احراز هویت کودکان کار از عنبیه چشم

00:55 ۲۲ روز و ۱۷ ساعت پیش افکار نیوز 554 0

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباره آخرین وضعیت ساماندهی کودکان کار توضیحاتی داد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباره ساماندهی کودکان کار، اظهار کرد: موضوع ساماندهی کودکان کار با چند چالش روبه رو است و بهزیستی اساسا با حضور کودک در خیابان مخالف است، چراکه کار کردن کودکان یک نوع کودک آزاری است و تلاش می‌کنیم هیچ کودکی در خیابان نباشد.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: کودکان خیابانی شامل دو گروه می‌شود؛ گروه اول کودکان خانواده‌های ایرانی و گروه دوم کودکان خانواده‌های غیر ایرانی هستند. سیاستی که برای خانواده ایرانی داریم بحث توانمندسازی این خانواده‌ها است تا شاهد حضور مجدد کودکان در خیابان‌ها نباشیم.
وی با بیان اینکه از مجموع ۲ هزار خانواده‌ ایرانی که طی سال گذشته در سامانه‌های مربوط به کودکان کار ثبت شده‌اند، حدود ۶۰۰ خانوار نیازمند تشخیص داده شدند، افزود: یعنی کودکان این خانواده‌ها از روی نیازمندی و فقر در خیابان کار می‌کنند و سرپرست این خانواده‌ها یا زنان هستند و یا سرپرست خانواده‌ دچار معلولیت و یا اعتیاد است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: برخی از خانواده‌ها با کار کردن کودکشان هیچ مشکلی ندارند و چون می‌دانند که مردم به کودکان خوب پول می‌دهند، به همین دلیل فرزندانشان را برای کار به خیابان می‌فرستند، حتی گاهی فرزندان خود را کرایه می‌دهند که برای تکدی گری از آن‌ها استفاده می‌شود.
فرید گفت: خانواده این کودکان را به صورت موردی بررسی می‌کنیم و برحسب گزارش‌های مددکاران و شرایط آن‌ها کمک می‌کنیم. اگر زن سرپرست خانوار و یا سرپرست خانوار دارای معلولیت باشد، تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار می‌گیرند، البته حمایت‌های بهزیستی مشروط است، یعنی از خانواده‌ها حمایت می‌شود به شرطی که کودک آن‌ها دیگر در خیابان کار نکند.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اینکه طی آخرین بررسی که بر روی کودکان کار و خیابانی انجام دادیم، مشخص شد که ۸۰ درصد کودکان کار، اتباع غیر ایرانی هستند، ادامه داد: ۲۰ تا ۲۵ درصد آن‌ها غیر قانونی و برخی نیز با ویزا  وارد ایران شده‌اند، اما بعد از اتمام ویزا باز هم در ایران باقی مانده‌اند.
وی با بیان اینکه برای ساماندهی کودکان کار باید احراز هویت انجام شود، اضافه کرد: در حال حاضر کار احراز هویت کودکان کار و خیابانی از عنبیه چشم آن‌ها صورت می‌گیرد و طی بازدیدی که مددکاران از محل سکونت این کودکان انجام می‌دهند، فرآیند حمایت از تمامی کودکان، چه ایرانی و غیر ایرانی انجام می‌شود.
فرید با اشاره به اینکه جای کودک در خیابان نیست، گفت: اقدامات سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی در ساماندهی کودکان کار موثر است. نیروی انتظامی با باند‌هایی که از کودکان سوء استفاده می‌کنند، برخورد می‌کند و کودکانی که در این باندها هستند را به ما بسپارند و برخورد با سرکرده باند با خود نیروی انتظامی است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: رسانه تأثیر خوبی دارد تا بتوانیم فرهنگسازی کنیم که مردم به کودکان کار پول ندهند، چراکه این پول‌ها خرج خود کودکان نمی‌شوند و بهتر است مردم به جای کمک مستقیم به این کودکان، به خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد کمک کنند. 
وی با تأکید بر اینکه بحث کودکان اتباع بسیار مهم است و انتظار داریم که اداره اتباع وزارت کشور در این خصوص به طور جدی ورود کند، ادامه داد: از مجموع ۲ هزار خانواده ایرانی، پرونده ۶۰۰  خانوار را که فرزندان آن‌ها در خیابان کار می‌کنند و از آن‌ها آزمون وسع گرفته شده، بررسی کردیم که روی توانمندسازی این کودکان کار می‌شود.
فرید گفت:  کودک که در خیابان است، اساسا مجرم نیست و برخورد‌هایی که با کودک داریم برخورد‌های سبب شناسی نیست که او را مقصر بدانیم، لذا برنامه‌هایی را برای این کودکان در نظر داریم تا بتوانند در کنار خانواده توانمند شوند، چراکه وجود کودک در خیابان باعث می‌شود او از تحصیل باز بماند و نتواند به خوبی رشد کند.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

آموزش ساخت دو نوع استند تولد
استند تولد برای نمایش سن فرد در جشن تولدها استفاده می‌شود. معمولا استند تولد بر اساس علایق و یا خصوصیات فرد تهیه و تزئین وچینش می‌شود.
مزایا و استعلام شرایط بیمه عمر نوین
بیمه نوین یکی از شرکت‌هایی است که در سال ۹۷ حدود ۲ درصد از فروش کل بیمه‌های کشور را به خود اختصاص داده است.
حسابداری جیبی کسبه؛ حسابداری همراه
راحتی و سادگی استفاده از گوشی های موبایل، این دستگاهها را به ابزار بسیار مناسبی برای کسبه جهت مدیریت امور مالی آنها تبدل کرده است.
پروژکتور خورشیدی چگونه کار می کند
پروژکتورهای سولار با تبدیل نور خورشید به الکتریسیته و ذخیره آن در باطری تعبیه شده در قالب پروژکتور کار می کنند.
معرفی فرز و مینی فرز و کاربرد آنها
فرز و مینی فرز از جمله دستگاه‌هایی هستند که در زمینه ساخت‌وساز در تمامی صنعت‌ها کاربرد بسیاری دارند. از این وسیله برای برش دادن، ساییدن، زدودن، صیقل دادن و سمباده زدن سطوح مختلف استفاده می‌شود.
موتورسواران اسنپ‌باکس چقدر درآمد دارند؟
با افزایش روزافزون حجم ترافیک، تمایل به استفاده از موتور برای جابه‌جایی در سطح شهر هر روز بیشتر می‌شود. از طرفی موتورسواران بسیاری از این وسیله نقلیه برای جابه‌جایی مسافر و مرسولات کوچک استفاده می‌کنند.
رادیولوژی فرمانیه آماده ارایه ایمن ترین خدمات در ایام کرونا
پیدا کردن یک مرکز رادیولوژی و سونوگرافی که پروتکل بهداشتی را رعایت کنند دغدغه این روزهای مردم است. برای تمام مردم در وضعیت شروع کرونا پیدا کردن مرکز پزشکی که پروتکل های بهداشتی را به دقت رعایت کند و از این بابت اطمینان خاطر داشته باشند، مشکل است.
داشتن سایت پر بازدید و درآمد میلیونی
امروزه همه مردم تمایل دارند که کلیه کارهای خود را در سطح فضای مجازی انجام دهند چرا که در این صورت هم وقت کمتری نیاز داشته و هم می توانید بدون هیچگونه دردسری کلیه امور را مدیریت کنید.
تبلیغات گردشگری هدفمند با حمایت از گردشگری مسئولانه
سایت گردشگری "دستی بر ایران" سکویی برای تبلیغات گردشگری سایر سایت های این صنعت فراهم آورده است.
مشتری برای سلاح‌های ایرانی هست؟
یکی از سؤالات جدی که درباره بحث برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران در فضای مجازی مطرح می‌شود، این است که مشتریان احتمالی سلاح‌های ایرانی چه کشورهایی هستند و اینکه آیا واقعاً کسی حاضر است برای سلاح‌های ایرانی هزینه کند؟

پر بازدید ترین اخبار امروز

نارضایتی نسل جوان از دموکراسی بر طبق مطالعه دانشگاه کمبریج
یک مطالعه از سوی دانشگاه کمبریج نشان داد، نسل جوان جهان به ویژه در اروپا، آمریکای شمالی، آفریقا و استرالیا بیشتر از هر زمانی در قرن گذشته سرخورده و ناراضی از دموکراسی هستند.
استقبال اتحادیه اروپا از توافق اعلام شده میان ترامپ و سودان
مسؤول سیاست خارجه اتحادیه اروپا از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در خصوص سودان که مقدمه‌ای برای حذف نام این کشور از قهرست سیاه آمریکا برای کشورهای حامی تروریسم است، استقبال کرد.
تغییرات متعدد نیمی از لیگ برتری‌ها در فصل نقل و انتقالات- فولاد با ثبات‌ترین تیم
نیمی از تیم‌های لیگ برتری در فصل نقل و انتقالات تغییرات زیادی را تجربه کرده اند.
آغاز رای گیری پیش از موعد در ایالت فوق حساس فلوریدا
دو هفته مانده به روز انتخابات سراسری در آمریکا، رای گیری پیش از موعد در یکی از حساس‌ترین ایالت‌های سرنوشت ساز، یعنی فلوریدا، از روز دوشنبه ۱۹ اکتبر، آغاز شد.
آیا زوجین با گذشت زمان به هم شبیه می‌شوند؟
این تفکر که زوج ها با گذشت زمان شبیه به یکدیگر می‌شوند از دهه‌ها پیش مطرح بوده و در واقع، ریشه در یک آزمایش علمی در دهه ۱۹۸۰ دارد.
تنها تفاوت انسولین ایرانی و خارجی
افزایش مرگ و میر بیماران کرونایی در «استان تهران»
تلاش برای کشف راز منظومه شمسی- فضاپیمای ناسا امروز بر سیارک «بنو» فرود می‌آید
اگر بال شکسته ما را ترمیم نکنند، باید ته رودخانه جنازه جمع کنیم
بیش از ۵ هزار مبتلای جدید در یک روز؛ قربانیان همچنان بالای ۳۰۰ نفر
زمان اعلام نتایج کنکور و آزمون کارشناسی ارشد مشخص شد
آمار وحشتناک کرونا در ایران؛ ایران دومین رتبه فوتی‌های کرونایی در جهان
همه ما در شیوع گسترده ویروس کرونا در جامعه مقصریم - در قله انتقال ویروس قرار داریم
برگزاری کلاس‌های عملی دانشگاه تهران از نیمه دوم ترم
آغاز پخش درس تربیت‌بدنی از رادیو ورزش