تلاش زنان داعشی اردوگاه الهول برای فرار ناکام ماند

16:10 ۲۸ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 220 0
تلاش زنان داعشی اردوگاه الهول برای فرار ناکام ماند

نیروهای امنیتی اردوگاه الهول واقع در شمال شرق سوریه توانستند تلاش مجدد زنان داعشی با تابعیت‌های غربی و عراقی برای فرار از الهول را ناکام بگذارند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، علی الحسن، سخنگوی نیروهای امنیتی دولت خودمختار کردها در شمال سوریه در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط فاش کرد: از مارس سال گذشته تعداد دفعات تلاش برای فرار از اردوگاه که ناکام مانده و گزارش شده‌اند، به حدود ۷۰۰ مورد رسیده است، خانواده‌های داعشی از تابعیت‌های مختلف تلاش می‌کنند از اردوگاه فرار کنند.
در این اردوگاه واقع در نزدیکی مرزهای عراق ۶۵ هزار تن سکونت دارند که اتباع سوری و عراقی بیشترین میزان ساکنان آن را تشکیل می‌دهند، همچنین این اردوگاه دارای بخش ویژه زنان خارجی مهاجر و کودکان است که از اتباع ۵۰ کشور غربی و عربی هستند و تعداد آنها به حدود ۱۱ هزار زن و کودک می‌رسد، از این تعداد ۳۱۷۷ تن زن هستند، این بخش تحت کنترل امنیتی شدیدی قرار دارد و ورود و خروج به آن ممنوع است مگر با اجازه کتبی از سوی مدیریت اردوگاه.
این مسؤول امنیتی برجسته علت افزایش تلاش‌ها برای فرار را ناشی از نفوذ ترکیه در شرق فرات و کنترل آن بر دو شهر راس العین در حسکه و تل ابیض در رقه دانست و گفت: تلاش‌ها برای فرار از اردوگاه پس از حملات ترکیه افزایش یافتند، ما بارها تلاش زنان و همسران نیروهای مشکوک به وابستگی به داعش برای فرار همراه با فرزندانشان را ناکام گذاشتیم، بیشتر تحقیقات حاکی از این هستند که این زنان قصد فرار به ترکیه را داشته‌اند.
الحسن گفت: آنها اعتراف کردند مقصدشان اول مناطق تحت کنترل گروه‌های هم‌پیمان با ترکیه همانند جرابلس و الباب بوده تا بتوانند وارد خاک ترکیه شده سپس به کشورهایشان بازگردند.
مسؤولان ترکیه‌ ماه ژوئیه گذشته اعتراف کردند در قاچاق یک زن اهل مولداوی و چهار فرزندش دست داشته‌اند.
او افزود: نیروهای امنیتی اردوگاه الهول تا حد زیادی موفق شدند این تلاش‌ها را ناکام بگذارند، در نتیجه بررسی‌های امنیتی نیروهای مسؤول حراست اردوگاه، توانستیم این تلاش‌ها را ناکام بگذاریم و گروهک‌های مسؤول و منابع ارتباطی را شناسایی کنیم. حدود ۱۰۰ تن که در قاچاق زنان و کودکان (داعشی‌ها) از اردوگاه دست داشتند، بازداشت کرده و آنها را به جرم کمک در این قاچاق به دادگاه‌های مربوطه ارجاع دادیم.
نیروهای امنیتی اردوگاه فرار زنان داعشی با تابعیت روس را نیز ناکام گذاشته و پنج تن از آنها را در داخل تانکرهای آب آشامیدنی بازداشت کردند، آنها پس از ۲۰ روز بازداشت آزاد شدند.
الحسن در ادامه شرح داد: خودروها و کامیون‌های ویژه سازمان‌های بین‌المللی و محلی وارد اردوگاه می‌شوند و گاهی راننده این وسایل نقلیه با دریافت مبلغی در ازای خارج کردن این زنان از اردوگاه با یک شبکه خارجی همکاری کرده و یک مخفی‌گاه برای قاچاق فراهم می‌کند.
