دلایل ریزش اخیر شاخص بورس -70 درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد

00:05 ۲۸ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 399 0

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:۷۰درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد و اعتماد افراد باید دوباره به این بازار جلب شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و ابراهیمی عضو هیات مدیره سازمان بورسو اوراق بهادار امشب ۷ مهرماه با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری به بررسی دلایل نوسان بورس و برنامه دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه پرداختند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلسبا اشاره به اینکه ۷۰ درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد گفت: در حال حاضر چند شرکت بیمه بازار سرمایه را بیمه کردند.
پور ابراهیمی با اشاره به اینکه اساساً ساختار بازار سرمایه ما با وضعیت بازار سرمایه کشور های دیگر متفاوت است افزود: شرایط حاکم در بازار نیازمند برگشت فضای اعتماد است ، اکنون به شدت در بین توده های مردم فضای عدم اعتماد بر بازار سرمایه را شاهدیم.
او با بیان اینکه در ماه‌های اخیر اقداماتی از سوی دولت صورت گرفته و مردم دچار عدم اعتماد شده اند ادامه داد: مردم را دعوت می‌کنیم تا در بازار سرمایهحضور پیدا کنند این در حالی است که بازار سرمایه رویکرد تخصصی دارد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: از توده‌های مردم درخواست می کنیم که بیایند آن هم بدون اینکه آموزش و اطلاع‌رسانی صورت گرفته باشد و آنها را وارد بازار تخصصی می کنیم و بعد می گوییم که به هر دلیلی اگر متضرر شدید باید با نگاه تخصصی می آمدید و فکر می‌کردید، لذا این وضعیت دچار اشکال اساسی است.
لزوم  برگشت فضای اعتماد به حوزه بازار سرمایهپورابراهیمی با بیان اینکه در دنیا افراد حرفه‌ای در بازار سرمایه حضور دارند و افراد عادی نیز از طریق مکانیسم هایی که وجود دارد در این بازار حضور می یابند افزود: دعوت و فراخوانی داده شد که حجم عظیمی از جمعیتی که  دارندگان سهام عدالتبودند درخواست آزادسازی سهام را کردند و عملاً در این فضا قرار گرفتند که به عنوان یک فعال بتوانند در بازار سرمایه عمل کنند، اولین چیزی که باید در بازار سرمایه اتفاق بیفتد برگشت فضای اعتماد به حوزه بازار سرمایه است.
او با اشاره به اینکه دولت دعوت کرده و اقدامی انجام شده که خروجی آن متضرر شدن مردم است خاطرنشان کرد: حدود نزدیک به ۷۵ درصد از ارزش بازار سرمایه متعلق به ۳۰ تا ۳۵ شخصیت حقوقی در ایران است لذا سهام شناور ما در دنیا کمترین است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه نگاه بلندمدت به افزایش سهامشناور است عنوان کرد: عمده‌ای از سهام در اختیار حاکمیت یا نهاد‌های عمومی غیردولتی و یا مجموعه‌های وابسته به دولت است، ۷۵ تا ۸۰ درصد این بازار به صورت مستقیم و غیرمستقیم توسط ۳۰ تا ۳۵ شخصیت حقوقی در حوزه اقتصادی اداره می‌شود.
او افزود: اطلاعات مربوط به عملکرد شهریورماه شرکت‌های بورسی که حدود ۳۲۰ مورد هستند، نشان می‌دهد که نسبت به ماه گذشته به طور میانگین ۱۷ درصد تولید و فروش آن ها افزایش یافته است.
پور ابراهیمی با اشاره به اینکه در واقعیت سهام‌ها باید رشد می‌کرد گفت: از نظر ارزش حدود ۷۰ درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه در خصوص شرکت‌های کوچک باید نگاه متفاوتی داشته باشیم ادامه داد: یکی از توصیه‌های ما به مردم این است که رویکرد ارزیابی ریسک را مورد توجه قرار دهند. صدا و سیما باید فرهنگ سازی و آموزش‌های لازم را به مردم بدهند، نیاز به شبکه‌های تخصصی در خصوص موضوع بازار سرمایه داریم.
