احمد داود اوغلو و علی باباجان تاسیس شده اند، آرای خود را از سبد رفقای سابق خود برمی دارند.
2.جبهه مخالفین، رفته رفته اختلافات را کنار می گذارد و شکل گیری یک ائتلاف گسترده ملی، دور از انتظار نیست.
چرا نظرسنجی ها تمامی ندارند؟ یکی از سوالات مهم در مورد انگیزه انجام نظرسنجی ها این است: چرا کار و فعالیت انتخاباتی این شرکت ها تمامی ندارد؟ آیا آنان یک هدف سیاسی خاص را دنبال می کنند؟ در پاسخ باید گفت: 1.در ترکیه، شرکت های نظرسنجی، از اعتبار و درآمد بالایی برخوردارند و اغلب احزاب و نهادهای سیاسی و اقتصادی ترکیه برای برنامه ریزی های پیش رو و استمزاج افکار عمومی، مداوماً دست به نظرسنجی می زنند و در نتیجه، طبیعی است که این عملیات با توجیهات درآمدزایی و سود اقتصادی، متوقف نشود.
2.کاهش آرای حزب حاکم و شریک آن در ائتلاف جمهور، بهانه به دست مخالفین داده تا به طور مداوم سفارش نظرسنجی بدهند و یک فضای روانی، پرتنش و پراسترس برای اردوغان و باغچلی به وجود بیاورند و قدرت خود را به رخ آنها بکشند.
3.در نظام ریاستی ترکیه، قوه مقننه و پارلمان، عملاً توانایی و قدرت چندانی ندارد و در عین حال، اکثریت کرسی ها در اختیار ائتلاف اردوغان – باغچلی است و مخالفینی که نه قدرت، نه رسانه و نه ابزارهای اثرگذار در اختیار دارند، با بهره گرفتن از ابزار فشار نظرسنجی، در جستجوی راهی هستند که برگزاری انتخابات پیش از موعد را به یک مطالبه عمومی تبدیل کرده و دولت را به چالش بکشند.
چه کسی رقیب اردوغان شود؟ تعیین رقیب قدرتمندی برای مبارزه با اردوغان که بتواند به عنوان نامزد مشترک همه جریانات و احزاب مخالف، مرد قد بلند آکپارتی را کنار بزند، عمده ترین دغدغه ائتلاف مخالفین است. به همین خاطر، شرکت نظرسنجی اوراسیا، در تازه ترین نظرسنجی خود، سوال مهمی را به این شکل طراحی کرده و از مردم، جواب خواسته است:
اگر در انتخاباتِ پیشِ رو، نامزد ائتلاف جمهور رجب طیب اردوغان و نامزد مشترک مخالفین ... باشد، شما به کدامیک رای خواهید داد؟
در گام بعدی، در چند گزینه، ضمن ثابت نگه داشتن نام اردوغان، اسامی چند مخالف، در چند نوبت در محل نقظه چین گذاشته شده تا در مورد موقعیت نامزدهای مشترک مخالفین، کسب نظر شود. به این ترتیب، اسامی افراد زیر، به عنوان رقیب مقابل اردوغان، ذکر شده است:
کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق مرال آکشنر رهبر حزب خوب عبدالله گل رئیس جمهور سابق عبداللطیف شنر معاون اسبق نخست وزیر اکرم امام اوغلو شهردار استانبول منصور یواش شهردار آنکارا محرم اینجه از سران سابق حزب جمهوری خلق ایلهان کسیجی از سران حزب جمهوری خلق نتایج نظرسنجی از این قرار است: 1.رقابت بین
اردوغان – کلیچدار اوغلو گزارش|� نظرسنجی انتخاباتی و موقعیت اردوغان در برابر 8 رقیب
الف) اردوغان: 38.5 درصد
ب) کلیچدار اوغلو: 38.1 درصد
ج) سایر: 0.6 درصد
د) عدم مشارکت/ تصمیم نگرفته ام/ هر چه حزب بگوید: 22.8 درصد
2.رقابت بین
اردوغان – آکشنر گزارش|� نظرسنجی انتخاباتی و موقعیت اردوغان در برابر 8 رقیب
الف) اردوغان: 37.9 درصد
ب) آکشنر: 36.8 درصد
ج) سایر: 0.3 درصد
د) عدم مشارکت/ تصمیم نگرفته ام/ هر چه حزب بگوید: 25 درصد 3.رقابت بین
اردوغان – امام اوغلو گزارش|� نظرسنجی انتخاباتی و موقعیت اردوغان در برابر 8 رقیب
الف) اردوغان: 38.7 درصد
ب) امام اوغلو: 41.9 درصد
ج) سایر: 0.4 درصد
د) عدم مشارکت/ تصمیم نگرفته ام/ هر چه حزب بگوید: 19 درصد 4.رقابت بین
اردوغان – یواش گزارش|� نظرسنجی انتخاباتی و موقعیت اردوغان در برابر 8 رقیب
الف) اردوغان: 38 درصد ب) یواش: 37.6 درصد
ج) سایر: 0.2 درصد
د) عدم مشارکت/ تصمیم نگرفته ام/ هر چه حزب بگوید: 24.2 درصد
5.رقابت بین
اردوغان – گل گزارش|� نظرسنجی انتخاباتی و موقعیت اردوغان در برابر 8 رقیب
الف) اردوغان: 41 درصد ب) گل: 33.4 درصد
ج) سایر: 3.9 درصد
د) عدم مشارکت/ تصمیم نگرفته ام/ هر چه حزب بگوید: 21.7 درصد
6.رقابت بین
اردوغان – شنر گزارش|� نظرسنجی انتخاباتی و موقعیت اردوغان در برابر 8 رقیب
الف) اردوغان: 38.6 درصد
ب) شنر: 36.9 درصد
ج) سایر: 0.9 درصد
د) عدم مشارکت/ تصمیم نگرفته ام/ هر چه حزب بگوید: 23.6 درصد
7.رقابت بین
اردوغان – اینجه گزارش|� نظرسنجی انتخاباتی و موقعیت اردوغان در برابر 8 رقیب
الف) اردوغان: 38.7 درصد
ب) اینجه: 35.1 درصد
ج) سایر: 3.6 درصد
د) عدم مشارکت/ تصمیم نگرفته ام/ هر چه حزب بگوید: 22.6 درصد
8.رقابت بین
اردوغان – کسیجی گزارش|� نظرسنجی انتخاباتی و موقعیت اردوغان در برابر 8 رقیب
الف) اردوغان: 38.4 درصد
ب) کسیجی: 36.7 درصد
ج) سایر: 0.6 درصد
د) عدم مشارکت/ تصمیم نگرفته ام/ هر چه حزب بگوید: 24.3 درصد
نتایج نظرسنجی موسسه اوراسیا نشان می دهد: 1.اکرم امام اوغلو فعلاً با داشتن 41.9 درصد، بر رای 38.7 درصدی اردوغان غلبه کرده و میزان افرادی که هنوز تصمیم گیری نکرده یا منتظر ابلاغ تصمیم حزب خود هستند، در سناریوی ورود او به رقابت ها، کمتر از دیگر سناریوها است و از اقبال بالاتری برخوردار است.
2.دیگر 7 رقیب احتمالی اردوغان، بین 33 تا 38 درصد رای دارند و جالب است که حتی گزینه هایی همچون عبدالله گل و عبداللطیف شنر از موسسین اولیه حزب عدالت و توسعه که نزد کمالیست ها محبوبیتی ندارند، اگر به عنوان نامزد ائتلاف مخالفین به میدان بیایند، از شانس بالایی برخوردارند و این نشان می دهد که مخالفین، تقریباً حاضرند هر گزینه ای را بر اردوغان ترجیح دهند و در مخالفت با او، نگرش قاطعانه دارند.
3.گزینه « عدم مشارکت/ تصمیم نگرفته ام/ هر چه حزب بگوید»، فعلاً در 8 سناریوی مطرح شده، بین 19 تا 25 درصد در نوسان است و این نشان می دهد که فعلاً، نزدیک به یک چهارم از رای دهندگان جامعه ترکیه در یک فضای مردد، بینابینی، شناور و ناراضی قرار دارند که بخشی از آنها مستعد جذب از سوی هر حزبی هستند و بخشی نیز، قصد مشارکت در انتخابات نخواهند داشت.
در جامعه سیاسی ترکیه که معمولاً مشارکت در انتخابات، بالای 80 درصد است و علایق حزبی مردم نیز همواره آشکار است، رسیدن آمار افراد شناور و مردد به رقم 25 درصد، حالت خاص و عجیبی است که احتمالاً بخش قابل توجهی از آن، ریشه در شرایط اقتصادی نامناسب کنونی ترکیه و تاثیرات فضای کرونا دارد.
منبع آمارها: روزنامه جمهوریت و یوتیوب های اوراسیا انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سمفونی که نوازندگان آن مردگان متحرک هستند!
نسخه صوتی سمفونی مردگان توسط نشر صوتی آوانامه دانش گستر منتشر و با صدای حسین پاکدل روایت می شود. البته نشر چاپی این کتاب نیز انتشارات ققنوس است.
نرم افزار یکپارچه مالی با کیفیت چیست؟
در دیدگاه ما ایرانیان هرموقع که صحبت از کیفیت می‌شود، ناخودآگاه ذهن ما به سمت محصولات خارجی می‌رود و کیفیت را مساوی با محصولی که خارج از ایران تولید شده باشد، می‌دانیم.
تجارت سیاه با کارتن خالی!
شیادان با خرید کارتن دست دوم چطور سر ما کلاه می‌گذارند؟
صفحه نخست روزنامه‌های شنبه
کرونا، انتخابات آمریکا و زمین‌لرزه ترکیه بیش از دیگر موضوعات مورد توجه روزنامه‌ها قرار گرفته‌اند.
