آیا عربستان پس از شکست ماکرون به صحنه لبنان بازخواهد گشت؟

12:42 ۲۱ روز و ۲۰ ساعت پیش تسنیم 64 0
آیا عربستان پس از شکست ماکرون به صحنه لبنان بازخواهد گشت؟

امانوئل ماکرون پس از قرار گرفتن ابتکار خود برای نجات لبنان در مسیر سقوط٬ خواستار مداخله عربستان در امور لبنان با استفاده از مهره‌های ریاض در این کشور شده است.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، به نظر می‌ رسد « سعد حریری» نخست‌وزیر سابق لبنان پس از کناره گیری « مصطفی ادیب» از نخست وزیری مکلف لبنان، جدیدترین نامزد برای تشکیل دولت شده است.
برخی از سیاستمداران و همچنین « امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، جنبش امل و حزب‌الله را به دلیل اختلافات سیاسی بر سر تصدی پست‌های وزارتی، مسئول عدم تشکیل دولت در لبنان دانستند.
تصمیم ادیب مبنی بر انصراف از تشکیل کابینه، می‌تواند لبنان را وارد مرحله تازه ای از تنش سیاسی کند بنابراین این تصمیم ابتکار عمل امانوئل ماکرون را در آستانه آزمایش گذاشت و این امر باعث شد تا ماکرون احزاب سیاسی لبنان را به ارتکاب خیانت جمعی متهم کند.
در شرایطی که ادیب از تشکیل دولت استعفا کرد، احزاب سیاسی که لبنان را در معرض سقوط دیدند، به دلیل پایبندی به منافع فرقه‌ای، به ابتکار عمل ماکرون متوسل شدند.
رئیس‌جمهور فرانسه در سخنرانی هفته جاری خود که پس از استعفای مصطفی ادیب صورت گرفت از سران لبنان به شدت و با استفاده از انواع «صفت‌ها» انتقاد کرد و در اقدامی مداخله‌جویانه، چهار تا شش هفته دیگر به آنها برای تشکیل دولت جدید در چارچوب طرح پیشنهادی فرانسه مهلت داد.
با بحرانی‌تر شدن اوضاع لبنان در همه زمینه‌ها به ویژه پس از انفجار مهیب بندر بیروت، ماکرون با طرح ابتکاری برای تشکیل دولت از 14 ‌وزیر جدید و به دور از سنت‌های فرقه‌ای سعی کرد تا به طور یکجانبه، نقشه جدیدی را برای لبنان ترسیم کند.
اقدامات فرانسه در لبنان در راستای وفاداری و دوستی با این کشور نبوده؛ بلکه برای کاهش نفوذ ترکیه در شرق مدیترانه که لبنان بخشی جدایی ناپذیر از آن بوده، صورت گرفته است.‎
رئیس جمهور فرانسه طی یک ماه دو بار از بیروت دیدار و با رهبران سیاسی لبنان ارتباط گسترده ای برقرار کرد تا از این طریق بتواند پیشنهاد خود را بر اساس تشکیل یک دولت کوچک با 14 چهره جدید عملی کند.
این پیشنهاد فرانسه با مخالفت گروه‌های شیعه از جمله حزب‌الله و جنبش امل و همچنین « نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان روبرو شد.
لبنان| احتمال نامزدی نجیب میقاتی برای نخست‌وزیری پس از موافقت حریری لبنان| حمله معترضان به بانک مرکز بیروت پس از انصراف ادیب از تشکیل دولت جدید در لبنان، ماکرون به طور موقت ناکامی در اجرای طرح خود را پذیرفت، اما اعلام کرد که عقب نشینی نخواهد کرد ، حتی اگر این امر مستلزم دستیابی به راه‌حل جدیدی برای لبنان باشد.
ماکرون، نخست‌وزیران اسبق لبنان را مسئول دور زدن ابتکار عمل و انتقال آن به یک موضع فرقه ای دانست.
فشار فرانسه به بن سلمان برای مداخله در امور لبنان منابع گزارش دادند که رئیس جمهور فرانسه و « محمد بن سلمان » ولی‌عهد سعودی طی تماس تلفنی، بر سر بازگرداندن سعد حریری به قدرت توافق کرده‌اند.
حریری همواره به عنوان نماینده عربستان در لبنان دیده می‌شود.
