جلوگیری از آسیب رسیدن به ۲۰ میلیون برگ سند دفاع مقدس

16:04 ۳۴ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 448 0
جلوگیری از آسیب رسیدن به ۲۰ میلیون برگ سند دفاع مقدس

مدیر تحقیقات و آموزش اسنادی و تامین محتوای دیجیتال سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس از رونمایی ۴۰ عنوان کتاب تاریخ شفاهی و اسنادی با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در هفته دفاع مقدس خبر داد و گفت: علاوه بر آماده‌سازی ۴۰ عنوان کتاب تاریخ شفاهی در حوزه دفاع مقدس و رونمایی آن‌ها، ‌توانستیم در همکاری با این سازمان از آسیب ۲۰ میلیون برگ سند مربوط به دفاع مقدس جلوگیری کنیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سرهنگ حسین فروتن‌نژاد با اعلام این خبر در تشریح برنامه‌های سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس از ۴۰ عنوان کتاب تاریخ شفاهی و اسنادی رونمایی می‌شود. برپایی نمایشگاه اسنادی و تصاویر ۴۰ قطعه عکس و ۴۰ قطعه سند منتشرنشده به صورت مجازی در سطح کشور از دیگر برنامه‌ها خواهد بود.
فروتن‌نژاد افزود: همچنین بنا داریم همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس  فرآیند ورود یک برگه سند به کتابخانه ملی ایران تا زمان قرار گرفتن در مخازن آرشیو ملی ایران را در نمایشگاه باغ موزه دفاع مقدس در معرض بازدید علاقه‌مندان قرار دهیم. یکی دیگر از برنامه‌هایی که در همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی انجام خواهد شد، برپایی کارگاه‌های تاریخ شفاهی و توصیف اسناد به صورت مجازی به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس است که برای تمام کارشناسان لشکری و کشوری در سطح کشور اجرا خواهد شد.
مدیر تحقیقات و آموزش اسنادی و تامین محتوای دیجیتال سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس همچنین اظهار کرد: یکی از دستاوردهای همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، انتقال اسناد و مدارک دفاع مقدس به مخازن این سازمان بود که اگر این اتفاق نمی‌افتاد اسناد، به خصوص اسناد مربوط به اسرا و مفقودین در معرض آسیب قرار می‌گرفتند و احتمال آسیب به ۲۰ میلیون برگ اسناد دفاع مقدس وجود داشت.
به گفته فروتن‌نژاد، اگر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تصمیم به ساخت مخازن استانداردی مانند مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی داشت چندین سال طول می‌کشید و امکان آسیب به اسناد دفاع مقدس وجود داشت، چرا که اسناد این سازمان فقط مکتوب نیست بلکه شامل اسناد دیداری، شنیداری، صوتی، تصویری و فایل دیجیتال نیز می‌شود.
او تصریح کرد: همچنین آموزش‌های استانداردسازی که کارکنان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در تهران و استان‌ها دیده‌اند، بدون همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی میسر نبود و در نهایت تعامل و همکاری سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس با سازمان اسناد و کتابخانه ملی باعث شد تعاملی بین سازمان‌های لشکری و کشوری برقرار شود.
فروتن‌نژاد در ادامه بیان کرد: به عنوان مصداق اگر آرشیو اسناد سایر کشورها بررسی شود، آرشیو اسناد جنگ این کشورها مجزا است ولی امروز با این تعامل به دنیا نشان داده می‌شود که هدف از دفاع مقدس برای جمهوری اسلامی کشورگشایی و اهداف استراتژی سیاسی نبود، بلکه یک دفاع مردمی از حریم جغرافیایی ایران بود. بنابراین اسناد آن نیز مردمی و دسترسی برای همه مردم لازم است، به‌طوری که در آینده‌ای نزدیک با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی، بسترهای لازم برای دسترسی عامه مردم دنیا به اسناد و مدارک دفاع مقدس به صورت دیجیتال مهیا خواهد شد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

