هجرت آفاقی و انفسی رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس

00:39 ۲۹ روز پیش قدس 316 0
هجرت آفاقی و انفسی رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس

نام شهید «حسین یوسف‌الهی» را حتماً شنیده‌اید؛ رزمنده‌ای که حاج قاسم سلیمانی بارها از او نام برده و به عنوان یک عارف از او یاد کرده بود. در جبهه‌های هشت سال دفاع مقدس، امثال این شهید کم نبودند؛ شخصیت‌هایی که مسیر ربانی شدن را حتی بسیار سریع‌تر از عرفا و اهل سلوک طی می‌کردند و همزمان در دو جبهه جهاد اکبر و جهاد اصغر به پیش می‌رفتند. هفته دفاع مقدس بهانه‌ای شد تا در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام دکتر محمدجواد رودگر، دانشیار گروه عرفان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به رمز و راز این «یک شبه ره صد ساله را پیمودن» بپردازیم.

قدس

/ مریم احمدی شیروان/  نام شهید «حسین یوسف‌الهی» را حتماً شنیده‌اید؛ رزمنده‌ای که حاج قاسم سلیمانی بارها از او نام برده و به عنوان یک عارف از او یاد کرده بود. در جبهه‌های هشت سال دفاع مقدس، امثال این شهید کم نبودند؛ شخصیت‌هایی که مسیر ربانی شدن را حتی بسیار سریع‌تر از عرفا و اهل سلوک طی می‌کردند و همزمان در دو جبهه جهاد اکبر و جهاد اصغر به پیش می‌رفتند. هفته دفاع مقدس بهانه‌ای شد تا در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام دکتر محمدجواد رودگر، دانشیار گروه عرفان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به رمز و راز این «یک شبه ره صد ساله را پیمودن» بپردازیم.
مکتب جهاد، انسان‌ساز است حجت‌الاسلام رودگر با بیان اهمیت واژه دفاع مقدس می‌گوید: مهم‌ترین عنصر دفاع مقدس و عنصر فعال و پویا، جاری و ساری در تمام سطوح دفاع مقدس از خط مقدم تا خاکریزها، درون لشکرها و تمام بخش‌ها و اجزای مختلف دفاع مقدس تا پشت جبهه این بود که همه دفاع مقدس را با واژه پربار و پرمعنایی مانند جهاد در راه خدا نگاه می‌کردند. جهاد مهم‌ترین واژه‌ای است که می‌تواند نماینده هشت سال دفاع مقدس باشد؛ همان گونه که بنا بر آیات معروف سوره حج، خداوند اجازه دفاع به سپاه اسلام و مسلمانان صدر اسلام داد.
او اضافه می‌کند: جهاد در فرهنگ و تفکر اسلامی و دینی در قالب مکتب قرار می‌گیرد. مکتب هم شامل ایدئولوژی و جهان‌بینی است و جهاد را در قالب جهان‌بینی و ایدئولوژی اسلامی تعریف کردیم. انسان‌های مجاهد، انسان‌های مکتبی هستند. آن‌ها برای خود فلسفه زندگی درست و دقیق دارند، در نتیجه به تمام فعل و انفعالات و کردارهای درون این مبارزه و دفاع بار معنایی جهادی را می‌بخشیدند. در این راستا مهم‌ترین مسئله این است که بر اساس آیات قرآن و بسیاری از آموزه‌ها، معارف نهج‌البلاغه‌ و صحیفه سجادیه‌ به خصوص دعایی که در باب رزمندگان و سربازانی که امنیت کشور را حفظ می‌کنند و احادیث و روایات بسیاری که نقل شده است؛ جهاد خاص افرادی است که جزو اولیای الهی هستند. امیرالمؤمنین(ع) فرمود: جهاد دری از درهای بهشت است که خداوند آن را به روی اولیای خاص خود گشوده است.
جهاد اکبر مقدمه‌ای بر جهاد اصغر این استاد حوزه و دانشگاه یادآور می‌شود: واژه جهاد و گشودن آن به روی جمعی از دوستان خدا بیان می‌کند افرادی که در این مسیر قرار گرفته‌اند اگر اهل معنا نباشند نمی‌توانند در راه خدا جهاد کنند؛ زیرا اگر چه جهاد با دشمن متجاوز و دشمن برون در فرهنگ دینی موسوم به جهاد اصغر است، اما جهاد اصغر امکان‌ناپذیر است مگر اینکه مجاهد در جبهه جهاد اکبر کرده باشد. به این معنا که تا از خود، نفس، تعلقات، زینت‌های دنیوی و... عبور نکند نمی‌تواند خلعت جهاد اصغر را بر اندام خود بپوشاند و جزو لشکر خدا قرار بگیرد.
او توضیح می‌دهد: یک رزمنده وقتی گام‌های اولیه از خود و تعلقات گذشتن را برداشت و وارد جهاد اصغر شد به تدریج جهاد اکبر او تعمیق و توسعه پیدا می‌کند و روز به روز در قالب جهاد اصغر، جهاد اکبرش فزایندگی و تعالی پیدا می‌کند. هر چه در جبهه جهاد اکبر و جهاد درونی و انفسی، قدرت، قوت و معنویت بیشتری کسب می‌کند، جهاد اصغر او هم رنگ و بویی دیگر پیدا می‌کند؛ در نتیجه در درون جهاد اصغر پروریده می‌شود؛ وقتی مقام معظم رهبری در سخنان چند روز گذشته خود می‌فرمایند سردار سلیمانی در دفاع مقدس رشد پیدا کرد و پروریده شد؛ جمله‌ای کلیدی و بر اساس همین معارف دینی است. رزمنده در درون جبهه جهاد اصغر مداوم مراقبت می‌کند تا جهاد اکبر خود را تقویت کند زیرا برای یک رزمنده از هر طیف و طبقه با هر عنوانی که در دفاع مقدس حضور دارد خاک و سلاح و... هدف نبود. هدف این بود که از دین خدا، اسلام، نظام مقدس جمهوری اسلامی، انقلاب اسلامی و ارزش‌ها دفاع کنند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ادامه می‌دهد: این سخن به معنای اهمیت نداشتن خاک کشور اسلامی نیست، بلکه هدف و انگیزه مکتبی است. مجاهد یک عنصر مکتبی و مسلکی است. جهاد اصغر این عنصر محقق نمی‌شود مگر از رهگذر جهاد اکبر. جهاد اکبر در درون جهاد اصغر تقویت شده و تعمیق پیدا می‌کند در نتیجه روز به روز معنویت، روحانیت و زلالیت او بیشتر می‌شود. از سویی دیگر در درون این جهاد، مجاهدان و رزمندگان اسلام هجرت کردند و مجاهد مهاجر بودند.
مکتب جهاد، تربیت‌کننده شهدا و رزمندگان اسلام حجت‌الاسلام رودگر عنوان می‌کند: این تعابیر در هشت سال دفاع مقدس به خوبی از نظر مفهومی و مصداقی تفسیر و تبیین شد و عینیت پیدا کرد. زیرا رزمنده‌ها از خانه، خانمان و خانواده خود با تمام تعلقاتی که داشتند گذشتند و هجرت کردند. هجرت نیز مانند جهاد دو گونه هجرت انفسی و آفاقی است؛ هجرت انفسی یعنی از خانه منیت هجرت کرد و از نفس خود گذشت، تا موفق به هجرت آفاقی و مکانی شد. هجرت مکانی و آفاقی معلول هجرت مکانتی و انفسی است مانند جهاد اصغر که معلول جهاد اکبر است.
این پژوهشگر دینی می‌گوید: در فضای دفاع مقدس غیر از عناصری که بیان شد، ارزش‌هایی مانند نماز اول وقت، دعا و راز و نیاز با خدا، نماز شب، سحرخیزی، انس با قرآن و توسل به اهل بیت(ع) نیز وجود دارد. این موارد انسان را پرورش داده و جهاد اکبر را تقویت می‌کند و سبب فزاینده شدن معنویت می‌شود. هر که به اندازه مجاهدت خود در جبهه معنویتش اعتلا پیدا می‌کرد. رزمنده‌ها با معنویت متزاید متعالیه، نورانیت و جذبه معنوی خاصی پیدا می‌کردند و در راه عشق به خدا، دین او و محبت اهل بیت(ع) استعداد بیشتری می‌یافتند.
دانشیار گروه عرفان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح می‌کند: عنصر مهم دیگر در دفاع مقدس، ولایت است. وقتی ولی فقیه و مرجع تقلید به جهاد فتوا می‌دهد یا برای برخی حکم به جهاد صادر می‌کند، مجاهد و رزمنده بر اساس فتوای مرجع تقلید و حاکم شرع به جبهه می‌رود. در نظام امت و امامتی و مرجعیتی و ولایتی رزمندگان اسلام به جبهه می‌رفتند. برای یک رزمنده هیچ امری غیر از امر ولی فقیه مهم نبود؛ زیرا جهاد در راه خدا به اذن خدا، رسول خدا(ص) و امام و در زمان غیبت کبری به اذن ولی فقیه و مرجع تقلیدی که مسئولیت رهبری سیاسی جامعه را بر عهده دارد، است.
دکتر رودگر در پایان تأکید می‌کند: اگر جهاد، متشرعانه و ولایی باشد نماز، روزه، دعا، توسل و عشق و ایثار و همه چیز معنا پیدا می‌کند. این می‌شود که رزمنده وقتی از خانه به جبهه رفت و برگشت حال معنوی بیشتری پیدا می‌کرد. هر چه در درون جبهه بیشتر قرار می‌گرفت معنویت و اخلاص بیشتری پیدا می‌کرد. برخی از آنان نیز به جایی رسیدند که به فیض شهادت نائل شدند. رزمندگان اسلام به درجه‌ای رسیدند که امام(ره) در پیامی توحیدی خطاب به آنان فرمود: اینجانب از دور دست و بازوی قدرتمند شما را که دست خداوند بالای آن است می‌بوسم و بر این بوسه افتخار می‌کنم. تمام شهدا و رزمندگان ارزشمند اسلام در مکتب جهاد اسلامی و در جبهه‌های دفاع مقدس تربیت شدند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

