چراغ بورس سبز می شود؟

01:09 ۳۰ روز و ۵ ساعت پیش قدس 729 0
چراغ بورس سبز می شود؟

بازار سهام همچنان بر مدار افت شاخص، روزگار می‌گذراند و این در حالی است که ممنوعیت نوسان‌گیری روزانه از سوی مقام ناظر با هدف بازگرداندن ثبات و کاهش هیجان‌های بازار از ابتدای هفته جاری بر بورس حاکم شده است. نگاهی به عملکرد بازار نشان می‌دهد در روز شنبه و با شروع ممنوعیت نوسان-گیری (فروش سهام خریداری شده در همان روز)، پس از صعود چشمگیر شاخص در ابتدای معاملات، به دلیل فشار شدید عرضه در میانه روز و بعد هم در پایان معاملات، شاخص به رقم یک میلیون و 615 هزار واحد افت کرد و دیروز یکشنبه هم بازار از ابتدا قرمز پوشید و با افت بیش از 43 هزار واحدی به کانال یک میلیون و 500 هزار واحد سقوط کرد و شاخص یک میلیون و 572 هزار واحدی را به ثبت رساند.

قدس

فرزانه غلامی/  بازار سهام همچنان بر مدار افت شاخص، روزگار می‌گذراند و این در حالی است که ممنوعیت نوسان‌گیری روزانه از سوی مقام ناظر با هدف بازگرداندن ثبات و کاهش هیجان‌های بازار از ابتدای هفته جاری بر بورس حاکم شده است. نگاهی به عملکرد بازار نشان می‌دهد در روز شنبه و با شروع ممنوعیت نوسان-گیری (فروش سهام خریداری شده در همان روز)، پس از صعود چشمگیر شاخص در ابتدای معاملات، به دلیل فشار شدید عرضه در میانه روز و بعد هم در پایان معاملات، شاخص به رقم یک میلیون و 615 هزار واحد افت کرد و دیروز یکشنبه هم بازار از ابتدا قرمز پوشید و با افت بیش از 43 هزار واحدی به کانال یک میلیون و 500 هزار واحد سقوط کرد و شاخص یک میلیون و 572 هزار واحدی را به ثبت رساند.
**** بیشتر فعالان بازار با ممنوعیت نوسان‌گیری موافق‌اند به گفته مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، کسانی که در یک روز سهام را می‌خریدند و همان روز می‌فروختند بقیه سهامداران را که نگاه طولانی‌مدت به بازار سرمایه داشتند، متأثر می‌کردند، بر این اساس و با نظرسنجی از فعالان بازار سرمایه، ممنوعیت نوسان‌گیری روزانه اعمال شده است.
علی صحرایی می‌گوید: سهامداران به‌ویژه حقوقی‌ها که در بازار، عملیات نقدشوندگی و اطمینان‌بخشی را انجام می‌دادند، از متولیان بازار سرمایه انتظار داشتند برای جلوگیری از نوسان‌گیری روزانه به نحوی ممنوعیت ایجاد شود تا ثبات بیشتری به بازار برگردد و از هیجان‌های بازار کاسته شود. به این ترتیب اگر کسی سهمی را در روز معاملاتی بخرد، در همان روز امکان فروش آن را ندارد، اما اگر کسی از قبل، سهم را داشته باشد می‌تواند بفروشد و دوباره با تشخیص خود بخرد.
او ادامه می‌دهد: تصمیمات درباره بازار سرمایه، همیشه موافقان و مخالفانی دارد. با نظرسنجی از فعالان منصف بازار سرمایه، این تصمیم درست را گرفتیم و براساس نظرسنجی، حدود ۸۰ درصد فعالان مجازی بازار سرمایه، موافق این تصمیم هستند.
صحرایی می‌گوید: اقدام‌های مؤثری در دوره اخیر انجام شده است و با توجه به مصوبات شورای عالی بورس اوراق بهادار، ناشران و سهامداران عمده، موظف هستند قابلیت نقدشوندگی را فراهم کنند. اختیار فروش تبعی یا بیمه سهام، بازارگردانی مؤثر که از ۱۰ مهر اجباری می‌شود و به کارگیری سهام خزانه، از جمله ابزارهای اطمینان‌بخش است.
**** مقام ناظری که خودش موافق محدودیت نیست کارشناسان بازار سرمایه اما ممنوعیت نوسان‌گیری روزانه را عاملی برای افزایش ترس، تردید و بی‌اعتمادی در سهامداران می‌دانند و معتقدند این ممنوعیت دوره اصلاح شاخص که امری طبیعی و نهفته در ذات بازار است را طولانی‌تر خواهد کرد.
فردین آقابزرگی به خبرنگار ما می‌گوید: در شرایطی که بازار روزهای مثبت را طی کند انتشار هر گونه خبر و یا تغییر روش، تأثیر مثبت بر بازار خواهد داشت، اما حالا که بازار منفی است هر تصمیمی به صورت اتوماتیک، حس تردید و نگرانی را در سهامداران تشدید می‌کند.
وی با تأکید بر اینکه هر گونه محدودیت در فضای کسب و کار، ناخوشایند است، ادامه می‌دهد: اعمال محدودیت در فضای تجارت داخلی، خارجی هر تاجر و صنعتگری را نگران می‌کند و در بازار سهام هم این محدودیت، نامطلوب است و حتی خود سازمان بورس به عنوان مقام ناظر و تنظیم‌کننده بازار چنین محدودیتی را نمی‌پسندد همان‌گونه که مدافع افزایش دامنه نوسان از 2 به 5 درصد است و اعمال محدودیت را دارای آثار سوء ارزیابی می‌کند.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه مقام ناظر چاره‌ای جز اعمال ممنوعیت در نوسان‌گیری نداشته است، می‌گوید: با توجه به اینکه تمایل زیادی به عرضه در بازار وجود دارد، مقام ناظر به عنوان چتر حمایتی، چاره‌ای جز این ممنوعیت نداشته است. بازار از ابتدای سال تاکنون افزون بر 200 درصد بازدهی داشته که این بازدهی نادرترین و پرثمرترین دوران را برای بورس به ثبت رساند، بنابراین اصلاح شاخص بورس کاملاً طبیعی بود هر چند در این میان تازه‌واردهای غیرحرفه‌ای تجربه تلخی را کسب کردند و چنانچه نگاه خود را به بورس به میان‌مدت و بلندمدت تغییر دهند به طور قطع بازدهی مناسب را خواهند گرفت.
به باور وی اعمال ممنوعیت در نوسان‌گیری روزانه می‌تواند سرعت اصلاح بازار را کندتر و نگاه منفی افکار عمومی را به بورس تشدید کند.
**** ممنوعیت نوسان‌گیری برای حفظ صندلی علی حیدری هم به خبرنگار ما می‌گوید: ممنوعیت نوسان‌گیری روزانه از دو جنبه مدیریتی و اقتصادی قابل تحلیل است. از بعد مدیریتی شاهد برخی آشفتگی‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هستیم که مدیران لایه‌های دوم را بر آن داشته برای حفظ صندلی‌شان دست به خلاقیت‌های عجیب مانند تحمیل ممنوعیت نوسان‌گیری روزانه بزنند. این خلاقیت‌ها با حداقل به روزرسانی، منبعث از دهه 50 خورشیدی است، اما حفظ صندلی این منصوبان را تضمین می‌کند.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه می‌دهد: از بعد اقتصادی این تصمیم، عجولانه بود. واقعیت این است که سودآوری در ذات بازار سرمایه است و اگر بخواهیم در مقابل این سودآوری بایستیم یعنی به اقتصاد «رابین هودی» که در دیگر کشورها منسوخ شده، تمکین کرده‌ایم و می‌خواهیم از ثروتمند بگیریم به فقیر بدهیم یا اینکه اجازه ندهیم ثروتمندی ثروتمندتر شود! چنین تصمیمی ترس، تردید و بی‌اعتمادی به بازار را افزایش خواهد داد و ممکن است اعتراض‌های مردمی افت بیش از پیش بازار را در پی داشته باشد.
به باور وی ممنوعیت نوسان‌گیری روزانه حاشیه سود بسیاری از سهامداران را از بین می‌برد. او ادامه می‌دهد: نوسان‌گیری در تمام بورس‌های جهان وجود دارد و همین کار، نبض بازار است و نوسان‌گیران به دلیل نقدینگی که در اختیار دارند، هیجان و روندسازی را در بازار ایجاد می‌کنند.
حیدری معتقد است ممنوعیت نوسان‌گیری روزانه احتمالاً موقتی است و پس از تثبیت جایگاه مدیران لایه‌های میانی، رفع خواهد شد در غیر این صورت عواقب تلخی برای بازار و سهامداران در پی خواهد داشت.
**** هجوم نوسان‌گیران به تسه گفتنی است دیروز و دو روز پس از ممنوعیت نوسان‌گیری روزانه در بورس، خبرگزاری مهر از رشد عجیب قیمت اوراق تسه در پی هجوم نوسان‌گیران خبر داد و نوشت: در حالی که شاخص کل بورس در معاملات امروز به دلیل فشار عرضه با افت شدید مواجه است، اما به دلیل بازی نوسان‌گیران و سفته‌بازان با نرخ‌های اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، قیمت این اوراق با رشد عجیبی مواجه شده و با ارائه پیشنهادهای قیمتی نزدیک به ۹۰ هزار تومان به دارندگان این اوراق، نرخ این برگه‌ها صعود کرده است. با توجه به وضعیت پیش آمده برای بازار سرمایه از یک سو و شنیده شدن خبرهایی مبنی بر ادامه رشد قیمت‌ها در بازار مسکن از سوی دیگر، تداوم رشد قیمت اوراق تسهیلات مسکن چندان دور از انتظار نبود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

انواع تست‌های موجود در کار درمانی
یک عضو هیئت مدیره انجمن علمی کار درمانی ایران از ضرورت انجام مداخلات کار درمانی در نخستین فرصت ممکن برای کودکان خبر داد.
جزئیات کاهش قیمت مسکن کاهش در کشور
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور وضعیت قیمت مسکن تا ۳ ماه آینده را پیش بینی کرد.
واکنش عضو شورای شهر تهران به افتتاح مجدد 6 کارخانه آلاینده سیمان در پایتخت
عضو شورای شهر تهران با اشاره به افتتاح مجدد 6 کارخانه آلاینده سیمان در پایتخت گفت: به نظرم این موضوع هدیه مسموم مدیرکل محیط زیست به مردم تهران است.
فرق تخم مرغ‌های قهوه‌ای با سفید در چیست؟
شاید گاهی این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد که تخم مرغ‌های با پوسته قهوه‌ای چه تفاوتی با تخم مرغ‌های دارای پوسته سفید دارند.
جزئیات بازداشت ۲۸ کارمند دستگاه قضایی
به‌ دنبال سالم سازی دستگاه قضا، حفاظت اطلاعات قوه قضاییه ۲۸ کارمند دستگاه قضایی به دلیل ارتباط گرفتن با اصحاب پرونده و کلاهبرداری از آن‌ها بازداشت و تحویل محاکم قضایی شدند.
اولین کتاب هوشمند تعلیم و تربیت ایران آماده ورود به بازار
مجموعه کتاب دانوین که با رویکرد ایجاد تحول آموزشی بر مبنای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و با هدف علاقه مندی دانش آموزان به علوم مختلف و جلوگیری از حافظه محوری تالیف و تولید شده است به زودی رونمایی خواهد شد.
تشخیص فوری کرونا با این روش + درمان آسیب ریه
نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که تصویربرداری با تراکم الکترون، ارزیابی زود هنگام از ریه را بهبود می‌بخشد.
عدم انتصاب معاون منابع انسانی در شهرداری برای حناچی دردسرساز شد
عضو شورای شهر تهران به دلیل عدم انتصاب معاون منابع انسانی شهرداری پایتخت به حناچی تذکر داد.
محصول K۱۳۲ ایران‌خودرو به خط تولید رسید
بر اساس اطلاعات و آمار بدست آمده، تولید خودروی K۱۳۲ ایران‌خودرو در فاز مقدماتی آغاز شده است.
مرور خاطرات دایی و مجیدی در دیداری دوستانه
دو چهره محبوب فوتبال در تیم ملی هم اتفاق بودند و خاطرات قدیمی را مرور کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جزئیات سندروم پیش از قاعدگی
یک متخصص روان‌درمانی به تشریح علائم سندروم PMS که در خانم‌های جوان شایع است، پرداخت.
قیمت جدید کوییک آر چقدر است؟
گروه خودروسازی سایپا پس از انتشار اولین جدول افزایش قیمت خودرو‌ها برای سه ماهه سوم سال ۱۳۹۹، قیمت جدید «کوییک آر» را هم اعلام کرد.
لزوم تقویت نظارت بر رفتار نمایندگان
رئیس قوه قضائیه با تأکید بر لزوم تقویت نظارت بر رفتار نمایندگان تصریح کرد: ما به دنبال افزایش آمار پرونده های قضایی نیستیم و آن را افتخار نمی دانیم بلکه افتخار این است که هیأت نظارت به یک نماینده تذکر بدهد و مؤثر واقع شود تا نیازی به اقدامات بعدی در هیأت یا دستگاه قضایی نباشد.
برترین عکس‌های پانوراما + تصاویر
مسوولان رقابت عکاسی پانو که با تمرکز بر عکاسی پانوراما (سَراسَر نما) برگزار شد آثار منتخب رقابت سال ۲۰۲۰ را معرفی کردند.
تفاوت هنرمندان بزرگ در کرونا
مشیت علایی که معتقد است نویسندگان و هنرمندان مهم و بزرگ حتما با وجود تلفات و وجوه غیرانسانی کرونا سراغ آن می‌روند می‌گوید: تفاوت نویسنده‌ها و هنرمندان خوب با هنرمندان رده پایین در همین است که وقایع تاریخی را منعکس می‌کنند.
حمایت آمریکایی های مستقر در عین الاسد از گروه های تروریستی
جنگ تجاری ترامپ با چین نتوانست تولید آمریکا را تقویت کند
شفافیت سبب قضاوت منصفانه جامعه درباره عملکرد نمایندگان مجلس می‌شود
فرانسه؛ کشوری نژادپرست با ظاهری متمدن
نحوه اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی
جزئیات تغییر پایتخت سیاسی و اداری از تهران به سایر استان‌ها
سیاه‌پوستان آمریکا برای تامین امنیت خود دست به سلاح می‌شوند
اعزام سفیر جدید ایران به صنعا یک قدرت نمایی بود
پیشکار شیطان- دستور محاکمه اخلالگران بورسی-تحمل کارگران مدت‌هاست که تمام شده-پیشخوان
شرایط دریافت وام ازدواج برای فرزندان بازنشستگان+ جزئیات