میراث و گردشگری
میراث و گردشگری

آخرین اخبار

اسکندریون: در حال بررسی استخرهای واجد شرایط هستیم- روی نفرات اصلی تیم‌های ملی نظارت داریم
دبیر فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو گفت: طبق اعلام فدراسیون پزشکی استخرهای واجد شرایط می‌توانند مجوز آغاز فعالیت بگیرند که در حال بررسی آن استخرها در کل کشور هستیم.
شب تلخی که رضاییان برای تیم شجاع رقم زد
گلی که رامین رضاییان در دقایق پایانی برای الدحیل به ثمر رساند باعث شد تا روزنامه قطری به ستایش از او بپردازد.
شجاع با الریان دو ساله بست
مدافع سابق پرسپولیس با عقد قراردادی دو ساله رسما به الریان پیوست.
اذعان سودان به اجبار آمریکا برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی
سودان فاش کرد که دولت واشنگتن حذف نام این کشور از لیست سیاه تروریسم را به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مشروط کرده بود.
میلیون‌ها شیلیایی به لغو قانون اساسی دوران پینوشه رای مثبت دادند
مردم شیلی شامگاه یکشنبه بعد از آنکه رای‌دهندگان به طور قاطع طرحی برای لغو قانون اساسی دوران دیکتاتوری پینوشه را تایید کردند، در خیابان‌ها جشن به راه انداخته و از حق تدوین منشور جدیدی از سوی شهروندان استقبال کردند.
حزب الله: توافق های عادی سازی، تاثیری بر عزم مقاومت برای آزادی فلسطین ندارد
حزب الله لبنان اقدام سودان در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را "سقوط سیاسی و اخلاقی" توصیف و آن را محکوم کرد.
آیا سیاست‌های کشور در قبال کووید ۱۹ موفقیت آمیز بوده است؟
یک اپیدمیولوژیست دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: گذشته را باید در یک فضای عادلانه و منصفانه‌ای نقد کرد ولی باید از گذشته درس بگیریم تا در آینده کمتر دچار اشتباه شویم. به دنبال تخریب کسی نیستیم اما اتفاقاتی که از مهرماه به بعد در کشور رخ داده نشان داده است که سیاست‌های ما در قبال این بیماری خیلی موفقیت آمیز نبوده است.
شیوع بالای مسمومیت‌های دارویی در کشور - داروهای اعصاب و روان در راس موارد مسومیت زا
رئیس گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو ضمن ارائه آمار و ارقام مربوط به مرگ های ناشی از مسمومیت با دارو در کشور، چگونگی پیشگیری از این مسمومیتها را نیز تشریح کرد.
نصب دستگاه آنلاین پایش دودکش صنایع بزرگ در ری-لزوم توجه واحدهای صنعتی به مسائل زیست محیطی
فرماندار شهرستان ری با تاکید بر لزوم توجه واحدهای صنعتی به مسائل زیست محیطی، گفت: نصب دستگاه آنلاین پایش خروجی دودکش صنایع بزرگ مقیاس در شهرستان ری پیگیری خواهد شد.
اینفوگرافیک - کشورهایی با بیشترین خطر برای کارگران
در تازه‌ترین پژوهش مؤسسه ثبت آمار لوید در سال ۲۰۲۰، وضعیت ۱۵۰ هزار کارگر در ۱۴۲ کشور که در محل کار خود دچار آسیب روحی یا جسمی شده‌اند نظرسنجی انجام شده است. از این تعداد، ۲۳ درصد مردان و ۱۴ درصد زنان دچار آسیب جدی در محیط کار خود شده‌اند. در این اینفوگرافیک به وضعیت هشت کشور جهان با بیشترین آمار آسیب کارگران در محیط کار، اشاره شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسلامی: کرونا از یک تیم‌ والیبال به تیم بسکتبال قزوین منتقل شد
سرمربی تیم بسکتبال شهرداری قزوین‌گفت: یکی از تیم‌های والیبال کرونا داشت و پس از بازی کردن در سالن ما، کرونا به تیم ما منتقل شد.
غلامرضا محمدی: به حرف‌هایم درباره انتخابی پایبندم- برای موفقیت به آرامش نیاز داریم
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با تاکید بر برگزاری رقابت‌های انتخابی در تمامی اوزان، گفت: به حرف‌هایی که می‌زنم پایبند هستم.
قهرمان لیگ فوتسال بدون سرمربی و بازیکنان جدید در لیگ برتر؟
در شرایط کنونی قهرمان لیگ برتر فوتسال نه اجازه ثبت قرارداد دارد و نه می‌تواند از سرمربی خود استفاده کند.
توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه
وزارت امور خارجه ایالات متحده از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری مجدد آتش بس بشردوستانه خبر داده است.
تشکیل ۵۴هزار پرونده زمین‌خواری -کشف نیمی از سرقت‌های کشور در پلیس پیشگیری
رییس پلیس پیشگیری ناجا از تشکیل ۵۴هزار پرونده مبارزه با زمین خواری در این پلیس خبر داد.
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا
تجلیل از «اسلامی نُدوشن» در جایزه شعر خبرنگاران
دسترسی به نشریات قاجار تاکنون
آخرین وضعیت عبدالمجید ارفعی در بیمارستان
«هرچه کنی، به خود کنی!»
جامعه رسانه‌ در فراغ یک پیشکسوت
زندگی هیچ ملتی از ادبیات جدا نیست
جایزه «دوبلین» به برنده بوکر رسید
جشنواره «کتاب و رسانه» فراخوان داد
رونمایی از فهرست «لاک‌پشت پرنده»