لزوم پاسخگویی شهرداریها درباره نحوه هزینه‌کرد 30 هزار میلیارد تومان درآمد "عوارض آلایندگی"- ضرورت اصلاح رویه واریز 35 درصد عوارض آلایندگی به شهرداری‌ها

13:45 ۳۰ روز و ۱۵ ساعت پیش تسنیم 416 0
لزوم پاسخگویی شهرداریها درباره نحوه هزینه‌کرد 30 هزار میلیارد تومان درآمد ˮعوارض آلایندگیˮ- ضرورت اصلاح رویه واریز 35 درصد عوارض آلایندگی به شهرداری‌ها

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه بنده اصلاً از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست دفاع نمی‌کنم، گفت: اما شهرداری طی این سال‌ها بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان از قِبَل عوارض آلایندگی، درآمد داشته است که محل هزینه‌کرد این درآمد مشخص نیست!

تسنیم

- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری تسنیم ؛ طرح اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در دستورکار جلسه علنی روز یکشنبه 6 مهر مجلس شورای اسلامی قرار داشت که در نهایت نمایندگان مجلس با یک فوریت آن موافقت کردند که قرار شد به‌صورت عادی در مجلس بررسی شود؛ در واقع نمایندگان مجلس براساس این طرح خواستار حذف صندوق ملی محیط زیست برای واریز این مبلغ هستند.
اختصاص 35 درصد از عوارض آلایندگی‌ها به شهرداری‌‌ها و دهیاری‌ها، مخالفانی دارد، همان طور که "سمیه رفیعی" رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس معتقد است که این مبلغ باید به حساب صندوق ملی محیط زیست واریز شود.
خودروسازان باید عوارض آلایندگی بدهند/ پیش‌فروش خودروهای یورو4 تخلف است دریافتی 10 هزار میلیارد تومانی شهرداری‌ها از "عوارض آلایندگی" کجا هزینه می‌شود رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس در این باره به تسنیم اظهار کرد: امسال نخستین سالی است که بعد از تصویب این قانون، 35 درصد از عوارض آلایندگی به حساب صندوق محیط زیست واریز می‌شود اما اکثریت نمایندگان مجلس با آن مخالف هستند.
نماینده مردم تهران در مجلس در تشریح علت مخالفت نمایندگان مجلس با واریز سهم 35 درصدی عوارض آلایندگی‌ها به حساب صندوق ملی محیط زیست اظهار کرد: نکته قابل توجه این است که نمایندگان مجلس حرف درستی می‌زدند، آنها در جریان بررسی این طرح معتقد بودند، از این جهت که مدیریت فعلی سازمان محیط زیست توانایی اینکه بر صندوق محیط زیست نظارت کند را ندارد و از طرف دیگر دغدغه محیط زیست هم ندارد، بنابراین چون این موارد در سازمان مشاهده نمی‌شود و به جهت مخالفت با رئیس فعلی سازمان محیط زیست، نمی‌خواستند که عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست واریز شود.
لزوم پاسخگویی شهرداریها درباره نحوه هزینه‌کرد 30 هزار میلیارد تومان درآمد
وی تصریح کرد: نمایندگان مجلس مشکلی با واریز عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست نداشتند، از جهت اینکه با مدیریت فعلی سازمان محیط زیست مشکل داشتند، با واریز این عوارض به صندوق محیط زیست مخالف هستند اما بنده معتقدم که این پول حتما باید به صندوق محیط زیست واریز شود اما سازوکارهای نظارتی بر صندوق در کمیسیون کشاورزی تعیین و برای آن تدبیری اندیشیده شود و صندوق نیز نتواند بدون حساب و کتاب هزینه کند و حتماً طبق سازوکارهایی با نظارت کمیسیون کشاورزی مجلس این را 35 درصد را هزینه کند.
رفیعی با تأکید بر اینکه تصویب و تخصیص سهم 35 درصدی عوارض آلایندگی‌ها در سال‌های 82 و 83، از ابتدا قرار بود در راستای حفظ محیط زیست و جلوگیری از ضرر و زیان محیط زیست هزینه شود، گفت: اما در طی این 17، 18 سال، مداوم این عوارض به حساب شهرداری‌ها واریز شده و شهرداری‌ها نیز در عمل، عملکرد خوبی در راستای هدفی که قانون برای آنها تصویب کرده بود، نداشته‌اند.
لزوم اصلاح رویه غلط واریز 35 درصد عوارض آلایندگی به شهرداری‌ها رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به مثالی از عملکرد ضعیف شهرداری‌ها در کاهش آلایندگی‌های زیست‌محیطی تصریح کرد: یکی از این موارد، مسئله پسماندها و بازیافت است؛ شهرداری‌ها همین یک مورد را هم که اتفاقاً خودشان متولی آن هستند را نتوانسته‌اند از قِبَل عوارض آلایندگی حل کنند یعنی نه‌تنها وظیفه خودشان را نتوانسته‌اند انجام دهند بلکه از قِبَل این عوارض آلایندگی هم به این وظیفه‌شان عمل نکرده‌اند! رفیعی ادامه داد: بنده در جریان بررسی این طرح خیلی تلاش کردم که دو فوریت آن رأی نیاورد زیرا ظلم به حق مردم است، از طرف دیگر بند 4 سیاست‌های کلی محیط زیست نیز به صراحت بیان کرده که در صورت ایجاد آلایندگی در هر نقطه‌ای، حتماً باید نسبت به جبران آن اقدام شود؛ سیاست‌های کلی تکلیف را روشن کرده و قانون هم بیان می‌کند که 35 درصد از عوارض آلایندگی باید به حساب صندوق ملی محیط زیست واریز شود، این رویه غلط 17، 18 ساله که به حساب شهرداری‌ها واریز شده، باید اصلاح شود.
وی دو علت را برای تخصیص نیافتن 35 درصد عوارض آلایندگی به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها عنوان کرد و گفت: اول اینکه شهرداری‌ها، عملکرد مطلوبی در این زمینه نداشته‌اند؛ از طرف دیگر شهرداری‌ها اصلاً ضوابط اینکه بخواهند نسبت به رفع خسارات آلایندگی‌ها اقدام کنند را ندارند، چطور می‌خواهند ضرر و زیان و خسارات وارده به محیط‌ زیست را جبران کنند! عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اضافه کرد: امروزه مشکلات خیلی زیادی در عرصه محیط زیست در کشور داریم که به‌طور مستقیم سلامت مردم را نشانه گرفته است، کافی است فقط نرخ بیماری‌های صعب‌العلاج و سرطان‌ها که در مناطق خیلی صنعتی و کلانشهرهای صنعتی وجود دارد، مورد بررسی قرار گیرد.
رفیعی با طرح این سؤال که عوارض آلایندگی ناشی از بیماری‌ها و انواع سرطان‌ها در شهرهای بزرگ و صنعتی در کجا هزینه می‌شود، اظهار کرد: به جای اینکه این عوارض برای سلامتی مردم هزینه شود، خرجِ ساختن فضای سبز و پارک توسط شهرداری‌ها می‌شود! لزوم پاسخگویی شهرداریها درباره نحوه هزینه‌کرد 30 هزار میلیارد تومان درآمد
وی ادامه داد: این پول باید به جیب مردم واریز شود، اگر قرار است مردم تحمل هزینه‌های آلایندگی در سرانه زندگی‌شان را داشته باشند، از قِبَل صنعت آلاینده باید برخوردار شوند، نه اینکه به حساب شهرداری‌ها واریز شود.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با تأکید بر اینکه این قانون در همه جای دنیا وجود دارد و در همه جا وقتی صنعتی وارد شهرها می‌شود که با زندگی مردم همراه است، حتماً هزینه آن را باید به مردم پرداخت کند، گفت: حتی در قوانین بعضی کشورها ابزارهای دیگری دارند به عنوان مثال باید از نیروهای بومی منطقه خاص در صنعت مورد نظر استخدام و به‌کارگیری کنند.
سازمان محیط زیست عملکرد مطلوبی در کاهش آلاینده‌ها نداشته است رفیعی تصریح کرد: 35 درصد از عوارض آلایندگی که باید طبق قانون به صندوق محیط زیست واریز شود، رقم ناچیزی است؛ کل این رقم در سال جاری که باید به صندوق ملی محیط زیست واریز شود، حدود 700 تا 800 میلیارد تومان است، نمایندگان مجلس حداقل یک سال اجازه بدهند که محیط زیست برنامه‌هایش را برای کاهش آلایندگی‌ها اجرا و اعلام کند.
وی اضافه کرد: البته بنده اصلاً از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست دفاع نمی‌کنم؛ بحث بنده ماحوی است و بنده با عملکرد سازمان محیط زیست موافق نیستم؛ اتفاقا مکاتباتی از سوی کمیسیون کشاورزی مجلس با صندوق ملی محیط زیست داشتم و از آنها خواسته‌ام که توضیح دهند این 35 درصد عوارض آلایندگی را در چه مسیری هزینه می‌کنند؟ این پول باید در راه جلوگیری از آلودگی‌های بیشتر و جبران ضررهای به‌وجود آمده هزینه شود.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس تأکید کرد: واریز 35 درصد عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست در سال جاری موجب شده تا صنایع رغبتی به خرج دهند و خودشان این هزینه را پرداخت و در جهت کاهش آلودگی‌هایشان اقدام کنند، مردم نیز آثار آن را مشاهده خواهند کرد.
رفیعی ادامه داد: اجازه دهیم دانش‌بنیان‌ها وارد عرصه شوند؛ شهرداری طی این سال‌ها بیش از 30 هزار میلیارد تومان از قِبَل این آلودگی، درآمد داشته است! مخالفان واریز 35 درصد سهم عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست پاسخ دهند که شهرداری‌ها در این سال‌ها چه عملکردی داشته‌اند؟ رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس خاطرنشان کرد: بنده با دو فوریت طرح "اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی به شهرداری‌ها" مخالف بودم و سعی کردم که رأی نیاورد که یک فوریت آن رأی آورد، با توجه به روند جلسات علنی مجلس، بعید می‌دانم که این طرح تا پایان امسال در دستور کار مجلس قرار گیرد.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

