جزئیات تحصیل رایگان معلولان در دانشگاه‌ها

00:00 ۲۹ روز و ۱۸ ساعت پیش افکار نیوز 373 0

رئیس سازمان بهزیستی کشور درباره تحصیل رایگان افراد دارای معلولیت، توضیحاتی داد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در جمع خبرنگاران درباره تحصیل رایگان افراد دارای معلولیت، اظهار کرد: طبق ماده ۹ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، موضوع آموزش عالی رایگان افراد دارای معلولیت نیازمند و آیین‌نامه اجرایی آن، افرادی که براساس آزمون وسع مبتنی بر سامانه بانک اطلاعات رفاه ایرانیان در هفت دهک اول قرار دارند و دارای معلولیت متوسط، شدید و خیلی شدید هستند، می‌توانند از تسهیلات مربوط به معافیت از پرداخت شهریه برای یکبار در هر مقطع تحصیلی در سقف سنوات مجاز آموزش رایگان بهره‌مند شوند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: براین اساس واحد‌های آموزش عالی موظف هستند که نسبت به ثبت نام، انجام امتحانات و صدور مدرک افراد پذیرفته شده موضوع این ماده قانونی بدون دریافت شهریه از فرد مشمول اقدام کنند.
وی تصریح کرد: همچنین سازمان بهزیستی نیز موظف است بعد از ثبت نام نسبت به تسویه حساب افراد نیازمند واجد شرایط دارای معلولیت با شرایط فوق الذکر با واحد‌های آموزش عالی اقدام کند. همچنین سازمان سنجش نیز موظف است فهرست افراد دارای معلولیت پذیرفته شده در واحد‌های آموزش عالی در هر سال تحصیلی را به بهزیستی کشور اعلام کند. براین اساس در سال تحصیلی ۹۷ و ۹۸ در نیمسال اول، سازمان بهزیستی بدهی را که به دانشگاه آزاد اسلامی داشت به مبلغ ۱۸ میلیارد تومان پرداخت کرد و برای نیمسال تحصیلی دوم ۹۷-۹۸ و سال تحصیلی ۹۸-۹۹ مبلغ ۳۰ میلیارد تومان را ظرف هفته گذشته به حساب دانشگاه آزاد اسلامی واریز کرد.
قبادی دانا بیان کرد: ما از دانشگاه آزاد اسلامی درخواست کردیم برای سال تحصیلی جدید ۹۹-۱۴۰۰ دسترسی الکترونیکی به بهزیستی بدهد تا هزینه شهریه تحصیلی دانشجویان واجد شرایط مشمول را به حساب دانشگاه آزاد واریز کنیم که امید است طی دو هفته آینده این کار محقق شود.
به گفته وی، برای فرزندان دارای سرپرست غیر موثر که تحت پوشش بهزیستیهستند (اعم از فرزندانی که در شبه خانواده‌ها حضور دارند یا امداد بگیر هستند و افرادی که به زندگی مستقل انتقال پیدا کردند و سن پذیرش‌شان در بهزیستی کمتر از ۱۶ سال بوده) نیز این امکان وجود دارد تا شهریه آن‌ها در دانشگاه‌های غیردولتی به طور کامل پرداخت شود.
قبادی دانا با اشاره به سایر افراد که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند و دانشجویانی که نیازمند هستند و دهک درآمدی آن‌ها دهک یک تا هفت است و تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند و در دو گروه زنان سرپرست خانوار و فرزندان آن‌ها که دارای پرونده در بهزیستی هستند و همچنین دانشجویانی که سرپرست خانواده آن‌ها دارای معلولیت شدید و بسیار شدید است و در دهک درآمدی یک تا هفت قرار دارند و نیازمند هستند، نیز گفت: این افراد تا سقف اعتبارات مصوب و درصورت تامین اعتبار می‌توانند بخشی از هزینه تحصیلی‌شان را به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند.
رییس سازمان بهزیستیادامه داد: همچنین دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی که نیازمند هستند و در دهک درآمدی یک تا هفت قرار دارند و در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند، به عنوان کمک هزینه تشویقی تحصیل برحسب مقطع تحصیلی از کاردانی تا دکترا مبلغ ۴۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان را هر ترم دریافت می‌کنند که در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ در دو ترم این مبلغ بر روی حساب بانکی ۲۹۰۰ نفر از این افراد با شرایطی که ذکر شده، شارژ شد.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که دانشگاه‌هایی که دانشجویان ما در آن تحصیل می‌کنند و همچنین کلیه دانشگاه‌ها شرایطی را فراهم کنند تا به لحاظ مناسب‌سازی و دسترس پذیری، شرایط مناسبی برای تحصیل افراد دارای معلولیت ایجاد شود و همچنین شرایطی ایجاد شود تا آن‌ها بتوانند به طور مستقل مانند سایر دانشجویان در فضای دانشگاه حضور یافته و به تحصیل خود ادامه دهند.
رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه از دانشگاه‌های مختلف مانند دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم و وزارت بهداشت و علی الخصوص دانشگاه آزاد اسلامی که طی تفاهم نامه منعقده ۲۵ درصد تخفیف شهریه برای دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی ایجاد کردند و همچنین به خاطر همکاری خوب و تسهیل شرایط تحصیلی برای دانشجویان تحت پوشش بهزیستی، قدردانی کرد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اکران 16 اثر در چهارمین دوره هفته فیلم اروپایی
اسامی ۱۶ فیلم‌ حاضر در چهارمین دوره هفته فیلم اروپایی که قرار است از ۱۷ تا ۲۶ آبان ۹۹ به صورت آنلاین برگزار شود، اعلام شد.
واکنش خواننده انقلابی به توهین به پیامبر اکرم(ص)
محسن توسلی خواننده فعال در حوزه تولید آثار موسیقایی انقلابی و حماسی، تأکید دارد واکنش‌ها و اظهارات رییس جمهور فرانسه در توهین به پیامبر اکرم(ص)، چهره رحمانی اسلام را خدشه‌دار نخواهد کرد.
هنرمندی ناشناس و مرموز که آثارش میلیون‌ها دلار ارزش دارد- تصاویر
بنکسی نام مستعار هنرمندی ناشناس است. نه عکسی از او موجود است نه نامش را می‌دانیم اما آثارش میلیون‌ها دلار ارزش دارد.
پخش ویژه برنامه هفته وحدت از آستان حضرت عبدالعظیم(ع)
به مناسبت فرارسیدن هفته وحدت، ویژه برنامه تلویزیونی از آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) به روی آنتن شبکه قرآن سیما می رود.
پیام علی عسکری در پی درگذشت مرحوم حسینی طباطبایی
عبدالعلی علی عسکری در پیامی، در گذشت سید حسن حسینی طباطبایی، معاون اسبق توسعه و فناوری رسانه را تسلیت گفت.
پشت صحنه‌های دیدنی فیلم‌های سینمایی- فیلم
گاهی پشت صحنه فیلم‌های هیجان انگیز و صحنه‌های پرخطر فیلم‌های اکشن از خود فیلم هم جذاب‌تر می‌شود
«انگل» جوایز فیلم آسیا را هم درو کرد
فیلم سینمایی برنده اسکار «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو در جوایز فیلم آسیا هم جوایز متعددی را دریافت کرد.
فراخوان جشنواره تئاتر فجر منتشر شد
فراخوان بخش تله‌تئاتر و گزارش صحنه‌ای سی‌ و نهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد.
دستگیری بیش از ۲۶ هزار معتاد در سال جاری
هادی زاده از دستگیری ۲۶ هزار و ۹۵ معتاد متجاهر در ۶ ماهه نخست سال در تهران، خبر داد.
برگزاری اولین جلسه دادرسى الکترونیک در دادسرای تهران
براى اولین بار جلسه دادرسى الکترونیک به منظور تفهیم اتهام و اخذ آخرین دفاع در خصوص پرونده دو متهم نگهدارى مواد مخدر در دادسراى عمومى و انقلاب ناحیه ٢٤ تهران برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جنگ داخلی، کابوس این روزهای ترامپ
در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، واکنش‌ها و تحلیل‌های رسانه‌های غربی و اروپایی حاکی از نگرانی‌های ترامپ از وقوع جنگ داخلی در این کشور است.
جزئیات سندروم پیش از قاعدگی
یک متخصص روان‌درمانی به تشریح علائم سندروم PMS که در خانم‌های جوان شایع است، پرداخت.
قیمت جدید کوییک آر چقدر است؟
گروه خودروسازی سایپا پس از انتشار اولین جدول افزایش قیمت خودرو‌ها برای سه ماهه سوم سال ۱۳۹۹، قیمت جدید «کوییک آر» را هم اعلام کرد.
تفاوت هنرمندان بزرگ در کرونا
مشیت علایی که معتقد است نویسندگان و هنرمندان مهم و بزرگ حتما با وجود تلفات و وجوه غیرانسانی کرونا سراغ آن می‌روند می‌گوید: تفاوت نویسنده‌ها و هنرمندان خوب با هنرمندان رده پایین در همین است که وقایع تاریخی را منعکس می‌کنند.
آمار بالای فوتی کرونا در پایتخت
کرمی محمدی گفت: در حال حاضر بیش از نیمی از تعداد فوتی‌های روزانه کرونا در کشور مربوط به تهران است.
دستگیری بیش از ۲۶ هزار معتاد در سال جاری
برگزاری اولین جلسه دادرسى الکترونیک در دادسرای تهران
حساس‌ترین دوران زندگی هر فرد
خودروهای تک سرنشین جریمه نمی شوند
روش جدید برای تشخیص کرونا در کمتر از یک دقیقه
تهران غرق در دود- گزارش تصویری
زمان ساخت واکسن ایرانی کرونا مشخص شد+فیلم
مطالبه گری و جامع بودن از شاخصه های ممتاز قدس آنلاین است
دوراندیشی مدیران در راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی قدس آنلاین شایسته تقدیر است
رکورد شکنی دوباره قربانیان روزانه کرونا: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت