8 نکته مهم گزارش پولشویی 2هزارمیلیارد دلاری در بانک‌های غربی

16:00 ۲۶ روز و ۲۱ ساعت پیش تسنیم 313 0
8 نکته مهم گزارش پولشویی 2هزارمیلیارد دلاری در بانک‌های غربی

افشاگر اسناد موسوم به «فایل‌های فین‌سن» می‌گوید مبارزه با پول‌شویی در بانک‌های غربی کار دشواری است، چرا که «نیروهایی قدرتمند» برای حفظ وضعیت موجود تلاش می‌کنند.

تسنیم

- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم ، افشاگر اسناد موسوم به «فایل‌های فین‌سن» می‌گوید که مبارزه با پول‌شویی در بانک‌های غربی کار دشواری است، چرا که وضعیت موجود دهه‌هاست وجود دارد و «نیروهایی قدرتمند» همچنان برای حفظ این وضعیت تلاش می‌کنند.
فایل‌های فین‌سن به مجموعه‌ای از 2100 گزارش فعالیت مشکوک اطلاق می‌شود که توسط بانک‌های بزرگ غربی برای وزارت خزانه‌داری آمریکا فرستاده شده‌اند.
این اسناد ابتدا توسط یکی از کارمندان سابق شبکه اجرائی جرائم مالی (FinCEN) که از ادارات وزارت خزانه‌داری آمریکا است به وب‌سایت خبری «بازفید» داده شدند.
بازفید نیز این اسناد را با کمک کنسرسیوم بین‌المللی خبرنگاران تحقیقی مورد بررسی قرار داد. نتایج این تحقیقات به‌صورت تدریجی منتشر می‌شود.
به گزارش رادار اقتصاد بازفید در مقاله‌ای جدید که این هفته منتشر شده است به هشت نکته مهم به‌دست‌آمده از تحقیقات خود اشاره می‌کند.
 در این مقاله آمده است: 1. بانک‌های بزرگ هزاران میلیارد دلار تراکنش مشکوک را پردازش می‌کنند، علی‌رغم اینکه کارکنان خود آن‌ها هشدار می‌دهند این معاملات ممکن است به مجرمان مربوط باشند. شبکه‌های تروریستی، کارتل‌های مواد مخدر، حلقه‌های جنایت سازمان‌یافته و سیاستمداران فاسد همه از این شرایط بهره برده‌اند و از سیستم مالی آمریکا برای پول‌شویی درآمدهای نامشروع خود استفاده کرده‌اند. بانک‌ها و سهامداران آن‌ها از این فعالیت‌ها سود می‌برند، در حالی که این تراکنش‌ها به مجرمان اجازه می‌دهد بدبختی و تباهی را در سراسر عالم گسترش دهند.
2. دولت آمریکا از طریق «گزارش فعالیت مشکوک» که بانک‌ها می‌فرستند از این مبادلات آگاه می‌شود. این گزارش‌ها ظاهراً با هدف کمک به مبارزه علیه پول‌شویی طراحی شده‌اند، اما کارشناسان می‌گویند این سیستم یک راه گریز بزرگ دارد: بانک‌ها باید به «شبکه اجرایی جرائم مالی» اعلان هشدار کنند، اما نیازی به توقف فعالیت مشکوک یا خودداری از ارائه خدمات به مشتریان مشکوک ندارند. منابع ناشناس به بازفید گفتند که اکثریت مطلق این گزارش‌ها اصلاً خوانده نمی‌شوند و تعداد بسیار کمی از آن‌ها مورد تحقیق قرار می‌گیرند.