پور ابراهیمی با اشاره به اینکه رویکرد مدیریت بازار سرمایهیک رویکرد کاملاً حرفه‌ای است اظهار کرد: اسناد خزانه و اوراق تبعی را منتشر می‌کنیم، چند درصد از مردم از کارکرد این اوراق اطلاع دارند و می‌خواهند از این اوراق در راستای حفظ منافع شان استفاده کنند، لذا بیشتر از ۹۰ درصد مردم اطلاعی ندارند.
او با بیان اینکه اگر کسی در بازار سرمایه می‌خواهد متضرر نباشد و سود بیشتری بگیرد باید با این فضا آشنایی داشته باشد ادامه داد:برای مردم توضیح نداده ایم حتی در عبارت نماد‌ها اشتباه می‌کنند و این باعث شده برخی از افراد حرفه‌ای از این فضای عدم اطلاع افراد جامعه در راستای منافعشان سوء استفاده کنند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: ارزش بازار ۱۶ هزار میلیارد تومان در ۱۲ ماه اخیر بود الان به یک چهارم رسیده است از نگاه ما بزرگترین چالش بازار نقدشوندگیاست لذا بازار باید در شرایط عادی خود حرکت کند و سازمان بورس باید نسبت به تصمیمات به خوبی عمل کند.
پور ابراهیمی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات ما این است که ناظر بازار بعضاً سلیقه‌ای عمل می‌کند افزود: در یکی دو سال اخیر جنس، رفتار و ابعاد بازار کاملا متفاوت شده است و ما با ساختار قدیمی سازمان بورس، بازار را می‌خواهیم مدیریت کنیم، شورای عالی بورس قادر به پاسخگویی به تقاضای موجود در بازار سرمایه نیست.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: باید اجازه دهیم بازار به تعادل عادی برگردد، اگر با اخذ تصمیمات بخواهیم در بازار مداخله کنیم این مداخله به جای اینکه به حل مشکلات کمک کند به مشکلات نیز اضافه می‌کند.
او اجتناب از قیمت‌های دستوری را یکی از چالش‌ها در بازار سرمایه دانست و افزود: بخش عمده‌ای از شرکت‌های ما که ذینفعان آن که همان مردم هستند از انتفاع متضرر هستند، قیمت سنگ آهن برای شرکت‌های سنگ آهن معادل یک دوم فوب خلیج‌فارساست، محصولات آهنی در کشور بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بالاتر از قیمت فوب خلیج فارس است لذا مردم در ایران محصولات فولادی را ۱۰ تا ۱۵ درصد گران‌تر از قیمت وارداتی می‌خرند، پس رویکرد بازار سرمایه باید اصلاح شود.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

راه‌اندازی مدرسه آموزش مجازی مهدویت
مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) از راه‌اندازی مدرسه آموزش مجازی مهدویت به مناسبت آغاز ولادت امام زمان (عج) خبر داد.
دستگیری عوامل انتشار یک شایعه بزرگ
طی روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر تجارت اعضای بدن بیماران مبتلا به کرونا در تبریز در فضای مجازی منتشر شد. شایعه ای که به یک پرونده قضایی در دادگستری استان هم استناد کرده بود.
آبرامز: اگر بایدن پیروز شود، تحریم‌های ایران فورا لغو نمی‌شوند
نماینده آمریکا در امور ایران گفت کسانی که فکر می‌کنند که با برنده شدن بایدن از روز دوم یا سوم ژانویه تحریم‌‌ها برداشته می‌شوند، خواهند فهمید اگر بایدن هم بخواهد ممکن نخواهد بود.
اعلام  نتایج کنکور کارشناسی ارشد 99 در سایت سازمان سنجش
نتایج کنکور کارشناسی ارشد 99 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد.
ترامپ: تنها راه شکست من در انتخابات ˮتقلب گستردهˮ است
ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی انتخاباتی امروز گفت که تنها راه شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری سه‌شنبه «تقلب گسترده» است.