چند روز بعد از انفجار بندر بیروت، حریری در دادگاه بین‌المللی، حزب‌الله را به ترور پدرش «رفیق حریری» متهم کرد تا از این طریق بتواند نقش حزب‌الله را در صحنه سیاسی لبنان کاهش دهد و به دنبال آن مصطفی ادیب را برای نخست‌وزیر مکلف لبنان معرفی کرد.
به دنبال استعفای مصطفی ادیب از تشکیل دولت، سعد حریری از این اتفاق و شکست ابتکار عمل امانوئل ماکرون ابراز تاسف کرد .وی در توییتی در این باره نوشت: کسانی که امروز شکست ابتکار عمل فرانسه برای سوق دادن رهبران لبنان به سمت تشکیل دولت جدید را جشن می‌گیرند به دلیل از دست دادن این فرصت پشیمان خواهند شد.
برخی منابع ذکر کردند که فشار‌ها و تحمیل اتهامات به حزب‌الله در ناکامی طرح فرانسه و انصراف ادیب ممکن است در راستای اهداف آمریکا و عربستان برای درگیری میان حزب‌الله و جنبش امل باشد و در مقابل پاریس مطمئن خواهد شد که لبنان دچار فروپاشی نمی‌شود و در صحنه لبنان از مخالفان خود شکست نخواهد خورد.
جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)
این منابع فاش کردند که تماس میان رئیس جمهور فرانسه و ولیعهد سعودی بعد از تماس ماکرون و سعد حریری برقرار شد.
بر اساس گزارش‌های این منابع ماکرون به حریری تاکید کرد با شرط چرخشی بودن پست‌های کلیدی ممکن است حزب‌الله احساس کند برخی شرکت کنندگان در تشکیل دولت ادیب در حال هماهنگی با آمریکایی‌ها هستند تا جنبش امل و حزب الله را از صحنه سیاسی دور کنند.
آیا ماکرون از بن سلمان تقاضای کمک کرده است؟ منابع دیپلماتیک فرانسوی در گفت‌وگو با وب سایت « عربی پست» اعلام کردند که ماکرون از بن سلمان خواست با ارائه راه حل منطقی برای بحران لبنان، از ستیزه‌جویی‌ها در این کشور بکاهد.
ماکرون در این تماس تلفنی تاکید کرد که حل بحران این کشور عربی از طریق سعد الحریری صورت بگیرد؛ چرا که وی از وضعیت سیاسی مقبول و از حمایت نخست‌وزیران سابق برخوردار است و همچنین مورد حمایت آمریکا قرار دارد.
اما ولیعهد سعودی به ماکرون تاکید کرد که عربستان نمی‌تواند به دولتی که متشکل از نمایندگان حزب‌الله است، کمک کند ولی از آنجا که حریری رابطه نزدیکی با عربستان دارد وی را در اداره کشور کمک خواهد کرد.
« جورج علم» تحلیلگر سیاسی لبنانی در خصوص تماس تلفنی ماکرون با بن سلمان تاکید کرد که سوال بزرگی درباره این جریان وجود دارد.
تحلیلگر سیاسی لبنان در گفت‌وگو با « الخلیج آنلاین» گفت که عربستان در تشکیل حکومتی که از نمایندگان حزب‌الله باشد، مداخله نخواهد کرد؛ چراکه مداخله ولیعهد سعودی در این امر به معنای سرپیچی و نافرمانی از آمریکا است.
این تحلیلگر لبنانی خاطرنشان کرد که موضع آمریکایی ها در قبال ابتکار ماکرون از روز اول روشن بود ، زیرا واشنگتن از تشکیل هر دولتی با حضور نمایندگان حزب‌الله در لبنان خودداری و ولیعهد سعودی نیز نمی‌تواند مخالفتی با آمریکا در این زمینه داشته باشد.
علاوه بر این مداخله عربستان برای تحت فشار قرار دادن حریری برای بازگشت به قدرت با سخنرانی « سلمان بن عبدالعزیز آل سعود » پادشاه عربستان که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، حزب‌الله را مسئول اتفاقات اخیر دانست، مغایرت دارد.
به گفته علم، حریری درخواست‌های زیادی برای تشکیل دولت داشت و اصرار داشت تا دولت را مطابق چشم انداز خود تشکیل دهد که این امر کاملا مغایر با ابتکار عمل فرانسه است.
تحلیلگر لبنانی اعلام کرد که ابتکار عمل فرانسه پس از حمله شدید ماکرون به جنبش امل و حزب‌الله با شکست روبرو شده و پیامدهای ناکامی ابتکار ماکرون در آینده تشدید می‌شود.
در همین راستا« رانده حیدرة» روزنامه نگار لبنانی در گفت وگو با الخلیج آنلاین اعلام کرد تلاش فرانسه در بازگشت حریری به قدرت با کمک عربستان با شکست روبرو خواهد شد.
حیدر افزود با توجه به اینکه فرانسه وارد اردوگاه مخالفان حزب‌الله و بخشی از جنگ آمریکا و عربستان علیه آن شده، حزب‌الله از حق خود در انتخاب وزرای شیعه و وزارت دارایی عقب‌نشینی نخواهد کرد.
این روزنامه نگار لبنانی افزود با توجه به اینکه ماکرون علنا حزب‌الله را به عدم تشکیل دولت در لبنان متهم کرد و همچنین به دلیل تحریم‌های اخیر آمریکا علیه جنبش امل و شرکت‌های تابع حزب‌الله، هیچ جای تفاهم و توافقی با آن وجود ندارد.
در حال حاضر شرایط لبنان به نحوی است که اگر حزب الله از نخست وزیر پیشنهادی حمایت نکند، تشکیل دولت امکان‌‌پذیر نیست، اما درعین حال فرانسوی‌ها و 14 جریان مارس نمی‌خواهند، دولت تحت حمایت حزب الله تشکیل شود، بنابراین با تحت فشار گذاشتن حزب‌الله خواهان عقب‌نشینی آن هستند. در واقع فرانسه به دنبال این است که نظام طائفه‌ای لبنان را تغییر دهد که این امر با منافع برخی از گروه‌های داخلی کشور مغایرت دارد.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جیب کرونازده کارگر و کارفرما
بخش «میز خدمت» حسابی پر است و هر کسی از یک سمت سؤالی مطرح می‌کند. وکلا و کارشناسان هم بین مردم رفت و آمد می‌کنند تا شاید گرهی باز شود. یکی از کارمندان توضیح می‌دهد که بیشترین مراجعه درخواست کنندگان بیمه بیکاری هستند.
نایب رییس هندبال: نتایج تست های کرونا محرمانه به باشگاه ها اعلام می شود
الهام سلوکی گفت: شرایط ما این است که هر بازیکن در هر مرحله که تستش مثبت شود از دور مسابقات لیگ برتر هندبال خارج می‌شود.
سوالی که فوتبال باید از خودش بپرسد
آیا بهتر نبود به جای رن یا کراسنودار در افتتاحیه لیگ قهرمانان فصل جاری میلان حضور پیدا می‌کرد یا تاتنهام و آرسنال؟ این سوالی است که فوتبال باید از خودش بپرسد. مساله واقعا مهمی است. تجربه بشری ثابت کرده انعطاف نداشتن در مقابل وقایع پیش‌آمده ممکن است کار را به جایی برساند که رشته امور از دست خارج شود. اتفاقاتی که در آینده رخ می‌دهند ممکن است بی‌نهایت عجیب و غیر قابل پیش‌بینی باشند. نمونه‌اش همین ویروس کرونا.
آموختن درس بزرگ زندگی از شجاع خلیل‌زاده
زندگی همیشه درس می‌دهد، حتی به وسیله شجاع خلیل‌زاده!
بحران «صوتی» در پرسپولیس
بعد از فینالیست شدن پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا، هواداران این تیم حتی یک ساعت آرامش نداشته‌اند. رگبار خبرهای بد و شایعات مضطرب‌کننده تمامی ندارد و هر لحظه، ممکن است مین جدیدی در یک گوشه باشگاه منفجر شود.
آخرین مناظره بایدن و ترامپ برگزار شد
جو بایدن و دونالد ترامپ آخرین مناظره انتخاباتی خود را برگزار کردند.
سرنوشت پرندگان مهاجر در دست مردم؟
پرندگان مهاجری که برای زمستان‌گذرانی به تالاب‌های برخی استان‌های کشور مهاجرت می‌کنند سال‌ها است که هدف شکارچیان قرار می گیرند و گرچه برای شکار و صید هر گونه‌ای از پستانداران، آبزیان و پرندگان به صدور و دریافت پروانه شکار از سوی سازمان حفاظت محیط زیست نیاز است اما شکار پرندگان مهاجر طی چند سال گذشته در بسیاری از موارد به‌صورت غیرقانونی و بدون مجوز انجام می‌شود و به فروش می رسد. در این میان مردم در کنار مسوولان نقش مهمی در کاهش کشتار پرندگان مهاجر دارند.