راه‌اندازی مدرسه آموزش مجازی مهدویت
مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) از راه‌اندازی مدرسه آموزش مجازی مهدویت به مناسبت آغاز ولادت امام زمان (عج) خبر داد.
دستگیری عوامل انتشار یک شایعه بزرگ
طی روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر تجارت اعضای بدن بیماران مبتلا به کرونا در تبریز در فضای مجازی منتشر شد. شایعه ای که به یک پرونده قضایی در دادگستری استان هم استناد کرده بود.
آبرامز: اگر بایدن پیروز شود، تحریم‌های ایران فورا لغو نمی‌شوند
نماینده آمریکا در امور ایران گفت کسانی که فکر می‌کنند که با برنده شدن بایدن از روز دوم یا سوم ژانویه تحریم‌‌ها برداشته می‌شوند، خواهند فهمید اگر بایدن هم بخواهد ممکن نخواهد بود.
اعلام  نتایج کنکور کارشناسی ارشد 99 در سایت سازمان سنجش
نتایج کنکور کارشناسی ارشد 99 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد.
ترامپ: تنها راه شکست من در انتخابات ˮتقلب گستردهˮ است
ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی انتخاباتی امروز گفت که تنها راه شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری سه‌شنبه «تقلب گسترده» است.
چین، آمریکا را تهدید کرد
چین دوشنبه‌شب به وقت تهران درباره پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکا نزیک قلمروی هوایی خود و بر فراز جزیره تایوان هشدار داد.
ظریف خطاب به آمریکا: عادت تحریم را از خود دور کنید
ظریف به آمریکا نوشت: عادت تحریم را از خود دور کنید. جنگ اقتصادی بیشتر علیه ایران برای ایالات متحده، نفوذ کمتر - و نه بیشتر - به همراه خواهد داشت.
حمایت آلمان از هتاکی‌های رئیس جمهور فرانسه علیه مسلمانان
دولت آلمان در حمایتی یکجانبه از موضع اسلام ستیزانه اخیر رئیس جمهور فرانسه اظهارات رئیس جمهور ترکیه علیه ماکرون را غیر قابل قبول دانست.
حضور سامان قدوس در رونمایی از پیراهن باشگاه برنتفورد+ عکس
سامان قدوس بازیکن ایرانی در این فصل در باشگاه برنتفورد انگلیس توپ می‌زند و در دیدارهای این تیم حضور موثری داشته است.
جزییات حادثه مرگبار امروز در مترو تهران
مجری خط ۷ مترو تهران در گفتگو با شبکه خبر به ارائه جزئیاتی از حادثه مرگبار ایستگاه متروی توحید پرداخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۲۸ نماد بورسی متوقف شدند
از میان نمادهای بورسی، ۲۸ نماد بورسی تا تاریخ ۳۰ مهر ماه به دلایل مختلف از جمله تعلیق نماد معاملاتی، برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده، افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف و... متوقف شدند.
نارضایتی نسل جوان از دموکراسی بر طبق مطالعه دانشگاه کمبریج
یک مطالعه از سوی دانشگاه کمبریج نشان داد، نسل جوان جهان به ویژه در اروپا، آمریکای شمالی، آفریقا و استرالیا بیشتر از هر زمانی در قرن گذشته سرخورده و ناراضی از دموکراسی هستند.
نتایج طرح برق مجانی تا دو ماه دیگر مشخص می شود
وزیر نیرو با اشاره به همکاری فوق‌العاده دولت با طرح برق امید گفت: انتظار می‌رود طی دو ماه آینده بتوانیم گزارش کمی و مبتنی بر ارقام از نتایج حاصل شده و تغییر رفتار مردم ارایه دهیم.
بی‌توجهی برخی به دین به معنای سکولار شدن آن‌ها نیست
به نظر می‌رسد اشکال اساسی که در نسبت میان متفکرین ما و سکولاریسم وجود دارد خوانش فلسفی‌ از این پدیده است که به درستی در سطح جامعه تبیین نشده است.
هشدار وزارت راه به عواقب اخذ کد رهگیری صوری
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: مالکان و بنگاه‌هایی که با تقاضای کاذب دریافت کد رهیگری صوری همراهی می‌کنند از عواقب درج اطلاعات در سامانه املاک و اسکان که یکی از آنها اخذ مالیات است با خبر باشند.
فراخوان خنداننده شو منتشر شد
پایان تصویربرداری۶۰ درصد از سریال بهروز افخمی
«زندگی آن سوی دیوار» چه شکلی است؟
صید «ترال» از شایعه تا واقعیت
ارسال بیش از ۱۰ هزار اثر به شانزدهمین جشنواره فیلم «مقاومت»
اختتامیه جشنواره سلفی ۲۰ لغو شد
علیرضا خمسه مهمان «چهل تیکه» می‌شود
معرفی آثار برتر ۴۰ سال ادبیات داستانی دفاع مقدس
معرفی راه‌یافتگان به مرحله دوم جایزه «قیصر امین‌پور»
«شب بارانی» ادای دین به کادر درمان است