چین، آمریکا را تهدید کرد
چین دوشنبه‌شب به وقت تهران درباره پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکا نزیک قلمروی هوایی خود و بر فراز جزیره تایوان هشدار داد.
ظریف خطاب به آمریکا: عادت تحریم را از خود دور کنید
ظریف به آمریکا نوشت: عادت تحریم را از خود دور کنید. جنگ اقتصادی بیشتر علیه ایران برای ایالات متحده، نفوذ کمتر - و نه بیشتر - به همراه خواهد داشت.
حمایت آلمان از هتاکی‌های رئیس جمهور فرانسه علیه مسلمانان
دولت آلمان در حمایتی یکجانبه از موضع اسلام ستیزانه اخیر رئیس جمهور فرانسه اظهارات رئیس جمهور ترکیه علیه ماکرون را غیر قابل قبول دانست.
حضور سامان قدوس در رونمایی از پیراهن باشگاه برنتفورد+ عکس
سامان قدوس بازیکن ایرانی در این فصل در باشگاه برنتفورد انگلیس توپ می‌زند و در دیدارهای این تیم حضور موثری داشته است.
جزییات حادثه مرگبار امروز در مترو تهران
مجری خط ۷ مترو تهران در گفتگو با شبکه خبر به ارائه جزئیاتی از حادثه مرگبار ایستگاه متروی توحید پرداخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۲۸ نماد بورسی متوقف شدند
از میان نمادهای بورسی، ۲۸ نماد بورسی تا تاریخ ۳۰ مهر ماه به دلایل مختلف از جمله تعلیق نماد معاملاتی، برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده، افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف و... متوقف شدند.
نارضایتی نسل جوان از دموکراسی بر طبق مطالعه دانشگاه کمبریج
یک مطالعه از سوی دانشگاه کمبریج نشان داد، نسل جوان جهان به ویژه در اروپا، آمریکای شمالی، آفریقا و استرالیا بیشتر از هر زمانی در قرن گذشته سرخورده و ناراضی از دموکراسی هستند.
نتایج طرح برق مجانی تا دو ماه دیگر مشخص می شود
وزیر نیرو با اشاره به همکاری فوق‌العاده دولت با طرح برق امید گفت: انتظار می‌رود طی دو ماه آینده بتوانیم گزارش کمی و مبتنی بر ارقام از نتایج حاصل شده و تغییر رفتار مردم ارایه دهیم.
بی‌توجهی برخی به دین به معنای سکولار شدن آن‌ها نیست
به نظر می‌رسد اشکال اساسی که در نسبت میان متفکرین ما و سکولاریسم وجود دارد خوانش فلسفی‌ از این پدیده است که به درستی در سطح جامعه تبیین نشده است.
هشدار وزارت راه به عواقب اخذ کد رهگیری صوری
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: مالکان و بنگاه‌هایی که با تقاضای کاذب دریافت کد رهیگری صوری همراهی می‌کنند از عواقب درج اطلاعات در سامانه املاک و اسکان که یکی از آنها اخذ مالیات است با خبر باشند.
وعده تداوم همسان سازی حقوق بازنشستگان-تضاد منافع دستگاه‌ها مانع جدید اصلاح ساختار بودجه
دارایی صاحبان سهام عدالت نصف شد
جلسات بی‌خاصیت مسئولان بورس و سقوطی که ادامه دارد
بدهی دولت های محلی چین به مرز مجاز رسید
تحویل 140 هزار تن سوخت کم سولفور طی 10 ماه به کشتیرانی
ضرر 278 میلیون دلاری بزرگترین خودروساز کره جنوبی در سه ماهه سوم 2020
شیرخام 50 درصد گران شد- نرخ مصوب رعایت نشود لبنیات هم گران می‌شود
کاهش ارزبری 138 میلیون یورویی تولید در گروه صنعتی ایران خودرو
جزئیات کیفیت انواع خودروهای داخلی و مونتا‌ژی + جدول
کسر بودجه دولت و کسری منابع بانک‌ها 2 عامل افزایش قیمت ارز از سال 1390