دورکاری و ایجاد فرسودگی شغلی
یک روانشناس مطرح کرد: هرچند برخی یافته های پژوهش ها دارای تناقضاتی هستند اما به نظر می رسد ترکیبی از دورکاری و خدمت در محل سازمان می تواند از فرسودگی شغلی بکاهد، به طوری که دورکاری طولانی مدت و یا حضور پیوسته در محل کار، هر دو می توانند با فرسودگی شغلی در ارتباط باشند.
بررسی نرخ جدید معاینه فنی خودروهای پایتخت
مدیرعامل شرکت ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران از بررسی افزایش نرخ معاینه فنی خودروها در شورای رقابت خبر داد.
آثار منحصر به‌فرد ایرانی در موزه روسیه- نمایش نقاشی‌های دوره قاجار
رئیس موزه هنر ملل شرق در فدراسیون روسیه گفت: بخش مربوط به فرهنگ و تمدن ایران، یکی از غنی‌ترین بخش‌­های موزه هنر ملل شرق است و برای برخی اشیاء آن در سایر موزه‌ها نمی­‌توان مشابهی برای آنها پیدا کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جیب کرونازده کارگر و کارفرما
بخش «میز خدمت» حسابی پر است و هر کسی از یک سمت سؤالی مطرح می‌کند. وکلا و کارشناسان هم بین مردم رفت و آمد می‌کنند تا شاید گرهی باز شود. یکی از کارمندان توضیح می‌دهد که بیشترین مراجعه درخواست کنندگان بیمه بیکاری هستند.
نایب رییس هندبال: نتایج تست های کرونا محرمانه به باشگاه ها اعلام می شود
الهام سلوکی گفت: شرایط ما این است که هر بازیکن در هر مرحله که تستش مثبت شود از دور مسابقات لیگ برتر هندبال خارج می‌شود.
سوالی که فوتبال باید از خودش بپرسد
آیا بهتر نبود به جای رن یا کراسنودار در افتتاحیه لیگ قهرمانان فصل جاری میلان حضور پیدا می‌کرد یا تاتنهام و آرسنال؟ این سوالی است که فوتبال باید از خودش بپرسد. مساله واقعا مهمی است. تجربه بشری ثابت کرده انعطاف نداشتن در مقابل وقایع پیش‌آمده ممکن است کار را به جایی برساند که رشته امور از دست خارج شود. اتفاقاتی که در آینده رخ می‌دهند ممکن است بی‌نهایت عجیب و غیر قابل پیش‌بینی باشند. نمونه‌اش همین ویروس کرونا.
آموختن درس بزرگ زندگی از شجاع خلیل‌زاده
زندگی همیشه درس می‌دهد، حتی به وسیله شجاع خلیل‌زاده!
بحران «صوتی» در پرسپولیس
بعد از فینالیست شدن پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا، هواداران این تیم حتی یک ساعت آرامش نداشته‌اند. رگبار خبرهای بد و شایعات مضطرب‌کننده تمامی ندارد و هر لحظه، ممکن است مین جدیدی در یک گوشه باشگاه منفجر شود.
آخرین مناظره بایدن و ترامپ برگزار شد
آغاز مناظره پایانی ترامپ و بایدن
«رمدسیویر» مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان کرونا قرار گرفت
حمله هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزه
آمریکا سفیر ایران در بغداد و 5 نهاد ایرانی را تحریم کرد
جهاد اسلامی: معادله موشک مقابل موشک همچنان در دستور کار ماست
تخریب یک روستای فلسطینی برای «179»اُمین‌بار؛ ادامه مقاومت در برابر تجاوزگری رژیم صهیونیستی
پوتین: هیچ کشوری به اندازه روسیه خواهان پایان درگیری در قره باغ نیست- تاکنون 5000 نفر در درگیری قره باغ کشته شده‌اند
آژیر خطر در شهرک‌های صهیونیست‌نشین به صدا درآمد
سودان|اعلام آمادگی حمدوک برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی