امانی‌طهرانی: اجرای پراکنده 2030 ارتباط سیستمی به وزارت آموزش و پرورش ندارد

15:45 ۲۶ روز و ۲۱ ساعت پیش تسنیم 560 0
امانی‌طهرانی: اجرای پراکنده 2030 ارتباط سیستمی به وزارت آموزش و پرورش ندارد

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: ۲۰۳۰ هیچگاه در این شورا سابقه نداشته است و اگر اقداماتی انجام می‌شود که تمایلاتی به ۲۰۳۰ دارد، اقدامات سیستمی و سازمان یافته که ما از آن مطلع باشیم نیست.

تسنیم

- اخبار اجتماعی -  به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، محمود امانی طهرانی در نشست خبری با رسانه‌ها اظهار کرد: اهمیت مدرسه با ظهور و بروز رقبا، آموزش مجازی و فضای خود یادگیری نباید تضعیف شود چون نیازهایی که در مدرسه به آن پرداخته می‌شود از جنس ارتباط انسان‌ها با یکدیگر و رشدی است که در فضای مجزا فراهم نمی‌شود و امروز دغدغه این است که هر روز بر قوت مدرسه و تأثیرگذاری آن به عنوان یک زیست بوم تاکید شود.
وی افزود: جامعه ما اینکه اولویت اول یک ملت مدرسه است را بدیهی نگرفته است و هنوز روی آن مناقشه داریم، اولین جایی که باید بسازیم مدرسه است و اگر آن را به خوبی بسازیم جامعه بهبود پیدا می‌کند.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: کاری که مدرسه حضوری انجام می‌دهد در فضای غیرحضوری قابل دستیابی نیست آنچه که در آموزش حضوری به دنبال آن هستیم جنبه تربیتی تمام ساحتی است و اصل بر تشکیل حضوری مدارس است اما گاهی خطراتی باعث می‌شود که این کار رخ ندهد مانند وضعیت کرونا.
امانی طهرانی بیان کرد: تک تک ما موظفیم از وضعیت مدرسه مطلع باشیم و دبیرخانه شورای عالی هم به این موضوع اهتمام جدی دارد و در این مدت از مدارس بازدید داشتیم تا مطمئن شویم جریان آموزش متوقف نمی‌شود و امروز به این نتیجه رسیدم معلمان تلاش خود را می‌کنند تا چرخه آموزش متوقف نشود، مدارس باز است معلمان حضور دارند و دانش آموزان به اختیار خود به مدرسه می‌آیند.
وی با تأکید بر اینکه آموزش در شرایط کرونا تعطیل نشده است، تصریح کرد: به مدرسه‌ای رفتم که 6 معلم اول دبستان داشت و در شرایط جدید بین آنها ارتباط برقرار شده است و فیلم‌ها و محتوا را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: دانش آموزان به شکل مصمم و قوی پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند باید به گونه‌ای عمل کنیم که حیاتی‌ترین امر جامعه یعنی آموزش متوقف نشود و محدودیت‌ها همچون نبود ابزار یا سرعت پایین اینترنت وجود دارد اما با این موارد هم در حال تلاش هستیم.
امانی طهرانی ادامه داد: یکی از مسائل آموزش در جهان بحث سنجش معتبر است و شورای عالی آموزش و پرورش در سند تحول نیز به این مهم پرداخته است و درباره سطوح سنجش از جمله نظام آموزشی، مدرسه و دانش آموز مصوبات متنوع و متعددی وجود دارد، سنجش ما نباید به دانش آموز لطمه بزند و در ارزشیابی نظام آموزشی اصول به درستی در راستای اینکه اطلاعات کافی برای قضاوت در اختیار قرار دهد شکل گرفته است و این کار با بخشنامه انجام نمی‌شود و نیاز به تلاش مستمر دارد.
 وی با تاکید بر اینکه سنجش امر پیچیده‌ای است و باید دشواری این راه را بپذیریم و اقدامات پله به پله بهبود بخش داشته باشیم، متذکر شد: یکی از زمینه‌های مثبت ارزشیابی توصیفی دوره ابتدایی است که به دانش آموزان لطمه نمی‌زند چون دیدگاه رقابتی را کنار زده است و وقتی آموزش و پرورش در موقعیت دشوار گزینش و تخصیص قرار می‌گیرد ما را مجبور می‌کند تا به روش‌هایی تن بدهیم که ممکن است به ما آسیب بزند.
چرایی کاهش توانایی دانش‌آموزان در سواد خواندن دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره کاهش توانایی دانش آموزان در سواد خواندن مطرح کرد: موافقم که ارزشیابی توصیفی تاثیر داشته است اما صرفا مرتبط به آن نیست و تغییرات دیگری داشتیم مانند تعطیلی پنجشنبه‌ها و تغییر بافت معلمان در سال‌های اخیر.
امانی طهرانی درباره سند تحول بنیادین عنوان کرد: اجرای سند را مانند هر نوع کار دیگری می‌توان از ابعاد مختلف نگاه کرد اگر به سراغ قانون اساسی برویم‌ می‌بینیم از لحظه تدوین در حال اجراست اما ممکن است برخی اصول مانند اصل 30 آنگونه که باید اجرا نشده، سند تحول هم از همین جنس است و اگر در وزارت آموزش و پرورش نبود برخی تغییرات رخ نمی‌داد مثلا ساختار 6.3.3 اجرا شد و در اثر سند تعداد زیادی کتاب جدید مانند تفکر و سواد رسانه‌ای، مدیریت، سبک زندگی و تفکر و پژوهش به مدارس آمده است همچنین در کف مدارس طرح بوم را داریم و اجرای آن به مدیران مدارس واگذار شده است.
نمی‌توانیم بگوییم سند تحول الزاما در حال اجراست  وی ادامه داد: سند قرار است ما را از این نقطه‌ای که هستیم به نقطه خیلی بالاتر برساند اما به آن نقطه نرسیده‌ایم و یکی از دلایل این است که این نظام با مشکلات بسیار اولیه در جاهای مختلف از جنس فضای مدارس، آموزش معلمان و ... دچار مشکلات انباشته بوده است و این سبب می شود نتوانیم بگوییم سند الزاما در حال اجراست.
دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش بیان کرد: سند را به معاونت‌ها داده‌اند و برای اجرای راهکارها برنامه‌هایی ارائه شده است؛ مثلاً راهکار مربوط به هویت‌بخشی دانش آموزان، برنامه پرچم است و مدارسی که آن را اجرا می‌کنند، مشخص می‌شود. معتقدم نگاه به سند باید به گونه‌ای باشد که چشم‌اندازی را ترسیم کند تا مدت طولانی باید به سراغ آن برویم و اجرای شکلی سند جای اجرای عمیق و مفهومی آن را نگیرد و خودمان را فریب ندهیم که این اجرا به معنای اجرای سند است.
امانی طهرانی بیان کرد: آنچه در آموزش و پرورش باید انجام شود این است که یک فهم عمیق از اجرا به دست بیاوریم و چهار عرصه برای چرخش ها وجود دارد  که عبارتند از ارزشیابی، جذب و به کارگیری معلم، نظام تجهیز و ساختمان مدرسه و نظام برنامه های درسی. مسیر روشن است و باید امکانات بیشتری داشته باشیم مثلا مدارس ما مدارسی باشند که روح دانش‌آموز شاد شود باید برای آن تلاش کنیم و پول بگذاریم اینکه این پول از چه طریقی قابل تأمین است.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره مدرسه محوری مطرح کرد: مدرسه محوری یک گفتمان است و این واژه را دقیق استفاده نمی‌کنیم. گفتمان یعنی یک‌ مبحثی که همراه با فهم عمومی فزاینده و رشد یابنده است و مدرسه محوری از دید من یک گفتمان است در ایجاد این گفتمان و دغدغه عمومی شدن و امید فراوان به مدرسه‌ها بستن و روی کارکرد مدارس حساب کردن، همه نقش دارند.
مدرسه محوری باید از شعار خارج شود امانی طهرانی گفت: یکی از مهمترین مسئولیت‌های جدی آگاهان کشور کمک به این است که مدرسه محوری از شعار تبدیل به حس شود. مدرسه تراز سند را بررسی کنید با کلمات فاخر و سطح بالا مدرسه توصیف شده است اما بنده معتقدم مدرسه کانون تربیتی محله یکی از جملات فاخر سند است و می خواهد دانش آموزان به پدر و مادر احترام بگذارند و برای رسیدن به این هدف باید مدارس برنامه طراحی کنند.
وی اظهار کرد: چنین مدرسه ای می شود مدرسه در خدمت خانواده و می توان آن را به محله آورد تا خشونت کم شود و همسایه ها به هم احترام بگذارند و سیمای مدرسه متناسب سند این است.تمام تلاش ما باید این باشد که این فهم از مدرسه و نه صرفا نتیجه گرفتن از کنکور مدنظر باشد این فهم از مدرسه، باعث می شود تا خانواده ها به دنبال آن باشند.
شورای عالی آموزش و پرورش مجری اجرای سند تحول نیست دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه درباره ارزشیابی، نظام معلمی و سایر موضوعات باید قدم های زیادی برداریم، عنوان کرد:  اولین قدم ما باید شناخت سند باشد و پس از آن تمام اقدامات ما می‌شود اجرای سند اما اگر سند را نشناسیم اقدامات روزمره ما اگر‌ مضر به حال سند نباشد فایده‌ای هم برای سند ندارد البته شورای عالی آموزش و پرورش مجری سند تحول نیست. قانون‌گذاری، اجرا و نظارت بر عهده شورای عالی است و اجرای سند بر عهده وزارت آموزش و پرورش است و زمان‌بندی اجرا از جنس زمانبدی سالانه است و هر سال بخش‌های قابل اجرای سند انجام می‌شود.
منتقدان به اهداف دوره‌های تحصیلی چرا آن را اصلاح نکردند! وی درباره حذف برخی واژگان مانند تولی، تبری و حکومت دینی از اهداف دوره های تحصیلی گفت: این اهداف براساس اسناد بالادستی به صورت ریز به ریز تدوین شده است و 100 درصد به اسناد بالادستی پایبند است و چون از هدف نویسی شایستگی محور متخذ شده است بنابراین عباراتی به کار می گیرند که قابلیت وصف و توسعه دارد و قرار نبود تمام سرشاخه های واژگانی اینجا بیاید. تمام عبارت‌هایی که بیان می‌شود از جنس سرشاخه‌هایی است که به مبنای عباراتی ما وصل است و به معنای بی‌اعتنایی یا حذف واژگان نیست‌. منتقدان کنونی دو سال در جایگاهی بودند که اهداف در دست آنها بود و اگر مشکلی داشت باید آن را رفع می کردند.
اجرای پراکنده 2030 ارتباطی به وزارت آموزش و پرورش ندارد امانی طهرانی متذکر شد: 2030 هیچگاه در شورای عالی آموزش وپرورش سابقه نداشته است و اگر اقداماتی انجام می‌شود که تمایلاتی به 2030 دارد و ناشی از تفکرات این چنینی است اقداماتی سیستمی و سازمان یافته که ما از آن مطلع باشیم نیست.
از رتبه‌بندی معلمان چه خبر؟ وی افزود: ما زحمت کشیده و سند تحول بنیادین را نوشته‌ایم و بخشی از عمر بنده هم برای نوشتن این سند صرف شده است و باید برای آن تلاش کنیم و در این چارچوب طبیعتاً سند تحول بنیادین هدف ما است. رهبر انقلاب هم درباره 2030 گفتند اگر چنین چیزی وجود دارد درباره آن اقدامات لازم را انجام دهید.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره رتبه بندی معلمان گفت: مهمترین کار رتبه‌بندی،  بهبود در معیشت معلمان است و در این مرحله وزیر انتخابی را انجام داد که آن را به مصلحت دید و ممکن است در مرحله بعدی انتخاب‌های دیگری انجام شود که بروندادهای دیگری را به جریان بیندازد و در اینباره وزیر باید دستور بدهد.
امانی طهرانی درباره واگذاری مهدهای کودک به آموزش و پرورش بیان کرد: در قانون تأسیس مدارس غیردولتی تعیین شده مهدهای کودک از بهزیستی مجوز بگیرند و محتوای آموزشی را آموزش و پرورش ارائه بدهد و الان مرحله عملیاتی آن است و تاکید بر اجرا وجود دارد.
انتهای پیام/  


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

با محصولات شیائومی خانه هوشمند خود را بسازید!
سایت مای شیائومی با عنوان فروشگاه شیائومی در ایران مدتی است که فعالیت خود را آغاز کرده و در همین مدت کوتاه محصولات متنوع و جذابی را به فروشگاه اضافه کرده است.
شش روش معروف دم کردن قهوه در منزل
قهوه ملو مجموعه ایست در زمینه ارائه انواع قهوه و لوازم و تجهیزات و دستگاه های خانگی حرفه ای به مشتریان خانگی و قهوه فروشی ها، کافی شاپ ها، رستوران ها و …
راهبردهای رهبری و گذار از بحران‌های ایران امروز
«بی‌اخلاقی و پرخاشگری و توهین در درازمدت آثار سیاسی بر جای می‌گذارد و در مواقعی مانند انتخابات به بروز کینه‌های عمیق در جامعه می‌انجامد و وحدت نظری در کنش‌های بزرگ بین‌المللی را با چالش روبه‌رو می‌کند و در نقطه‌ای به احساس بی‌دولتی هم منجر می‌شود. به نظر من جامعه‌ای که کنشگران آن پرخاشگراند، امنیت داخلی بسیار ضعیفی خواهد داشت.»
الزامات اقناع افکار عمومی
ارتباط موفق و موثر، ارتباطی است که نتیجه دلخواه یعنی اقناع را به‌ دنبال داشته باشد. در این صورت حتی می‌توانیم از آن با عنوان ارتباط متعالی یاد کنیم. یعنی پیامی فرستاده می‌شود و مخاطبان با دریافت این پیام آن را عمیقا می‌پذیرند. در این شرایط است که می‌توان گفت گیرنده پیام یا مخاطب اقناع شده است.
صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
انتقاد شدید مقام معظم رهبری از اقدام برخی‌ها در برخورد با دولت و رئیس‌جمهور و حرام دانستن هتک حرمت مسئولان به‌خصوص مسئولان بالای کشور تیتر نخست بسیاری از روزنامه‌های صبح دوشنبه است.
یک زمین خوردن چقدر برای دوچرخه سوار آب می خورد؟- بجای تنت سلامت بگویید تجهیزاتت سلامت!
رکابزن ملی پوش ایران گفت: قیمت تجهیزات دوچرخه سواری به قدری افزایش داشته که وقتی زمین می خوریم بیشتر نگران آسیب دیدن تجهیزات هستیم تا سلامتی خود.
به رکورد جهانی نزدیکم
ملی پوش دسته 61 کیلوگرم وزنه برداری ایران گفت: تلاش می‌کنم تا چندماه آینده به رکورد جهانی 135 کیلوگرم یک ضرب و 175 کیلوگرم دو ضرب برسم.
شروع لیگ ‌و اردوی تیم ملی بسکتبال در کنار چالش‌ها
لیگ برتر بسکتبال و اردوی تیم ملی ایران در حالی آغاز می‌شود که به دلیل نزدیک بودن به هم از نظر زمانی، با چالش‌هایی رو به رو هستند.
پیرلو: نگران بازی با بارسلونا نیستم
سرمربی یوونتوس پس از تساوی مقابل ورونا اعلام کرد نگران دیدار چهارشنبه شب برابر بارسلونا نیست.
۱۱ بازیکن برتر تاریخ PSG از نگاه ام باپه
مهاجم جوان پاری سن ژرمن از بهترین ترکیب تاریخ این باشگاه سخن به میان آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسلامی: کرونا از یک تیم‌ والیبال به تیم بسکتبال قزوین منتقل شد
سرمربی تیم بسکتبال شهرداری قزوین‌گفت: یکی از تیم‌های والیبال کرونا داشت و پس از بازی کردن در سالن ما، کرونا به تیم ما منتقل شد.
غلامرضا محمدی: به حرف‌هایم درباره انتخابی پایبندم- برای موفقیت به آرامش نیاز داریم
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با تاکید بر برگزاری رقابت‌های انتخابی در تمامی اوزان، گفت: به حرف‌هایی که می‌زنم پایبند هستم.
قهرمان لیگ فوتسال بدون سرمربی و بازیکنان جدید در لیگ برتر؟
در شرایط کنونی قهرمان لیگ برتر فوتسال نه اجازه ثبت قرارداد دارد و نه می‌تواند از سرمربی خود استفاده کند.
توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه
وزارت امور خارجه ایالات متحده از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه خبر داده است.
تشکیل ۵۴هزار پرونده زمین‌خواری -کشف نیمی از سرقت‌های کشور در پلیس پیشگیری
رییس پلیس پیشگیری ناجا از تشکیل ۵۴هزار پرونده مبارزه با زمین خواری در این پلیس خبر داد.
افزایش 15 تا 20 برابری فوتی‌های کرونا در تهران
تداوم خدمت رسانی سازمان بهشت زهرا(س) در 240 روز بحرانی
تهران به رنگ پاییز- گزارش تصویری
الگوی بیماری خانوادگی شده است
لزوم کارآفرین بودن دانشگاه‌ها
ارتقای صلاحیت حرفه ای معلمان یکی از چالش های اصلی نظام آموزشی
علائم مسمومیت گاز کربن مشابه علائم سرماخوردگی و ویروس کرونا است
هوای پایتخت آلوده است
تنها راه آمادگی در برابر زلزله
آخرین وضعیت جوی و ترافیکی راه‌های کشور در پنجم آبان ماه