3. بانک‌ها گاهی اوقات حتی از برداشتن گام‌های اولیه برای مبارزه با جرائم مالی خودداری می‌کنند، مانند اینکه متوجه شوند پول چه‌کسی را منتقل می‌کنند. اما مقامات قضائی به‌جای اینکه جلوی این اشتباهات را بگیرند، به‌دنبال توافق با بانک‌ها هستند تا جریمه‌ای بگیرند که تنها بخش کوچکی از سود سالانه بانک‌هاست و به‌عوض شانس دیگری به آن‌ها برای بهتر کردن رفتار بدهند.
تحقیقات ما نشان می‌دهد این توافق‌های بانک‌ها با مقامات قضائی تنبیه خاصی محسوب نمی‌شود، علی‌رغم تندگویی مقامات قضائی. اکثر اوقات بانک‌ها نمی‌توانند مشکلات خود را در مهلت اعلام‌شده حل کنند، و عواقب و تهدیداتی که دادستان‌ها از آن‌ها صحبت می‌کردند هیچ‌وقت اتفاق نمی‌افتند.
4. اچ‌اس‌بی‌سی که بزرگ‌ترین بانک اروپا است زمانی به کانون ارائه خدمات مالی به قاچاقچیان و پولشویان تبدیل شد، اما شانس مجددی به آن داده شد، اما حتی با وجود نظارت دولت فدرال و قاضیان و دادستان‌ها، این بانک به کسب سود از مشتریانی که مشکوک می‌پنداشت ادامه داد.
5. تحقیقات ما نشان داد که کمی قبل از پرونده موسوم به «معامله‌گری شیشه‌ای» ــ یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های پول‌شویی تاریخ ــ تبدیل به یک رسوایی بین‌المللی برای دویچه بانک شد، به مدیران ارشد بانک هشدار داده شده بود که مجرمان ممکن است از بانک سوءاستفاده کنند. بانک استاندارد چارترد نیز علی‌رغم اینکه افشاگری‌هایی از ارائه خدمات آن به مجرمان صورت گرفت و گزارش‌های فعالیت مشکوک متعددی توسط آن ارسال شد، باز به ارائه خدمات به مشتریان مشکوک ادامه داد.
6. مشکل پول‌شویی فقط محدود به یک بانک یا یک کشور نیست. فایل‌های فین‌سن نشان می‌دهند بانک‌های جی‌پی مورگان، بانک نیویورک ملون، اچ‌اس‌بی‌سی، استاندارد چارترد و دویچه بانک حتی بعد از تنبیه شدن به انتقال پول برای افراد مشکوک ادامه دادند.
7. جریان پول مشکوک در جهان می‌چرخد و وارد تمام کشورها و صنایع می‌شود، از شرکت‌های معروف ورزشی گرفته تا فعالان بازار مستغلات و فروشگاه‌های خرده‌فروشی. این جریان آن‌قدر وسیع و بی‌نظارت است که تمییز دادن «اقتصاد تاریک» از اقتصاد قانونی و سالم دشوار است.
8. مشکلاتی که در این مجال ذکر شد دهه‌ها است وجود دارند. حل کردن این مشکلات آسان نیست، چرا که نیروهای قدرتمندی وجود دارند که برای حفظ وضعیت موجود تلاش می‌کنند. خیلی از کارشناسان می‌گویند تحت پیگرد قرار دادن مدیران بانک‌ها گامی در مسیر صحیح خواهد بود.
رسوایی پرونده فایل‌های فین‌سن/ بانک‌های غربی چطور 2هزارمیلیارد دلار به تروریست‌ها خدمات دادند؟ انتهای پیام/+


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

با محصولات شیائومی خانه هوشمند خود را بسازید!
سایت مای شیائومی با عنوان فروشگاه شیائومی در ایران مدتی است که فعالیت خود را آغاز کرده و در همین مدت کوتاه محصولات متنوع و جذابی را به فروشگاه اضافه کرده است.
شش روش معروف دم کردن قهوه در منزل
قهوه ملو مجموعه ایست در زمینه ارائه انواع قهوه و لوازم و تجهیزات و دستگاه های خانگی حرفه ای به مشتریان خانگی و قهوه فروشی ها، کافی شاپ ها، رستوران ها و …
راهبردهای رهبری و گذار از بحران‌های ایران امروز
«بی‌اخلاقی و پرخاشگری و توهین در درازمدت آثار سیاسی بر جای می‌گذارد و در مواقعی مانند انتخابات به بروز کینه‌های عمیق در جامعه می‌انجامد و وحدت نظری در کنش‌های بزرگ بین‌المللی را با چالش روبه‌رو می‌کند و در نقطه‌ای به احساس بی‌دولتی هم منجر می‌شود. به نظر من جامعه‌ای که کنشگران آن پرخاشگراند، امنیت داخلی بسیار ضعیفی خواهد داشت.»
الزامات اقناع افکار عمومی
ارتباط موفق و موثر، ارتباطی است که نتیجه دلخواه یعنی اقناع را به‌ دنبال داشته باشد. در این صورت حتی می‌توانیم از آن با عنوان ارتباط متعالی یاد کنیم. یعنی پیامی فرستاده می‌شود و مخاطبان با دریافت این پیام آن را عمیقا می‌پذیرند. در این شرایط است که می‌توان گفت گیرنده پیام یا مخاطب اقناع شده است.
صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
انتقاد شدید مقام معظم رهبری از اقدام برخی‌ها در برخورد با دولت و رئیس‌جمهور و حرام دانستن هتک حرمت مسئولان به‌خصوص مسئولان بالای کشور تیتر نخست بسیاری از روزنامه‌های صبح دوشنبه است.
یک زمین خوردن چقدر برای دوچرخه سوار آب می خورد؟- بجای تنت سلامت بگویید تجهیزاتت سلامت!
رکابزن ملی پوش ایران گفت: قیمت تجهیزات دوچرخه سواری به قدری افزایش داشته که وقتی زمین می خوریم بیشتر نگران آسیب دیدن تجهیزات هستیم تا سلامتی خود.
به رکورد جهانی نزدیکم
ملی پوش دسته 61 کیلوگرم وزنه برداری ایران گفت: تلاش می‌کنم تا چندماه آینده به رکورد جهانی 135 کیلوگرم یک ضرب و 175 کیلوگرم دو ضرب برسم.
شروع لیگ ‌و اردوی تیم ملی بسکتبال در کنار چالش‌ها
لیگ برتر بسکتبال و اردوی تیم ملی ایران در حالی آغاز می‌شود که به دلیل نزدیک بودن به هم از نظر زمانی، با چالش‌هایی رو به رو هستند.
پیرلو: نگران بازی با بارسلونا نیستم
سرمربی یوونتوس پس از تساوی مقابل ورونا اعلام کرد نگران دیدار چهارشنبه شب برابر بارسلونا نیست.
۱۱ بازیکن برتر تاریخ PSG از نگاه ام باپه
مهاجم جوان پاری سن ژرمن از بهترین ترکیب تاریخ این باشگاه سخن به میان آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسلامی: کرونا از یک تیم‌ والیبال به تیم بسکتبال قزوین منتقل شد
سرمربی تیم بسکتبال شهرداری قزوین‌گفت: یکی از تیم‌های والیبال کرونا داشت و پس از بازی کردن در سالن ما، کرونا به تیم ما منتقل شد.
غلامرضا محمدی: به حرف‌هایم درباره انتخابی پایبندم- برای موفقیت به آرامش نیاز داریم
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با تاکید بر برگزاری رقابت‌های انتخابی در تمامی اوزان، گفت: به حرف‌هایی که می‌زنم پایبند هستم.
قهرمان لیگ فوتسال بدون سرمربی و بازیکنان جدید در لیگ برتر؟
در شرایط کنونی قهرمان لیگ برتر فوتسال نه اجازه ثبت قرارداد دارد و نه می‌تواند از سرمربی خود استفاده کند.
توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه
وزارت امور خارجه ایالات متحده از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه خبر داده است.
تشکیل ۵۴هزار پرونده زمین‌خواری -کشف نیمی از سرقت‌های کشور در پلیس پیشگیری
رییس پلیس پیشگیری ناجا از تشکیل ۵۴هزار پرونده مبارزه با زمین خواری در این پلیس خبر داد.
قیمت جهانی طلا در 5 آبان 99
قیمت جهانی نفت در 5 آبان 99
نرخ ارز بین بانکی در 5 آبان 99
تداوم ریزش قیمت سهام و دلایل آن
هزینه رهن و اجاره آپارتمان در استاد معین چقدر است؟
پیش بینی صندوق بین المللی پول از رشد منفی ۴.۱ درصدی اقتصاد خاورمیانه در ۲۰۲۰
رئیس سازمان بورس: اگر بازارگردان ها در بازار سرمایه فعال شوند تعادل ایجاد می‌شود
واتس اپ پشتیبانی ˮFace Unlockˮ را برای اندروید فراهم می‌کند
افزایش نرخ سود بانکی تکذیب شد
درگذشت رئیس شرکت سامسونگ