خانواده
خانواده

آخرین اخبار

۱۰ توصیه جدی برای گریز از کرونا
اگر مرگ دست کم یک‌هزارم مردم کشور بر اثر کرونا کافی نیست تا آن عده از هموطنان بی ماسک‌مان را متقاعد کند که باید ماسک بزنند و موارد بهداشتی را رعایت کند، واقعاً به این جماعت عجیب و غریب دیگر چه می‌توان گفت و آیا زمان برخورد جدی با اینان که جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند، نرسیده است؟
شکایت قضایی علیه مقامات وزارت ورزش وجود ندارد- ۵ هزار ملک متعلق به وزارت ورزش فاقد سند هستند
مدیرکل امور حقوقی وزارت ورزش و جوانان به وضعیت پرونده‌های مفتوحه مربوط به وزارت ورزش و جوانان در دیوان عدالت اداری اشاره و اعلام کرد: در مورد اشخاص یا مقامات وزارت ورزش و جوانان پرونده شکایتی وجود ندارد.
پیشنهاد قابل توجه برای هفته نخست لیگ بسکتبال!
سرمربی تیم بسکتبال مس‌کرمان گفت: به نظر من بهتر بود قبل از تعطیلی لیگ بخاطر اردوی تیم ملی، هر تیم سه یا چهار بازی در هفته اول انجام‌ می‌داد.
جنجالی به اسم تشویش اذهان عمومی!
شبه‌جزیره‌ای که در اعلام استقلالش با شکست سنگینی مواجه شده، حالا دست به رفتارهای عجیبی هم می‌زند و صدایی را که از آنها انتقاد می‌کند، خاموش می‌کند؛ خاموشی‌ای عجیب که اسمش را هم «تشویش اذهان عمومی» گذاشته‌اند! ‌تازه‌ترین شاهکاری که فدراسیون باقی‌مانده از مهدی تاج و علی کفاشیان رقم زده، محرومیت سعید آذری، مدیرعامل کنونی باشگاه فولاد خوزستان، از هرگونه فعالیت فوتبالی تا اطلاع ثانوی است. جرم؟ انتقاد از مسئولان فدراسیون فوتبال!
چرا نوجوانان به پوشیدن لباسهای عجیب و غریب علاقه دارند؟
عضوشورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به طبیعی بودن گرایش نوجوانان به مد و آرایش اظهار کرد: والدین نباید اصرا داشته باشند که هر چه را که آن‌ها می‌پسندند، نوجوان نیز بپسندد. والدین باید نوجوان را در انتخاب لباس آزاد بگذارند و راهنمایی‌اش کنند. گاهی ممکن است او در انتخاب اشتباه کند و در اشتباه خود اصرار هم داشته باشد؛ اما تجربه‌ای که از آن اشتباه به دست می‌آورد، تأثیرش بیشتر از نصیحت‌ والدین در این زمینه است.
عملا اقدامی برای کاهش آلودگی هوا نشده است
یک متخصص آلودگی هوا ضمن انتقاد از اقدامات و عملکرد دستگاه‌ها در زمینه اجرای طرح‌ها و برنامه‌های کاهش آلودگی هوا گفت: عملا اقدامی در زمینه کاهش آلودگی هوا صورت نگرفته است و تا زمانی‌که اقدام  قاطع و اثربخشی در این زمینه انجام نشود، نمی‌توان انتظار بهبود کیفیت هوا را داشت.
اخراج ١٤٠٠٠ نفر در غول نفتی اکسون
شرکت اکسون موبیل در راستای بازبینی فعالیتهایش ممکن است نیروی کار جهانی خود شامل کارمندان دفتری در آمریکا را حدود ۱۵ درصد معادل ١٤ هزار نفر کاهش دهد.
شورش اعضای اوپک علیه تمدید کاهش تولید نفت
در حالی که بازار نفت درباره تسهیل یا عدم تسهیل محدودیت عرضه اوپک پلاس گمانه زنی می کند، به تازگی شایعاتی از عدم تمایل سه عضو اوپک برای تمدید کاهش تولید در سطح فعلی منتشر شده است.
هیچ استاندارد ملی برای بالابر کارگاهی تدوین نشده است
مدیرکل استاندارد تهران اظهار کرد: بالابرهای کارگاهی مشمول مقررات استاندارد اجباری نیستند و استانداردی برای آنها تدوین نشده، اما در یکی از خبرها گفته شده بود بالابر کارگاهی که منجر به کشته شدن کارگران در مترو توحید شده دارای گواهی استاندارد مطابق استانداردهای ملی و بین المللی بوده که اگر چنین گواهی ای توسط یک شرکت بازرسی صادر شده باشد تخلف صورت گرفته است.
صادرات سیگار تقریبا ۲ برابر شد
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که تولید سیگار در نیمه اول امسال پنج درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته، اما صادرات این محصول با افزایش ۹۷.۲ درصدی مواجه بوده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۱۰ توصیه جدی برای گریز از کرونا
اگر مرگ دست کم یک‌هزارم مردم کشور بر اثر کرونا کافی نیست تا آن عده از هموطنان بی ماسک‌مان را متقاعد کند که باید ماسک بزنند و موارد بهداشتی را رعایت کند، واقعاً به این جماعت عجیب و غریب دیگر چه می‌توان گفت و آیا زمان برخورد جدی با اینان که جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند، نرسیده است؟
شکایت قضایی علیه مقامات وزارت ورزش وجود ندارد- ۵ هزار ملک متعلق به وزارت ورزش فاقد سند هستند
مدیرکل امور حقوقی وزارت ورزش و جوانان به وضعیت پرونده‌های مفتوحه مربوط به وزارت ورزش و جوانان در دیوان عدالت اداری اشاره و اعلام کرد: در مورد اشخاص یا مقامات وزارت ورزش و جوانان پرونده شکایتی وجود ندارد.
پیشنهاد قابل توجه برای هفته نخست لیگ بسکتبال!
سرمربی تیم بسکتبال مس‌کرمان گفت: به نظر من بهتر بود قبل از تعطیلی لیگ بخاطر اردوی تیم ملی، هر تیم سه یا چهار بازی در هفته اول انجام‌ می‌داد.
جنجالی به اسم تشویش اذهان عمومی!
شبه‌جزیره‌ای که در اعلام استقلالش با شکست سنگینی مواجه شده، حالا دست به رفتارهای عجیبی هم می‌زند و صدایی را که از آنها انتقاد می‌کند، خاموش می‌کند؛ خاموشی‌ای عجیب که اسمش را هم «تشویش اذهان عمومی» گذاشته‌اند! ‌تازه‌ترین شاهکاری که فدراسیون باقی‌مانده از مهدی تاج و علی کفاشیان رقم زده، محرومیت سعید آذری، مدیرعامل کنونی باشگاه فولاد خوزستان، از هرگونه فعالیت فوتبالی تا اطلاع ثانوی است. جرم؟ انتقاد از مسئولان فدراسیون فوتبال!
چرا نوجوانان به پوشیدن لباسهای عجیب و غریب علاقه دارند؟
عضوشورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به طبیعی بودن گرایش نوجوانان به مد و آرایش اظهار کرد: والدین نباید اصرا داشته باشند که هر چه را که آن‌ها می‌پسندند، نوجوان نیز بپسندد. والدین باید نوجوان را در انتخاب لباس آزاد بگذارند و راهنمایی‌اش کنند. گاهی ممکن است او در انتخاب اشتباه کند و در اشتباه خود اصرار هم داشته باشد؛ اما تجربه‌ای که از آن اشتباه به دست می‌آورد، تأثیرش بیشتر از نصیحت‌ والدین در این زمینه است.
7 راهکار ساده برای جوانسازی و لاغری صورت
2 نوشیدنی که به معنای واقعی جان شما را نجات می دهند
8 چای معجزه گر برای درمان گلودرد
آیا کودکان هم کرونا می گیرند؟
مجسمه سرباز هخامنشی کشف شد
آزاد شدن شرکت در حج عمره برای زائران سایر کشورها
تصادف شدید در کمربندی چیتگر
تکذیب بازداشت یک فرماندار
ثبت نام اردوی جهادی پاییز راهیان شهادت آغاز شد
برنامه‌های درسی ۹ آبان- جمعه‌ها مدرسه باز است