صفحات و تریبون‌های شبکه‌های اجتماعی به تازگی فایل ویدیویی را از کودکانی به همراه زنانی با حجاب کامل در حال خروج از دهانه یک مخزن مخفی در درون یکی از تانکرهای آب منتشر کردند، در این ویدیو این زنان و کودکان هنگام بیرون آمدن شرایط بسیار بدی داشتند و به لهجه عراقی صحبت می‌کردند.
سخنگوی نیروهای امنیتی دولت خودمختار در شمال سوریه تاکید کرد: دستگاه امنیتی اردوگاه ایست‌های کنترل و بازرسی خود را افزایش داده و خودروهای خود را در تمامی خروجی‌ها و ورودی‌های اردوگاه مامور گشت‌زنی کرد، اردوگاه الهول بسیار بزرگ است و با مناطق بیابانی ناهمواری احاطه شده است به همین دلیل ایست‌های کنترل و پاسگاه‌ها را افزایش دادیم و خودروهای گشتی ما به صورت ۲۴ ساعته داخل اردوگاه و بیرون آن در حال گشت‌زنی هستند.
طبق نظر کارشناسان در این اردوگاه بارها همسران داعشی‌ها اقدام به فرار کرده‌اند، علاوه بر این زنان مهاجر به دیگر زنان به دلیل عدم داشتن پوشش شرعی و یا خروج دختران کم سن و سال بدون نقاب حمله کرده‌اند، این تعرض‌ها تا آتش زدن چادر آنها و زخمی شدن برخی از نیروهای حراست اردوگاه کشیده شده است، به این ترتیب مدیریت اردوگاه و کمیسیون عالی امور پناهجویان بخش ویژه‌ای در شرق اردوگاه را به زنان مهاجر و کودکانشان اختصاص دادند.
الحسن اظهار کرد: یک آواره سوری از ساکنان حومه دیر الزور که فروشنده تلفن‌های همراه است، دو روز قبل جسدی را که با ضربات چاقو کشته شده بود، پیدا کرد، علاوه بر این جسد یک زن سوری از دیر الزور که به همین شکل کشته شده بود، نیز پیدا شد.
او افزود: تحقیقات برای شناسایی عواملی که در این جنایت دست داشتند و قاتلان در دست انجام هستند تا علت قتل این مرد و زن مشخص شود، همچنین مواردی از قتل پناهجویان عراقی گزارش شده است، اردوگاه الهول بارها شاهد تکرار چنین حوادثی بوده است.
مدیریت اردوگاه الهول حدود سه ماه قبل طرح بازرسی امنیتی را انجام داد، این طرح توسط یگان‌های امنیت داخلی اردوگاه و نیروهای سوریه دموکراتیک و با هماهنگی و حمایت نیروهای ائتلاف ضد داعش برای توقف کشتارها، تعرض‌ها و موارد فرار از اردوگاه انجام شد.
مدیریت اردوگاه الهول در بازرسی جامع و دقیق، آمار تمامی زنان و کودکان ساکن بخش مهاجران و اطلاعات شخصی هر خانواده و تعداد اعضای آنها را جمع‌آوری کرد.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آغاز لیگ تفنگ و تپانچه با یک ماه تاخیر!- لیگ اهداف پروازی از نیمه آبان شروع می‌شود
در حالی که قرار بود لیگ برتر تفنگ و تپانچه از آبان استارت بخورد اما این مسابقات با یک ماه تاخیر آغاز خواهد شد.
گمانه زنی ها درباره اعلام توافق صلح میان سودان و رژیم صهیونیستی ظرف ساعات آتی
رسانه ای عبری به نقل از مقامات ارشد رژیم صهیونیستی اعلام کردند که احتمالا بیانیه رسمی در مورد برقراری روابط میان تل آویو و خارطوم ظرف ساعات و روزهای آتی صادر شود.
مناظره نهایی ترامپ-بایدن با گزینه ˮقطع صداˮ انجام می‌شود
مناظره پایانی میان رئیس‌جمهوری آمریکا و رقیب دموکراتش، جو بایدن با گزینه "قطع صدا" انجام می‌شود تا هر نامزد فرصت کافی بدون وقفه برای صحبت کردن داشته باشد و هرج و مرج دوره قبل ایجاد نشود.
راهکار‌هایی برای والدین در خصوص مقابله با چالش مومو + مسدود کردن ربات چشم سیاه
این روز‌ها «مومو»، ربات چشم سیاه با آن خنده جوکرش به واتس‌آپ آمده تا از این مسیر روح و روان فرزندانمان را نشانه بگیرد، باور کنیم دشمن در فضای مجازی راه‌بلد است و ما هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم.
مشکلات ناشی از اضطراب جدایی و وابستگی در کودکان
یک روانشناس در خصوص مشکلات و آسیب‌های وابستگی کودکان به والدینش توضیحاتی داد.
درخواست شورای امنیت از آذربایجان و ارمنستان برای احترام به آتش بس
اعضای شورای امنیت سازمان ملل در جلسه غیرعلنی از ارمنستان و آذربایجان خواستند که به آتش بس جدید در قره باغ احترام بگذارند.
نوشیدن چای سبز در این زمان‌ها ممنوع!
اگر از مشکلات بی خوابی رنج می‌برید، شما نباید پیش از خواب چای سبز بنوشید.
اولین چیزی که می‌بینید شخصیت شما را مشخص می‌کند
تست‌های روانشناسی بر اساس تصاویر، می‌توانند به شما کمک کنند که شخصیت خود را بهتر بشناسید.
چگونه اشک خود را در زمان احساسی شدن، کنترل کنیم؟
یکی از مسائلی که هرکسی در زندگی به آن نیاز داشته، اما باید آن راکنترل کند، اشک ریختن است.
پرسنل آموزشی مشمول قانون کار هستند؟
یک کارشناس حوزه اختلافات کارگری و کارفرمایی درباره بستن قرارداد آموزشی با کارگران توسط کارفرما توضیحاتی داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تغییرات متعدد نیمی از لیگ برتری‌ها در فصل نقل و انتقالات- فولاد با ثبات‌ترین تیم
نیمی از تیم‌های لیگ برتری در فصل نقل و انتقالات تغییرات زیادی را تجربه کرده اند.
آغاز رای گیری پیش از موعد در ایالت فوق حساس فلوریدا
دو هفته مانده به روز انتخابات سراسری در آمریکا، رای گیری پیش از موعد در یکی از حساس‌ترین ایالت‌های سرنوشت ساز، یعنی فلوریدا، از روز دوشنبه ۱۹ اکتبر، آغاز شد.
آیا زوجین با گذشت زمان به هم شبیه می‌شوند؟
این تفکر که زوج ها با گذشت زمان شبیه به یکدیگر می‌شوند از دهه‌ها پیش مطرح بوده و در واقع، ریشه در یک آزمایش علمی در دهه ۱۹۸۰ دارد.
آخرین وضعیت کیفیت سوخت در کلانشهرهای کشور
مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشریح آخرین وضعیت کیفیت سوخت در کشور گفت: بر اساس آخرین نمونه‌برداری‌های انجام شده طی تابستان و اوایل مهر ماه، کیفیت سوخت کلانشهرها بر اساس استانداردهای یورو۴ بوده است.
آموزش مجازی مدیریت بحران به تهرانی‌ها
معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان مدیریت بحران شهر تهران از ارائه آموزش مجازی مدیریت بحران به تهرانی‌ها خبر داد.
پکن سالگرد ˮمقاومت در برابر خصومت آمریکاˮ را گرامی داشت
امارات و رژیم صهیونستی ۴ یادداشت تفاهم کشاورزی امضا کردند
میشل عون به پامپئو: به حفظ حقوق، حاکمیت زمینی و دریایی پایبندیم
انتخابات پارلمانی کویت ۵ دسامبر برگزار می‌شود
انفجار در مسیر کاروان نیروهای آمریکایی در نزدیکی میدان نفتی ˮالعمرˮ در شرق سوریه
وزیر خارجه بحرین: تبادل سفیران با اسرائیل هدف آینده دو طرف است
کابینه امارات معاهده سازش با رژیم صهیونیستی را تصویب کرد
رهبر انصارالله: آمریکا و صهیونیست‌ها می‌خواهند ما امت برده باشیم
توییت نتانیاهو بعد از بازدید شخصی از کشتی تجاری امارات در بندر حیفا
سفر  ˮگلبدین حکمتیارˮ به پاکستان به منظور بحث درباره مذاکرات صلح