آخرین آمار جهانی کرونا- ابتلای بیش از 101000 آمریکایی در 24 ساعت گذشته +جدول تغییرات
طبق آخرین آمار تاکنون ۴۵میلیون و ۹۲۱ هزار نفر به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند؛ کشور آمریکا در شب گذشته با افزایش ۱۰۱ هزار مبتلای جدید به مجموع ۹میلیون و ۳۱۶ هزار مبتلا رسید.
بازداشت 120 اوباش فعال در فضای مجازی توسط پلیس فتا تهران- شرط بازگشت قیمت‌گذاری در سایت‌های فروش مسکن و خودرو
رئیس پلیس فتا تهران گفت: طرح مقابله با ارازل و اوباش در فضای به صورت منسجم در کل کشور انجام می‌شود، در نیمه نخست سال جاری این موضوع با قدرت بیشتری پیگیری شد و بیش از ۱۲۰ نفر از اوباشی که در فضای مجازی فعالیت داشتند، توسط پلیس فتا تهران بازداشت شدند.
کسب 8 مدال توسط دانش‌آموزان ایرانی در المپیاد جهانی نجوم
دانش‌آموزان ایرانی در المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک موفق به کسب ۸ مدال شدند.
آمادگی اورژانس ایران برای اعزام تیم عملیات ویژه به ترکیه
سازمان اورژانس کشور آمادگی خود را برای اعزام تیم عملیات ویژه اورژانس از ایران به ترکیه، در پی وقوع زلزله در ازمیر اعلام کرد.
آمادگی نیروهای هلال احمر 4استان برای اعزام به ترکیه
سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: نیروهای هلال احمر تهران، آذربایجان غربی و شرقی و کردستان در آماده‌باش هستند که در صورت لزوم همراه اقلام مورد نیاز به کشور ترکیه اعزام شوند.
اختصاص 500 هزار تومان به هر مددجو در مراکز نگهداری بهزیستی برای تأمین اقلام بهداشتی
مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به چهارمین مرحله کمک‌های بهزیستی به معلولان و سالمندان در مراکز نگهداری، گفت: برای هر مددجو مبلغ ۵۰۰ هزار تومان برای تأمین اقلام بهداشتی در ایام کرونا در نظر گرفته شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حمله عقاب داغستان به مکرون: عذاب دردناکی در انتظارت است
حبیب نورماگمدوف ستاره مشهور و مسلمان رشته MMA و صاحب چندین کمربند قهرمانی UFC، با انتقاد شدید از حمایت رئیس‌جمهور فرانسه از جسارت به ساحت پیامبر اکرم (ص)، گفت: عذابی دردناک در نیا و آخرت در انتظار او و حامیانش است.
امامی: برای المپیک به ۷۴ کیلوگرم می‌روم-فدراسیون کشتی سنگ‌تمام گذاشت
دارنده دو مدال برنز جهان با بیان اینکه "فدراسیون کشتی در برگزاری کیفی اردوی تیم ملی سنگ‌تمام گذاشت"، گفت: بعد از رقابت‌های ‌کشتی آزاد قهرمانی جهان و با هدف حضور در المپیک توکیو به وزن ۷۴ کیلوگرم می‌روم.
ویسی چرا از پیکان جدا شد؟
گفته می شود مربی تیم فوتبال پیکان به خاطر درخواست‌ مالی بیشتر از این باشگاه جدا شده است.
مطهری: خوشحالیم پول برانکو را دادند اما نفرات فعلی هم زحمت می کشند
مربی تیم فوتبال پرسپولیس می گوید این باشگاه هنوز نتوانسته مطالبات فصل گذشته بازیکنان و کادر فنی را بپردازد.
آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ‌ها در کشور-مجوز دوربین‌گذاری در برخی زیستگاه‌ها صادر نشده
مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی ضمن اشاره به آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ‌ها در کشور گفت: مجوزهای لازم برای دوربین‌گذاری در برخی زیستگاه‌ها ازجمله توران هنوز صادر نشده است.
آنچه آرای پیش از موعد در انتخابات آمریکا می‌گوید
کومرسانت: واشنگتن به دنبال استفاده از ترفندهای جنگ سرد است
همه‌پرسی قانون اساسی الجزایر فردا برگزار می‌شود- آغاز رأی گیری در خارج
رئیس شورای ریاستی سودان: احزاب الامه و بعث اعتراضی  عادی سازی روابط با تل‌آویو نکردند
نظرسنجی فاکس نیوز کاهش برتری بایدن بر ترامپ را نشان می‌دهد
رئیس جمهور مکزیک برای اولین بار یک زن را به عنوان وزیر امنیت انتخاب کرد
نخست وزیر سابق قطر خطاب به ماکرون: از ˮآردرنˮ یاد بگیر!
برای پیروزی؛ کمپین‌های انتخاباتی ترامپ احتمالا تا بعد از روز انتخابات ادامه داشته باشد
سه روز مانده به انتخابات آمریکا؛ نبرد ترامپ و بایدن بر سر ایالت‌های مرکزی
افزایش شمار قربانیان زلزله در «ازمیر»